سیروس اسماعیلی متولد سال 1361 ساکن تبریز، در سال 81 وارد رشته زمین‌شناسی در دانشگاه پیام نور تبریز شده و در سال 86 از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده است. ایشان در سال 87 وارد مقطع کارشناسی ارشد تکتونیک در دانشگاه شیراز شده و این مقطع را در سال 90 با معدل 31/17 و کسب رتبه اول در هم‌دوره‌ای‌های خود به پایان رسانده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

در کنکور دکتری 1393 ایشان رتبه 1 را در آزمون کتبی رشته زمین‌شناسی، گرایش تکتونیک کسب نموده است.

Ashampoo_Snap_2014.06.03_02h01m14s_001_

پیاچدی تست: چه زمانی مطالعه برای آزمون دکتری را آغاز نمودید و چقدر زمان برای آن اختصاص داده بودید؟

با توکل بر خدا دقیقاً 3 ماه و 20 روز مانده به کنکور شروع به مطالعه کردم. از آن موقع تا زمان کنکور روزی حداقل 10 ساعت درس می‌خواندم و همزمان در حال نگارش چند مقاله بودم. کار نیمه وقتی نیز داشتم که آن را کنار گذاشتم تا بتوانم روی مطالعه و کسب آمادگی برای آزمون تمرکز کنم و به صورت تمام وقت درس بخوانم.

پیاچدی تست: به چه علت تصمیم گرفتید در آزمون شرکت کنید؟

از اواخر دوره کارشناسی و زمانی که به تکتونیک علاقه بسیار زیاد پیدا کردم، تقریباً تمام فعالیت‌های پژوهشی، اقتصادی و شاید مشغولیت ذهنی‌ام در مسیر تکتونیک و زمین‌شناسی بوده است. به این نتیجه رسیدم که بهترین راه برای پیشبرد اهدافم می­تواند در چارچوب مطالعات آکادمیک تحقق یابد.

پیاچدی تست: بامنابع لازم جهت آمادگی برای آزمون دکتری چگونه آشنا شدید؟

منابع و جزوات خوبی در دوران ارشد مطالعه کرده بودم که بسیار کمک‌کننده بودند. من برای تحصیل در مقطع ارشد به مدت 3 سال در خوابگاه دانشگاه شیراز ساکن بودم و این فرصت خوبی بود تا در این مدت مطالعات جامع و آزادانه‌تری داشته باشم. بعد از مقطع ارشد به خدمت سربازی رفتم، اما ارتباطم را با اساتید، دانشجویان و همکلاسی‌هایم حفظ کرده بودم و با آنها به روز می‌ماندم.

پیاچدی تست: فکر می‌کردید رتبه 1 را کسب کنید؟

رتبه 1 را مطمئن نبودم، اما خیلی امیدوار بودم که رتبه‌ای بهتر از 5 را کسب ‌کنم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای جهت مرحله مصاحبه داشتید؟

– همکاری در تهیه 12 ورقه نقشه 25000/1 زمین‌شناسی

– مشاور و کارشناس در پروژه مطالعات زمین‌شناسی ژئوترمال سبلان

– کارشناس زمین‌شناسی در پروژه مطالعات زمین‌شناسی منطقه سبلان

– دبیر کارگروه حمایت از مطالعات زمین‌لرزه بسیج مهندسین استان آذربایجان شرقی

 – همکاری در پروژه مخاطرات استان آذربایجان شرقی (البته در زمان مصاحبه این پروژه در حال شروع بود)

– تدریس در دانشگاه پیام نور تبریز به مدت پنج سال

– عضو هیئت مدیره شرکت زمین‌شناسی فلات پویا

– یک مقاله علمی-پژوهشی پذیرش شده، 4 مقاله علمی-پژوهشی در دست داوری و 3 مقاله در کنفرانس‌های داخلی

پیاچدی تست: به کدام دانشگاه‌ها برای مصاحبه رفتید؟ مصاحبه‌ها چگونه برگزار شد؟

قبل از مشخص شدن رتبه‌های آزمون کتبی، فقط دلم می‌خواست در مقطع دکتری ادامه تحصیل دهم. اما بعد از کسب رتبه 1 توقعم بالا رفته بود و منتظر قبولی در بهترین دانشگاه‌ها بودم، اما مرحله مصاحبه به گونه‌ای رقم خورد که در اولویت پنجم که دانشگاه بیرجند بود پذیرفته شدم.

اولویت اول: دانشگاه تربیت مدرس

در این دانشگاه یک استاد مدعو جهت مصاحبه حضور داشت که سؤالات علمی زیادی پرسید که برخی را پاسخ دادم و برخی را نه. حسابی مرا سؤال‌پیچ کردند. بحث پایان‌نامه ارشد به میان آمد و در مورد موضوع پایان نامه من سوءتفاهم پیش آمده بود و بحث منحرف شده بود و زمان زیادی در مورد موضوع پایان نامه صحبت کردیم. به نظرم صحبت‌های من موجب ناراحتی اساتید شد. به هر صورت مصاحبه به نحوی پیش رفت که مطمئن بودم در این دانشگاه قبول نخواهم شد.

اولویت دوم: دانشگاه شهید بهشتی

من رزومه کاری خوبی داشتم. آن‌قدر که بعد از اتمام توضیحاتم در مورد آنها، اساتید گفتند که نیازی نیست درمورد مقالاتم صحبت کنم و کسی که مشغول کارهای عملی زیادی بوده، حتماً فرصت چندانی جهت مقاله‌نویسی نداشته است. به نظرم انتخاب آنجا به عنوان کد دوم تأثیر منفی زیادی روی نمره‌ام داشت.

اولویت سوم: دانشگاه شیراز

سؤالات زبان پرسیدند و متنی داده شد و از من خواسته شد ترجمه کنم. در مورد این که چرا اولویت سوم انتخاب شده‌اند از من سؤال شد و پاسخ دادم که ترجیح می‌دهم در دانشگاه‌های تهران پذیرفته شوم که اثر خوبی نداشت. البته با توجه به شرایط موجود ترجیح می‌دادم دیگر در آن دانشگاه به تحصیل ادامه ندهم و فردای روز مصاحبه رفتم و خواستم که نمره خوبی برای مصاحبه‌ام رد نشود.

اولویت چهارم: دانشگاه فردوسی مشهد

مصاحبه در حد 2-3 دقیقه ارائه رزومه‌ام بود و آن‌قدر مورد استقبال اساتید قرار گرفتم که ایمان داشتم همین‌جا قبول می‌شوم.

اولویت پنجم: دانشگاه بیرجند

گروه تکتونیک دانشگاه بیرجند، قطب تکتونیک کشور است و با اساتید بسیار خوبی دارد. تمام سؤالات مطرح شده علمی و مربوط به رشته درسی بود. تنها سؤال غیرعلمی در مورد تأهل و سکونت من در تبریز و نحوه رفت‌وآمدم به بیرجند بود.

پیاچدی تست: حرف آخر برای دوستان داوطلب دکتری؟

با خدا معامله کنید که عادل است و بدون مصاحبه پذیرشتان کرده است. عهد ببندیم که این راه را به راهش پیوند دهیم «لا یملکون الشفاعه الا من اتحذ عند الرحمن عهدا- سوره مریم»

پابند این و آن نباشید و مثل مرد به جلو حرکتت کنید. یاعلی

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

– جزوه دکتر فریدی، دانشگاه پیام نور تبریز

– Structural Geology (twiss @ moores)

– Structural Geology (fossen)

– Global Tectonics

– Thrust Tectonics

– زمین‌شناسی ایران آقانباتی و درویش‌زاده همراه با چارت استراتیگرافی ایران

– سنگ‌شناسی دگرگونی درویش زاده

– جزوه ژئوتکتونیک دانشگاه تربیت مدرس

 Picture1

Picture2

اینستاگرام آزمون دکتری