پذیرش در مقطع دکتری رشته تاریخ ایران بعد از اسلام به سه شکل صورت می‌گیرد:

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

1- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

2- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

3- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

در هر سه حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام است. در ادامه درباره این سه شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام دانشگاه‌های سراسری

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

گفتنی است از سال 97 برگزاری مصاحبه‌های دکتری دانشگاه آزاد در 10 منطقه آمایشی صورت می‌گیرد. بدین معنا که مصاحبه‌ دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام دانشگاه آزاد در 10 استان برگزار می‌شود که هر یک از این استان‌ها به عنوان مرکز یکی از 10 منطقه هستند. مثلاً در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در تبریز به عنوان مرکز منطقه آمایشی انجام می‌شود.

تأثیر مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در پذیرش نهایی 50 درصد (30 درصد مصاحبه شفاهی و 20 درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز 50 درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون تاریخ ایران بعد از اسلام

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته تاریخ ایران بعد از اسلام در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون تاریخ ایران بعد از اسلام اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون 100 درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس تاریخ ایران بعد از اسلام

در پذیرش دکتری پردیس رشته تاریخ ایران بعد از اسلام نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته تاریخ ایران بعد از اسلام

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه
  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)
  • سوابق تدریس دانشگاهی
  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته تاریخ ایران بعد از اسلام لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتریت اریخ ایران بعد از اسلام دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته تاریخ ایران بعد از اسلام پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

 

تجربیات مصاحبه دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام

تجربه داوطلبان آزمون دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری تاریخ ایران بعد از اسلام در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– با توجه به مصاحبه‌هایی که رفتم، رتبه و رزومه اهمیت زیادی ندارد. تا حدودی فن بیان و احاطه به حوزه کاری، پایان‌نامه و اعتمادبه‌نفس و تسلط به جلسه مصاحبه خیلی مهم‌تر از رتبه است.

– من به مصاحبه‌ شش دانشگاه رفتم که همه را توضیح خواهیم داد:

اولین دانشگاهی که رفتم دانشگاه خودم بود؛ دانشگاه شهید چمران اهواز. دو نفر از اساتید بودند و هیچ سؤالی از پایان‌نامه و کاری که می‌خواهم انجام بدهم نپرسیدند. فقط رزومه و رتبه و سابقه تحصیل را پرسیدند و بعد چند سؤال تخصصی پرسیدند که هیچ ربطی به حوزه کاری من نداشت. حتی خودم گفتم نیاز نیست موضوعی را که می‌خواهم کار کنم بگویم که گفتند نه نیاز نیست.

بعد به دانشگاه شیراز رفتم. 7-8 نفر از اساتید در مصاحبه حضور داشتند که یک استاد تقریباً جوان‌تر مدارک را بررسی کرد و بقیه اساتید تقریباً همه سؤال پرسیدند؛ در مورد پایان‌نامه‌ام و در مورد موضوع مدنظر برای رساله دکتری. ۱۵ دقیقه وقت خواستم و آن را مفصل توضیح دادم و با حوصله گوش کردند. یکی از اساتید یک متن زبان داد که بخوانم و ترجمه کنم.‌

در دانشگاه الزهرا امتحان کتبی گرفتند؛ یک متن زبان، دروس تخصصی و روش تحقیق. بعدازظهر مصاحبه شفاهی شروع شد. همه اساتید در یک اتاق بودند و در مورد پایان‌نامه و موضوعی که در آینده می‌خواهم کار کنم سؤال کردند و مفصل توضیح دادم. چند سؤال در همین حیطه پرسیدند و خوب و مسلط جواب دادم.

روز بعد در دانشگاه اصفهان مصاحبه داشتم. با چند نفر از بچه‌ها شب حرکت کردیم و صبح رسیدیم اصفهان و خیلی خسته بودیم. صبح امتحان کتبی گرفتند که خیلی سخت بود و بعد مصاحبه شفاهی شروع شد که باید می‌رفتیم نزد ۶ نفر از اساتید که هر یک در اتاق خودشان بودند و سؤالات تخصصی جزئی پرسیدند که ممکن بود به حوزه کاری شما مرتبط نباشد. یکی دیگر از اساتید زبان پرسید و بعد پرسید که مقاله و کتاب‌هایش را خوانده‌ام یا خیر، گفتم متأسفانه نخوان