پس از برگزاری آزمون دکتری در اسفند ماه، نتایج اولیه دکتری 1400 در فروردین منتشر می‌شود. کارنامه اولیه آزمون دکتری شامل درصد کسب‌شده توسط داوطلب در دروس زبان عمومی دکتری، استعداد تحصیلی و دروس تخصصیرشته (سرفصل‌های آزمون دکتری ادبیات) است. علاوه بر این، رتبه داوطلب در رشته امتحانی و نمره تراز کسب‌شده توسط وی و نیز مجاز بودن یا نبودن برای انتخاب رشته دکتری از طریق این کارنامه به اطلاع داوطلبان رسانده می‌شود.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

حدنصاب تراز دعوت به مصاحبه دکتری زبان و ادبیات فارسی

انتخاب رشته دکتری زبان و ادبیات فارسی

پس از اعلام نتایج دکتری 1400، زمان انتخاب رشته دکتری 1400 داوطلبان رشته زبان و ادبیات فارسی که مجاز به انتخاب رشته هستند، احتمالاً در اردیبهشت ماه خواهد بود. داوطلبان می‌توانند با مراجعه به دفترچه انتخاب رشته دکتری 1400 نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه‌های سراسری شامل رشته‌محل‌های دارای پذیرش در گرایش‌های مختلف این رشته (گرایش‌های دارای پذیرش دکتری زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های سراسری و آزاد در انجمن دکتری زبان و ادبیات فارسی قابل مشاهده است.) و نیز ظرفیت پذیرش دکتری 1400 زبان و ادبیات فارسی است.

زمان انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد 1400 نیز احتمالاً اواخر اردیبهشت ماه خواهد بود که فهرست رشته‌محل‌های دارای پذیرش در دفترچه انتخاب رشته دکتری آزاد 99 اعلام خواهد شد.

تراز قبولی آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی

طی چند سال اخیر، دعوت به مصاحبه دکتری زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه‌های مختلف بر اساس نمره‌تراز صورت می‌گیرد. بدین صورت که همه داوطلبانی که تراز آن‌ها بالاتر از تراز مدنظر دانشگاه‌ها باشد، فرصت حضور در مصاحبه دکتری آن دانشگاه را خواهند داشت.

در نتیجه محدودیتی برای تعداد داوطلبان جهت حضور در مصاحبه دکتری یک رشته‌محل وجود ندارد.

اطلاع از حدنصاب نمره تراز دعوت به مصاحبه آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های مختلف می‌تواند کمک زیادی به داوطلبان این رشته جهت انتخاب رشته هر چه دقیق‌تر نماید تا فرصت‌های احتمالی خود را از دست ندهند. در جدول زیر، نمره تراز دعوت به مصاحبه دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

حدنصاب و تراز قبولی آزمون دکتری زبان و ادبیات فارسی 96

دانشگاه / مؤسسه

تراز حد نصاب دانشگاه

دانشگاه تهران

5989

دانشگاه تربیت مدرس

5846

دانشگاه شهید بهشتی-تهران

5683

دانشگاه تربیت مدرس

5683

دانشگاه علامه طباطبائی-تهران

5521

دانشگاه خوارزمی-تهران

5507

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی

5459

دانشگاه اصفهان

5362

دانشگاه شیراز

5355

دانشگاه فردوسی مشهد