یونس امین‌پور متولد سال 1369 نقده، در سال 1387 وارد رشته مهندسی کشاورزی، گرایش آب در دانشگاه ارومیه شده و در سال 91 از مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل شده است. ایشان در همان سال با کسب رتبه 2 وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته سازه‌های آبی در دانشگاه تهران گردیده و در شهریور 93 از این مقطع فارغ‌التحصیل خواهند شد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان در آزمون دکتری سال 1393پس از کسب رتبه 1 در رشته‌ سازه‌های آبی و گذر از مرحله مصاحبه علمی موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه تهران گردیده است.

www

پیاچدی تست: آمادگی برای آزمون ارشد تا چه میزان در آمادگی شما برای آزمون دکتری تأثیرگذار بود؟

من در مقطع کارشناسی موفق به کسب رتبه اول در ورودی خودم شده بودم و تصمیم داشتم با استفاده از سهمیه شاگرد اولی به تحصیل در مقطع ارشد در دانشگاه خودم ادامه دهم. اما مهرماه 90 بود که به طور اتفاقی کارنامه رتبه برتر آزمون کارشناسی ارشد رشته سازه‌های آبی سال گذشته را دیدم و فهمیدم که با کمی تلاش حتماً می‌توانم رتبه خوبی در این مقطع کسب کنم. به همین علت شروع به مطالعه کردم و موفق شدم رتبه 2 را کسب کنم. آمادگی برای آزمون ارشد در سهولت ایجاد آمادگی برای آزمون دکتری بسیار مؤثر بود.

پیاچدی تست: منابع لازم جهت مطالعه برای آزمون را چگونه پیدا کرده بودید؟

می‌توانم بگویم حدود 50% منابع آزمون دکتری همانند منابع ارشد بود و تنها باید آنها را مرور می‌کردم. منابع جدید را از دانشجویان مقطع دکتری گرفته بودم. برخی منابع را نیز با تحلیل سؤالات سال‌های گذشته یافته بودم. به نظر من اولین قدم جهت شروع به آمادگی برای آزمون دکتری مرور سؤالات کنکورهای سالیان گذشته و پیدا کردن منابع است. همچنین کتاب و جزوات اساتید نیز کمک کننده بود.

پیاچدی تست: برای مقطع دکتری از چه زمانی مطالعه را آغاز کردید؟

با توجه به مقدماتی که گفتم من از بهمن ماه 92 یعنی 45 روز پیش از کنکور درس خواندن را شروع کردم.

پی‌اچ‌دی تست: برای دروس عمومی آمادگی داشتید؟

من در جلسه کنکور زمان کم آوردم و به همین علت به تست‌های زبان نرسیدم. برای درس استعداد تحصیلی در همان بازه 45 روزه، زمان اندکی را به مطالعه اختصاص داده بودم.

پی‌اچ‌دی تست: ارزیابی شما از آزمون کتبی بعد از آزمون چه بود؟

در کنکور امسال تعداد محدودی از منابع جدید سؤال مطرح شده بود. متأسفانه شرایط کنکور به شکلی است که اجازه نمی‌دهد تمام توانایی‌های فرد به نمایش گذاشته شود. پس از کنکور وقتی دروس تخصصی را چک کردم، بیش از 70% می‌زدم اما در کنکور 48% زده بودم. با این حال با توجه به تأثیر معدل و ارزیابی‌ام از آزمون کتبی مطمئن بودم رتبه‌ای کمتر از 5 کسب می‌کنم.

پی‌اچ‌دی تست: سوابق پژوهشی شما برای آزمون مصاحبه چه بود؟

رشته ما آزمایشگاهی است، بنابراین نتیجه گرفتن از پژوهش‌های صورت گرفته و چاپ مقالات فرآیندی زمان‌بر است. موضوع دیگر این بود که من به صورت پیوسته به مقطع ارشد رفته بودم و قبل از اتمام مقطع ارشد نیز در کنکور دکتری شرکت کرده بودم. با این حال یک مقاله علمی-پژوهشی و یک discussion داشتم. اما برای این موضوع نگرانی نداشتم. چون اساتید مصاحبه کننده زمان کم جهت آماده کردن سوابق پژوهشی را در نظر داشتند.

پی‌اچ‌دی تست: برای مصاحبه به کدام دانشگاه‌ها دعوت شدید و هر یک به چه شکلی برگزار شد؟

من تنها دو اولویت در تهران انتخاب کردم، اولی دانشگاه تهران و دومی دانشگاه تربیت مدرس. اما فقط در مصاحبه دانشگاه تهران حضور یافتم. من ریسک بالایی را پذیرفتم اما به هدفم فکر می‌کردم و برایم آنقدر ارزش داشت که حتی یک سال پشت کنکور بمانم.

اولویت اول: دانشگاه تهران

در این مصاحبه از من به دو صورت زبان پرسیدند. یکی به صورت ارائه چکیده‌ای از پایان‌نامه کارشناسی ارشد و دیگری بیان انگیزه‌ام از ادامه تحصیل. هیچ یک برایم دشوار نبود. من از دوستانم در مقطع دکتری درمورد مصاحبه پرسیده بودم و برای چنین سؤالاتی آمادگی داشتم. سپس از من در مورد پایان‌نامه ارشد سؤال شد و باقی سؤالات هم مربوط به مباحث تخصصی رشته‌ام مانند نیروهای وارد بر سد، جت آبی، معادلات سنت ونانت و … بود. جالب است که بیشترین سؤالات را استاد راهنمای ارشدم پرسید که به نظرم بهترین کاری بود که انجام دادند. از همین جا از ایشان تشکر می‌کنم.

پی‌اچ‌دی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

ریاضیات:

– ریاضیات مهندسی دانشگاه تهران

– ریاضیات دکتر کیوان سیفی

– کتاب توماس

طراحی سازه‌های تنظیم:

– کتاب دکتر ابراهیم امیری تکلدانی

– جزوه ارشد سازه دانشگاه تهران

هیدرولیک، سیالات و هیدرولیک انهار:

– جزوات دکتر مهدی یاسی (دانشگاه ارومیه) (مطالعه آن را به شدت توصیه می‌کنم.)

هیدرولیک جریان غیر ماندگار:

– کتاب «اصول جریان در مجاری روباز» تألیف دکتر محمد محمودیان شوشتری

هیدرولیک رسوب:

– 6 فصل اول کتاب دکتر شفاعی بجستان، انتشارات چمران اهواز

مدل‌های فیزیکی و هیدرولیکی:

– کتاب مدل‌های فیزیکی و هیدرولیکی، دکتر شفاعی بجستان، انتشارات چمران اهواز

1

2

اینستاگرام آزمون دکتری