موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری فیزیک

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته فیزیک یکی از رشته های دوره دکتری گروه آزمایشی علوم پایه است که به مطالعه و بررسی کشف قوانین و روابط حاکم بر پدیده‌های طبیعی و استفاده عملی از آنها می پردازد.

گرایش های دکتری فیزیک چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته فیزیک لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی فیزیک شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری فیزیک

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری فیزیک به شرح زیر است:

 • فیزیک

  • فیزیک
  • ذرات بنیادی و نظریه میدان ها
  • اپتیک و ﻟﻴﺰر

  • فیزیک ﭘﻼﺳﻤﺎ

  • فیزیک آﻣﺎری و ﺳﺎﻣﺎﻧﻪﻫﺎی ﭘﻴﭽﻴﺪه

  • فیزیک ﻣﺎده ﭼﮕﺎل

  • ﮔﺮاﻧﺶ و ﻛﻴﻬﺎن ﺷﻨﺎسی

  • ﻧﺠﻮم و اﺧﺘﺮفیزیک

  • فیزیک هسته ای

دفترچه انتخاب رشته دکتری فیزیک را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته فیزیک منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته فیزیک در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته فیزیک در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، غیرانتفاعی، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری فیزیک و ظرفیت پذیرش دکتری فیزیک کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری فیزیک

برای شرکت در آزمون دکتری فیزیک لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری فیزیک چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته فیزیک هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری فیزیک کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری فیزیک دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری فیزیک برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری فیزیک برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری فیزیک چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری فیزیک لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته فیزیک که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری فیزیک و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته فیزیک اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری فیزیک– مجموعه دروس تخصصی در سطوح کارشناسی شامل (مکانیک سیالات – فیزیک عمومی)، در سطح کارشناسی ارشد شامل (فیزیک دریا و تئوری امواج جزر و مد) و کارشناسی و کارشناسی ارشد شامل (مکانیک کوانتومی و مکانیک کوانتومی پیشرفته)، (الکترومغناطیس و الکترودینامیک)، (ترمودینامیک و مکانیک آماری پیشرفته ۱)، (فیزیک پایه ۱، ۲ و ۳ (شامل کل کتاب فیزیک هالیدی آخرین ویرایش) و مبانی نانوتکنولوژی)، (فیزیک مدرن)
دروس عمومی آزمون دکتری فیزیک

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری فیزیک را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری فیزیک به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری فیزیک

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها