موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع یکی از رشته های دوره دکتری گروه امتحانی کشاورزی و منابع طبیعی است که از تلفیق علوم کشاورزی و محیط زیست به وجود آمده است و به مطالعه و بررسی ارائه راهکارها و برنامه های مفید در راستای احیاء و اصلاح مراتع، مبارزه با فرسایش خاک، بیابان زدائی، مدیریت خشکسالی و … می پردازد.

گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع و آبخیزداری شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع به شرح زیر است:

  • ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع

دفترچه انتخاب رشته دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع و ظرفیت پذیرش دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع

برای شرکت در آزمون دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (مدیریت مرتع و آبخیز (اصلاح و توسعه مرتع، مرتعداری، اکولوژی مرتع))، (مدیریت آبخیز )حفاظت آب و خاک و آبخیزداری، ژئومورفولوژی ۱، هیدرولوژی)) و کارشناسی ارشد شامل (تجزیه و تحلیل روش‌های اندازه‌گیری و ارزیابی مراتع، جامعه‌شناسی گیاهی، احیای مناطق خشک و نیمه‌خشک)، (مدیریت منابع آب، سازندهای دوران چهارم، مهندسی رودخانه، کنترل سیلاب، مدیریت جامع حوزه های آبخیز)
دروس عمومی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری ﻋﻠﻮم و مهندسی مرتع

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها