مصاحبه دکتری مهندسی شیمی (راهنما + سؤالات مصاحبه)

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای موفقیت در مصاحبه دکتری مهندسی شیمی لازم است خود را برای عملکرد مناسب در مصاحبه آماده کنید. اطلاع از سوالات مصاحبه و نکات مهم به شما کمک زیادی خواهد کرد.

پذیرش در مقطع دکتری رشته مهندسی شیمی به سه شکل صورت می‌گیرد:

1- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

2- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

3- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

در هر سه حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری مهندسی شیمی است. در ادامه درباره این سه شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری مهندسی شیمی

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری مهندسی شیمی در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری مهندسی شیمی در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری مهندسی شیمی دانشگاه‌های سراسری

دعوت به مصاحبه آزمون دکتری رشته مهندسی شیمی بر اساس نمره حد نصاب است؛ یعنی دانشگاه‌ها حداقل تراز مدنظر خود را مشخص کرده و همه کسانی که نمره آزمون کتبی آنها بالاتر از حد نصاب تراز دعوت به مصاحبه دکتری مهندسی شیمی آن دانشگاه باشد، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری مهندسی شیمی دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری مهندسی شیمی دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری مهندسی شیمی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری مهندسی شیمی در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری مهندسی شیمی دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۱ به صورت متمرکز و در تهران برگزار می‌شود. بدین صورت که داوطلبان دعوت‌شده به مصاحبه همه واحدهای دانشگاه آزاد لازم است تنها در یک مصاحبه در یکی از واحدهای دانشگاهی تهران در زمان اعلام‌شده حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری مهندسی شیمی در پذیرش نهایی 50 درصد (30 درصد مصاحبه شفاهی و 20 درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز 50 درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون مهندسی شیمی

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته مهندسی شیمی در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون مهندسی شیمی اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری مهندسی شیمی در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون 100 درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس مهندسی شیمی

در پذیرش دکتری پردیس رشته مهندسی شیمی نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری مهندسی شیمی در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مصاحبه دکتری مهندسی شیمی

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته مهندسی شیمی

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری مهندسی شیمی هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه
  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)
  • سوابق تدریس دانشگاهی
  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری مهندسی شیمی

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته مهندسی شیمی لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری مهندسی شیمی توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری مهندسی شیمی دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری مهندسی شیمی

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته مهندسی شیمی پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

تجربیات مصاحبه دکتری مهندسی شیمی

تجربه داوطلبان آزمون دکتری مهندسی شیمی در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری مهندسی شیمی در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– در مصاحبه دانشگاه علم و صنعت ابتدا خواستند که خودم را معرفی کنم و بعد درخصوص دانشگاه مقطع ارشد، معدلم و نام استاد راهنمای کارشناسی ارشدم سؤال کردند. اساتید خیلی محترمانه، مهربان و صمیمی برخورد کردند. سؤالات علمی که از من درمورد کارکرد کولر گازی، آبی و یخچال پرسیده شد. درمورد جداسازی محلول دوجزئی از طریق برج تقطیع هم پرسیدند. تمرکز سؤالات روی پایان‌نامه کارشناسی ارشدم بود. درمورد زبان، چون مدرک زبان داشتم، فقط به انگلیسی پرسیدند نمره آزمونت چند بوده و مقاله‌هایت را خودت نوشته‌ای یا خیر. بعد پرسیدند که به چه زمینه‌هایی علاقه‌مند هستم. فکر کنم حدود 8 استاد در مصاحبه حضور داشتند که به‌جز دو نفر، بقیه از من سؤال کردند. مصاحبه حدود 15 دقیقه طول کشید.

– مصاحبه دانشگاه صنعتی اصفهان خوب بود. مصاحبه فضای خیلی خوبی داشت و سؤالات درخصوص پایان‌نامه، کارهای پژوهشی و موضوعات مورد علاقه بود.

– مصاحبه دانشگاه کاشان، مصاحبه خوبی بود. فقط از پایان‌نامه سؤال پرسیدند و جالب برای من این بود که استادم را بهتر از من می‌شناختند. سؤالات علمی و منطقی با جزئیات در مصاحبه مطرح می‌شد. اساتید حاضر در مصاحبه بسیار خوب و محترم بودند. خانم دکتر مشکانی و آقای دکتر ایران‌خواه از جمله اساتید حاضر در مصاحبه بودند.

– دانشگاه تهران: پایان‌نامه و مقالات، ایده شما برای دکتری، بررسی رزومه و توصیه‌نامه. اساتید در جلسه از پایان‌نامه بسیار سؤال می‌پرسند و بسیار شما را به چالش می‌کشند و باید پاسخ‌های علمی ارائه دهید و به موضوع احاطه وسیعی داشته باشید. مقالات اخیر اساتید که دوست دارید در زمینه کاری آن‌ها پژوهش کنید را بخوانید و از آن موارد در جملاتتان استفاده کنید.

– مصاحبه دانشگاه امیرکبیر بسیار ساده بود. استادی که با موضوعات تحقیقاتی شما آشناست، از مقالات و پایان‌نامه زیاد سؤال می‌کند و از هدف برای تحصیل در مقطع دکتری و ایده برای رساله دکتری هم می‌پرسند. درمورد این که برای مصاحبه به کدام دانشگاه‌ها رفته‌اید و دانشگاه امیرکبیر اولویت چندم است هم سؤال می‌کنند.
بعد هم می‌گویند با اساتید بروید صحبت کنید برای این که شما را انتخاب کنند. سؤالات تخصصی اگر هم بپرسند آن‌قدر پراکنده است که نمی‌توانید از قبل مطالعه کنید و آماده باشید، چون معلوم نیست که می‌خواهند در چه خصوصی سؤال کنند. فقط اعداد بی‌بعد را مرور بکنید و به پایان‌نامه و مقالات خودتان مسلط باشید.

– دانشگاه اصفهان یک آزمون کتبی (تستی) از دروس اصلی در ابتدای روز مصاحبه گرفت. بعد از آن داوطلبان باید به چند اتاق مراجعه می‌کردند. در یکی از اتاق‌های مصاحبه، اساتید حاضر سؤال زبان می‌پرسیدند. در یکی از اتاق‌ها در مورد پایان‌نامه و مقالات و در یکی از اتاق‌ها در مورد ایده برای رساله دکتری می‌پرسیدند. باید ایده را از قبل پرورش داده باشید. در مورد کار گروهی سؤال‌های مهمی پرسیده می‎شد و لازم بود به دقت و با تمرکز پاسخ دهید. رفت‌وآمد بین اتاق‌ها ممکن است شما را خسته کند، اما تمرکزتان را حفظ کنید. در اتاق زبان از زمانی که وارد اتاق می‌شوید با شما انگلیسی صحبت می‌شود و از پایان‌نامه‌تان می‌پرسند و یک کتاب مهندسی شیمی باز می‌کنند و از شما می‌خواهند ترجمه متنش را بگویید. در مورد setup ساختن و … هم می‌پرسیدند که اگر قرار است بسازید، باید اطلاعاتی داشته باشید. در مورد آنالیزهایی هم که بلد هستید، می‌پرسند، ایکس آر دی، تی جی ای و … . در مجموع مصاحبه دانشگاه اصفهان مصاحبه جامع و خوبی بود.

– در مصاحبه دانشگاه شیراز برخورد اساتید خیلی خوب بود. مصاحبه دانشگاه کاشان هم خیلی منظم بود و پذیرایی خوبی داشت و حتی ناهار دادند.

برای مصاحبه دکتری چه مدارکی لازم است؟

معمولاً دانشگاه‌ها مدارکی که لازم است برای مصاحبه ارائه شود را اطلاع‌رسانی می‌کنند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به مطلب مدارک مصاحبه دکتری بزنید.

سوالات مصاحبه دکتری رشته مهندسی شیمی چیست؟

در مصاحبه دکترا سوالات متنوعی مطرح می‌شود؛ سوالات تخصصی رشته، سوالات به زبان انگلیسی، پایان نامه کارشناسی ارشد و … . برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نکات مصاحبه دکتری چیست؟ به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟

برخی از مهم‌ترین نکات مورد توجه برای حضور موفق در جلسه‌های مصاحبه دکتری را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها