پارسه
گروه آموزشی وکیلی
تجربیات مصاحبه دکتری ۱۴۰۳
زمان مصاحبه دکتری آزاد ۱۴۰۳
همپا
موسسه آموزشی نگاره
عالم زاده
گروه آموزشی وکیلی
دوره نگاره
عالم زاده

مصاحبه دکتری پژوهش هنر (راهنما + سؤالات مصاحبه)

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای موفقیت در مصاحبه دکتری پژوهش هنر لازم است خود را برای عملکرد مناسب در مصاحبه آماده کنید. اطلاع از سوالات مصاحبه و نکات مهم به شما کمک زیادی خواهد کرد.

پذیرش در مقطع دکتری رشته پژوهش هنر به چهار شکل صورت می‌گیرد:

۱- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

۲- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

۳- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

۴- پذیرش دکتری استاد محور

در هر چهار حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری پژوهش هنر است. در ادامه درباره این چهار شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری پژوهش هنر

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری پژوهش هنر در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری پژوهش هنر در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری پژوهش هنر دانشگاه‌های سراسری

دعوت به مصاحبه آزمون دکتری رشته پژوهش هنر بر اساس نمره حد نصاب است؛ یعنی دانشگاه‌ها حداقل تراز مدنظر خود را مشخص کرده و همه کسانی که نمره آزمون کتبی آنها بالاتر از حد نصاب تراز دعوت به مصاحبه دکتری پژوهش هنر آن دانشگاه باشد، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری پژوهش هنر دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری پژوهش هنر دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری پژوهش هنر در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری پژوهش هنر در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری پژوهش هنر دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۳ احتمالاً به صورت متمرکز و در تهران برگزار می‌شود. بدین صورت که داوطلبان دعوت‌شده به مصاحبه همه واحدهای دانشگاه آزاد لازم است تنها در یک مصاحبه در یکی از واحدهای دانشگاهی تهران در زمان اعلام‌شده حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری پژوهش هنر در پذیرش نهایی ۵۰ درصد (۳۰ درصد مصاحبه شفاهی و ۲۰ درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز ۵۰ درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون پژوهش هنر

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته پژوهش هنر در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون پژوهش هنر اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری پژوهش هنر در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون ۱۰۰ درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس پژوهش هنر

در پذیرش دکتری پردیس رشته پژوهش هنر نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری پژوهش هنر در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

پذیرش دکتری استاد محور پژوهش هنر

پذیرش دکتری استاد محور که از سال ۱۴۰۲ صورت می‌گیرد بدین صورت است که اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها طرح‌های پژوهشی را در سامانه نان ثبت کرده و در صورت تایید، جهت انجام طرح در قالب رساله دکتری دانشجو پذیرش می‌کنند.

در این نوع پذیرش داوطلبان یا از طریق کنکور یا از طریق فراخوان دانشگاه، به مصاحبه دعوت می‌شوند. مصاحبه دکتری استاد محور توسط همان عضو هیات علمی که طرح را تعریف کرده برگزار می‌شود. داوطلب در صورت قبولی موظف است طرح پژوهشی مذکور را به عنوان رساله دکتری انجام دهد و عضو هیات علمی که طرح را ثبت کرده هم استاد راهنمای وی خواهد بود.

مصاحبه دکتری پژوهش هنر

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته پژوهش هنر

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری پژوهش هنر هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه

  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)

  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)

  • سوابق تدریس دانشگاهی

  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری پژوهش هنر

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته پژوهش هنر لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری پژوهش هنر توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری پژوهش هنر دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری پژوهش هنر

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته پژوهش هنر پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

تجربیات مصاحبه دکتری پژوهش هنر

تجربه داوطلبان آزمون دکتری پژوهش هنر در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری پژوهش هنر در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– من به مصاحبه دانشگاه تهران رفتم. از من سؤالات کنکوری و حفظی پرسیدند: نام آثار صادق بریرانی؟ کاساندرا کیست؟

– مصاحبه دانشگاه شاهد چند مرحله دارد. جدا از مصاحبه عقیدتی، اگر موضوع پروپوزالتان پیرامون مباحث هنرهای سنتی و اسلامی و یا مباحث حوزه ارتباط تصویری است شانس قبولی دارید.

– در مصاحبه دانشگاه الزهرا، دکتر رهبرنیا، کاتب و موسوی‌لر و دکتر دادور همراه با یک کارشناس تحصیلات تکمیلی در مصاحبه حضور داشتند. انتخاب شبانه و روزانه، معدل کارشناسی و ارشد، رتبه کنکور، اولویت‌های دیگر انتخاب رشته، مدرک زبان و عناوین موضوعات پیشنهادی برای رساله را سؤال کردند و نگاه کوتاهی به طرح رساله و مقالات انداختند. سؤال تخصصی نپرسیدند. میزان آشنایی با نرم‌افزارهای کامپیوتری را پرسیدند و پایان‌نامه‌ام را ورق زدند و در مورد موضوع، شیوه تحلیل تصاویر آن و اساتید راهنمای ارشدم سؤال و صحبت کردند. از تعداد و موضوعات مقالات چاپ‌شده و پذیرش‌شده، همایشی و حتی هنوز پذیرش‌نشده سؤال کردند که برای کجا فرستاده‌ام. مقالاتی که با استاد راهنما نگارش شده بود برای آن‌ها قابل‌توجه‌تر بود. در این بین، هر استاد برای خود مطالبی را یادداشت می‌کرد و پس از خروج داوطلب از اتاق، سه تا پنج دقیقه فرصت می‌خواستند تا نفر بعدی با اعلام کارشناس تحصیلات تکمیلی وارد اتاق شود. داوران توصیه‌نامه اساتید را نخواستند اما در بخش تحویل مدارک یک کپی از آن همراه با طرح رساله پیشنهادی و صفحه اول مقالات دریافت می‌شد.

– من در مصاحبه دانشگاه هنر شرکت کردم. مدارک توسط کارشناس بررسی شد. اما بررسی مدارک بسیار طولانی می‌شد و کارشناس پروپوزال مکتوب را بررسی می‌کرد و ایرادات آن را می‌گفت؛ مثل این‌که چرا سؤالات کم است؟ کلمات کلیدی را ننوشتی؟ فهرست منابع فارسی و لاتین؟ پیشینه فارسی و انگلیسی باید بیشتر باشد، باید پیشینه به‌روز باشد و … .

کارشناسی که تمام ‌شد، مدارک را داخل اتاق فرستادند و به نوبت برای داخل شدن به اتاق داوطلب‌ها را صدا می‌کردند. حدود ۸ استاد برای مصاحبه حضور داشتند که آقای دکتر سامانیان، داداشی، بنی اردلان، مازیار را به چهره می‌شناختم، اما اسامی دیگران را نمی‌دانستم.

دکتر سامانیان در مورد رزومه آموزشی و پژوهشی سؤالاتی پرسید. بعد از آن نوبت به زبان رسید، در مورد مدرک زبان سؤال کردند و یک متن انگلیسی در حد یک پاراگراف را باید با صدای بلند می‌خواندیم و ترجمه می‌کردیم.

اولویت‌های انتخاب رشته و رتبه کنکور و نوع سهمیه را پرسیدند، در مورد انتخاب بین تاریخ تطبیقی یا پژوهش پرسیدند، که من با وجودی که تاریخ را اول زده بودم، گفتم پژوهش برایم اولویت دارد که چون طرح‌های پیشنهادی‌ام هم تاریخی بود، روی همین نکته از من سؤال پرسیدند. بیشتر از همه، دکتر مازیار و یکی از اساتید پژوهش که نمی‌شناختمشان سؤال می‌کردند. در مورد موضوعات پیشنهادی از من خواستند توضیح بدهم و گفتند موضوعاتت کلی است. چند تا موضوع دیگر گفتم که دکتر مازیار گفت: «همین خیلی خوب است و کار نشده. چرا همین را کار نمی‌کنی؟». بعد پرسیدند موضوع معاصر چه چیز مدنظرت است؟ به کدام دوره از تاریخ ایران از نظر تاریخی، ادبی، هنری مسلط هستی؟ دکتر داداشی و بنی‌اردلان و بقیه هیچ سؤالی نپرسیدند. مصاحبه در حدود ۲۰ دقیقه طول کشید.

– من در مصاحبه دانشگاه تهران شرکت کردم. بر اساس حروف الفبا زمان‌بندی حضور در مصاحبه از قبل مشخص شده بود و من جزء داوطلبان عصر بودم. اساتید دانشگاه تهران در روز مصاحبه تا جایی که می‌شناختم دکتر آژند، بلخاری، گودرزی، فدوی، کفشچیان مقدم و ستاری بودند.

در پردیس هنرهای زیبا در مرحله اول تک‌تک مدارک دارای امتیاز توسط کارشناس بررسی شد و صحت مدارک بارگذاری‌شده در سایت گلستان با مقایسه با اصل مدارک تأیید شد. تا جایی که متوجه شدم کسانی که صبح مصاحبه داشتند زمانی در حدود یک ربع برای مصاحبه شفاهی فرصت داشتند. اما تعداد بالای افراد باقی‌مانده برای مصاحبه عصر باعث شد زمان اختصاص‌داده‌شده به هر فرد کاهش پیدا کند. قبل از حضور داوطلب، کارشناس مدارک را داخل می‌برد و دو دقیقه بعد وارد می‌شدیم. مصاحبه خود من در حدود ۵ دقیقه طول کشید.

اساتید هیأت علمی پردیس حضور داشتند و از من در مورد طرح‌هایی که نوشته بودم سؤال شد که شخصاً کدام را ترجیح می‌دهم. پایان‌نامه ارشد را هم می‌خواستند، اما من ندیدم که بررسی بشود. پروپوزال‌ها را ظاهراً در حد عنوان نگاه کرده بودند و بیان مسئله و سؤالات را نادیده گرفته بودند. دکتر بلخاری چند تا سؤال کردند. بقیه هم گفتند سؤالی نداریم یا سؤال جزئی پرسیدند.

– به مصاحبه دانشگاه اصفهان رفتم. در کل فضای دوستانه‌ای بود. بیشتر روی تز متمرکز بودند و زبان هم پرسیدند.

دکتر شایگان‌فر در مصاحبه بودند. اما سؤال خیلی ویژه‌ای نپرسیدند و سؤالات کاملاً قابل پیش‌بینی بود. از نظر من سؤالات ابتدایی بود، مثلاً این‌که فلان متفکر فرقش با آن یکی چیست.

– مصاحبه دانشگاه تهران تقریباً نیم‌ساعت زمان برد. از من مفصل درباره کتاب، مقالات، پایان‌نامه ارشد، پروپوزال دکترى، سابقه اجرایى، تدریس، فعالیت‌هاى هنرى، جامعه هدف، پروپوزال و کاربردى بودنش و … سؤال کردند. کاملاً هم اجازه و فرصت جوابگویى می‌دادند.

برای مصاحبه دکتری چه مدارکی لازم است؟

معمولاً دانشگاه‌ها مدارکی که لازم است برای مصاحبه ارائه شود را اطلاع‌رسانی می‌کنند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به مطلب مدارک مصاحبه دکتری بزنید.

سوالات مصاحبه دکتری رشته پژوهش هنر چیست؟

در مصاحبه دکترا سوالات متنوعی مطرح می‌شود؛ سوالات تخصصی رشته، سوالات به زبان انگلیسی، پایان نامه کارشناسی ارشد و … . برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نکات مصاحبه دکتری چیست؟ به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟

برخی از مهم‌ترین نکات مورد توجه برای حضور موفق در جلسه‌های مصاحبه دکتری را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
فریدا کالو
خرداد ۱۲, ۱۳۹۸ ۱۰:۴۰ ب٫ظ

خبری شنیدم که رتبۀ ۸۰ برای شبانۀ “دانشگاه هنر” دعوت به مصاحبه شده. صحت داره؟
میدونید تا چه رتبه ای برای شبانه دعوت شدن؟

مهدیس
خرداد ۱۲, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۷ ب٫ظ
پاسخ به  فریدا کالو

سلام. دانشگاه هنر شبانه نداره. فقط پردیس داره