امیر محمد جمشیدی متولد سال 1368 ساکن کازرون، در سال 87 وارد رشته کارشناسی مهندسی کشاورزی در دانشگاه یاسوج شده و در سال 91 با رتبه 10 وارد مقطع کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کشاورزی گرایش زراعت- فیزیولوژی گیاهان زراعی دانشگاه تهران شده‌ است. ایشان در شهریور ماه 93 از مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

وی در کنکور دکتری 1393 با کسب رتبه 11 در آزمون کتبی و پس از برگزاری مصاحبه علمی موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه تهران شده است.

Picture3

پیاچدی تست: چه زمانی مطالعه برای آزمون دکتری را آغاز نمودید؟

از آذرماه شروع به مطالعه نمودم. ترم 3 ارشد بودم و امکان آغاز مطالعه جدی زودتر از این زمان را نداشتم، اما دروس ترم نیز خود کمک‌کننده آمادگی برای آزمون دکتری بود.

پیاچدی تست: شما در آزمون ارشد هم رتبه خوبی کسب کرده بودید. روند مطالعه شما برای آزمون ارشد چگونه بود و آیا در آمادگی شما جهت آزمون دکتری تأثیرگذار بود؟

برای کنکور کارشناسی ارشد واقعاً هدفمند مطالعه کرده بودم و هدفم هم دانشگاه تهران بود. از تیرماه سال 90 برای کنکور ارشد به صورت تمام وقت درس می‌خواندم، مگر مواقعی که دروس دانشگاه اجازه نمی‌داد. به همین علت برای آزمون دکتری پیش‌زمینه خوبی داشتم و نیز با توجه به آشنایی با طراحان سؤال که اساتید خودم در مقطع ارشد هستند، مشکل چندانی نداشتم.

پیاچدی تست: با منابع لازم جهت آزمون چگونه آشنا شدید و از کجا فراهم کردید؟

از طریق دوستانم که سال قبل در همین رشته رتبه خوبی کسب کرده بودند و در نهایت موفق شده بودند دانشگاه تهران قبول شوند با منابع آشنا شدم و از طریق آنها منابع لازم را تهیه کردم.

پیاچدی تست: برای مطالعه دروس عمومی چه قدر زمان گذاشتید و چه منابعی مطالع کردید؟

برای زبان کتاب‌های 504 واژه و 1100 واژه را مطالعه کرده بودم و برای استعداد تحصیلی کتاب Gmat در مقطع ارشد را در حد 2-3 روز مطالعه کردم.

پیاچدی تست: ارزیابی شما از سطح آزمون نسبت به سالیان گذشته چگونه بود؟

به نظر من امسال نسبت به سال‌های قبل سؤالات بهتری داده بودند و کیفیت سؤالات خوب بود و کسی که به اندازه کافی مطالعه کرده بود به راحتی می‌توانست به اکثر سؤالات پاسخ بدهد. هرچند سؤالات مفهومی و سخت هم داشت.

پیاچدی تست: سوابق پژوهشی شما جهت مرحله مصاحبه چه بود؟

– 5 مقاله در همایش‌های داخلی

– یک مقاله ISI چاپ شده و یکی در حال داوری

– یک مقاله علمی پژوهشی در حال داوری

پیاچدی تست: به کدام دانشگاه برای مصاحبه رفتید؟ مصاحبه‌ها چگونه برگزار شد؟

پنج دانشگاهی که برای مصاحبه رفتم، به ترتیب اولویت‌بندی عبارتند از:

اولویت اول: دانشگاه تهران

مصاحبه در دانشگاه تهران به علت حضور اساتید خودم، چندان دشوار نبود. در این دانشگاه به صورت جداگانه هم سؤالات تخصصی پرسیده شد و هم زبان انگلیسی. سؤالات تخصصی حول پایان‌نامه‌ام بود. برای زبان انگلیسی هم به صورت گفت‌وگو در مورد بیوگرافی خودم بود. همچنین مقاله‌ای به من داده شد که آن را خواندم و ترجمه کردم و چند لغت تخصصی نیز از من پرسیده شد.

اولویت دوم: دانشگاه تربیت مدرس

اساتید این دانشگاه را اصلاً نمی‌شناختم و به علت رقابت این دانشگاه با دانشگاه تهران، مصاحبه سختی داشتم. تعداد اساتید سؤال کننده کم، اما سؤالاتشان دشوار بود. در این دانشگاه نیز زبان انگلیسی و سؤالات تخصصی مورد سؤال بود که هر دو جا در یک محل پرسیده می‌شد. سؤالات تخصصی بیشتر مربوط به دروس آمار و زراعت بود و کمتر از پایان‌نامه سؤال شد و برای زبان یک متن پرسیده شد.

اولویت سوم: دانشگاه صنعتی اصفهان

در این دانشگاه تنها سؤالات تخصصی پرسیده شد که بخش عمده آن از پایان‌نامه‌ام بود.

اولویت چهارم: دانشگاه شهید چمران

در این دانشگاه آزمون کتبی علاوه بر مصاحبه شفاهی برگزار شد. آزمون کتبی شامل دروس فیزیولوژی و زراعت بود که از هر یک حدودأ 5 سؤال مطرح شده بود و همچنین چند کلمه تخصصی زبان هم پرسیده شده بود.

در مصاحبه شفاهی تنها از پایان‌نامه سؤال شد و دیگر سؤالات تخصصی رشته مطرح نشد.

اولویت پنجم: دانشگاه یاسوج

بیشتر سؤالات مصاحبه در این دانشگاه، سؤالات تخصصی رشته بود و تنها عنوان پایان‌نامه مورد سؤال قرار گرفت. ضمن این که تنها دانشگاهی بود که یک سؤال علمی از مقاله‌هایم پرسیده شد.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

–   جزوات پارسه

–   جزوات دانشگاه تهران

–   و سایر کتب درسی مربوط به رشته تحصیلی شامل:

فیزیولوژِی:

–   خلاصه‌ای از کتاب مقدمه ای بر فیزیولوژی گیاهی-  هاپکینز، ترجمه دکتر علی احمدی و همکاران

–   خلاصه‌ای از برخی فصول کتاب فیزیولوژی گیاهی- تایز و زایگر، ترجمه دکتر کافی و همکاران

–   فیزیولوژی گیاهی، تألیف دکتر افراسیاب راهنما، مؤسسه پوران پژوهش

زراعت:

–   مبانی زراعت عمومی، تألیف دکتر خواجه‌پور، انتشارات دانشگاه صنعتی اصفهان

ژنتیک:

–   ژنتیک کشاورزی، مؤسسه دیباگران

آمار:

–   آمار و احتمالات، مؤسسه دیباگران

1

karname2

اینستاگرام آزمون دکتری