مصاحبه دکتری مهندسی عمران – سازه (راهنما + سؤالات مصاحبه)

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای موفقیت در مصاحبه دکتری عمران – سازه لازم است خود را برای عملکرد مناسب در مصاحبه آماده کنید. اطلاع از سوالات مصاحبه و نکات مهم به شما کمک زیادی خواهد کرد.

پذیرش در مقطع دکتری رشته عمران – سازه به سه شکل صورت می‌گیرد:

1- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

2- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

3- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

در هر سه حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری عمران – سازه است. در ادامه درباره این سه شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری عمران – سازه

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری عمران – سازه در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری عمران – سازه در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری عمران – سازه دانشگاه‌های سراسری

دعوت به مصاحبه آزمون دکتری رشته عمران – سازه بر اساس نمره حد نصاب است؛ یعنی دانشگاه‌ها حداقل تراز مدنظر خود را مشخص کرده و همه کسانی که نمره آزمون کتبی آنها بالاتر از حد نصاب تراز دعوت به مصاحبه دکتری عمران – سازه آن دانشگاه باشد، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری عمران – سازه دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری عمران – سازه دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری عمران – سازه در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری عمران – سازه در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری عمران – سازه دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۱ به صورت متمرکز و در تهران برگزار می‌شود. بدین صورت که داوطلبان دعوت‌شده به مصاحبه همه واحدهای دانشگاه آزاد لازم است تنها در یک مصاحبه در یکی از واحدهای دانشگاهی تهران در زمان اعلام‌شده حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری عمران – سازه در پذیرش نهایی 50 درصد (30 درصد مصاحبه شفاهی و 20 درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز 50 درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون عمران – سازه

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته عمران – سازه در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون عمران – سازه اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری عمران – سازه در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون 100 درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس عمران – سازه

در پذیرش دکتری پردیس رشته عمران – سازه نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری عمران – سازه در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مصاحبه دکتری عمران - سازه

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته عمران – سازه

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری عمران – سازه هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه
  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)
  • سوابق تدریس دانشگاهی
  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری عمران – سازه

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته عمران – سازه لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری عمران – سازه توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری عمران – سازه دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری عمران – سازه

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته عمران – سازه پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

تجربیات مصاحبه دکتری عمران – سازه

تجربه داوطلبان آزمون دکتری عمران – سازه در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری عمران – سازه در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– من به مصاحبه دانشگاه قزوین رفتم. خیلی مصاحبه سخت بود. برخورد اساتید کاملاً محترمانه بود. اول از من خواستند که اصل مدارک لیسانس و فوق لیسانسم را بدهم ببینند و در مورد دانشگاه‌های این دو مقطع و این‌که با چه اساتیدی کار کرده‌ام پرسیدند. بعد پرسیدند که چرا دانشگاهشان را انتخاب کرده‌ام و این‌که اولویت چندمم بوده است. بعد پایان‌نامه‌ام را بررسی کردند و در مورد روش تحقیق آن و این‌که چه کاری کرده‌ام و چه نوآوری‌هایی داشته‌ام، سؤال کردند. بعد یک متن انگلیسی دادند که اصلاً مربوط به رشته‌ام نبود و باید بلند می‌خواندم و ترجمه می‌کردم که از کل متن یک لغت را یادم رفته بود و روی همان سؤال کردند. بعد در مورد پروپوزال‌هایی که مدنظرم بود پرسیدند که من چندتایی را گفتم که گفتند دقیق‌تر بگو که علاقه‌ات در چه زمینه‌ای است.

بعد در مورد شغلم و تجربه عملی‌ام و این‌که در این چند سال فاصله از ارشد چه کار علمی خاصی کرده‌ام، سؤال شد. در مورد این‌که درآمدم چطور است و آیا می‌توانم برای کارهایی مثل کمک‌تدریس در دانشگاه باشم یا خیر هم پرسیدند. بعد گفتند کجا زندگی می‌کنی. از دروس تخصصی نیز یک سری سؤال مطرح شد که خیلی سخت نبودند، ولی بیشتر نکات جزئی و فنی بود. در مورد مدرک زبان و مقالات هم سؤال شد.

همچنین خواستند به انگلیسی کمی برایشان خودم و کارهای پژوهشی‌ام را معرفی کنم. در مورد رتبه‌ام پرسیدند و پرینت انتخاب رشته و کارنامه‌ام را هم خواستند.

بعد گفتند که در چه درسی خیلی قوی هستی و اسم آن را یادداشت کردند، اما جالب این‌که از آن درس سؤالی نپرسیدند. توصیه‌نامه هم نخواستند.

خلاصه مصاحبه بسیار سخت و زمان‌بری بود و تقریباً 40 دقیقه طول کشید. البته مصاحبه همه داوطلبان این‌گونه نبود و برخی نهایتاً 10 دقیقه بود و بعضی در حد دو سه دقیقه بود.

در مورد این‌که چرا دانشگاه خودم را نزده بودم هم پرسیدند که من گفتم اول به‌خاطر این‌که ترازم به روزانه آن‌جا نخورده و بعد چون به این دانشگاه علاقه دارم، می‌خواستم این‌جا را هم تجربه کنم.

– در دانشگاه گیلان از من در مورد معدل بدون احتساب نمره پایان‌نامه، موضوع پایان‌نامه ارشد و این‌که روی چه موضوعی می‌خواهم کار کنم پرسیدند. اما چندان برایشان جالب نبود. ولی وقتی تعداد مقالات ISI را پرسیدند نظرشان تغییر کرد.

– بهترین مصاحبه‌ام مربوط به دانشگاه علم و فرهنگ بود. امکانات و محیط دانشگاه عالی، اساتید بسیار باسواد، برخوردها بسیار متین و با احترام، سؤالات کاملاً مستند و درست و اصولی، بررسی تمام قابلیت‌های داوطلب، صبر و حوصله بسیار، اساتید نهایت احترام به داوطلبان، محل استقرار و انتظار و پذیرایی عالی از داوطلبان، دادن روحیه به داوطلب در دادن پاسخ‌ها و جلوگیری از استرس. در کل همه چیز عالی بود.

– در دانشگاه قم از هر نفر نهایتاً 10 دقیقه سؤال می‌پرسیدند، آن هم فقط در حد معرفی و کمی هم از پایان‌نامه سؤال می‌شد. برای همه شرایط یکسان بود. از مقاله و چیزهای دیگر سؤالی پرسیده نمی‌شد.

– برای دانشگاه نوشیروانی بابل اولویت انتخابی اهمیت زیادی داشت.

– در دانشگاه بین‌الملل قزوین برای ظرفیت ۲ نفر روزانه و ۱ نفر شبانه حدود ۴۰ نفر برای مصاحبه آمده بودند.

برای مصاحبه دکتری چه مدارکی لازم است؟

معمولاً دانشگاه‌ها مدارکی که لازم است برای مصاحبه ارائه شود را اطلاع‌رسانی می‌کنند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به مطلب مدارک مصاحبه دکتری بزنید.

سوالات مصاحبه دکتری رشته عمران – سازه چیست؟

در مصاحبه دکترا سوالات متنوعی مطرح می‌شود؛ سوالات تخصصی رشته، سوالات به زبان انگلیسی، پایان نامه کارشناسی ارشد و … . برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نکات مصاحبه دکتری چیست؟ به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟

برخی از مهم‌ترین نکات مورد توجه برای حضور موفق در جلسه‌های مصاحبه دکتری را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
منصور دانشجوی دکتری سازه
خرداد ۱۳, ۱۳۹۸ ۰:۰۶ ق٫ظ

بیشترین سوالاتی که از من در مصاحبه ها پرسیده شد در مورد پایان نامه و روش انجام اون و نتایج کسب شده و نرم افزارهایی که بلدم و استفاده کردم و اساتیدی که باهاشون کار کردم و بعد از اون وضعیت اشتغال و تاهل و درامد
زبان هم تقریبا بدون استثنا ازم پرسیدن که مدرک چی دارم و دقیق امتیازشو منظور کردن
به مقالات چندان توجهی نمیکردن مگر اینکه موضوع خاص و تاپی باشه و جای معتبری چاپ شده باشه

نهایتا سعی کنید تا میتونید خونسرد باشید و جلسه رو کنترل کنید
برای هر نقطه ضعفتون دلیلی بیارید و بگید که حتما اونو رفع میکنید
اگر نقاط قوتی دارید اونو هایلات کنید .مثلا بگید فلان نرم افزار رو بلدید.با فلان استاد معروف کار کردید.درامد خوبی دارید و نگران اشتغال نیستید و از این چیزا
اگه ریاضی تون خوبه حتما بهش اشاره کنید.
اگه تعداد مقالاتتون خیلی زیادن اصلا عنوان نکنید و فقط در حد معقول باشه چون اثر منفی روی ذهن اساتید داره
بهشون بگید که اگر بهتون اعتماد کنن بهترین دانشجوشون میشید
اگر معدلتون پایینه ، سختگیری استادتون در نمره دادن رو عنوان کنید و به نمرات دروسی که نمره خیلی خوبی دارید اشاره کنید
اگر دانشگاه قبلیتون تاپ نیست محدودیتهای خونوادگی تونو عنوان کنید
خلاصه برای هر سوالی جوابی آماده کنید و اصلا هم نترسید و ریلکس و البته باوقار و احترام صحبت کنید.
مطمئن باشید با این روش پیروز میشید

Sara
تیر ۵, ۱۳۹۸ ۸:۳۲ ب٫ظ

سلام من برای دانشگاه قم هفته آینده قرار مصاحبه عمران سازه را دارم ولی چون معدلم پایین ولی ترازم تزدیک ۴۰۰۰ بود و خیلی میترسم البته ۲ تا مقاله کنفرانسی دارم و ارشد را ۳ ترمه دارم تموم میکنم که پایان نامه ام پژوهشی و در آخر منجر به ثبت اختراع میشه با تمام اینها به نظر شما آیا قبول میشم و کلا چه سوالاتی پرسیدن ممنون میشم راهنمایی کنید در ضمن مدرک زبان ندارم

امیر علی
مهر ۲۵, ۱۳۹۹ ۱۰:۳۱ ق٫ظ
پاسخ به  Sara

سلام قبولی، شک نکنید. به خودتونم استرس ندید