محمد ساجدی الوار دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم و فناوری نانو- نانو فیزیک از دانشگاه تهران است. ایشان مدرک کارشناسی خود را در رشته فیزیک از دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 90 اخذ نموده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

با شرکت در کنکور دکتری 93 ایشان رتبه 1 را در رشته مهندسی نانوفناوری، گرایش نانوالکترونیک کسب نموده و با گذر از مرحله مصاحبه علمی موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه صنعتی شریف گردیده است.

ax

پیاچدی تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز نمودید؟

پایه درسی خوبی داشتم (مخصوصاً در دروس فیزیک پایه و نانوتکنولوژی) و به همین علت تنها یک ماه پیش از کنکور شروع به مطالعه نمودم و روزانه به طور متوسط در حدود 5 ساعت درس می‌خواندم.

پیاچدی تست: با منابع لازم جهت آزمون چگونه آشنا شدید؟

سؤالات کنکورهای سالیان گذشته را بررسی کرده بودم، با توجه به آنها و پس از مشورت با پذیرفته شدگان آزمون 92، منابع را پیدا کرده بودم.

پیاچدی تست: برای دروس استعداد تحصیلی و زبان هم وقت گذاشته بودید؟

می‌توانم بگویم سطح زبان من متوسط رو به بالاست و بنابراین برای مطالعه آن وقتی نگذاشتم. اما متأسفانه در کنکور  در حالی که انتظار حدود 50% داشتم، به خاطر چند اشتباه سهوی درصدم کمتر از حد انتظارم شد ( 20% )! برای درس استعداد تحصیلی، سؤالات سال‌های گذشته بررسی مختصری کردم، و با الگوی سؤالات آشنا شدم. لازم به ذکر است در جلسه کنکور بیشتر وقت خود را به زبان اختصاص دادم.

پیاچدی تست: انتظار رتبه 1 را داشتید؟

سطح سؤالات تقریباً مانند سال‌های گذشته بود، اما سؤالات مربوط به الکترونیک تا حدودی نسبت به سال‌های قبل متفاوت بود. با این حال بعد از کنکور فکر می‌کردم رتبه زیر 10 کسب می‌کنم.

پیاچدی تست: سوابق پژوهشی شما جهت مرحله مصاحبه چه بود؟

– یک مقاله ISI

– یک مقاله کنفرانس داخلی

پیاچدی تست: به کدام دانشگاه برای مصاحبه رفتید؟ مصاحبه‌ها چگونه برگزار شد؟

اولویت‌های من برای مصاحبه به ترتیب عبارت بودند از: دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه تربیت مدرس.

اولویت اول: دانشگاه تهران

با توجه به آشنایی قبلی، سؤال خاصی از من پرسیده نشد. این که مقاطع تحصیلی قبلی چه معدلی داشته‌ام، با چه اساتیدی کار کرده‌ام، در چه زمینه‌هایی کار کرده‌ام و چند سوال در خصوص پایان نامه، و اینکه علاقمند به فعالیت در چه زمینه‌هایی هستم، پرسیده شد.

اولویت دوم: دانشگاه صنعتی شریف

در این مصاحبه سؤالات علمی در حوزه فیزیک اتمی، فیزیک حالت جامد و الکترونیک پرسیده شد. که به جز یک مورد بقیه را جواب دادم. سپس 5 دقیقه وقت داشتم تا در مورد پایان‌نامه ارشد توضیح دهیم. بعد از آم اساتید مصاحبه‌کننده شروع به پرسش از پایان‌نامه نمودند. در آخر هم مکالمه‌های عمومی انگلیسی مطرح شد. (لازم به ذکر است بعد از صحبت‌های انجام شده با اساتید دانشگاه‌های تهران و شریف، و بنا به دلایلی در انتخاب دوم یعنی دانشگاه شریف پذیرفته شدم).

اولویت سوم: دانشگاه تربیت مدرس

مصاحبه در این دانشگاه حدود 35 دقیقه طول کشید. ابتدا به زبان انگلیسی در مورد موضوعات مورد علاقه و کارهایی که انجام داده‌ام سؤال شد. بعد شروع به سؤال کردن از مباحث درسی به زبان فارسی کردند. سؤالاتی که اکثراً مرتبط به تخصص بنده نبود، مثلاٌ در مورد ابررساناها و ذرات بنیادی. وقتی جواب سؤالی را نمی‌دانستم باز هم اصرار داشتند که به پرسش در آن موضوع ادامه دهند و حسابی سؤال‌پیچ می‌کردند، البته با توجه به اطلاعاتی که در این حوزه‌ها داشتم تعداد زیادی از آنها را جواب دادم.

پیاچدی تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب دکتری هستند دارید؟

یک توصیه دوستانه به عزیزانی که مشتاق علم هستند و می‌خواهند دکتری بخوانند و امسال می‌خواهند در کنکور شرکت کنند، دکتر حسابی در جمله‌ای زیبا می‌گوید: «حاصلضرب توان در ادعا مقداری ثابت است، هر چه توان بیشتر باشد ادعا کمتر است.»

در مورد «کنکور» این جمله را می‌توان بدین شکل بیان نمود: «حاصلضرب استرس در عملکرد مقداری ثابت است، هر چه استرس بیشتر باشد عملکرد کمتر و ضعیف‌تر است.»، کنکور بسیار راحت‌تر از آن چیزی است که بسیاری از دوستان فکر می‌کنند، پس با ایجاد استرس‌های بی‌اساس مانع موفقیت خود نشوید.

توصیه دوم به عزیزانی که به دکتری به عنوان دریچه‌ای به سوی موفقیت نگاه می‌کنند: موفقیت شما در زندگی به هیچ وجه به قبولی در کنکور دکتری وابسته نیست، و اگر در کنکور دکتری موفق نشدید می‌توانید از راه‌های دیگر به موفقیت‌های بزرگ برسید.

و توصیه سوم برای کسانی که به مصاحبه دعوت می‌شوند: در فرصت کوتاهی که در جلسه مصاحبه در اختیارتان قرار می‌گیرد سعی کنید پایان نامه خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهید (این نکته بسیار مهم است).

اگر جواب سؤالی را بلد نیستید بگویید نمی‌دانم و از دادن جواب‌های دور از ذهن خودداری کنید.

هر گونه سابقه مثبت و مدرک علمی و پژوهشی که دارید با خود به جلسه مصاحبه ببرید حتی اگر کامل نشده باشد.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

برای درس نانوتکنولوژی کتاب‌های مقدمه‌ای بر نانوفناوری (چارلز پی پول، ترجمه دکتر نیما تقوی نیا)، آشنایی با نانوذرات (تألیف دکتر سیم چی)، و برای سایر دروس از منابع دانشگاهی مربوطه استفاده کردم.

nano

اینستاگرام آزمون دکتری