یاسین امینی متولد سال 1369، تحصیلات دانشگاهی خود را در دانشگاه صنعت نفت در رشته حسابداری و در سال 86 آغاز نمود. ایشان پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی در سال 90، موفق به کسب رتبه 1 کنکور مقطع کارشناسی ارشد سال 1391 شده و تحصیلات خود را در همین رشته در دانشگاه تهران از سال 91 تا 93 سپری نمود.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان در بهمن ماه 92 در آزمون دکتری 93 شرکت نمود و موفق به کسب رتبه 3 در رشته حسابداری گردید و پس از مصاحبه علمی موفق شد در دانشگاه تهران با رتبه 1 پذیرفته شود.

 

Yasin Amini

پیاچدی تست: با توجه به کسب رتبه 1 در مقطع کارشناسی ارشد، آمادگی در آزمون این مقطع را چقدر در آمادگی جهت آزمون دکتری مؤثر می‌دانید؟

مسلماً آمادگی کسب شده در آن دوران در سهولت ایجاد آمادگی برای آزمون دکتری بی‌تأثیر نبود، اما باید این نکته را بیان کنم که این امر تضمین‌کننده قبولی در کنکور دکتری نیست و اگر فردی همان روند مناسبی که برای کنکور ارشد طی کرده را برای کنکور دکتری نیز طی کند، مطمئناً موفق خواهد شد، مگر این که اشتباه خاصی کرده باشد. ضمن این که عدم کسب رتبه خوب در کنکور ارشد مانعی برای قبولی در آزمون دکتری نیست.

پیاچدی تست: روند مطالعه شما برای آزمون به چه صورت بود؟

با توجه به این که من هنوز مشغول تحصیل در مقطع ارشد بودم، از اواخر خرداد ماه شروع به مطالعه کردم، اما روندی پیوسته نداشت. اگر بخواهم به طور دقیق‌تر بگویم حدود یک ماه و نیم در تابستان و حدود یک ماه و نیم پس از امتحانات ترم تا زمان کنکور روزی حدود 8 ساعت درس خواندم. در بین این دو برهه زمانی نیز مطالعه داشتم ولی بسیار پراکنده و غیرمستمر بود.

پیاچدی تست: چرا تصمیم گرفتید در آزمون دکتری شرکت کنید؟

چون مشغول تحصیل بودم و زمان زیادی از کنکور ارشد نگذشته بود، آمادگی‌اش را داشتم، ترجیح دادم که در آزمون شرکت کنم.

پیاچدی تست: منابع مورد نیاز برای آزمون را چگونه پیدا کردید؟

از دوستانی که در سال‌های گذشته در آزمون قبول شده بودند، سؤال کردم. ضمن این که برخی منابع با منابع آزمون ارشد مشترک بود.

پیاچدی تست: برای دروس عمومی هم مطالعه‌ای داشتید؟

بله وقت گذاشتم و منابعی را مطالعه کردم. برای درس استعداد تحصیلی کتاب عرفانیان و کتاب مدرسان شریف را مطالعه کردم ولی پس از کنکور به این نتیجه رسیدم مطالعه درسنامه‌ها چندان ضروری نیست و بررسی و حل تست‌های سالیان گذشته کنکورهای سراسری مؤثرتر خواهد بود. به نظرم اگر دوستان بر روی تست‌های سال‌های گذشته تمرکز کنند، درصد خوبی در این درس کسب خواهند نمود.

پیاچدی تست: سطح سؤالات آزمون مطابق انتظارتان بود؟

اگر بخواهم به تفکیک تشریح کنم، باید بگویم سؤالات درس ریاضی تقریباً سخت‌تر شده بود. سؤالات آمار مثل سؤالات کنکور 92 بود. در درس حسابرسی سؤالات دشوارتری مطرح شده بود. برای دروس حسابداری و مدیریت و تئوری حسابداری شیوه سؤالات عوض شده بود، اما به شکلی نبود که با خواندن منابع نتوان پاسخ داد.

پیاچدی تست: آزمون چگونه برگزار شد؟

من در سؤالات تخصصی زمان کم آوردم و در حالی که توانایی بیشتری داشتم، نتوانستم آن را به خوبی به نمایش بگذارم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای برای شرکت در مرحله مصاحبه داشتید؟

با توجه به این که هنگام شرکت در مصاحبه هنوز دانشجوی ارشد بودم تنها 1 مقاله خارجی داشتم.

پیاچدی تست: برای مصاحبه‌ به کدام دانشگاه‌ها دعوت شدید و هر یک به چه شکل برگزار شد؟

من پنج اولویت انتخاب کردم و در همه مصاحبه‌ها شرکت کردم. اولویت‌های من به ترتیب عبارت بودند از: 1. دانشگاه تهران؛ 2. دانشگاه علامه طباطبایی؛ 3. دانشگاه شهید بهشتی؛ 4. دانشگاه تربیت مدرس؛ 5. دانشگاه قزوین

مصاحبه در همه دانشگاه‌ها تقریباً شبیه هم صورت گرفت. برخورد اساتید مناسب بود و در مورد سوابق علمی و پژوهشی سؤال می‌شد و چند سؤال تخصصی رشته هم مطرح می‌شد.

در اکثر دانشگاه‌ها سؤال می‌شد که به عنوان اولویت چندم انتخابشان کرده‌ام، اما در هیچ کدام با واکنش منفی در این باره مواجه نشدم.

موضوع مورد سؤال دیگر آخرین مقالات رشته حسابداری بود. در مورد مجلات مختلف رشته و تفاوت‌هایشان نیز سؤال می‌شد. گاهی یک کلیدواژه تخصصی مطرح می‌شد، مانند COBIT، COSO ، ITIL و .. و خواسته می‌شد که درباره آنها توضیح دهم، این که مخفف چه کلماتی هستند و چه تفاوت‌هایی دارند و سؤالاتی از این قبیل.

گاهی هم سؤالات بین رشته‌ای مطرح می‌شد، مثلاً یک سؤال مالی در مورد سرمایه‌گذاری از من به انگلیسی سؤال شد. یک جا هم از من خواسته شد در مورد پایان‌نامه ارشد به انگلیسی توضیح دهم.

در مصاحبه دانشگاه تهران از ما آزمون کتبی گرفته شد که شامل دروس تئوری حسابداری، حسابرسی، زبان تخصصی، حسابداری مدیریت بود. در مصاحبه شفاهی در مورد پایان‌نامه ارشد سؤال شد، چند سؤال تخصصی مطرح شد و نیز سؤال شد که سطح زبانم در چه حدی است.

پیاچدی تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب کنکور دکتری 94 هستند، دارید؟

در مرحله اول آزمون اصل کار رتبه است، چون فیلتر مهمی برای دعوت به مصاحبه دانشگاه‌هاست. بنابراین نباید آن را دست کم گرفت. در مرحله دوم سوابق خیلی مهم است و در این مرحله باید رزومه (آموزشی و پژوهشی) خوبی داشت. توجه به هر دوی اینها به صورت همزمان موفقیت را به دنبال خواهد داشت.

پیاچدی تست: چه منابعی برای آمادگی جهت آزمون مطالعه کرده بودید؟

به نظر من منابع مورد مطالعه دانشجویان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و شاید بتوان گفت که کلید اصلی موفقیت دانشجویان مطالعه منابع مناسب می‌باشد. همچنین مطالعه منابع مناسب علاوه بر آزمون کتبی، در مصاحبه ها نیز به کمک داوطلبان خواهد آمد تا با سطح بالاتری از آمادگی در جلسات حضور یابند. لذا منابع پیشنهادی کنکور حسابداری مقطع دکتری در ذیل به طور مفصل که مورد استفاده من بود شرح داده می‌شود.

1- با توجه به این که ضرایب آزمون ورودی و مصاحبه، ضرایب دروس، تعداد سؤالات و محتوای آن‏ها هر‏ساله تغییرات زیادی نسبت به قبل داشته است، برنامه درسی خود را به شیوه‌ای تنظیم نمایید که دارای حداکثر میزان انعطاف‌پذیری باشد. لازم به ذکر است در ادامه موارد لازم برای تهیه چنین برنامه‏ای جهت مطالعه برای آزمون ورودی ذکر شده است.

2- با توجه به تجربیات بنده افرادی در رقابت برای قبولی در آزمون دکتری موفق می‏شوند که ابتدا نقاط ضعف خود را برطرف نمایند و سپس به طور مساوی تلاش خود را در تمامی زمینه‏ها تقسیم نمایند. به عنوان مثال اگر در درس ریاضی ضعف دارید حتما با تحقیقات کافی شیوه رفع نقطه ضعف خود را بیابید و هرگز به امید این که با سایر درس‏ها بتوانید مشکل خود را برطرف کنید نباشید چرا که نهایتاً امکان دارد با وجود سطح قوی که در سایر دروس دارید سطح سؤالات آنها نسبت به ریاضی ساده‏تر باشد و داوطلبان اکثراً آن درس را بالا بزنند و درس ریاضی که سطح دشوارتری دارد تعیین کننده شود و شما که قادر به حل تست‏های آن نیستید، ضرر کنید. بنابراین پیشنهاد می‏شود در همه دروس در یک سطح مناسب باشید و نقاط ضعف خود را حتماً برظرف کنید.

3- از آنجا که در سؤالات سال‏های گذشته کنکور انواع سؤالات حفظی، مفهومی و محاسباتی مطرح شده است، به ترتیب نکته‏برداری مناسب، مطالعه عمیق مطالب و تحلیل آنها و نهایتاً حل تست های کافی و مناسب از منابع معرفی شده ضروری است. برای این کار ابتدا نگاهی گذرا به مطالب یک مبحث یا فصل خاص داشته باشید. سپس با مطالعه دقیق اقدام به تحلیل و ربط دادن مطالب با سایر موضوعات مرتبط نمایید. در ادامه تست‏های مربوطه را به طور کامل حل نموده و پس از رفع اشکالات خود اقدام به یادداشت برداری مطالب مهم و نیز نکاتی نمایید که در درک آنها مشکل داشتید. پس از اتمام مطالعه تمامی دروس به این شیوه در ماه ‏آخر قبل از کنکور به مرور یادداشت‌های خود بپردازید و سپس آزمون‏های سال قبل را به صورت جامع در زمان تعیین شده روی دفترچه آن حل نمایید.

4- در ادامه علاوه بر پیشنهاد لیست منابع، شیوه مطالعه هر درس نیز توضیح داده خواهد شد و ترتیب و اهمیت مطالعه منابع با توجه به روشی که در ادامه معرفی می‏گردد بیان خواهد شد. به این ترتیب که منابع پیشنهادی بر اساس ضرورت و اهمیت به 4 دسته زیر تقسیم می‏شوند:

منابع مهم و ضروری: منابعی که حتماً باید آنها را بخوانید و جهت داشتن سطح مناسبی از اطلاعات در آن زمینه ضروری است. این منابع باید به دقت توسط تمامی داوطلبان خوانده شود.

منابع مهم ولی غیر ضروری: منابعی که افراد موفق را ار افراد غیر موفق جدا می‏کند. به عنوان مثال در درس حسابداری مدیریت که در ادامه منابع آن معرفی خواهد شد حل تست‏های محاسباتی بسیار دشوار ضروری نیست اما در صورتی که روند سؤال‏ها تغییر نماید و بیشتر سؤالات به صورت محاسباتی باشد افرادی که این نوع از منابع را مطالعه کرده باشند از سایر افراد متمایز شده و سود خواهند نمود زیرا این منابع انعطاف‏پذیری شما را بیشتر می‏نماید. اگر چه با توجه به احتمال پایین‏تر طرح تست از چنین منابعی مطالعه آنها فقط به افرادی توصیه می‏شود که زمان کافی داشته و قصد کسب رتبه تک رقمی دارند. چنانچه تنها قصد قبولی دارید مطالعه این منابع ضروری نیست.

منابع غیر مهم اما ضروری: منابعی که مطالب موجود در آنها عمدتا به شیوه‏ای بهتر در منابع مهم و ضروری بیان شده‏اند اما با توجه به بررسی سؤال‏های کنکور در سال‏های گذشته به نظر این منابع، مورد علاقه طراحان برای طرح تست می‏باشد. زمان مطالعه این منابع را به ماه‏های آخر و بعد از مطالعه منبع دسته مهم و ضروری موکول نمایید و در مطالعه آن‏ها به جای مطالعه دقیق، مطالب را روزنامه‏وار خوانده و تنها مطالبی که در سایر کتاب‏ها مطرح نشده و یا در این کتب به شکلی متفاوت مطرح شده را به دقت بخوانید.

منابع غیر مهم و غیر ضروری: این منابع اغلب توسط افرادی مطالعه می‏شود که قادر به مطالعه منابع مهم و ضروری نیستند. دقت کنید که مطالعه این منابع به تنهایی به هیچ وجه پیشنهاد نمی‏شود با این حال در صورتی که از لحاظ روانی قادر به مطالعه منابع دسته‏های دیگر نمی‏باشید (به عنوان مثال به دلیل متن دشوار برخی منابع دسته 3) این منابع شاید به شما در درک آن‏ها کمک نمایند و می‏توانید از آنها به عنوان مکمل استفاده نمایید (البته این منابع حتی با وجود برخی مزیت‏ها، دارای اثرات مخربی می‏باشند که از جمله می‏توان به هدر رفتن زمان شما اشاره نمود). لازم به ذکر است طبقه بندی برخی منابع در این دسته تنها با توجه به تجربه شخصی و توجه به کارایی و اثربخشی این منابع برای آزمون دکتری و با توجه به زمان موجود می‏باشد و به علاوه این طبقه بندی تنها یک نظر شخصی می‏باشد و مسئولیت و تصمیم نهایی در استفاده از این نوع طبقه بندی به عهده خود داوطلب می‏باشد. پس از ذکر عناوین چنین کتاب‏هایی خودداری کرده و تنها پیشنهاد می‏شود با توجه به توضیحات بالا چنین کتاب‏هایی را خودتان شخصاً شناسایی کرده و از مطالعه آن‏ها بپرهیزید. مبرهن است که احتمال اینکه در سایر زمینه‏ها این منابع مفید باشند محال نیست.

این علایم به صورت قراردادی برای معین کردن هر یک از طبقات بالا به کار می‏رود: منابع مهم و ضروری: دسته الف؛ مهم ولی غیر ضروری: دسته ب؛ منابع غیر مهم اما ضروری: دسته ج

 

فهرست منابع

سؤالات رشته حسابداری در آزمون اسفند ماه 1392 در دو دفترچه عمومی و تخصصی به شرح زیر بود که به تفکیک دروس موجود در هر دفترچه منابع زیر پیشنهاد می‏شود:

دفتر چه شماره 1:

این دفترچه حاوی 90 سؤال بود که زمان پاسخگویی به آن نیز 120 دقیقه می‏باشد. سؤالات این دفترچه از دروس زیر طرح شده‏اند:

آمار و احتمالات (13 سؤال)

دسته الف:

1- آمار و احتمال-جلد اول- محسن طورانی-انتشارات پارسه

با توجه به اینکه این کتاب به سختی یافت می‏شود تنها در صورتی که موفق به خرید این کتاب نشدید می‏توانید از کتاب آمار و احتمال و کاربرد آن در اقتصاد- هادی رنحبران- انتشارات اثبات (با جلد سبز رنگ) استفاده نمایید.

2- آمار و احتمال(مجموعه تست‏ها) – محسن طورانی- انتشارات نگاه دانش ( با جلد مشکی)

ریاضیات (7 سؤال)

دسته الف:

1- ریاضیات عمومی- امید محمودیان- انتشارات نگاه دانش

دسته ب:

1- ریاضی عمومی (1) و (2) – جلد اول و دوم- مسعود آقاسی- انتشارات نگاه دانش

با توجه به اینکه در چند سال سؤالات بسیار دشواری در درس ریاضی طرح شده است حل تست‏های این کتاب که دارای سطح دشوار می‏باشند پیشنهاد می‏شود. هم‏چنین با توجه به ظبقه‏بندی سؤالات به آسان و دشوار در جلد اول این کتاب، مطالعه آن برای افرادی که در درس ریاضی ضعیف هستند نیز پیشنهاد می‏شود. توضیحات لازم در خصوص شیوه استفاده از این کتاب در ابتدای آن آمده است. البته توجه کنید که تنها مطالعه مطالبی از این کتاب که با سرفصل‏های موجود در کتاب آقای محمودیان مطابقت دارد الزامی است و می‏توانید از مطالعه مطالبی که مربوط به رشته‏های مهندسی می‏باشد صرف نظر کنید.

حسابرسی (20 سؤال)

دسته الف:

1- مروری جامع بر حسابرسی- ایرج نوروش، ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی، مجید شهبازی- انتشارات نگاه دانش

دسته ب:

1- فلسفه حسابرسی- یحیی حساس یگانه –انتشارات علمی و فرهنگی

مطالعه فصول 1 الی 7 و هم چنین فصل 12 این کتاب پیشنهاد می‏گردد.

2- نقش اقتصادی حسابرسی در بازار‏های آزاد و تحت نظارت- وندا اِی . والاس- ترجمه حامی امیراصلانی- نشریه 159 سازمان حسابرسی

حسابداری مدیریت (25 سؤال)

دسته الف:

1- حسابداری مدیریت- ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی، محمد عبدزاده- امید فرجی- انتشارات نگاه دانش

دسته ب:

1- تست‏ها و تمرین‏های متن کتاب هورن گرن و کاپلان و همچنین تست بانک این کتاب‏ها

تئوری حسابداری (25 سؤال)

دسته الف:

1- تئوری حسابداری- جلد اول-ساسان مهرانی، غلامرضا کرمی، سید مصطفی سید حسینی- انتشارات نگاه دانش

با توجه به اینکه کتاب فوق کتاب بسیار غنی می‏باشد و احتمال انتشار جلد دوم آن در آینده‏ای نزدیک وجود دارد، مطالعه آن‏ها (جلد اول و دوم) نیازهای شما برای پاسخگویی به سؤالات تئوری حسابداری در آزمون را تا حد بسیار زیادی بر طرف خواهد نمود. در آن صورت منابع زیر جزء دسته ب طبقه بندی می‏شوند. با این حال در صورت چاپ نشدن جلد دوم این کتاب موارد زیر ذیل همین دسته پیشنهاد می‏گردد. توجه داشته باشید که از این موارد می‏توانید مبحثی را که در جلد اول کتاب فوق پوشش داده شده است مطالعه ننمایید.

2- تئوری حسابداری (1)- ولک و همکاران- ترجمه: غلامرضا کرمی، کامران تاجیک- انتشارات نگاه دانش

مطالعه فصول 3 و 6 این کتاب چندان ضروری نیست

3- تئوری حسابداری- ویلیام اسکات- با توجه به ساده و روان بودن متن انگلیسی این کتاب پیشنهاد می‏شود نسخه اصلی آن را مطالعه نمایید اما در صورتی کمبود زمان از ترجمه‏های موجود در بازار نیز می‏توانید استفاده نمایید.

فصول 6 و 9 این کتاب بسیار مهم می‏باشند اما مطالعه فصل 7 آن ضروری نیست.

دسته ب:

1- مطالعه بخش‏هایی از متن اصلی کتاب‏های تئوری حسابداری اسکات که ترجمه‏های موجود در آن قسمت دچار کاستی‏های عمده‏ای می‏باشد.

دسته ج:

1- نظریه‏های حسابداری- جلد اول- علی ثقفی- انتشارات انجمن حسابداری ایران

با توجه به احتمال طرح تست از این کتاب مطالعه جلد دوم این کتاب در صورت چاپ نیز توصیه می‎‏شود.

2- فصل 9 کتاب تئوری های حسابداری- احمد ریاحی بلکویی- نسخه انگلیسی

3- فصل 4 کتاب تئوری اثباتی حسابداری- واتز و زیمرمن- نسخه انگلیسی

4- مبانی نظری حسابداری و گزارشگری مالی در ایران (متن پیشنهادی-1376)- هیأت تدوین استاندارد‏های حسابداری-انتشارات سازمان حسابرسی

دفترچه شماره 2:

این دفترچه حاوی 60 سؤال با 90 دقیقه زمان می‏باشد.

استعداد تحصیلی (30 سؤال)

دسته الف:

1- استعداد و آمادگی تحصیلی- امیر عرفانیان- انتشارات نگاه دانش

2- 2000 سؤال چهارگزینه ای استعداد تحصیلی- امیر عرفانیان- ایمان جمشیدی- انتشارات نگاه دانش

این درس احتیاج به مطالعه چندانی ندارد اما منبع شماره 1 برای افرادی که دارای ضعف‏های پایه‏ای می‏باشند به دلیل توضیحات مبسوط و روان مناسب می‏باشد. در این درس حل تست‏های سال‏های گذشته و نیز تست‏های تالیفی منبع شماره 2 اهمیت زیادی دارد. سؤالات استعداد تحصیلی در 4 بخش طرح می‏شود: درک مطلب (دو متن-هر کدام 4 سؤال)، استدلال منطقی (7 سؤال)، سؤالات تحلیلی (دو مورد هر کدام 4 سؤال) و بخش کمی (7 سؤال). با نگاهی گذرا به سؤالات سال‏های گذشته تنها مطالبی را مطالعه کنید که از آنها تست طراحی ‏می‏شود.

زبان انگلیسی (30 سؤال)

دسته الف:

1- گرامر کاربردی- محمد مهدی خادم زاده، بابک مجید زاده- انتشارات زبان دانشجو

2- تافل کاربردی رهنما- ابراهیم نظری تیموری- انتشارات رهنما( با جلد بنفش)

3- راهنمای جامع آزمون تافل دکتری- سید محمد رضا ناصر زاده، یاشار دهدشتی- انتشارات نگاه دانش

4- زبان عمومی کارشناسی ارشد- داور ونوس، مهرداد پرچ- انتشارات کتابخانه فرهنگ

منابع بالا دارای حجم بسیار زیادی می‏باشند اما  با توجه به شیوه مطالعه‏ای که پیشنهاد می‏شود می‏توانید از مطالعه چندباره مواردی که در بین این منابع مشترک هستند خودداری کنید. هم‏چنین لزوم مطالعه مستمر زبان در یک بازه بلند مدت اما با تعداد ساعات کم در هر روز(بین 1 الی 2 ساعت برای 6-9 ماه) بهترین شیوه مطالعه بر اساس تجربیات شخصی بنده می‏باشد. سؤالات این درس متشکل از سه بخش قواعد(8 سؤال)، لغت(12 سؤال) و درک مطلب (دو متن 5 سؤالی) می‏باشد که شیوه مطالعه برای هر یک در ادامه توضیح داده می‏شود. در انتها نیز نکات لازم در خصوص سؤالات تستی موجود در این منابع نیز مطرح می‏گردد.

 قواعد:

ابتدا بخش اول از فصل دوم (صفحات 43 الی 65) منبع شماره 3 را مطالعه نمایید. سپس منبع شماره 1 را به طور کامل مطالعه کنید. در مرحله بعد منبع شماره 2 ر