آقای نوید سلمان‌زاده میدانی متولد سال 1369 موفق به کسب رتبه 1 آزمون دکتری 95 رشته مهندسی صنایع گردیده و پس از گذر از مرحله مصاحبه در دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرفته شده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان مدرک کارشناسی مهندسی صنایع، گرایش تحلیل سیستم را در سال 92 از دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیر اخذ نموده است و مقطع کارشناسی ارشد خود را در رشته مهندسی صنایع، گرایش صنایع در دانشگاه تهران از سال 1393 تا 1395 گذرانیده است.

rotbe 1 sanaye

پی‌اچ‌دی ‌تست: بار اول بود که در کنکور دکتری شرکت می‌کردید؟

– بله، همزمان با مقطع ارشد برای اولین بار در کنکور دکتری شرکت کردم. ترم 3 واحدهای درسی زیادی داشتم که هر کدام پروژه داشتند و در کنار آن مشغول پایان‌نامه بودم. بنابراین زمان زیادی برای کسب آمادگی نداشتم.

پی‌اچ‌دی ‌تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز کردید؟

– من خیلی دیر شروع به مطالعه کردم، تقریباً اواخر ترم 3 بود و در مجموع 25 روز مهلت داشتم. اما چون سرفصل‌ها مطابق سرفصل‌های آزمون ارشد بود، مطلب جدیدی برای مطالعه نداشتم و می‌توانستم در این زمان مطالب قبلی را مرور کنم. با توجه به این که برای کنکور ارشد خلاصه‌نویسی خوبی انجام داده بودم، با مرور خلاصه‌های قبلی و تست زدن توانستم آمادگی لازم برای کنکور را کسب کنم.

پی‌اچ‌دی ‌تست: میزان مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون به طور متوسط روزی چند ساعت بود؟

– با توجه به سکونت در خوابگاه، هر وقت می‌توانستم مشغول درس خواندن می‌شدم. به اندازه کافی زمان از دست داده بودم و دیگر وقتی برای از دست دادن نداشتم.

پی‌اچ‌دی ‌تست: برای مطالعه دروس زبان و استعداد تحصیلی چه‌قدر زمان گذاشته بودید؟

– زبان را سفید گذاشتم، اما حالا متوجه هستم که چه‌قدر دانش زبان مهم است. ضعف زبان در مصاحبه‌هایم نیز اثرگذار بود. اما برای درس استعداد تحصیلی، سؤالات استعداد گروه فنی مهندسی دو سال گذشته را مرور کرده بودم.

پی‌اچ‌دی تست: بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتیجه احتمالی خودتان چه فکر می‌کردید؟

– هدفم رتبه 1 بود، اما بعد از کنکور در حالی که اطرافیانم معتقد بودند رتبه 1 را کسب می‌کنم، انتظار این رتبه را نداشتم. البته مطمئن بودم رتبه تک‌رقمی کسب می‌کنم، چون به سؤالات تخصصی به خوبی پاسخ داده بودم.

پی‌اچ‌دی تست: رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی چه بود؟

– دو مقاله کنفرانس بین‌المللی (یکی مرتبط به پایان‌نامه)

– یک مقاله علمی پژوهشی مرتبط با پایان‌نامه چاپ‌شده

– یک مقاله علمی پژوهشی ارسال‌شده

– دو مقاله ISI ارسال‌شده (که چون یکی از آن‌ها Revise خورده بود، در یکی از مصاحبه‌هایم اثر خوبی بر اساتید داشت.)

پی‌اچ‌دی تست: در مصاحبه‌ کدام دانشگاه‌ها شرکت کردید و هر یک به چه نحوی برگزار شد؟

در مصاحبه دانشگا‌های صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت، تربیت مدرس و خواجه‌نصیر حضور پیدا کردم و تنها در دانشگاه صنعتی امیرکبیر پذیرش شدم.

هیچ‌کدام از مصاحبه‌هایم آزمون کتبی نداشتند و تنها مصاحبه شفاهی برگزار شد.

– دانشگاه صنعتی شریف: بهترین مصاحبه من بود. اساتید توجه زیادی به همه ابعاد داشتند. از جزئیات پایان‌نامه زیاد سؤال کردند. از مقالاتم نیز پرسیدند و سؤالات عمومی مثل این که هدفت از تحصیل چیست و یا تأمین مخارجت در دوران تحصیل به چه نحو است، نیز مطرح شد. همه چیز خوب بود، اما وقتی متوجه شدند مدرک زبان ندارم، روند مصاحبه تغییر کرد و همان لحظه متوجه شدم که در این دانشگاه پذیرش نمی‌شوم.

– دانشگاه تهران: همه اساتید مرا می‌شناختند و از رتبه‌ام هم اطلاع داشتند. به نظر می‌رسید مصاحبه چندان جدی نیست. به نظرم آن‌چه مهم بود، ریزنمرات مقاطع گذشته به‌خصوص دروس تخصصی مقطع کارشناسی بود که در کنکور هم به آن دروس پاسخ داده بودیم. یعنی اساتید یک سری دروس مدنظرشان بود و برای ارزیابی داوطلب به نمرات آن درس در مقاطع قبلی رجوع می‌کردند. در حالی که من در حال حاضر درصد خوبی در آزمون کسب کرده بودم، با نمرات مقطع کارشناسی‌ام قضاوت شدم و در این دانشگاه نیز پذیرش نشدم.

– دانشگاه صنعتی امیرکبیر: اساتید خیلی خوش‌برخورد بودند و مصاحبه با شوخی شروع شد و بعد روندی جدی پیدا کرد. با توجه به این که ترم 4 ارشد بودم، مقالات ارسال‌شده‌ام نیز اثر مثبتی بر دید اساتید داشت. یکی از اساتید از موضوع پایان‌نامه‌ام خیلی استقبال کرد و شاید حدود یک ربع درباره آن با من گفت‌وگو کرد. در این دانشگاه، روند جلسه مصاحبه و نمره‌ اساتید تعیین‌کننده بود. رزومه پژوهشی و آموزشی در دید اساتید تأثیر می‌گذاشت، اما به نظر می‌رسید قضاوت با محاسبه‌ نمرات تک‌تک مقاله‌ها و بقیه موارد صورت نمی‌پذیرد.

– دانشگاه علم‌وصنعت: در مجموع 3 استاد در مصاحبه حضور داشتند که تنها یک نفر از من سؤال می‌کرد. دید اساتید بنا بر اذعان خودشان این بود که اگر دانشجوی خوبی باشم، در دانشگاه مقطع ارشدم پذیرش می‌شوم.

– دانشگاه تربیت مدرس: در ابتدا از من خواستند خودم را معرفی کنم. مصاحبه روند خوبی داشت، تا این که متوجه شدند که این دانشگاه اولویت پنجم من است و مصاحبه به‌ سرعت خاتمه یافت. به نظر می‌رسید برای دانشگاه تربیت مدرس اولویت انتخابی از اهمیت بالایی برخوردار است.

– دانشگاه صنعتی خواجه‌نصیر: ابتدا به مصاحبه این دانشگاه دعوت نشدم، اما بعد از آن تماس گرفتند و گفتند که اشتباه شده و می‌توانم به مصاحبه بروم. 2 استاد در مصاحبه حضور داشتند که برخورد خوبی داشتند. اما بعداً متوجه شدم که این دو استاد هیچ‌کدام ظرفیت خالی برای جذب دانشجوی دکتری نداشته‌اند. گویا در این دانشگاه اساتیدی که ظرفیت داشتند در جلسه مصاحبه دانشجوی خود را انتخاب می‌کردند و دانشجو پس از پذیرش موظف بود با استادی که انتخابش کرده همکاری کند.

پی‌اچ‌دی ‌تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب کنکور ۹6 هستند، دارید؟

– توصیه می‌کنم روی رزومه خود کار کنند و در مصاحبه با دست خالی حاضر نشوند. حتماً روی زبان تمرکز کنند و مدرک زبان داشته باشند. همچنین با توجه به تغییر منابع، زمان را از دست ندهند، تلاش کردن و تحمل سختی در این بازه زمانی بهتر از یک سال پشت کنکور ماندن است. قبل از حضور در مصاحبه‌ دانشگاه حتماً اطلاعاتی راجع به نحوه‌ مصاحبه‌ آن دانشگاه کسب کنند تا بتوانند بهتر خودشان را برای جلسه‌ سرنوشت‌ساز مصاحبه آماده کنند.

پی‌اچ‌دی ‌تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری توصیه می‌کنید؟

همان‌طور که گفتم با توجه به محدودیت زمانی بنده از خلاصه‌های دست‌نویس خودم که هنگام مطالعه برای کنکور ارشد نوشته بودم، استفاده کردم و برای تسلط بیشتر تست‌های کتاب‌های زیر را مرور کردم. خلاصه‌های بنده از منابع زیر بود:

 آمار و احتمالات

منابع آمار و احتمالات

1) جزوه کلاسی دکتر ایوزیان

2) دو جلد کتاب مبانی احتمالات و آمار مهندسی/ مجید ایوزیان/ انتشارات ترمه

3) مبانی احتمال/ نویسنده شلدون راس/ انتشارات شیخ بهایی

4) تشریح کامل مسائل مبانی احتمال شلدون راس/ انتشارات مؤسسه علمی دانش‌پژوهان برین

توضیحات درس آمار و احتمالات

برای مطالعه این درس، جزوه کلاسی دکتر ایوزیان بسیار کامل است. مطالب موجود در جزوه همان مطالبی هستند که در دو جلد کتاب ایشان نیز آورده شده‌ است. با این تفاوت که در جزوه بلافاصله بعد از نکات ذکرشده، مثال‌ها و سؤالاتی از کنکور آورده شده است که به فهم هر چه بیشتر درس کمک می‌کند. بنابر‌این بهتر است این درس را از روی جزوه مطالعه نموده و سپس برای یادگیری و تسلط بیشتر، تست‌های دو جلد کتاب که به صورت موضوعی و فصل‌بندی شده است، زده شود.

چنان‌چه علاقه‌مند به تمرین تست‌های مجموعه‌ای نیز هستید، می‌توانید از کتاب 2000 تست آمار و احتمالات مهندسی/ مجید ایوزیان و میثم حدادی/ انتشارات نگاه دانش نیز استفاده کنید.

چنانچه علاقه‌مند به تسلط بیشتر و مفهومی روی مباحث این درس هستید، می‌توانید علاوه بر جزوه دکتر ایوزیان، از مسائل کتاب مبانی احتمال شلدون راس استفاده کنید. استفاده از کتاب شلدون راس بدون حل‌المسائل این کتاب فایده‌ای چندانی نخواهد داشت.

تحقیق در عملیات (1)

 منابع تحقیق در عملیات (1)

1) جزوه کلاسی مازیار زاهدی سرشت

2) کتاب تحقیق در عملیات (1)/ مازیار زاهدی سرشت، شهرزاد خسروی/ انتشارات نگاه دانش

3) کتاب تحقیق در عملیات/ بهزاد اشجری/ انتشارات پارسه

توضیحات درس تحقیق در عملیات (1)

برای مطالعه‌ این درس، بهتر است ابتدا جزوه کلاسی استاد زاهدی سرشت را مطالعه کرده و سپس همان مباحث را در کتاب پیدا کرده و از روی کتاب ایشان به دقت و به‌طور کامل مطالعه کنید. نگارش کتاب تحقیق در عملیات (1) زاهدی سرشت به نحوی است که چنان‌چه صرفاً با مباحث کتاب مطالعه کنید، سردرگم می‌شوید. چرا که پیوستگی مطالب در بسیاری از موارد رعایت نشده است. این کتاب بیش از آن که کتابی برای کنکور باشد، کتاب مرجع بوده و توصیه می‌شود حتماً قبل از مطالعه کتاب، جزوه ایشان را مطالعه بفرمایید.

برای این که در مطالعه این درس دچار سردرگمی بیشتر نشوید، توصیه می‌شود از یک منبع دیگر در کنار جزوه و کتاب زاهدی سرشت استفاده کنید و همزمان مباحث را از روی جزوه زاهدی سرشت، کتاب زاهدی‌سرشت و منبع دیگر با یکدیگر جلو ببرید. کتاب تحقیق در عملیات بهزاد اشجری هر چند که خلاصه‌تر است، ولی برای این امر مناسب است.

برای تست زدن، ابتدا تست‌های جلد اول 2000 تست را که به صورت مبحثی است، تمرین کنید. در چندین سال گذشته سبک سؤالات تحقیق در عملیات بسیار تفاوت پیدا کرده است. بنابراین بهتر است سؤالات چندین سال گذشته کنکور ارشد و دکتری را به دقت مطالعه کرده تا با سبک جدید سؤالات که مفهومی‌تر از قبل هستند، آشنا شوید. تست‌های آخر فصل کتاب بهزاد اشجری نیز چون به صورت موضوعی سؤالات کنکور را در فصول مختلف تفکیک کرده است، نسبت به جلد یک 2000 تست زاهدی‌سرشت مناسب است.

بعد از مطالعه تمامی مباحث تحقیق در عملیات (1) می‌توانید از جلد دو و سه 2000 تست زاهدی سرشت، که سؤالات کنکور سال‌های گذشته است، استفاده کنید.

تحقیق در عملیات (2)

منابع تحقیق در عملیات (2)

1) تحقیق در عملیات (2)/ مرتضی قمی اویلی/ انتشارات ترمه

توضیحات درس تحقیق در عملیات (2)

برای مطالعه تحقیق در عملیات (2) کتاب مرتضی قمی آویلی کافی است. این کتاب نگارش بسیار قوی دارد. فصل‌های این کتاب مرتب و پیوستگی مطالب در آن کاملاً رعایت شده است. در متن درس، جاهایی که نیاز به مثال باشد، آورده شده و توضیحات این کتاب مطلوب است. تست‌های آخر فصل این کتاب هم در سه سطح آسان، متوسط و سخت تدوین شده‌اند. تعداد تست‌های این کتاب مناسب است.

چنان‌چه کتاب تحقیق در عملیات (1) مرتضی قمی اویلی نیز چاپ شود و به خوبی کتاب تحقیق در عملیات‌(2) ایشان باشد، می‌توان از یک منبع کامل در مجموعه تحقیق در عملیات بهره‌مند شد.

علاوه بر کتاب مرتضی قمی اویلی، جزوه زاهدی سرشت و کتاب تحقیق در عملیات (2) ایشان نیز منابع دیگری هستند که می‌توان مانند تحقیق در عملیات از آن‌ها بهره برد.

چنان‌چه از کتاب و جزوه زاهدی سرشت برای تحقیق (2) نیز استفاده کردید، حتماً مانند تحقیق (1) ابتدا جزوه و سپس کتاب را مطالعه کنید.

طرح‌ریزی واحد‌های صنعتی

منابع طرح‌ریزی واحد‌های صنعتی

1) کتاب طرح‌ریزی واحد های صنعتی/ محمد هادی نیکوفکر، وحید عبدالله‌زاده/ انتشارات نگاه دانش

توضیحات درس طرح ریزی واحد‌های صنعتی

برای مطالعه‌ این درس کتاب نیکوفکر منبع کاملی است و نیازی به منبع دیگر نیست. سرفصل‌های این درس زیاد بوده و از آن‌ جایی که تعداد سؤالاتی که در کنکور از این درس طرح می‌شود، نسبت به حجم درس کمتر بوده، لذا یک سری فصل‌ها از اولویت زیادی نسبت به سایر فصول برخوردارند. اولویت فصل‌ها برای این درس با سیلابس کتاب نیکوفیکر به صورت زیر است:

اولویت 1 فصل 14: مکان‌یابی (جایابی)

فصل 12: روش‌های دستی طرح استقرار

فصل 11: تعیین فضا

فصل 10: تعیین خدمات مورد نیاز کارخانه (مخصوصاً مسائل مربوط به انبار)

اولویت 2 فصل 13: الگوریتم‌های کامپیوتری طرح استقرار

فصل 8: طراحی خط تولید (مخصوصاً مسائل مربوط به بالانس خط تولید)

فصل 6: محاسبه تعداد ماشین‌آلات مورد نیاز

فصل 3: انواع روش‌های استقرار ماشین‌آلات

اولویت 3 فصل 7: نیروی انسانی مورد نیاز

فصل 5: انتخاب ماشین‌آلات – تخمین خرابی

فصل 4: جریان مواد و طراحی آن

اولویت 4 فصل 9: طراحی سیستم‌های حمل و نقل

فصل 2: مطالعه و طراحی محصول، فرآیند و برنامه‌ریزی ظرفیت

فصل 1: مفاهیم و کلیات طرح‌ریزی

فصل 15: ارزیابی و پیاده‌سازی طرح

کنترل تولید و موجودی‌ها

منابع کنترل تولید و موجودی‌ها

1) جزوه دکتر حجی

2) کنترل موجودی/ جواد حسن پور/ راهیان ارشد

3) برنامه‌ریزی و کنترل تولید و موجودی‌ها/ مدرسان شریف

توضیحات درس کنترل تولید و موجودی‌ها

جزوه دکتر حجی برای این درس منبع بسیار خوبی است و تمامی مباحث را پوشش می‌دهد. علاوه بر این بیان شیوا و صریحی دارد. برای مطالعه‌ی این درس بهتر است ابتدا جزوه دکتر حجی را به طور کامل مطالعه نموده و سپس به منظور تمرین و تسلط بیشتر از تست‌های کنکور سراسری سال‌های گذشته استفاده نمایید. متن درس کتاب موجودی راهیان ارشد و مدرسان شریف نیز خوب است، اما توصیه می‌شود فقط از یکی از این منابع استفاده کنید. چرا که مفروضاتی که از اول در این کتاب‌ها در نظر گرفته شده‌اند، متفاوت از هم هستند که ممکن است باعث سردرگمی نیز شود. از کتاب‌های مدرسان یا راهیان ارشد بهتر است بعد از مطالعه جزوه دکتر حجی، به منظور تست زدن استفاده کنید.

علاوه بر این، منابع کتاب عبدالله‌زاده هم موجود است که بیان خوبی دارد و می‌تواند منبع مناسبی باشد.

موفق و پیروز باشید

نوید سلمان‌زاده میدانی

karname rotbe 1 sanaye

اینستاگرام آزمون دکتری