//عبور ایران از خط قرمز جذب دانشجو در تحصیلات تکمیلی

مدرسان شریف

عبور ایران از خط قرمز جذب دانشجو در تحصیلات تکمیلی

مدیرکل دفتر گسترش آموزش عالی گفت: هم اکنون بیش از یکصد هزار نفر دانشجو در دوره دکتری تحصیل می کنند که باید روندی کاهشی طی شود تا کشور به استانداردهای بین المللی در جذب دانشجو نزدیک شود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، ابوالقاسم دولتی گفت: با توجه به جمعیت جاری کشور 35 درصد از دانشجویان در دانشگاه آزاد، 9 درصد موسسات غیر انتفاعی، 15 درصد دانشگاه های دولتی، 18 درصد دانشگاه های مهارتی ، 15 درصد پیام نور و 7درصد نیز در سایرموسسات مشغول تحصیل هستند.

این مسئول همچنین به درباره تعداد موسسات آموزش عالی درکشور یادآور شد: 2هزار و 800 موسسه آموزش عالی در کشور وجود داشته که در حال حاضر به 2 هزار موسسه کاهش یافته اند که عمدتا در بحث علمی کاربردی بوده است.

دولتی با اشاره به رشد نامناسب جمعیت دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه های کشور بویژه دانشگاه آزاد گفت: تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دوره دکتری در وزارت علوم از سال 93 تا 96 به بیش از 60 هزار نفر افزایش داشته است.

وی یادآورشد: بیشترین تعداد دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی به دانشگاه آزاد برمی گردد که این حجم دانشجو بیش از آن چیزی است که آموزش عالی و بازار کار به آن نیاز دارد.

دولتی افزود: در بررسی رشد کمی تحصیلات تکمیلی از سال 85 تاکنون را مشاهده شده که از یکصد و یازده هزارنفر به 904 هزار افزایش یافته است که نه تنها با توسعه جمعیتی کشور و آموزش عالی مطابقت ندارد بلکه این رشد جمعیتی به لحاظ کیفی هم مناسب نبوده است.

 

عبور ایران از خط قرمز جذب دانشجو در تحصیلات تکمیلی
به این مطلب امتیاز دهید.
۱۳۹۷-۹-۱ ۱۹:۱۹:۴۳ +۰۳:۳۰۲۸ آبان, ۱۳۹۷|دکتری سراسری|۲۱ نظرات

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
شهرام
شهرام

دکتری در دانشگاه آزاد تبدیل شده به یک کالای لوکس که نود درصد فقط برای پز دادن جلوی فامیل و همکارها دنبال آن هستند دولت باید برای شهریه دکتری دانششگاه آزاد یک فکر اساسی بکند تا این دانشگاه مجبور نباشد بخاطر پول هر دانشجویی را جذب کند و براساس سواد پذیرش کنند

فائزه سادات
فائزه سادات

بجای سد کردن راه جوانهای در آستانه پیری از همه طرف ، به فکر اجرای عدالت شغلی و تحصیلی بین تمام مردم اعم از رئیس زاده و زیر دست زاده و پولدار و بی پول و آشنادار و غریب باشن ! آزمونهای استخدامیشون هم به درد عموم نمیخوره !

خسته
خسته

داوطلبی را تصور کنید که با هزار امید و آرزو و یک سال تلاش و زحمت، رتبه تک رقمی بدست آورد و سه ماه تمام غرق شادی و امید بود، اما غافل از اینکه دانشگاهی که برای مصاحبه انتخاب کرده، تصمیمی بر جذب دانشجو ندارد و مصاحبه و… صحنه سازی بیش نیست. این داوطلب به تکمیل ظرفیت مانند فرصتی دوباره امید داشت تا این بار دانشگاههای دیگر را انتخاب کند.
واقعا متاسفم برای وزارت علوم، کاش لحظه ای خود را جای این داوطلب میگذاشتند.

جواد
جواد

من تعجب میکنم فکر کنم از اون رشته های کمیابی هستید که کلا ۵ نفر پذیرش داره و خیلی این رشته ها نادر و داوطلب آنها هم بسیار بسیار کم هست
و گرنه شما ۵۰ تا انتخاب داشته اید نه یکی

خسته
خسته

خیر ۳۵ نفر پذیرش روزانه و ۲۰ نفر شبانه داشت
من هدفم دانشگاه خودم بود که شش سال اونجا درس خوندم قبلش هم با استادم هماهنگ شدم که اگر رتبه ات خوب شد قبولی
رتبه ام ۴شد
اطمینان ۹۹ درصد به قبولی داشتم با انتخاب شبانه هم شد۱۰۰ درصد
دانشکده مون آزمون تستی گرفت همه رو انداخت هیچکس حتی شبانه هم حدنصاب نیاورد

مکانیک
مکانیک

اکثر دانشجویان دانشگاه آزاد، شاغل هستند و برنامه ریزی برای اشتغال نیاز ندارند. درصدی از دانشجویان دکتری دانشگاه های دولتی نیز همین شرایط رو دارند. بهتره برای مابقی دانشجویان فکر اساسی کنند.
خود من و دوستان من همه دانشجوی دکتری هستیم و همگی شاغل.

ناصر
ناصر

دوست عزیز منظور شغل مناسب یک دکتر هست و این واقعا نیاز به برنامه ریزی دقیق و بلندمدت داره. بله بنده هم کسی رو میشناسم که دانشجوی دکتری هست و الان بابای مدرسه هست. به نظرت ایشون در آینده توقع پست بهتری نداره! اصلا درست هست کسی با مدرک دکتری تخصصی بابای مدرسه باشه در حالیکه مدیر و معاون های اون مدرسه همگی لیسانس و فوق دیپلم باشن! پس حتما وقتی دانشجوی دکتری یعنی بالاترین مدرک رسمی تحصیلی میگیریم باید به فکر کار متناسب با تخصص آنها در آینده هم باشیم

جواد
جواد

حرف شما درسته ولی در شرایطی که ظرفیت پذیرشها کم باشه
خود مسئولین دانشگاه آزاد گفته اند که این دانشگاه سالی ۴۵ هزار دانشجو دکتری گرفته خوب طبیعی است بابا مدرسه هم دکتری داشته باشه

سحر
سحر

تعداد کمی شاغلند. متاسفانه تعداد زیادی نه به خاطر انگیزه و علم بلکه از سر بیکاری به سراغ این مقطع می روند. دقیقا شاهد این مسئله بودن. من سرشار از انگیزه قبول نشدم و دوستانی فقط برای رفع بیکاری و فاقد رزومه و شرایط مناسب در دانشگاه قبول شده اند. شما فقط به خودت نگاه نکن دوست عزیز.

شهرام
شهرام

بزرگترین اشتباه جذب شاغلین در دکتری است ، دکتری یعنی تمام وقت تحصیل و تحقیق

سحر
سحر

وقتی این همه تعداد دانشجو لیسانس و بعد ارشد پذیرش می کنند، خوب معلومه به تحصیلات تکمیلی کشیده میشه. هر دانشگاهی فقط بدون ازمون در ارشد حدود ۱۲۰ نفر دانشجو میگیره. در بعضی گرایش های یک رشته هم هر کدام ۱۰ نفر، که در کل جمعیت زیادی هر ساله در مقطع ارشد وارد میشود.

شیدا
شیدا

همش میگن ساماندهی میشه
کو پس؟ چرا کاری انجام نمیدن ساماندهی شه؟

علی
علی

فقط دکتری نیست، در ارشد هم وضع به همین ترتیبه.

ديگه شركت نخواهم كرد، اگر...!
ديگه شركت نخواهم كرد، اگر...!

جمع درصدها میشه ٩٩ !
١٪؜ احتمالا دهه شصتی هاست که هیچ جا به حساب نمیان

عسل
عسل

توی مصاحبه دانشگاه دولتی می بینی طرف هنوز دفاع نکرده ۴ تا مقاله علمی_ پژوهشی داره و فقط پول داده اسمشو بالای نقاله نوشتن ، و از اونجایی که توی بعضی دانشگاهها در پذیرش دانشجو و حتی استخدام استاد باند بازی وجود داره، طرف رو پذیرش می کنند. یکی هم ۴ ساله داره کنکور میده و رتبه میاره ولی به علت تنبلی اساتید مقاله علمی و پژوهشی نداره و اگرم داره هیچ جا نمیتونه براش پذیرش بگیره چون استاد هیچ همکاری نکرده و اسم استاد بالای مقاله ش نیست، پس توی مصاحبه رد میشه.

الهام
الهام

حق با شماست عسل بانو

یوسف نادری
یوسف نادری

با سلام و احترام
بعصی از مجلات هستند که متاسفانه شرط قبولی و پذیرش مقاله رو آوردن اسم یکی از اعضای هیات علمی گذاشتند که این واقعا اجحاف در حق دانشجوهاست. منی که برای یک مقاله زحمت کشیدم و استاد هیچ کمکی نکرده جرا باید اسم استاد رو تو مقاله بیارم. استاد هم خودش بره زحمت بکشه مقاله بنویسه. من دانشجو که نباید نردبان ارتقای اساتید باشم. مقالات علمی باید بدون توجه به سن، جنس، مرتبۀ علمی، سطح تحصیلات و …. مورد داوری قرار بگیرند اگه دارای کیفیت قابل قبول بود چاپ بشند نه اینکه …..

علی
علی

متاسفانه همینطوری که شما میفرمایید.

علی
علی

دقیقا

مارال
مارال

کاملا درسته

عسل
عسل

خب وقتی توی مصاحبه دانشگاههای دولتی حق کشی میشه و یه نفر با تلاش زیاد توی مرحله مصاحبه رد بشه مسلما میره آزاد. از طرفی دانشگاههای دولتی در رشته های مهندسی و مخصوصا رشته های علوم پایه به طرز انفجاری دانشجوی دکترا پذیرش میکنه. دانشگاه دولتی بوده که دوره دکترا ۱۲ نفر دانشجو پذیرش داشته. ولی آزاد نهایتا ۶ نفر دانشجو در هر رشته گرفته. من خودم کارشناسی و کارشناسی ارشدمو دانشگاه دولتی بودم ولی استادای بعضی از دانشگاههای دولتی در زمینه مقاله کمکی به دانشجو نمی کنند در نتیجه توی مصاحبه نمره مقاله علمی و پژوهشی رو نمیاری و… ادامه نظر»