///ابلاغ دستورالعمل اصلاح نحوه برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

مدرسان شریف

استاد وکیلی

ابلاغ دستورالعمل اصلاح نحوه برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد

دستورالعمل اصلاح نحوه برگزاری ارزیابی جامع دوره دکتری تخصصی آموزشی – پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ شد.

به گزارش پی اچ دی تست، متن دستورالعمل به شرح زیر است:

پیرو شیوه نامه ارزیابی جامع دوره دکتری تخصصی آموزشی – پژوهشی به شماره 30/82634 مورخ 95/11/12 و به منظور یکسان سازی نحوه برگزاری و اجرای مناسب ارزیابی جامع دوره دکتری تخصصی، آزمون مذکور برای کلیه دانشجویان دوره دکتری تخصصی (آموزشی – پژوهشی) از نیمسال دوم سال تحصیلی 96-97 و بعد از آن با فرآیند زیر برگزار خواهد شد.

ماده 1- ارزیابی جامع در محل های تعیین شده توسط کمیته برگزاری استان (با هماهنگی واحدهای دانشگاهی) و با نظارت آن کمیته و اداره کل نظارت و ارزیابی آموزشی دانشگاه برگزار می شود.

ماده 2- ارزیابی جامع در هر سال تحصیلی دو نوبت برگزار می گردد. زمان برگزاری ارزیابی جامع برای نیمسال اول هر سال تحصیلی از ابتدای هفته آخر آبان ماه تا پایان هفته اول آذر ماه (بازه زمانی دو هفته) و در نیمسال دوم از ابتدای هفته آخر اردیبهشت ماه تا پایان هفته اول خرداد ماه (بازه زمانی دو هفته) می باشد.

تبصره- تاریخ و ساعت دقیق برگزاری ارزیابی حداقل یک ماه قبل از زمان برگزاری آن، توسط کمیته برگزاری و از طریق استان اعلام خواهد شد.

ماده 3- واجدین شرایط ثبت نام در ارزیابی جامع (ماده 1 بخشنامه شماره 30/82634 مورخ 95/11/12 و بخشنامه شماره 30/3500 مورخ 1397/02/04) می بایست مطابق تقویم آموزشی نسبت به ثبت نام در واحد دانشگاهی اقدام نمایند.

ماده 4- به منظور مدیریت امور اجرایی برگزاری ارزیابی جامع استانی، در هر استان کمیته برگزاری متشکل از 5 نفر از بین اعضای شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی استان (معاونین آموزشی واحدهای استان با مرتبه علمی حداقل استادیاری) از طریق رای گیری تعیین میگردند. رئیس شورای آموزشی استان به عنوان رئیس این کمیته بوده و احکام اعضاء توسط دبیر هیات امنای استان صادر می گردد. وظیفه کمیته برگزاری استان به شرح زیر می باشد:

الف- اعلام زمان و مکان دقیق برگزاری آزمون جامع در هر نیمسال به واحدهای دانشگاهی استان مربوطه از طریق دبیرخانه استان

ب- بررسی و تایید نهایی فهرست عناوین درسی اعلام شده توسط کارگروه های تخصصی

ج- نظارت بر فرایند برگزاری آزمون جامع (امتحان، تصحیح اوراق و اعلام نتایج)

د- نظارت بر اجرای دقیق ارزیابی شفاهی آزمون جامع

تبصره 1- در استان هایی که امکان تکمیل اعضای کمیته بر اساس ماده 4 فراهم نباشد، استان می تواند با هماهنگی معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی سازمان مرکزی از بین اعضای هیات علمی با تجربه با مرتبه حداقل استادیاری استفاده نماید.

تبصره 2- اعضای کمیته برگزاری یاد شده در ماده ۴، الزاماً می بایست از واحدهای دانشگاهی دارای مجوز پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی انتخاب شوند.

ماده 5- در هر رشته یک کارگروه تخصصی استانی 3-7 نفره از اعضای هیات علمی (ترجیحاً تمام وقت) متخصص در رشته واحدهای استان تشکیل می شود. هر یک از واحدهای مجری رشته در مقطع دکتری می توانند عضو هیات علمی متخصص در رشته را به استان پیشنهاد نمایند. پس از بررسی و تایید نهایی کمیته برگزاری، احکام اعضای کارگروه از سوی دبیر هیات امنای استان صادر می گردد. رئیس کارگروه تخصصی از بین اعضاء و ترجیحاً با بالاترین مرتبه علمی انتخاب می شود. وظیفه این کارگروه به شرح ذیل می باشد:

الف- تعیین عناوین و موضوع های آزمون جامع بر اساس پیشنهادات واحدهای مجری رشته در استان

ب- تعیین طراحان سوالات آزمون از بین مدرسان واحدهای استان از هر عنوان با موضوع حداقل 2 نفر طراح سوال باشند.

ج- تعیین و اعلام منابع درسی به کمیته برگزاری

د- نظارت علمی- تخصصی بر روند آزمون

تبصره 1- با عنایت به اینکه آزمون جامع با هدف سنجش احراز توانایی علمی و تخصصی جهت آغاز فعالیت پژوهشی دانشجو می باشد، فهرست عناوین موضوعات تعیین شده (حداقل ۳ و حداکثر ۵ موضوع) و منابع مرتبط با آنها توسط کمیته برگزاری هر استان، می بایست حداقل یک ماه قبل از زمان برگزاری بخش کتبی آزمون جامع از طریق استان به اطلاع واحدهای دانشگاهی مربوطه رسانده شود. هر یک از واحدهای دانشگاهی ملزم به اطلاع رسانی عناوین یاد شده به دانشجویان می باشند.

تبصره 2- کارگروه تخصصی می تواند در صورت ضرورت به منظور طرح سؤال، نسبت به معرفی سایر اساتید مرتبط با رشته تخصصی اقدام نماید.

ماده 6- تصحیح اوراق امتحانی، توسط مدرسین هر یک از گروه های تخصصی در واحدهای دانشگاهی صورت می پذیرد.

ماده 7- بخش شفاهی ارزیابی جامع، مطابق ضوابط یاد شده در تبصره ۴ ماده ۴ شیوه نامه شماره 30/82634 مورخ 95/11/12 با حضور برخی از اعضای کارگروه تخصصی و توسط مدرسین هر یک از گروه های تخصصی در واحد دانشگاهی محل تحصیل دانشجو و پس از اجرای بخش کتبی ارزیابی جامع، برگزار می گردد.

تبصره 1- زمان برگزاری بخش شفاهی آزمون جامع، حداکثر تا پایان هفته دوم بازه زمانی اعلام شده توسط کمیته برگزاری استان می باشد.

تبصره 2- نتایج نهایی آزمون جامع پس از برگزاری بخش شفاهی و تایید توسط کارگروه های تخصصی و کمیته برگزاری، از سوی استان به واحدهای دانشگاهی اعلام خواهد شد.

ماده 8- مسئولیت حسن اجرای این دستور العمل و هر گونه پاسخگوئی قانونی مترتب بر آن، بر عهده کمیته برگزاری استان است، نظارت بر اجراء بر عهده اداره کل ارزیابی و نظارت آموزشی دانشگاه و تفسیر مفاد آن بر عهده معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه (سازمان مرکزی) می باشد.

ماده 9- این دستورالعمل در یک مقدمه، 9 ماده و 7 تبصره در جلسه شماره 6 مورخ 1397/01/28 شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه و جلسه شماره ۲۴۹ مورخ 1397/02/11 شورای برنامه ریزی آموزشی و درسی دانشگاه به تصویب رسید و برای کلیه دانشجویان مقطع دکتری تخصصی که از نیمسال دوم سال تحصیلی 96-97 و بعد از آن امتحان جامع را اخذ می نمایند، لازم الاجرا می باشد.

ابلاغ دستورالعمل اصلاح نحوه برگزاری آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۷-۴-۲۶ ۲۳:۳۹:۳۰ +۰۴:۳۰۲۲ اردیبهشت, ۱۳۹۷|دکتری آزاد|۴۵ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
doctrin
doctrin

کسی از آموزش دانشگاه خودش خبر داره . من هفته پیش زنگ زدم به دانشگاه خودم گفتن که پیگیر باشید تا بگیم به چه شکل امتحان جامع.

s
s

دانشگاه ما گفتن از ترم بعد به صورت استانی برگزار میشه این ترم طبق روال گذشته

فرید
فرید

سلام
شما کدوم دانشگاه هستین؟

S
S

مازندران

doctrin
doctrin

خدا کنه زودتر از بلاتکلیفی در بیاییم . اونجوری حداقل داشتیم برنامه خودمون رو می خونیدم . امیدورام این هفته یه خبری بدن از امتحان جامع

ليلا
ليلا

نه فکر نمیکنم ومنطقی نیست،فقط ممکنه زودتر از بقیه خبر دار شدند !!!!

امید
امید

دوستان طبق صحبتهای که شده گویا در تهران واحد علوم تحقیقات امتحانش جداست و بقیه واحدها شامل این بخشنامه می شوند

فرید
فرید

برای دانشجویان تهران که این ترم آزمون جامع دارند
خیلی سخت میشه و بدور از عدالته
سایر دانشگاهها که فرقی نمیکنه اما برای تهران که منابع اساتید خودشونو خوندن دراین فرصت کم خواندن منابع غیره ظلمه وامیدوارم حداقل برای این ترم این بخشنامه اعمال نشود.

سحر
سحر

اعتراض کنیم خواهش میکنم.اخه توی یه ماه چی بخونیم.من رشته م شیمی فیزیک هستش.بخدا توی جزوه استادمون موندیم چه برسه بقیه.دانشگاهمم تهرانه..نامردیه بخدا

ليلا
ليلا

سلام
بلاخره کی مشخص میشه این منابع ،یه روزم یه روز ما زودتر شروع کنیم،بخدا استرس خوب نیست،
از دوستان کسی خبری کسب کرده از این واقعه ی بد!!!

doctrin
doctrin

نه متاسفانه هنوز هیچی معلوم نیست. ما هم مثله شما یه صفحه هم نمیشه خوند ! والا طبق متن خوده بخشنامه که نوشته یک ماه زودتر باید اعلام بشه منابع و روزه امتحان و این ها گفته بشه به دانشجو ؛ این هفته باید یک خبری مطلبی حتما منتشر بشه

تینا
تینا

دوستای عمرانی
بویژه اونایی که دانشگاههای آزاد تهران درس خوندن

میشه نظرتون رو درباره دانشگاههای آزاد در رشته عمران سازه در مقطع دکترا در تهران بدید؟

انتخاب من اینه.بنظرتون چطوره؟

علوم و تحقیقات
مرکز
جنوب
غرب
رودهن

ممنون میشم

از نظر سخت گیری،امکانات،اساتید،ارزش مدرک،راحتی تردد،در محل طرح ترافیک بودن یا نبودن دانشکده فنی و مهندسی و خلاصه هر چیزی که میتونه مفید واقع بشه.

ممنون میشم کمک کنید.
من خیلی بی اطلاعم.
راستش میخوام یه جایی نباشه که خیلی سختگیر و وقتگیر باشن.
چون من مجبورم کار کنم/

مهتاب
مهتاب

دوستان دکتری
باید به این بخش نامه اعترض کنیم هر کدوم به نوبه خود ستاد پاسخگویی رو بگیریم اعترض کنیم این استانی شدن دگه چیه میاس ی سال جلوتر بگن هر استادی منابعش فرق میکنه پیام نور ک نیست مثل هم باشن، اینطور بخش نامه ها باید از ورودی جدید لحاظ بشه تا از ابتدای کار کنار درساشون منابع مربوطه رو هم مطالعه کنن نه یک ماه مونده به امتحان هنوز بخش نامه رو هم نفرستادن دانشکده ها. بچه ها خواهشا اعتراض ٠٢١۴٧۴٨ رو بگیرین اعتراض خودتون رو بگین.

نسترن
نسترن

به ونداد
تو را خدا هر کسی این بخشنامه را داره برای من ایمیل کنه. من تلگرام وصل نیستم.
امروز رفته بودم دانشگاه و دانشگاه گفت بخشنامه پا برجا بودن نمره مشروط قبل اردیبهشت را به ما ندادند..
ممنون میشم..

محمد
محمد

اخه مگه میشه که همینجوری هر کاری دلشون می خواد می کنند الان یه ماه مونده به ازمون چطور می خوان منابع بدند و اینکه هر استادی یه منبع خاص درس داده و سر فصل های خاص. شما اول باید سیستم اموزشتون یکپارچه بشه یعنی همه اساتید یک منبع خاص و سرفصل های مشخص رو درس بدند و بعد اصلا میتونید ازمون را کشوری کنید نه اینکه یکدفعه بیاید بگید خوب دیگه از الان استانی یا کشوری… دانشجویان دکتری باید اعتراض کنند.

حميدرضا
حميدرضا

کاملا موافقم، باید اعتراض کنیم!!
واقعا همچین چیزی ممکن نیست.
به ما گفتن ۴ تیر.
چطور میشه یکدفعه منابع را عوض کرد…
جای تاسف داره واقعاً

دانشجوی دکتری
دانشجوی دکتری

در ماده 9 به وضوح آمده “برای کلیه دانشجویان مقطع دکتری تخصصی که از نیمسال دوم سال تحصیلی 96-97 و بعد از آن امتحان جامع را اخذ می نمایند.” از این واضح تر دیگه نمیشه گفت! باز نمیدونم چرا یه عده از ورودی چه سالی بودن حرف میزنند! یعنی اگه شما از مهر 96 واحد جامع رو اخذ کردید مشمول این بخشنامه میشوید یعنی تمام کسانی که تاکنون آزمون جامع ندادن و از نوبت تیر 97 و بعد از آن میخواهند جامع بدهند! حالا میخوان ورودی 90 باشند یا 1400! یعنی آزمون جامع تیرماه 97 بدین صورت برگزار میشود و… ادامه نظر»

نادر
نادر

با سلام
متن بخشنامه مبهمه
منظورش دانشجویان ورودی 96_97 و به بعد هست که اگر ازمون جامع انتخاب کنند مشمول این بخشنامه میشن؟
یا همه ورودی ها از این به بعد اگه ازمون جامع انتخاب کنند مشمول این بخشنامه میشن؟

شميم
شميم

یه ابهامی وجود داره! ماده ۶ که میگه تصحیح اوراق تو همون واحد دانشگاهی هست و ماده ٧ هم میگه آزمون شفاهی توسط خود دانشگاه انجام میشه، عملا تفاوتی نکرده که!

ونداد
ونداد

سوالهای کتبی به صورت استانی طرح میشه
تصحیح ورقه ها و امتحان شفاهی در واحد خودتونه
عملا منابع و دروس مشخص نیست

کمال
کمال

عجب تصمیم دردسر سازی

آخه مگه میشه؟
هر استاد و هر دانشگاهی یک روش خاصی در تدریس و انتخاب سرفصلها برای خودش داره.
آخه چجوری میشه همه رو با هم آزمون گرفت؟

ليلا
ليلا

٩٨؟

سلام
من تیر ٩۶قبول مشروط شدم،شامل این بخشنامه میشم یا خطر از بیخ گوشم رد شده؟؟؟

حدیث
حدیث

شانس آوردید.فکر کنم مشمول نشید

ونداد
ونداد

استعلام شده از سازمان مرکزی ۹۷/۲/۱۷ پاسخ داده اگر تا ۴ ام مدرک زبان داشته باشید چه مشروط چه قبول شامل بخشنامه نمیشید

حميدرضا
حميدرضا

واقعاً جای تاسف داره این تصمیم گیری های بدون فکر و برنامه ریزی!
برای ما آزمون جامع را برای ۴ تیر فیکس کردن و منابع هم مشخص شده و ما مشغول مطالعه هستیم.
چطور با یک تصمیم با زندگی و برنامه قشر دانشجو بازی می کنن!!!
واقعاً متاسفم

حدیث
حدیث

فکر کنم مشمول شما نشه.
نوشته برای مورودی های نیمسال دوم 96 به بعد
ضما که 95 یا 94 باید باشید

ونداد
ونداد

دوستانی که تا تاریخ ۹۸/۲/۴ نمره زبان ( قبولی یا مشروطی) رو کسب نمودن تا زمان رساله وقت دارند . مشکلی نیست بخشنامه اش هم صادر شده. نگران نباشد.

ليلا
ليلا

شما امتحان جامع دارید این ترم؟

اگه بله….امتحان سراسری شده ودقیقه نود شایدم نود ونه منابع عوض شده وتا الانم کسی نمیدونه چه منابعی رو باید بخوونه در عرض یک ماه اونم در ماه رمضان!!!!!

دانشجووو
دانشجووو

یعنى دانشگاه آزاد دیگه کنکور نداره هر دانشگاه خودش امتحان کتبى و شفاهى مى گیره ،منابع از کجا پیدا کنیم چرا همش سخت تر مى شههههههه

ونداد
ونداد

چه ربطی به کنکور داره !!!

دانشجووو
دانشجووو

من از استرس کلا نفهمیدم چى گفتن کسى با زبان ساده تر برام تو ضیح مى ده

شاکی
شاکی

سلام هردو امتحان جامع و زبان؟ در خصوص بخشنامه ها سوال نمودید . ممنون میشم اطلاع رسانی کنید.

ليلا
ليلا

سلام
من با برنامه ریزی اومدم حلو تا همین الان..نمیتونم بی برنامه بودن رو هضم کنم..منابع قبلی رو دوره کردم.حالا باید توی ماه رمضان منابع جدید رو خورد!!!والا گناه داره…….

بی قانون
بی قانون

جالبه!!!!
حالا چه وقت قراره منابع رو اعلام کنن
ما کی باید اون منابع رو بخونیم.
آدم یاد سریال ستایش میوفته.انگار قرار هست همه اتفاقات برای ما بیوفته

بهرام
بهرام

سلام دوستان دقت کنید زمان اجرا نیمسال دوم ۹۷-۹۶ اعلام شده کسانی ک در این نیمسال امتحان جامع را انتخاب می کنند بصورت استانی برگزار میشه دانشجویانی ک این ترم امتحان جامع دارند و همچنین کسانی که ترم مهرماه جاری امتحان جانع را بر می دارند طبق روال قبل در دانشگاه محل تحصیلشون برگزار میشه.

شاکی
شاکی

واقعا متاسفم. معلوم نیست چه خبر تو دانشگاه آزاد. هر روز یه بخشنامه جدید تولید می کنند. مجلس هم قانون تصویب می کند عطف به ماسبق نمی کند.امسال دو تا بخشنامه صادر شده:
اولی برای زبان ept و شرکت کنندگانی که قبلا مشروط شدن و بارها هزینه دادن نتیجه زحمتشان باطل شد.
دومی برای آزمون جامع بدون برنامه قبلی و اعلام منابع مشخص در طول ترم های تحصیلی و تفکیک ورودی ها 96 و قبل آن که سرفصل ها تغییرات داشته است.
البته بی برنامه بودن عادی شده است.

محمد
محمد

بعیده برای این ترم اجرابشه چون واقعافرصت محدوده واین کار به زمان بیشتری نیازداره

لیلا
لیلا

سختی و اسانی این روش خودش کلی جای حرف دارد لی الان در این ترم مسئله مهم اینست که ما با استاد مربوطه منابع را مشخص کرده ایم و زمانی هم نمانده که بخواهند منبع تعیین کنند و بدست دانشجو برسد و بخشنامه هایی از این دست باید برای پیش از شروع ترم اجرایی شوند نه آخرترم!!!!! فقط بهم ریختگی فکری ایجاد میکنه! باید اجرایی شدنش را به ترم بعد موکول کنند!

شهره
شهره

ازمون جامع استانى میخواد بشه ؟!!!!!!
اینطورى که خیلى سخت میشه ؟
شاید منى که دانشجوى قوى هستم از ۵ تا سوال یک درس در ازمون شفاهى ٢ تا رو یادم نیاد اون لحظه جواب بدم، باید رد بشم ؟!! ولى اگه استاد خودم بود قبولم میکرد.
اون از ept , اینم از جامع

ساحل
ساحل

سلام من این ترم جامع دارم منابع را کی اعلام میکنند تا تیر ماه زمان زیادی نمانده است

دانشجوي دكترا
دانشجوي دكترا

دقیقا منم همین مشکل رو دارم.
به علاوه هر کس منابع مربوط به استاد خودش رو قبلا خونده.حالا منابع جدید و مدت زمان خیلی کم

دانشجوي دكترا
دانشجوي دكترا

مشکل منم همینه. منابع جدید و مدت زمان کم

رسول
رسول

انتخاب رشته کی میاد ؟؟؟؟

ناصر
ناصر

خب این کجاش تغییر مهمی داشته! این که تقریبا همون بخشنامه قبلی هست

محمد
محمد

اتفاقا مهمه چون دیگه آزمون بصورت استانی برگزار میشه شاید برای دانشجویان برخی شهرستانها که در آن استان فقط یک دانشگاه مجری دوره دکتری فرقی نکنه