خانم حمیده رضوانی در کنکور دکتری 1393 موفق به کسب رتبه 2 در رشته مهندسی پزشکی، بیومتریال شده و پس از مصاحبه علمی در دانشگاه تهران پذیرفته شده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان پس از فارغ‌التحصیلی از مقطع کارشناسی مهندسی مواد در سال 89، در همان سال وارد مقطع ارشد در رشته مهندسی پزشکی، بیومتریال در دانشگاه امیرکبیر شده است.

پیاچدی تست: روند مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون چگونه بود؟

چون دانشگاه امیرکبیر قطب مهندسی پزشکی کشور است. واحدهایی که در دوران ارشد گذرانده بودم، جزء منابع مورد نیاز جهت آمادگی برای آزمون دکتری بود. من از اواسط آذر ماه شروع به مطالعه کردم. اوایل روزی 2-3 ساعت درس می‌خواندم، اما از اواسط دی ماه به صورت جدی‌تری ادامه دادم و حداقل روزی 8 ساعت را به مطالعه اختصاص می‌دادم.

 پیاچدی تست: برای دروس عمومی هم مطالعه داشتید؟

کتاب‌های 504 واژه و 400 واژه ضروری برای تافل و نیز 1100 برای GRE را برای درس زبان مطالعه کرده بودم.

پیاچدی تست: انگیزه شما از آغاز مطالعه برای آزمون دکتری چه بود؟

به علت علاقه به تحصیل و پژوهش ادامه تحصیل در مقطع دکتری همیشه از اولویت‌های زندگی من بوده است.

پیاچدی تست: پیش‌بینی شما از نتیجه اولیه بعد از آزمون کتبی چه بود؟

هنگامی که مطالعه را شروع کردم فقط به رتبه‌های 1 و 2 فکر می‌کردم. سر جلسه کنکور با اعتماد بنفس رفتم و بعد از کنکور هم فکر می‌کردم که رتبه 1 و 2 کسب می‌کنم.

پیاچدی تست: منابع آزمون را از کجا تهیه کردید و چگونه آنها را شناختید؟

به طور خاص از رتبه‌های برتر سال‌های گذشته سؤال کرده بودم. جا دارد از تمامی دوستانی که من را راهنمایی کردند تشکر ویژه‌ای داشته باشم. فقط یک نکته بسیار مهم راجع به درس زیست‌سازگاری میبایستی اضافه کنم، سؤالات این درس از مرجع خاصی نیست و نیاز به استدلال و فهم کامل مواد درسی ارائه شده برای این درس را دارد. توصیه می‌کنم منابع معرفی شده را با درک کامل مفاهیمی همچون لخته شدن خون، عفونت و تأثیر این موارد بر روی بیومتریال‌های کاشته شده در بدن مطالعه کنند.

پیاچدی تست: چه رزومهای جهت مصاحبه علمی فراهم کرده بودید؟

–   1 مقاله ISI چاپ شده

–   2 مقاله ISI در حال داوری

–   3 مقاله کنفرانسی داخلی

–   3 مقاله کنفرانسی بین‌المللی

–   یک ثبت اختراع

–   مدرک زبان تافل به همراه سابقه تدریس زبان

–   سابقه پژوهشی و تدریس در پژوهشگاه

پیاچدی تست: برای مصاحبه به کدام دانشگاه‌ها رفتید و هر مصاحبه چگونه برگزار شد؟

ما پنج کد در رشته خود داریم که چهار کد در تهران و یکی در سمنان است. من فقط دانشگاه‌های تهران را انتخاب کردم. در مجموع از تمام مصاحبه‌ها راضی بودم.

اولویت اول: دانشگاه تهران

مصاحبه منظمی بود. اولین سؤال این بود که در یک جمله و یا عبارت مختصر بگویم قرار است بر روی چه موضوعی کار کنم که من در جواب گفتم «می‌خواهم روی موضوعی کار کنم که در نهایت بتواند تبدیل به محصول شود.». در مورد پایان‌نامه ارشد از من سؤال شد. سؤالات تخصصی از من پرسیده شد که همه را به خوبی پاسخ دادم و فقط یک سوال در مورد پروتئینی خاص بود و اطلاعاتی در مورد آن نداشتم و گفتم که «نمی‌دانم» و فکر می‌کنم که هدفشان هم همین بود که ببینند من تلاش می‌کنم پاسخ‌های بی‌منطق بدهم یا خیر.

به علت داشتن مدرک تافل در این مصاحبه از من سؤالات زبان پرسیده نشد.

سؤال دیگری که از من پرسیده شد درمورد وضعیت سکونت من در تهران به علت تأهلم بود.

اولویت دوم: دانشگاه امیرکبیر

به علت تعداد زیاد دعوت‌شدگان، زمان مصاحبه بسیار محدود بود  البته چون دانشگاه ارشد خودم بود و اساتید شناخت خوبی از من داشتند در مدت زمان کوتاهی در حدود 5 دقیقه درمورد پایان‌نامه ارشد و تعداد مقالات سؤال شد. به نظرم مسئله سکونت در تهران برای دانشجویان متأهل شهرستانی نه تنها برای خود دانشجویان مسئله مهمی است، بلکه دغدغه‌ اساتید هم محسوب می‌شود. در امیرکبیر و دو انتخاب بعدی‌ام هم سؤال مشابهی در مورد سکونتم پرسیده شد.

اولویت سوم: پژوهشکده ژنتیک

مصاحبه خوبی بود. به انگلیسی از من سؤال شد که Phd مخفف چیست و همین طور درمورد انگیزه‌ام از تحصیل در مقطع دکتری پرسیده شد. درمورد پایان‌نامه و اهداف کاربردی آن نیز از من سؤال کردند.

اولویت چهارم: پژوهشگاه مواد و انرژی

سیستمی منطقی داشت. اساتید باتجربه‌ای آنجا حضور داشتند. پایان‌نامه ارشدم را به چالش کشیدند و از من سؤال می‌کردند. یک متن زبان نیز دادند که بلند خواندم و سپس ترجمه کردم. در مورد اسامی ژورنال‌های علمی خارجی و داخلی شناخته شده‌ تخصصی هم سؤال پرسیدند.

پیاچدی تست: حرف آخر؟

کسی که به هدفش ایمان داشته باشد و تلاش توام با توکل بر خدا کند، حتماً به هدفش خواهد رسید. ضمن این که برای رسیدن به موفقیت حمایت‌های خانواده‌ خیلی تأثیرگذار است.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

ریاضی 1 و 2 و معادلات دیفرانسیل:

– کتاب‌های قرمز مدرسان شریف

فلزات:

– بخشی از کتاب مقدمه‌ای بر بیومتریال‌ها تألیف جون پارک

– خواص مهندسی مواد، کلیستر

سرامیک:

– بخشی از کتاب مقدمه‌ای بر بیومتریال‌ها تألیف جون پارک

– خواص مهندسی مواد، کلیستر

– کتاب کاربرد سرامیک‌ها در مهندسی پزشکی جهاد دانشگاهی امیرکبیر

پلیمر:

– بخشی از کتاب مقدمه‌ای بر بیومتریال‌ها تألیف جون پارک

– خواص مهندسی مواد، کلیستر

– کتاب کاربرد پلیمرها در مهندسی پزشکی نشر جهاد دانشگاهی امیرکبیر

کامپوزیت:

– کاربرد کامپوزیت‌ها در مهندسی پزشکی نشر جهاد دانشگاهی امیرکبیر

زیست سازگاری:

– کتاب مقدمه‌ای بر برهمکنش بافت و بیومتریال ترجه دکتر شاهین بنکدا، نشر جهاد دانشگاهی امیرکبیر

Final result

Final1 result

اینستاگرام آزمون دکتری