پارسه
گروه آموزشی وکیلی
تجربیات مصاحبه دکتری ۱۴۰۳
زمان مصاحبه دکتری آزاد ۱۴۰۳
همپا
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
گروه آموزشی وکیلی
دوره نگاره
عالم زاده

مصاحبه دکتری ریاضی محض (راهنما + سؤالات مصاحبه)

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای موفقیت در مصاحبه دکتری ریاضی محض لازم است خود را برای عملکرد مناسب در مصاحبه آماده کنید. اطلاع از سوالات مصاحبه و نکات مهم به شما کمک زیادی خواهد کرد.

پذیرش در مقطع دکتری رشته ریاضی محض به چهار شکل صورت می‌گیرد:

۱- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

۲- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

۳- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

۴- پذیرش دکتری استاد محور

در هر چهار حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری ریاضی محض است. در ادامه درباره این چهار شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری ریاضی محض

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری ریاضی محض در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری ریاضی محض در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری ریاضی محض دانشگاه‌های سراسری

دعوت به مصاحبه آزمون دکتری رشته ریاضی محض بر اساس نمره حد نصاب است؛ یعنی دانشگاه‌ها حداقل تراز مدنظر خود را مشخص کرده و همه کسانی که نمره آزمون کتبی آنها بالاتر از حد نصاب تراز دعوت به مصاحبه دکتری ریاضی محض آن دانشگاه باشد، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری  از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری ریاضی محض دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری ریاضی محض دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری ریاضی محض در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری ریاضی محض در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری ریاضی محض دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۳ احتمالاً به صورت متمرکز و در تهران برگزار می‌شود. بدین صورت که داوطلبان دعوت‌شده به مصاحبه همه واحدهای دانشگاه آزاد لازم است تنها در یک مصاحبه در یکی از واحدهای دانشگاهی تهران در زمان اعلام‌شده حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری ریاضی محض در پذیرش نهایی ۵۰ درصد (۳۰ درصد مصاحبه شفاهی و ۲۰ درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز ۵۰ درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون ریاضی محض

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته ریاضی محض در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون ریاضی محض اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری ریاضی محض در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون ۱۰۰ درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس ریاضی محض

در پذیرش دکتری پردیس رشته ریاضی محض نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری ریاضی محض در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

پذیرش دکتری استاد محور ریاضی محض

پذیرش دکتری استاد محور که از سال ۱۴۰۲ صورت می‌گیرد بدین صورت است که اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها طرح‌های پژوهشی را در سامانه نان ثبت کرده و در صورت تایید، جهت انجام طرح در قالب رساله دکتری دانشجو پذیرش می‌کنند.

در این نوع پذیرش داوطلبان یا از طریق کنکور یا از طریق فراخوان دانشگاه، به مصاحبه دعوت می‌شوند. مصاحبه دکتری استاد محور توسط همان عضو هیات علمی که طرح را تعریف کرده برگزار می‌شود. داوطلب در صورت قبولی موظف است طرح پژوهشی مذکور را به عنوان رساله دکتری انجام دهد و عضو هیات علمی که طرح را ثبت کرده هم استاد راهنمای وی خواهد بود.

مصاحبه دکتری ریاضی محض

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته ریاضی محض

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری ریاضی محض هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه

  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)

  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)

  • سوابق تدریس دانشگاهی

  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری ریاضی محض

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته ریاضی محض لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری ریاضی محض توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری ریاضی محض دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری ریاضی محض

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته ریاضی محض پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

تجربیات مصاحبه دکتری ریاضی محض

تجربه داوطلبان آزمون دکتری ریاضی محض در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری ریاضی محض در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– من به مصاحبه دانشگاه خواجه‌نصیر رفتم. از برخی داوطلبان تنها درمورد پایان‌نامه ارشدشان سؤال شده بود، اما از بعضی دیگر از جمله خود من فقط درمورد یک قضیه پرسیدند. سپس گفتند نظرت راجع به قضیه چیست و حتی برای اثبات پای تخته هم رفتم.

– در دانشگاه تربیت مدرس، از پایان‌نامه چیزی نپرسیدند، ولی سؤال کردند که برای دروسی که گذرانده‌ام، چه کتاب‌هایی خوانده‌ام. اول از حقیقی پرسیدند و هر سؤالی که می‌پرسیدند، مثال نقض برایش می‌خواستند. تابعی و جبر هم پرسیدند. یک متن از آخرهای کتاب فولند هم دادند که ترجمه کنم. سؤال جبری که از من پرسیده شد در مورد گروه‌های ابلی بود. به یکی از داوطلبان هم گفته بودند که خودت یک قضیه از جبر پیشرفته که در ذهنت هست را بگو و اثبات کن.

– من به مصاحبه دانشگاه علم و صنعت رفتم، از من از مبحث حقیقی ۳ سؤال پرسیدند، از تابعی ۳ سؤال و از آنالیز ۴ سؤال. در کمال ناباوری سؤالات آنالیز فقط در مورد سری و دنباله و انتگرال ناسره بود، یک سری تابعی دادند برای مشخص کردن بازه همگرایی، حقیقی یک سؤال مربوط به عملگر مشتق بود که نشان بدهید پیوسته نیست و یک سؤال در مورد فضای دوگانه دنباله‌های همگرا و دنباله‌های همگرا به صفر بود، در مجموع امتحان ساده‌ای بود. همچنین سؤال کردند که چرا آن‌جا را انتخاب کرده‌ام.

– من به مصاحبه دانشگاه سبزوار رفتم. برخلاف چیزی که در اطلاعیه دانشگاه آمده بود و بدون اطلاع قبلی، آزمون کتبی برگزار شد. سؤالاتی از دروس کارشناسی نیز طرح شده بود. در جلسه مصاحبه هم سؤالات مشابهی مطرح شد. اما آن‌قدر استرس داشتم که سؤالات خیلی ساده را نتوانستم حل کنم، البته طوری نبود که اساتید گمان کنند کلاً چیزی بلد نیستم و تا جایی که به خاطر می‌آوردم به سؤالات پاسخ می‌دادم و اساتید هم به علامت تأیید، سر تکان می‌دادند. سپس دو موضوع طرح کردند و سؤال کردند که به کدام‌یک علاقه‌مند هستم، زیرا تنها دو استاد در مصاحبه بودند که دو نفر هم ظرفیت پذیرش داشتند.

– من به مصاحبه دانشگاه قزوین در رشته ریاضی محض رفتم. علی‌رغم این‌که دانشگاه ارشد خودم بود و استاد خودم هم عضو گروه مصاحبه‌کننده بود، ولی به دلیل این‌که اولین بار بود در مصاحبه دکتری شرکت می‌کردم، استرس زیادی به من وارد شد و باعث شد خیلی هول کنم و مصاحبه خوبی نداشتم.

– در دانشگاه شهید مدنی طول زمان مصاحبه‌ها خیلی متفاوت بود. از من فقط سؤال شد که مقطع ارشد را طی چند ترم به پایان رسانده‌ام و گرایشم چه بوده است.

– یکی از کامل‌ترین مصاحبه‌هایی که انجام شد مربوط به دانشگاه شیراز بود. برای جبر (غیر گراف) ۴ نفر پذیرش داشتند. ابتدا ساعت ۸ صبح آزمون کتبی برگزار شد که مسائلی از جبر یک، جبر خطی و جبر پیشرفته بود. همچنین ترجمه جمله (تخصصی ریاضی) فارسی به انگلیسی و برعکس بود. ابتدا برگه‌ها تصحیح شد و با توجه به نمرات کتبی چینش برای مصاحبه انجام شد. به هشت نفر گفتند ساعات ۲ یا ۳ بعدازظهر بیایند که این افراد اکثراً نمره کتبی‌شان بهتر از بقیه شده بود و رتبه‌های بهتری داشتند. مصاحبه‌های بیشتر این افراد نیم‌ساعت تا ۴۰ دقیقه طول کشید، ولی بقیه افراد مصاحبه‌شان در حد ۳ یا ۴ سؤال و کوتاه برگزار شد. سؤالات مصاحبه نیز از جبر یک، جبر خطی و پیشرفته بود. توصیه‌نامه و تدریس در دانشگاه نیز برایشان اهمیت داشت. در بین دانشگاه‌هایی که بنده مصاحبه رفتم، بالاترین نمره حدنصاب مصاحبه مربوط به شیراز یعنی ۳۰ بود. بنده شیراز و اساتید جبر آن را یکی از بهترین دانشگاه‌های شهرستان‌های ایران دیدم.

– در مصاحبه دانشگاه خوارزمی راجع به مقاله سؤالی نپرسیدند، فقط نگاه سطحی کردند و گفتند بعد از مصاحبه بررسی می‌کنند. راجع به پایان‌نامه تا حدودی جزئی پرسیدند و بیشتر راجع به مسائل پایه‌ای آنالیز و آنالیز حقیقی حدوداً ۴۵ دقیقه سؤال پرسیدند. درمورد رتبه سؤالی نپرسیدند، چون از قبل یک فرم پر کرده بودیم.

– در مصاحبه دانشگاه اصفهان بیشتر راجع به آنالیز حقیقی پرسیدند و درخصوص پایان‌نامه سؤال نکردند.

– در مصاحبه دانشگاه کاشان یکی از اساتید سؤال کردند که حلقه‌ای مثال بزن که تعداد خودتوان‌های متعامدش بی نهایت باشد.

– من به دانشگاه تربیت مدرس و دانشگاه صنعتی اصفهان رفتم. تنها موضوع مهم این است که شما اعتمادبه‌نفس داشته باشید و این‌که گرایشتان را دانشگاه مقصد داشته باشد که توانایی‌هایتان را بتوانید نشان دهید. مثلاً در دانشگاه صنعتی اصفهان چون گرایش من را نمی‌خواستند، اصلاً از پایان‌نامه و مقاله نپرسیدند. ولی دانشگاه اصفهان و تربیت مدرس از پایان‌نامه پرسیدند. از تابعی هم پرسیدند.

– در مصاحبه هندسه شیراز سؤالات بیشتر از دوره لیسانس بود و حتی از من پرسیدند کدام درس لیسانس را بیشتر تسلط داری تا از همان سؤال کنیم. از آن درس سؤالاتی پرسیدند، اما روی تصور هندسی مفاهیم خیلی تأکید داشتند. بعد از من دو سؤال هندسه منیفلد پرسیده شد، در مورد چارت و فضای مماس. در آخر هم یکی از اساتید در مورد مختصات قطبی در ریاضی عمومی پرسید. از پایان‌نامه‌ام چون در تخصصشان نبود سؤال نکردند.

برای مصاحبه دکتری چه مدارکی لازم است؟

معمولاً دانشگاه‌ها مدارکی که لازم است برای مصاحبه ارائه شود را اطلاع‌رسانی می‌کنند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به مطلب مدارک مصاحبه دکتری بزنید.

سوالات مصاحبه دکتری رشته ریاضی محض چیست؟

در مصاحبه دکترا سوالات متنوعی مطرح می‌شود؛ سوالات تخصصی رشته، سوالات به زبان انگلیسی، پایان نامه کارشناسی ارشد و … . برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نکات مصاحبه دکتری چیست؟ به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟

برخی از مهم‌ترین نکات مورد توجه برای حضور موفق در جلسه‌های مصاحبه دکتری را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صادقی
خرداد ۱۶, ۱۳۹۸ ۷:۰۷ ب٫ظ

سلام به همه دوستان ریاضیدان

پژوهشگاه علم بنیان که چند تا ظرفیت داره ؟فازشون چیه؟استادای ریاضی محض شون رو میشناسین.فقط گفتن محض میخوان گرایش رو نگفتن
تقریبا ۱۲۰ تا رو برا ریاضی محض دعوت کرده!!!!
اصلا امسال خداییش یه طوریه .خدا به خیر کنه.