//ابلاغ آیین نامه جدید دکتری تخصصی به دانشگاه ها

مدرسان شریف

ابلاغ آیین نامه جدید دکتری تخصصی به دانشگاه ها

آیین نامه دوره دكتری پس از بازنگری برای اجرا به دانشگاه ها ابلاغ شد و برای دانشجویان ورودی 95 و بعد از آن الزامی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، با استناد به بند ۱۲ ماده ۳ آیین نامه شورای عالی برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، آیین نامه آموزشی دوره دكتری تخصصی كه در جلسه ۸۷۱ این شورا تصویب شده است برای اجرا ابلاغ شد و برای دانشجویان ورودی سال تحصیلی ۱۳۹۵ و بعد از آن الزامی است.

براساس این آیین نامه، دارا بودن مدرک رسمی پایان دوره كارشناسی ارشد مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشكی، داشتن صلاحیت علمی و عمومی ورود به موسسه طبق ضوابط، و احراز توانایی در زبان خارجی طبق شیوه نامه مصوب مؤسسه از شرایط ورود به دوره دكتری تخصصی است.

بر اساس این آیین نامه، آموزش رایگان برای هر دانشجو در دوره دكتری تخصصی صرفاً یک بار امكان پذیر است و تحصیل همزمان دانشجو در همان دوره یا دوره های دیگر تحصیلی و تغییر رشته و انتقال ممنوع است.

مدت تحصیل در دوره دكتری تخصصی حداقل ۶ نیمسال و حداكثر هشت نیمسال است و هر نیمسال هجده هفته شامل ۱۶ هفده هفته آموزش و ۲ هفته ارزشیابی است.

در صورتی كه دانشجو در مدت مقرر دانش آموخته نشود مؤسسه می تواند به پیشنهاد استاد راهنما مدت تحصیل را تا دو نیمسال دیگر افزایش دهد.

بر اساس این آیین نامه، تعداد واحدهای تحصیلی دوره دكتری تحصصی ۳۶ واحد است كه ۱۲ تا ۱۸ واحد آن آموزشی و ۱۸ تا ۲۴ واحد پژوهشی است و دانشجو باید در هر نیمسال تحصیلی حداقل ۶ و حداكثر ۱۰ واحد درسی  را انتخاب كند.

در این آیین نامه، نمره قابل قبول برای هر درس ۱۴ از ۲۰ و میانگین كل قابل قبول، ۱۶ از ۲۰ است و دانشجوی مشمول آموزش رایگان در صورت عدم كسب نمره قبولی یا حذف غیر موجه آن، موظف است برای انتخاب مجدد همان درس یا درس جایگزین، هزینه مربوطه را براساس مصوبه هیئت امنا پرداخت كند.

بر اساس این آیین نامه، چاپ یک مقاله علمی مستخرج از رساله دانشجو، شرط دفاع از رساله تعیین شده است و هیات داوران دفاع از رساله را  ۳ عضو هیات علمی علاوه بر استادان راهنما و مشاور تشكیل می دهند كه یک عضو از داخل موسسه و دو عضو دیگر از خارج از موسسه انتخاب می شوند و روز دفاع از رساله و كسب درجه قبولی، تاریخ فارغ التحصیلی دانشجو محسوب می شود.

در این آیین نامه آمده است كه احراز و اثبات تخلف علمی دانشجو پس از اتمام رساله، به ابطال مدرک تحصیلی وی منجر خواهد شد.

آیین نامه آموزشی دوره دكتری تخصصی در یک مقدمه، ۲۶ ماده و ۱۵ تبصره تصویب شده است و مسئول اجرای آن موسسه آموزش عالی و نظارت بر حسن اجرا و تفسیر مفاد آن، برعهده معاونت آموزشی وزارت علوم است.

ابلاغ آیین نامه جدید دکتری تخصصی به دانشگاه ها
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۵-۲-۲۲ ۰۹:۲۴:۴۸ +۰۴:۳۰۱۸ اردیبهشت, ۱۳۹۵|دکتری سراسری|۶۷ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
Phd
Phd

سلام ببخشید گفته میانگین کل قابل قبول پس از گدرندن تمام واحدهای درسی نباید کمتر از ۱۶ باشه حرفی از مشروطی ترمی نزده
پس چرا وقتی یه ترم معدم پایین میاد مینویسن تو ریز نمرات مشروط مگه نگفته میانگین کل قابل قبول پس از گذراندن تمام واحد ها نگفته هر نیم سال
کسی میتونه توضیح بده من این ترم شد معدلم ۱۵/۶۶ خوب ترم بعد بشم ۱۸ باز مینویسه مشروط ترم یک؟
اگر مینویسه پس این آین نامه که تو pdf اگر دوستان دانلود کنن دقیقش هست !

ملينا
ملينا

سلام من کارشناسى روانشناسى عمومى خوندم براى ارشد اگر دوباره عمومى بخونم میتونم دکترى رو بالینى بخونم؟

Saeid
Saeid

با سلام بله گرایش در رشته روانشناسی مشکلی ایجاد نمیکنه

دانشجو دکترا
دانشجو دکترا

مدرک زبان در زمان مصاحبه لازم نیست . فقط حدود ۶الی ۷استاد در مقابل تان ایستادن از شما تک تک سوال در مورد اسم و مشخصات ودر کدام دانشگاه تحصیل کردید س میشه . بعدش هم کارهای تحقیقاتی که انجام دادین س میشه . یک الی دو تا سوال هم از درسهای تخصصی ارشد س میکنن و آخرش مدارک تحقیقاتی که انجام دادید و مدارک شخصی رو از شما میگیرن . تمام . اگه خوب جواب دادین و کارهای تحقیقاتی خوبی ارایه دادید . که قبولید . وگرنه …..

اسلان
اسلان

مهم اینه در دانشگاها با وجود تکنولوژیهای جدید خیلی کارها زبان نو ستا لوژی شده تا دلالهای مترجم بیکار نمونن مردم بچه ها از هشت سالکی به جای مدرسه به کلاس زبان بفرستن.

عمو
عمو

یه روز استاد یه فایل زبان به دانشجویان داد هیچکدام بچه ها نتونستن ترجمه کنن در ضمن به کمک مترجمهای اینترنتی به بهترین وبهتر از همه دقیق هم ترجمه شد همه استفاده کردن نمره خوب گرفتن زبان خوندن عمر تلف کردن در دکترا هست به اندازه زبان تخصصی یاد بگیری خیلی جلو هستی و گر نه تقلید دنبال زبان بیگانه رفتن در رشته فایده ای ندارد

shahab
shahab

خیلی نظر جالبی بود. علم روز دنیاد به زبان های انگلیسی آلمانی و فرانسه هست. اگر ندونی و نتونی صحبت کنی که فاجعه است

ali
ali

چرا بهتره مدرک زبان از دانشگاه برداشته خیلی مترجمهای دیجتالی سایتها و خیلی کار به صورت اتوماتیک به سرعت ترجمه میشه مهم اینه زبان فارسی به جای مدرک زبان گذاشته باز هم مثل استعداد تحصیلی خیلی ها کم میارن زیاد خودتون درگیر زبان نکنید زبان کامپیوتر برا هیچکس سخت نیست گوگل ترانس بزن اگه وارد باشی به کامپیوتر از راههای دیگه هم ترجمه کنی وسایت درست کن کد ترجمه زبانهای مختلف استفاده هرکس تخصص خودش بهتره بره جلو زبان هم مال تخصص دانشجویان زبان هست نه برا همه .

نعیمه
نعیمه

سلام مدرک زبان برای مصاحبه اجباری نیست اگر داشته باشید برای شما امتیاز مثبت خواهد داشت ولی اگر دکتری قبول شدید باید تا قبل از امتحان جامع ارایه دهید

ali
ali

بهتره مدرک زبان در ایران حذف بشه اگه نخبگان مدرک زبان داشته میتون به راحتی وارد دانشگاهای خارجی بشن بهتره مدرک زبان حذف بشه مردم به بچه هاش فشار نیارن برن کلاس زبان خیلی از بچه هستن الان زبان فارسی را خوب بلد نیستن چه برسه به مدرک زبان

علي آقا
علي آقا

دوست گرامي امروزه در جهان تسلط بر حداقل يك زبان خارجي و همچنين آشنايي با كامپيوتر، يكي از شاخصه‌هاي اصلي سواد محسوب مي‌گردد. در كشورهاي پيشرفته و حتي در همسايگان خود ما همچون پاكستان، غالب افراد از سنين پايين به زبان انگليسي مسلط هستند. حال بنظر جنابعالي، يك فردي كه مي‌خواهد عنوان PHD و مرتبه دكتري را كسب نمايد، آيا نبايد حداقل به زبان انگليسي مسلط باشد؟؟؟ آيا از اين فرد انتظار نمي رود كه با مسائل روز رشته خود در سطح بين المللي آشنا باشد؟؟؟ آيا بدون ابزار زبان / زبان هاي رايج دنيا، مي‌توان به دانش روز دست… ادامه نظر»

مهندس مکانیک
مهندس مکانیک

موافق با علی آقا.
ضمنا دوست عزیز خیلی از دوستان هستند که مسلط به زبان انگلیسی هستند و همین جا را برای ادامه تحصیل انتخاب میکنند ؛ اپلای کردن شرایط دیگری هم دارد هم از نظر موسسه خارجی و هم از نظر کسی که اپلای میکند.

حقیقیت یاب
حقیقیت یاب

دوست عزیز با یک جستجوی ساده در اینترنت می توانی ببینی که در تمام کشورهای پیشرفته زبان دوم معمولا انتخابی است و ثانیا فقط تخصصی و نه عمومی!!! دقیقا مثل این می ماند که به یک دکتری ادبیات فارسی کتاب تخصصی فیزیک شیمی پزشکی بدهی و او فقط آن را روخوانی کند آن هم غلط و حتی یک خط آن را نفهمد. متاسفانه آزمون های زبان در سطح دکتری در ایران نیز اینچنین است و روی زبان عمومی کار می کند من همکارانی دارم که از سن کم زبان فراگرفته اند و انواع مدارک را دارند ولی توانایی فهم یک… ادامه نظر»

محمد
محمد

آفرین علی آقا حق مطلب را خوب ادا کردی

مریم
مریم

ببخشید دوستان کسی میدونه جلسه مصاحبه چه جوریه؟چند تا استاد مصاحبه می کنند؟باید با خودمون چی ببریم؟ایا باید به تک تک استادها رزومه خودمونو تو کاغذ بدیم

خانم اکبری
خانم اکبری

درسته

sima
sima

اینجا کسی پیام نور میخواد ثبت نام کنه؟

لیلا
لیلا

سلام بچه ها لطفا بگین بالاخره باید مدرک زبان در روز مصاحبه داشته باشیم یا نه؟خواهش میکنم زودتر پاسخ بدهید،ممنون میشم

نورا
نورا

بعضی از دانشگاهها داشتن مدرک رو جزو الزامات قید کردندبرای اون دانشگاهها حتما باید مدرک زبانتون همراهمتون باشه ولی خیلی از دانشگاهها مدرک زبان رو جزو گواهی های امتیازآور قید کردند برای این دسته از دانشگاهها مسلما همراه داشتنش بهتر از نداشتنه

محمد
محمد

نیازی نیست اما داشته باشی بهتره

aref
aref

اما تو اطلاعیه های قبلی که سنجش داده بود و من حتی از خود سیستم پرسش و پاسخ سایت سوال کرده بودم در جواب گفتن شرایط ازمون ابان و منابعش از طریق پیک سنجش متعاقبا اعلام خواهد شد
پس معلوم نیس منابع همون منابع ازمون اسفند باشه
درسته؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

مهندسی برق کنترل
مهندسی برق کنترل

سلام دوستان
اینکه نوشته حداقل 6 نیمسال و بازم نوشته استخراج یک مقاله علمی معتبر، آیا منظورشون اینه کسانی که از مهر 95 میرن کلاس و ترم اول عستن شاملشون میشه؟

مهناز
مهناز

سلام دوست عزیز بله

مهندسی برق کنترل
مهندسی برق کنترل

ممنون، اگه اینجوری 3 ساله تموم بشه عالیه

ali
ali

سلام دوستان نوشته”احراز توانایی در زبان خارجی” این جمله به معنی داشتن مدرک زبان نیست .دانشگاه میتواند در مصاحبه سطح زبان را بسنجد و چنانچه سطح توانایی داوطلب احراز گردید جذب شود و مدرک زبان مثل گذشته تا امتحان جامع باید از طرف داوطلب ارائه شود.

aref
aref

بچه ها من ک اصلا گیج شدم
یه نفر بگه آبان بالاخره آزمون هست یا نه؟؟
منابع چی هستن؟
چکار کنیم
ای خدا

مجتبی
مجتبی

هست

كنكوري
كنكوري

سلام
بله آزمون دكتري آبان ماه هم برگزار خواهد شد.
منابع هم تغييري نكرده. زبان ، استعداد، دروس تخصصي مربروط به رشته اي كه قرار هست امتحان بدي.(منابعي كه براي آزمون اسفند ماه اعلام شده بود)

دانشجو
دانشجو

نیست

niloofar
niloofar

نوشته احراز نمره زبان طبق شیوه نامه موسسه!بعضی از دانشگاه ها مدرک زبان رو قبل آزمون جامع میخوان.کلا هر آیین نامه ای هم که بیاد باز دست دانشگاهاست هر کی رو که بخوان برمیدارن
از اول همینجوری بوده خیلی ها با رتبه بالا و روزمه عالی و مدرک زبان تو مصاحبه رد شدن!!!

زهرا
زهرا

چرا با هم بحث میکنید این دیگه استدلال نمیخواد نوشته دارا بودن مدرک کارشناسی ارشد و مدرک زبان شرط ورود به دوره دکتری است. دوستانی که میگین مدرک زبان شرط گرفتن مدرک دکتریه نه شرط ورود توجه ندارن که در این صورت داشتن مدرک ارشد هم میتونه تا گرفتن دکتری مهلت داشته باشه چون این دو مورد در یک بند به عنوان شرط ورود به دوره دکتری بیان شدن و این غیر ممکنه. من که معترضم حداقل قبل از ازمون یا بعد از اعلام نتایج میگفتن تا امثال منی که زبان ندارن اصن مرحله دو ثبت نام نمیکردن

محمدحسن
محمدحسن

احراز توانایی در زبان خارجی طبق شیوه نامه مصوب مؤسسه. نه داشتن مدرک زبان. موفق باشید.

رها
رها

بچه ها کسی برنامه ریزی درسی شیراز نیست
من نمی دونم واسه قسمت هایی که مربوط به پیش دبستانی و دبستان هست چه کتاب هایی بخونم
لطفاً اگر کسی هست راهنمایی کنه بدجور گیر افتادم

Neda sh
Neda sh

سلام
دوستان یکی منو راهنمایی کنه
باید چیکار کنم؟
یکی از اساتید بنده ترم گذشته به من 7 داده با این کارش من مشروط شدم

ایین نامه دکتری 94 گفته با گذراندن دوباره درس هم نمره درس افتاده در معدل کل حساب می شود.
لطفا منو راهنمایی کنین دوستان
بخدا ظلمه به خاطر یک درس اخراج بشم

طیبه1
طیبه1

کاری نمیشه کرد دیگه…میتونید بعد از اخراج درخواست تجدید نظر بدین و یک آشنا توی شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاهتون پیدا کنید شاید بتونه کاری کنه البته احتمالش خیلی کمه

مریم
مریم

الان این جمله یعنی چی ؟؟؟؟؟”دارا بودن مدرک رسمی پایان دوره کارشناسی ارشد مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت درمان و آموزش پزشکی” یعنی دانشجوی ترم آخر ارشد که قرار تا آخر شهریور فارغ التحصیل شه رو قبول نمی کنن پس چرا از اول اجازه ی ثبت نام توی کنکورو میدن

شیما
شیما

برای کنکور مشکلی نیست ولی برای ورود به دکتری که باید فارغ التحصيل شده باشید

یک نفر
یک نفر

خب معلومه که باید برای ورود به مقطع بالاتر فارغ آلتحصیل باشیم کسی منکر این قضیه نیست ولی ممکنه کسی در زمان مصاحبه فارغ آلتحصیل نباشه اون وقت مدرک معتبرو از کجا باید بیاره؟؟؟

زهرا
زهرا

وای خدا…. پس چی شد اینکه قانون یک سال بعد از تصویب لازم الاجراست چرا این آیین نامه بالافاصله اجرایی شده؟
من دیگه انگیزه ندارم برا دکتری. چرا زودتر نگفتن حداقل این همه پول ثبت نام نمیدادم.
دیوونه شدم

آزمون
آزمون

دکترا هفته ای چند ساعت کلاس داره؟هر هفته است یا هر دوهفته

فاطمه
فاطمه

هر هفته.

مریم
مریم

هر هفته فکر کنم دو روز در هفته

فاطمه
فاطمه

نوشته دیگه طبق نظر موسسه یعنی به دانشگاهی که میخواین برین بستگی داره.

ندا
ندا

من متوجه نشدم یعنی الان اونایی که مدرک زبان ندارند و میخواند برند مصاحبه دیگه قبولشون نمیکنند؟

83
83

من فکر می کنم که منظورشون اینه که مدرک زبان برای فارغ التحصیلی دوره دکتری الزامی هست نه برای ورودی های این مقطع

ساناز
ساناز

دقیق بخونید نوشته از شرایط ورود به دکترا. از خودم که تفسیر نمی کنم. چرا نمی خواهید قبول کنید باید بخونید و مدرک معتبر زبان ارائه بدهید. گذشت اون موقعی که تا از قبل آزمون جامع می تونستید مدرک زبانتان را ارائه دهید. از ما گفتن بود

سلام
سلام

سلام. الان برخی دانشگاه ها اعلام کردند تا ترم اول فرصت دارید مدرک زبان بیاورید. یعنی ب نوعی کسی که قبول می شود قبولی آن از نوع مشروط است تا مدرک زبان را بیاورد. چون آیین نامه دیر ابلاغ شده برای سال 95 دانشگاها حداقل تاترم یک مهلت می دهند. به عنوان مثال رجوع کنید به اطلاعیه مدرس. ولی برای سال 96 شاید دیگر همین یک ترم مهلت هم نباشد و از ابتدا دانشگاه ها برای مصاحبه مدرک زبان را الزامی کنند. البته بازم معلوم نیست باید دید آیین نامه چگونه اجرا می شود.

ساناز
ساناز

دقیقا

رسول
رسول

کجا نوشته مدرک زبان؟ والا من چیزی ندیدم

زهرا
زهرا

همونجا که گفته مدرک کارشناسی ارشد مورد تایید وزارت، دنبالش صلاحت علمی و عمومی و اخرش مدرک زبان نوشته منم بار اول خوندم ندیدم. اما این مسخره اس مثلا علامه و فردوسی گفتن تا قبل از ازمون جامع وقت هست حتی برا استعداد درخشانم اعتراض کردن و تو اصلاحیش تا ازمون جامع فرصت دادن

فرزاد
فرزاد

اين قانون براي دانشگاه آزاد هم محسوب ميشود؟

سحر
سحر

14 خیلی زیاده ؟ قبل چند بود؟ واسه چی اگه بیافتیم درسی رو باید هزینه بدیم!!!! هر روز بهتر از دیروز!!!

؟؟؟؟؟؟
؟؟؟؟؟؟

اونایی که الان رفتن مصاحبه تو رشته ما اکثریت مدرک زبان نداشتن یعنی قبول نمیشن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/پس کی رو میخان قبول کنن

شیمی فیزیک
شیمی فیزیک

احراز توانایی در زبان انگلیسی یعنی چی؟

ساناز
ساناز

یعنی باید مدرک زبان داشته باشید. الزام است.

الهام
الهام

باید در آزمون زبان شرکت کنن و نمره ای که مد نظر دانشگاه هست رو کسی کنند. مثلا آزمون msrt یا تولیمو…

نورا
نورا

شیمی فیزیک جان سلام میدونی تو رشته شیمی فیزیک کسایی که رتبه ۱تا ۱۵۰ کسب کردن نمره ترازشون چقدر بوده ممنون میشم هر کس میدونه یا شیمی فیزیکه کمکم کنه من از تراز بقیه خبر ندارم
ممنون

....
....

امسال تراز مهم نیست

فرمند
فرمند

منظورتون آینه که اگر کسی الان دانشجو ارشد باشه نمیتونه برای مصاحبه بره؟ نوشته :دارا بودن مدرک رسمی پایان دوره کارشناسی ارشد مورد تایید وزارت علوم.
من درست متوجه شدم؟

ساناز
ساناز

بله درسته و داشتن مدرک زبان و رزومه علمی الزامی است. یعنی مثل قبل نمی تونید تا قبل از امتحان جامع مدرک زبان را ارائه دهید. به عبارت دیگه هفت خوان رستم و هر کسی نمی تونه وارد دکترا بشه. به نظرم من هم کار درستی است.

98
98

نخیر منظورشون این نیست. من موندم بعضی دوستان با این سطح استدلالشون چطور تونستن به تحصیلات تکمیلی راه پیدا کنن!!
اولا این ایین نامه همه مواردش مث قبله بجز مواردی ک با رنگ ابی مشخص شده
دوما توانایی در زبان، یعنی ارائه مدرک معتبر تا قبل از آزمون جامع و منظور هز مدرک ارشد، اینه ک موقع شروع ب تحصیل باید دانش اموخته ارشد باشید ن هنگام مصاحبه; دقیقا همون چیزی ک الان حاکمه
والسلام

ساناز
ساناز

خانم با آقای محترم نوشته داشتن مدرک زبان و داشتن دانشنامه و رزومه علمی. حالا خودت بگو آیا اساتید مصاحبه کننده در مصاحبه کسی رزومه علمی نداره قبول می کنند. و اینکه بعضی از دانشگاهها حتما در مصاحبه مدرک زبان می خواهند و اینکه دانشجو باید قبل ورود به دکترا فارغ التحصیل بشه و مدرک ارشد ارائه بده.البته این مسائل قبلا هم بوده و با این آیین نامه دانشگاهها این مسائل سفت و سخت اجرا می کنند مخصوصا اینکه 50 درصدش هم به عهده دانشگاههاست .

دانشجوی دکتری تهران
دانشجوی دکتری تهران

سلام. در آیین نامه امتیازات مصاحبه دکتری، مدرک زبان در دانشگاه های مختلف از 2 تا 8 امتیاز برخوردار هست. پس 92 تا 98 امتیاز دیگه مانده که اگر اون امتیازات از 60 بیشتر شود به شرط نفرات اول بودن، در ان دانشگاه قبول می شوید. پس مدرک زبان الزامی نیست. اگر الزامی بود دانشگاه ها شرط اساسی می گذاشتند. پس لطفا استرس به دوستان وارد نفرمایید.

83
83

دقیقا من هم با نظر شما موافقم یعنی منظورشون اینه برای مدرک دکترا گرفتن باید مدرک زبان داشته باشی . برای مصاحبه کسانی که می خوان وارد این مقطع بشن مدرک زبان اجباری نیست

بهنوش
بهنوش

باید تا پایان شهریور امسال تموم کرده باشین ارشدتوو تا بتونین ثبت نام دکتری کنین.

لطفا جواب بدید
لطفا جواب بدید

منظرشون از مدرک زبان اینه که باید در ابتدای ورود به دکتری آن را ارائه دهیم یا مثل قبل تا قبل از امتحان جامع؟؟؟؟؟

بهنوش
بهنوش

همیشه قانون این بوده که تا انتهای نیم سال اول تحصیلی بایستی مدرک زبان معتبر ارائه بدیم.