آقای علی کرمیان متولد سال ۱۳۶۹ دکترای عمومی دامپزشکی خود را در دانشگاه رازی کرمانشاه در سال ۸۸ آغاز نموده است. ایشان در سال ۹۵ پس از فارغ‌التحصیلی از این مقطع، با کسب رتبه 1 آزمون دکتری تخصصی سال ۹۵ مجموعه دامپزشکی موفق به پذیرش در دانشگاه شهید چمران اهواز شده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

 karamian

پی‌اچ‌دی ‌تست: بار اول بود که در کنکور دکتری شرکت می‌کردید؟

– بله، بار اول بود.

پی‌اچ‌دی ‌تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز کردید؟

– آذر ماه به صورت جدی شروع به درس خواندن کردم.

پی‌اچ‌دی ‌تست: میزان مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون به طور متوسط روزی چند ساعت بود؟

– اوایل روزی 5-6 ساعت درس می‌خواندم که هفته‌های آخر به 8-9 ساعت در روز رسید.

پی‌اچ‌دی تست: تحصیل همزمان در مقطع دکتری عمومی و مطالعه برای آزمون دکتری تخصصی دشوار نبود؟

– عمده واحدهای درسی دو ترم آخر در رشته دامپزشکی، کارآموزی در کلینیک دانشکده است، بنابراین به جز صرف زمان برای حضور در کلینیک باقی زمان روز را می‌شود به مطالعه اختصاص داد. البته مانند رشته‌های دیگر، انجام امور مربوط به پایان‌نامه هم مقداری شرایط را دشوار می‌کرد. به هرحال با برنامه‌ریزی درست می‌توان از عهده تحصیل همزمان و مطالعه برای کنکور برآمد.

پی‌اچ‌دی ‌تست: برای مطالعه دروس زبان و استعداد تحصیلی چه‌قدر زمان گذاشته بودید؟

‌- از آنجا که من سابقه مطالعه زبان داشتم، برای آزمون دکتری زمان زیادی برای مطالعه این درس صرف نکردم. اما برای استعداد تحصیلی، چون آشنایی با نحوه سؤالات امری ضروری است، سؤالات کنکورهای سال‌های قبل را مطالعه کرده بودم.

پی‌اچ‌دی تست: بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتیجه احتمالی خودتان چه فکر می‌کردید؟

– فکر می‌کردم که شاید رتبه زیر 50 کسب می‌کنم، اما انتظار رتبه 1 را نداشتم.

پیاچدی تست: رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی چه بود؟

– 7 تا مقاله کنگره

– یک کتاب ترجمه

– مدرک زبان MSRT با نمره 91

پیاچدی تست: در مصاحبه‌ کدام دانشگاه‌ها شرکت کردید و هر یک به چه نحوی برگزار شد؟

– من در مصاحبه دانشگاه‌های تهران و شهید چمران اهواز شرکت کردم.

مصاحبه دانشگاه تهران درست بعد از آزمون کتبی اختصاصی خود دانشگاه برگزار شد، بنابراین سؤالات مطرح‌شده جنبه علمی کمتری داشت و بیشتر سؤالاتی جهت آشنایی پرسیده شد، مثلاً در مورد تجربیات و کارهای انجام شده در دوره عمومی، سابقه کار در کلینیک‌های دامپزشکی و همچنین در مورد دانشگاه محل تحصیل و اساتید آن. مهارت در ترجمه چند پاراگراف از یکی از کتاب تخصصی این رشته هم مورد بررسی قرار گرفت. همچنین درمورد پایان‌نامه هم سؤالاتی پرسیده شد.

در دانشگاه شهید چمران اهواز نیز ابتدا آزمون کتبی و سپس با فاصله دو هفته جلسه مصاحبه برگزار شد. در این دانشگاه سؤالات علمی نیز پرسیده شد. همچنین سؤالات عمومی‌ مشابه دانشگاه تهران مطرح شد. ترجمه چند پاراگراف از یک کتاب تخصصی هم مورد سؤال قرار گرفت. در مصاحبه این دانشگاه در مورد کتاب ترجمه‌شده‌ام نیز سؤالاتی مطرح شد.

پی‌اچ‌دی ‌تست: چه توصیه‌ای برای دوستان خود که داوطلب کنکور ۹6 هستند، دارید؟

– برای قبولی در هر رشته‌ای نیاز به مطالعه زیاد و دقیق وجود دارد. با برنامه‌ریزی و صرف زمان مناسب می‌توان به این هدف رسید. همچنین در مصاحبه، تسلط و احاطه بر مباحث بسیار مورد تاکید است که این مهم با مرور زیاد مطالب حاصل می‌شود. همچنین حفظ آرامش و داشتن برنامه برای مدیریت جلسه مصاحبه بسیار مهم است. علاوه بر این موارد نقش امتیازات رزومه بسیار حیاتی است، بنابراین با توجه به جداولی که امتیازات هر آیتم در رزومه را مشخص می‌کند باید این بخش از مصاحبه را هم در نظر داشت.

پی‌اچ‌دی ‌تست: چه منابعی برای آزمون دکتری پیشنهاد می‌کنید؟

– جزوه تدریس شده برای دانشجویان دوره رزیدنتی بیماری‌های دام‌های کوچک دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران به عنوان پایه و مبنا

– سپس مطالعه تکمیلی این سرفصل‌ها در کتاب‌های مرجع (مثلا اتینجر یا نلسون و …)

rotbe 1 dampezeshki

اینستاگرام آزمون دکتری