پارسه
وکیلی
نوگام
کیهان روان
مدرسان شریف
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
وکیلی
نوگام
دوره نگاره
عالم زاده

مصاحبه دکتری فلسفه (راهنما + سؤالات مصاحبه)

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای موفقیت در مصاحبه دکتری فلسفه لازم است خود را برای عملکرد مناسب در مصاحبه آماده کنید. اطلاع از سوالات مصاحبه و نکات مهم به شما کمک زیادی خواهد کرد.

پذیرش در مقطع دکتری رشته فلسفه به چهار شکل صورت می‌گیرد:

۱- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

۲- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

۳- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

۴- پذیرش دکتری استاد محور

در هر چهار حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری فلسفه است. در ادامه درباره این چهار شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری فلسفه

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌ تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری فلسفه در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری فلسفه در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری فلسفه دانشگاه‌های سراسری

دعوت به مصاحبه آزمون دکتری رشته فلسفه بر اساس نمره حد نصاب است؛ یعنی دانشگاه‌ها حداقل تراز مدنظر خود را مشخص کرده و همه کسانی که نمره آزمون کتبی آنها بالاتر از حد نصاب تراز دعوت به مصاحبه دکتری فلسفه آن دانشگاه باشد، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری فلسفه دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری فلسفه دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری فلسفه در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری فلسفه در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری فلسفه دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۳ احتمالاً به صورت متمرکز و در تهران برگزار می‌شود. بدین صورت که داوطلبان دعوت‌شده به مصاحبه همه واحدهای دانشگاه آزاد لازم است تنها در یک مصاحبه در یکی از واحدهای دانشگاهی تهران در زمان اعلام‌شده حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری فلسفه در پذیرش نهایی ۵۰ درصد (۳۰ درصد مصاحبه شفاهی و ۲۰ درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز ۵۰ درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی چهارم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون فلسفه

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته فلسفه در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون فلسفه اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری فلسفه در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون ۱۰۰ درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس فلسفه

در پذیرش دکتری پردیس رشته فلسفه نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلچهار مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری فلسفه در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

پذیرش دکتری استاد محور فلسفه

پذیرش دکتری استاد محور که از سال ۱۴۰۲ صورت می‌گیرد بدین صورت است که اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها طرح‌های پژوهشی را در سامانه نان ثبت کرده و در صورت تایید، جهت انجام طرح در قالب رساله دکتری دانشجو پذیرش می‌کنند.

در این نوع پذیرش داوطلبان یا از طریق کنکور یا از طریق فراخوان دانشگاه، به مصاحبه دعوت می‌شوند. مصاحبه دکتری استاد محور توسط همان عضو هیات علمی که طرح را تعریف کرده برگزار می‌شود. داوطلب در صورت قبولی موظف است طرح پژوهشی مذکور را به عنوان رساله دکتری انجام دهد و عضو هیات علمی که طرح را ثبت کرده هم استاد راهنمای وی خواهد بود.

مصاحبه دکتری فلسفه

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته فلسفه

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری فلسفه هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه

  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)

  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)

  • سوابق تدریس دانشگاهی

  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری فلسفه

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته فلسفه لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری فلسفه توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری فلسفه دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری فلسفه

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته فلسفه پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

تجربیات مصاحبه دکتری فلسفه

تجربه داوطلبان آزمون دکتری فلسفه در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری فلسفه در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– در مصاحبه دانشگاه علامه یک متن انگلیسی دادند که ترجمه کنم که چندان سخت نبود، ولی عربی نپرسیدند. از پایان‌نامه هم سؤال شد. چند سؤال از دکارت و شوپنهاور و اگزیستانس از من پرسیدند. سؤالات کلی بود. پرسیدند «دکارت در تأمل دوم چه نوع برهانی استفاده کرده؟ توضیح بده.» و در مورد برهان صدیقین هم پرسیدند و یک سؤال دیگر هم این بود: «حرکت از نگاه اسپینوزا و دکارت». از داوطلبان دیگر درمورد اگزیستانس و یاسپرس و نیچه هم پرسیده بودند. مقاله برایشان مهم بود و همان‌جا در مصاحبه اعتبارش را چک می‌کردند. توصیه‌نامه نیز اهمیت داشت. اما اصلاً به طرحواره نگاه نکردند.

– مصاحبه دانشگاه شهید بهشتی خوب بود، از من عربی نپرسیدند. از یونانی هم خبری نبود، فقط انگلیسی پرسیدند و نیز چند سؤال از کانت و قرون وسطا. تنها دکتر ایلخانی را می‌شناختم که فقط از من پرسید «می‌خوای چی کار کنی؟»، که از قبل پروپوزال آماده کردم بودم و راجع به ابن‌رشدیان توضیح دادم. دو استاد دیگر هم بودند که سؤالات بسیاری از ابن‌سینا و ابن‌رشد و میرداماد و کانت، انسلم و … پرسیدند. همچنین از من پرسیده شد که وجود چیست. راجع به مقالاتی هم که برده بودم پرسیدند. یک کتاب انگلیسی هم دادند که در حد پنج خط از آن را بخوانم، نمی‌دانم چه کتابی بود، ولی کاپلستون نبود. اخلاق اساتید بسیار خوب و محترمانه بود و واقعاً مصاحبه علمی و در سطح بالا بود.

– در مصاحبه دانشگاه اصفهان متنی راجع به استدلال‌های وجودشناختی برای اثبات خدا بود که چند خط راجع به برادلی به من افتاد (تاریخ فلسفه کاپلستون، جلد ٨، صفحه ١٨٧، BRADLEY).

– در مصاحبه دانشگاه قزوین یک متن عربی و یک متن زبان دادند. از من دو سؤال ساده در مورد دور دکارتی و در مورد تصورات عقل عملی کانت پرسیدند. متن انگلیسی خیلی سخت بود و اکثر واژه‌هایش لاتین بود. متن از معرفت‌شناسی اگوستین بود که مربوط به قرون وسطا است. این متنی بود که در مصاحبه قزوین به من دادند، این متن از صفحه ۵۱ جلد دوم کاپلستون متن انگلیسی است.

To start with the epistemology of St. Augustine is perhaps to give the impression that Augustine was concerned with elaborating a theory of knowledge for its own sake or as a methodological propaedeutic to metaphysics.

– مصاحبه فارابی به‌خاطر زمان طولانی انتظار و فضای دانشکده، داوطلب را خسته می‌کرد. این نظر اغلب داوطلب‌ها بود و اکثر افراد مصاحبه خوبی نمی‌دادند. من ۸ صبح آن‌جا بودم و ۷ عصر با ذهنی خسته مصاحبه دادم. برای همه گرایش‌ها یک متن عربی می‌دادند که بخوانیم و سؤالاتی پیرامون متن می‌پرسیدند. متن هم یا شواهد است یا شفا. یک متن انگلیسی هم می‌دادند که ترجمه کنیم.

– در مصاحبه تطبیقی قم، یک متن عربی از شواهد یا اشارات می‌دادند که بخوانیم و ترجمه کنیم. بعد می‌خواستند که متن را تحلیل کنیم و سؤالات کوتاهی می‌پرسیدند و انتظار داشتند که حاشیه نرویم و کوتاه پاسخ دهیم. یک متن انگلیسی متناسب با موضوع پایان‌نامه هم می‌دادند که ترجمه کنیم.

چند سؤال از اسلامی اعم از صدرا و ابن‌سینا می‌پرسیدند. چند سؤال از غرب که متناسب با موضوع پایان‌نامه بود هم می‌پرسیدند؛ مثلاً اگر پایان‌نامه نفس از نظر ابن‌سینا بود، می‌پرسیدند فلان فیلسوف یا فلاسفه غربی چه نظری درباره نفس دارند. یا اگر موضوع غرب بود، مقابلش از فلاسفه مسلمان می‌پرسیدند.

چند سؤال متفرقه از دو یا چند فیلسوف غربی هم پرسیدند. فضای مصاحبه قم خیلی علمی بود و اساتید داور خیلی در پاسخگویی راهنمایی می‌کردند؛ یعنی اگر غلط جواب می‌دادید، سؤال را به شکل دیگری می‌پرسیدند که هم فرصت مجدد بدهند و هم مطمئن شوند که بلد هستید یا خیر.

برای مصاحبه دکتری چه مدارکی لازم است؟

معمولاً دانشگاه‌ها مدارکی که لازم است برای مصاحبه ارائه شود را اطلاع‌رسانی می‌کنند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به مطلب مدارک مصاحبه دکتری بزنید.

سوالات مصاحبه دکتری رشته فلسفه چیست؟

در مصاحبه دکترا سوالات متنوعی مطرح می‌شود؛ سوالات تخصصی رشته، سوالات به زبان انگلیسی، پایان نامه کارشناسی ارشد و … . برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نکات مصاحبه دکتری چیست؟ به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟

برخی از مهم‌ترین نکات مورد توجه برای حضور موفق در جلچهار‌های مصاحبه دکتری را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها