مدرسان شریف   کنفرانس پژوهش های نوین در علوم انسانی   کنفرانس مدیریت ، اقتصاد و علوم انسانی   کلاس پروپوزال نویسی و پایان نامه نویسی

پذیرش دکتری بدون آزمون

پذیرش دکتری بدون آزمون که با نام دکتری استعداد درخشان هم شناخته می شود از راههای پیش روی داوطلبان برای ورود به دوره دکتری تخصصی (PhD) است.

پذیرش بدون آزمون دکتری بر خلاف پذیرش از طریق آزمون به صورت غیر متمرکز انجام می پذیرد و هر دانشگاه به طور مستقل اقدام به پذیرش می نماید.

شرایط متقاضیان پذیرش دکتری استعداد درخشان در سالهای گذشته نوسانات زیادی داشته است و آیین نامه پذیرش بدون آزمون در برخی سالها سه بار تغییر کرده است.

پذیرش بدون آزمون دکتری ۱۳۹۴ نیز تغییرات زیادی را تجربه کرده است.  شرایط پذیرش در آخرین ویرایش آیین نامه را می توان در “نمره بالای معدل کارشناسی و کارشناسی ارشد” و “داشتن مقاله از پایان نامه” و “نبود فاصله زمانی طولانی از دانش آموختگی کارشناسی ارشد” خلاصه کرد.

البته دانشگاه ها می توانند شرایط دیگری را به آیین نامه استعداد درخشان اضافه کنند و الزام شدیدی بر رعایت دقیق شرایط موجود در آیین نامه ندارند. به طور مثال  برخی دانشگاه ها حداکثر سن یا اتمام تحصیل در ۵ ترم  را نیز به شرایط این آیین نامه می افزایند. برخی دانشگاه های دولتی نیز تنها از بین دانش آموختگان دانشگاه های دولتی دانشجوی دکتری بدون آزمون می پذیرند و گاه تنها دانش آموختگان خود را جذب می نمایند.

در سال ۹۳ برای اولین بار سازمان سنجش شروع به مداخله در پذیرش بدون آزمون کرد و مدعی شد که برخی شرایط آیین نامه قبلی (که البته در آیین نامه جدید وجود ندارند) را بررسی خواهد کرد. البته مهم ترین کار سازمان سنجش در سال گذشته که به احتمال زیاد در سال جاری نیز انجام خواهد شد جلوگیری از قبولی یک فرد در بیش از یک دانشگاه است که در سالهای قبل مشکلات زیادی را ایجاد کرده بود تا از ایجاد ظرفیت خالی در دانشگاه ها جلوگیری شود.

در آیین نامه جدید استعداد درخشان نیز که بهمن ماه ۹۳ ابلاغ گردیده است امتیازات داوطلبان بر اساس جدول خاصی محاسبه می گردد.

دانشگاه آزاد اسلامی نیز هر ساله علاوه بر پذیرش از طریق آزمون ، دانشجوی دکتری بدون آزمون هم می پذیرد که شرایط پذیرش دانشجوی دکتری بدون آزمون دانشگاه آزاد اسلامی را می توانید اینجا بخوانید.  معدل بالای ۱۷ یا ۱۸ ( بسته به رشته ) ، نمره پایان نامه بالای هجده و نیم و هماهنگی رشته کارشناسی ارشد با دکتری از جمله مهمترین شرایط این دانشگاه است.

وب سایت پی اچ دی تست ، با پایش مداوم منابع مختلف اطلاعاتی، تلاش دارد آخرین اخبار و اطلاعیه های پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه های مختلف را در اولین فرصت ممکن در اختیار متقاضیان پذیرش قرار دهد.

داوطلبان عزیز می توانند با عضویت در خبرنامه وب سایت پی اچ دی تست از انتشار آخرین اخبار و اطلاعات مطلع گردند.

در جدول زیر لینک جدیدترین اطلاعیه های ثبت نام دکتری بدون آزمون ۹۴ ارائه شده است.

لینک آخرین اطلاعیه های پذیرش دکتری بدون آزمون

نام دانشگاه

فهرست رشته ها

آخرین مهلت ثبت نام

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

مشاهده فهرست رشته ها

۱۰ اردیبهشت ۹۴

دانشگاه علم و صنعت (به زودی)

مشاهده فهرست رشته ها

شروع نشده است

دانشگاه سیستان و بلوچستان

مشاهده فهرست رشته ها

۳۱ اردیبهشت ۹۴

دانشگاه قم

۱۵ اردیبهشت ۹۴

دانشگاه صنعتی شریف

مشاهده فهرست رشته ها

۲۸ فروردین ۹۴

دانشگاه علامه طباطبایی

مشاهده فهرست رشته ها

۳۱ فروردین ۹۴

دانشگاه مازندران

۱۵ اردیبهشت ۹۴

دانشگاه یزد

۳۱ فروردین ۹۴

عضویت خبرنامه دکتری

عضویت خبرنامه دکتری
 

نظرات (۱۴,۰۲۶)

 1. ناشناس می‌گه:

  دوستان من که دانشگاه ارشدم غیر انتفاعی بوده نمیتونم بدون ازمون شرکت کنم؟

 2. زینب می‌گه:

  سلام دوستان من یه سوال داشتم، اگه از طریق استعداد درخشان به مصاحبه دعوت بشی و پذیرفته شی، از اون طرفم یکی از دانشگاه هایی که از طریق کنکور شرکت کردی رو در مصاحبش پذیرفته بشی، اون موقع حق انتخاب با خودته که کدوم دانشگاه رو انتخاب کنی؟

 3. دکترای فیزیک می‌گه:

  سلام دوستان
  اگه در ازمون دکترا دانشگاهی رو بزنیم و برای مصاحبه قبول شویم اما برای مصاحبه نرویم از شرکت در ازمون سال بعد محروم میشیم؟اگر رتبه خوبی کسب نکرده باشیم اما مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه باشم با توجه به اینکه مصاحبه نمره بیشتری داره شانسی برای پذیزش در دانشگاههای تاپ مثل بهشتی و تهران و… هست یا این دانشگاهها با توجه به رتبه های خوب دعوت به مصاحبه میکنند و ملاکی برای رتبه دارند؟

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   البته که اینجا صفحه بدون آزمون هستش و بهتر بود اینجا این سوال پرسیده نشه. با این حال باید بگم خیر، فقط قبولی نهایی موجب محرومیت میشه! اما این که انتخاب رشته کنید و مصاحبه نرید، فقط باعث میشه شانس کسانی که ممکن بود دعوت بشن و خواهان پذیرش در اون دانشگاه باشن رو بسوزونید و اخلاقا کار خوبی نیست.
   دعوت به مصاحبه بستگی به ظرفیت رشته و انتخاب رقبا داره! و به عهده سازمان سنجش ه و دانشگاه اثری نداره!
   اگه دعوت به مصاحبه بشید، که شانس قبولی هم دارید!

 4. ناشناس می‌گه:

  دوستان برای رشته فناوری اطلاعات یا IT دکترا نیست در ایران؟

 5. مهدی می‌گه:

  سلام. بعضی دانشگاهها رشته ای رو از طریق آزمون نمیگیرن اما توی اطلاعیه بدون آزمونشون اون رشته هست. این ینی چی؟ مگه ۲۰ درصد از پذیرش با کنکورو نباید بردارن؟؟
  الان سیستان شیمی کاربردی با آزمون بر نمیداره اما بدون آزمون برمیداره. مگه میشه؟؟؟
  اصن داریم؟؟! :)

 6. ناشناس می‌گه:

  سلام دوستان، من معدل کارشناسیم حدود ۱۹٫۸۰ و مهدل ارشدم ۱۹٫۵ هست و دانشگاهم غیرانتفاعی بوده، سه تا مقاله ISIبدون ایمپکت، دوتا مقاله ISC و سه تا مقاله scopus دارم، مدرک زبان ندارم ولی زبانم خوبه، داور ژورنال هستم حتی certificate هم دارم و از ادمهای و پرفسورهای تاپ در دانشگاهای خارجی میتونم توصیه نامه بیارم از امریکا و…
  بنظرتون میتونم توی پذیرش بدون ازمون قبول بشم؟ در مرکز تحصیلات تکمیلی چه کسی پرونده بررسی میکنه، منظورم اینه که دکتر هست یا کارمند معمولی؟

  • مهدی می‌گه:

   سلام.
   معمولا مسیرش اینجوریه که مدارک میره به اداره استعداد درخشان و اونجا چک میشه که ملزومات لویه رو داره یا نه، و بعد از تایید مدارک و چک کردن پرونده ها رو میفرستن به دانشکده ها.
   فکر نمیکنم بررسی مدارک توسط اساتید باشه.

  • مهسا می‌گه:

   توسط کارمندان دفتر استعداد درخشان چک میشه مدارکتون. اگه در فراخوان منعی براتون هست، توصیه میکنیم هزینه نزنید، دعوت به مصاحبه نمیشید.

   • ناشناس می‌گه:

    مرسی از پاسخهاتون، من نگرانیم از بابت غیرانتفاعی بودنه دانشگاهم هست، برای دانشگاه صنعتی اصفهان میخوام اقدام کنم. به نظرتون چی میشه؟
    سوال دوم اینکه اگر در تحصیلات تکمیلی پروتدم تایید بشه با مطالبی که عرض کردم شانس قبولی دارم؟

    • مهدی می‌گه:

     شما باید اطلاعیه دانشگاه رو بخونید و در صورتی که توی اون گفته باشه که از دانشگاه غیرانتفاعی نمیگیرن، خب پروندتون که چک بشه برا مصاحبه نمیفرستن. بازم از استعداد درخشان دانشگاه بپرسید.

 7. زهرا می‌گه:

  سلام دوستان عزیز و پر تلاش
  به نظر شما بهترین جواب برای این سوال چیه؟
  هدف شما از ادامه تحصیل در دوره دکترا چیست؟
  تشکر

  • مهدی می‌گه:

   سلام.
   خب ببینید واقعا هدفتون چیه دیگه. فقط در نظر داشته باشید که همیشه صداقت داشته باشید چون به هرحال مصاحبه کننده ها از اساتیدن و نمیشه همینجوری یه چیزی گفت، مثلا شما اگه بگید علاقه دارید که دکتری بخونید حتما سوالاتی میپرسن که بفهمن واقعا علاقه دارید یا نه.

 8. محمدی می‌گه:

  دوستان من داور یکی از مجلات علمی پژوهشی معتبر هستم و داوری چند تا مقاله را هم انجام دادم
  به نظرتون این می تونه برام امتیاز داشته باشه برای مصاحبه بدون آزمون؟

 9. زهرا می‌گه:

  سلام مهسا جان دوست خوبم
  برای انتخاب شهر و اولویت بندی نمیتونم تصمیم بگیرم،چون شهری که ساکن هستم برای بهمن پذیرش داره ومن یک ترم عقب می افتم، برای رفتن به شهر دیگری هم خیلی استرس دارم چون خوابگاه رو تجربه نکردم.واقعا نمیدونم چکارکنم؟
  تشکر

  • مهسا می‌گه:

   سلام زهرا جان
   البته بستگی به خودت داره، ولی من آرزوم بود که دانشگاهم ترم بهمن پذیرش داشت! در هر حال کنکوری فرآیندی ه که پر از استرس ه، استرسی که یک سال تو رو درگیر میکنه و اواخر تابستون که به امید خدا جواب قبولی میاد، ادم تازه با خودش میگه کاش کمی وقت استراحت داشتم!!
   در مورد خوابگاه، باید بگم که خب بستگی داره هم اتاقی ت کی باشه و … . من خودم ۶ سال ساکن خوابگاه بودم و به نظرم تجربه آسونی نیست و همزمان شدن ش با مقطع دکتری و درس ها کمی سخت ترش میکنه. البته باز بستگی به روحیه خودت دار.
   موفق باشی

   • زهرا می‌گه:

    خیلی از راهنمایی ات ممنونم واقعا کمکم کردی که تصمیم درست بگیرم، واقعا منم نیاز به استراحت دارم.
    ان شالله در این ماه مبارک رجب حاجت روا بشی.

    • روژان می‌گه:

     سلام دوستان
     من با۶ سال ساکن خوابگاه بودم و واقعا از زندگی در خوابگاه و جمع دوستان راضیم و بهترین خاطراتم از زندگی در خوابگاه بوده
     تجربه بدی نیست دوست عزیز

 10. باران می‌گه:

  سلام به دوستان
  آیا امکان دارد برای پذیرش دانشگاه علم وصنعت به جای گواهی تأییدیه مقاله که به امضای استاد راهنما باید برسد، نامه پذیرش مقاله را در سیستم گلستان بارگذاری کرد؟ الان استاد راهنمام نیست و نمیتونم امضا بگیرم! کمک کنید لطفا.

 11. من می‌گه:

  لطفا منو راهنمایی بفرمایید: بعضی دانشگاه ها از یک رشته چند گرایش رو اعلام کردن، سوال من اینه که برای هر گرایش مدنظر باید یه فرم تقاضا پر کرد؟

 12. ali می‌گه:

  سلام
  من دوره ی کارشناسی ارشد رو بدون کنکور از طریق استعدادها درخشان جذب شدم . معدل کل و نمره پایان نامه خوبی هم در ارشد دارم. آیا دکتری رو هم می تونم به هیمن منوال شرکت کنم یانه ؟

 13. سهی می‌گه:

  من رتبه اول دانشگاه سهند تبریز در دوره ارشد بودم اما معدل کارشناسی ام از دانشگاه سراسری اراک ۱۵٫۳۱ و معدل ارشدم بدون نمره پایان نامه ۱۶٫۹۸ یک مقاله علمی پژوهشی هم دارم می خواستم ببینم میتونم تو فراخوان بدون آزمون دکتری شرکت کنم.
  مدرک زبانم ندارم…….

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   عموما دانشگاه ها حداقل معدل ارشد رو ۱۷ گذاشتن. با این حال اگه مقاله تون از پایان نامه ارشد هستش، پیگیر اخبار سایت باشید، شاید دانشگاهی شرایط دیگه ای داشت.

 14. زهرا می‌گه:

  سلام
  مهساجان
  تفاوت phd با دستیاری تخصصی چیه؟کدوم ارزش بیشتری داره؟
  تشکر
  موفق باشید

 15. ایمان می‌گه:

  سلام دانشگاه فردوسی توی لینک ثبت نام اسم رشته ما رو زده اما توی دفترچه امسال اصلا با ازمون دکتری نمیگیره
  ؟
  وقتی با ازمون نمیگیره مگر میشه بدون ازمون بگیره؟

 16. مجتبی می‌گه:

  باسلام
  چرا در جدول امتیازات طرح پژوهشی امتیاز نداره
  کسی اطلاع نداره؟

 17. علی می‌گه:

  سلام دوستان منم این مشکلو دارم گواهی تاییدیه مجله از وزارت علوم که تربیت مدرس خواسته رو از کجا باید بیاریم ممنون میشم راهنمایی کنید

  • زهرا می‌گه:

   این تاییدیه ها به نوعی به صورت اسم مجله ها و مشخصات آنها در لیست مجلات معتبر وزارت علوم به صورت فایل وجود داره که نسخه آخرشو میتونین از سایت دانلود کنید

 18. متقاضی دکتری هستم می‌گه:

  سلام مجدد
  منظور از گواهی تاییده مینی بر نمایه شدن مجله در JCR و … بند ۱۴ صفحه ۳ راهنمای ثبت نام چیست…و گونه باید تهیه کنیم؟؟؟ {دانشگاه تربیت مدس}

 19. درخواست کمک می‌گه:

  سلام دوستان
  یه سوال دارم،
  معدل ارشد من بدون احتساب نمره ی پایان نامه از ١٧ کمتر است اما با این معدل نفر اول رشته ی خود هستم. من میتونم واسه پذیرش دکتری بدون آزمون دانشگاه مقطع ارشدم درخواست بدم در صورتی که توی شروط پذیرش دانشگاه مون داشتن معدل بدون احتساب نمره ی پایان نامه بالای ١٧ گفته شده؟؟؟

  اگه از تبصره ای اطلاع دارید و یا اینکه با نامه از آموزش مشکل حل میشه لطفا کمکم کنید.
  ممنون
  موفق باشید.

 20. زهرا می‌گه:

  سلام مهسا جان دوست خوبم
  بنده چندسال عضواستعداد درخشان بودم و از هیچ مزیتی هم استفاده نکردم(به دلیل عدم اطلاع رسانی یا دیر اطلاع دادن)، الان فارغ التحصیل شدم و میخوام یه مدرکی معتبر داشته باشم از اینکه عضو بودم،حالا مهسا جان چه نامه ای باید درخواست بدم که در آینده هم بتونم ازش استفاده کنم؟
  تشکر
  سالم و سربلندباشید

 21. زهرا می‌گه:

  سلام مهساجان
  نفرات یک تا سوم کنکور دکترا در آینده امتیازی برای استخدامی دارند؟
  باتشکر
  همیشه پیروزباشید

 22. ایمان می‌گه:

  دانشگاه فردوسی چرا نزده در چه رشته هایی میگیره؟

 23. ایمان می‌گه:

  سلام
  دانشگاه مدرس که شرایطش داشتن مدرک زبان اجبار بود. ایا دانشگاه بابلسرم اجباره ؟من درک نمیکنم چی نوشته اجباره اجبار نیست؟

 24. علی می‌گه:

  با سلام
  الان امکان درخواست پذیرش دکتری بدون آزمون برای چه دانشگاهایی در رشته های فنی و مهندسی در تهران وجود دارد؟
  چطور می توان از تاریخ مصاحبه و تکمیل مدارک اطلاع پیدا کرد؟
  مدرک زبان الان ندارم!!
  با تشکر

 25. به مهدی و باران می‌گه:

  دانشجویان یا دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد که به لحاظ میانگین کل دروس مربوط به آن دوره، بدون احتساب نمره پایان‌نامه (مشروط بر دفاع از پایان‌نامه حداقل با درجه بسیار خوب) جزء بیست درصد برتر دانشجویان یا دانش­آموختگان هم‌رشته و هم‌ورودی خود هستند؛
  اکتساب حداقل ۷۰ امتیاز از مجموع مواد مندرج در جداول ارزشیابی داوطلبان دکتری بدون آزمون؛
  اتمام تحصیلات دوره کارشناسی ارشد حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۹۳؛
  متقاضی می­بایست دوره کارشناسی ارشد خود را حداکثر طی پنج نیم­سال به پایان رسانده باشد و از زمان فارغ­التحصیلی وی بیش از چهار نیم­سال سپری نشده باشد ؛
  متقاضی باید در زمان ارائه درخواست حداکثر ۳۰ سال سن داشته باشد ؛
  متقاضی می­بایست در دوره کارشناسی ارشد، صرفاً در یکی از دانشگاه­های گروه “الف” وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (به شرح زیر) مشغول به تحصیل بوده یا از آن دانشگاه­ها دانش­آموخته شده باشد؛
  این شرایط پارسال بهشتی هست.اقا مهدی پارسال به قول شما لازمالاجرا نبود و زیر ۷۰ قبول نمیکردن امسال که دیگه لازم الاجرا هم شده!
  باران خانم شما بفرستین مدارکتون رو ان شاا… که قبول میشین.

  • مهدی می‌گه:

   شما مطمئنید کسی رو که گرفتن ۷۰ امتیاز رو کسب کرده بود؟؟
   شما یه نگاه به آیین نامه بدون آزمون دکترا بنداز، کسب ۷۰ امتیاز مخصوصا برا کسایی که در حال تحصیل هستند یا کمی از فارغ التحصیلیشون می گذره تقریب غیر ممکنه.
   من نگفتم این شرط نیست، بله هست اما اگه الزام داشت دانشگاه امیرکبیر حتما جزو شرایط اولیش میاورد.
   اطلاعیه امسال تربیت مدرس رو ببینید، نگفته ۷۰ امتیاز، گفته کسب حداقل ۱۰ امتیاز از بخش پژوهشی در صورتی که با شرط ۷۰ امتیاط شما باید تمام معیارهای پژوهشی تعیین شده (چند تا مقاله خوب+ کتاب+ پتنت+ … ) رو داشته باشی، که این چندان منطقی نیست.
   و دانشگاه های دیگه مثل این.
   در هرصورت من میگم اگه این شرط غیرمنطقی ۷۰ امتیاز، واقعا شرط لازم بود دانشگاه ها (حتی دانشگاهی که قبلا جزو شروطش بوده) حتما اون رو اجرا میکردن!
   از طرف دیگه اکثر قریب به اتفاق بچه هایی که مدارک رو میفرستن زیر ۷۰ رو کسب میکنند، پس میشه گفت، حتی اگر دانشگاهی شرط ۷۰ امتیاز رو گذاشته بازم احتمال (قطعی نمیشه گفت) پذیرش هست. که به نظر من احتمالش هم زیاده!

   • به مهدی و باران می‌گه:

    شما در جریان هستین که پارسال خیلی از دانشگاهها که دو تاشون هم این جدول ۱۰۰ امتیازی رو داشتن در اکثر رشته ها هیچکدوم از افراد مصاحبه شونده رو قبول نکردن (تهران و بهشتی)دانشکده ما ۴ تا گرایش داشت که هیچکدوم از گرایش ها کسی رو نگرفتن چون به ۷۰ نرسیده بود کسی حتی دانشجوهای خودشون، روز مصاحبه نزدیک ۱۰۰ نفر برای مصاحبه اومده بودن. قبول دارم که کسب ۷۰ خیلی سخته ولی همین حرف رو وقتی که به رییس دانشکده گفتم ایشون گفتن شما دو سال فرصت دارین از سهمیه استعدادتون استفاده کنین پس برین امتیاز بگیرین برای سال اینده!
    البته امیدوارم این حرفی که شما میگین امسال برای دانشگاهها صدق کنه چون عملا خیلی از بندهای اون جدول برای خیلی از رشته ها غیر قابل دسترس هست.

    • باران می‌گه:

     ببینید من در خوشبینانه ترین حالت ۶۲ امتیازی می شم. با این چیزهایی که شما می گید، فکر کنم کلا باید از خیر این نوع پذیرش گذشت.

     • m می‌گه:

      نه شما حتما ثبت نام انجام بدید و مصاحبه برین، همونطور که بقیه دوستان هم گفتن گرفتن ۷۰ بسیار سخت هست. من تجربه پارسال خودم رو گفتم و اینکه پارسال هم این صفحه رو دنبال میکردم و تمام نظرات بچه ها رو میخوندم.
      اما مثلا ببینین خیلی از رشته ها المپیاد ندارن و یا نوشتن چند مقاله برایشان مقدور نباشه و … ما امیدواریم که دانشگاهها این بندهای فضایی رو در نظر نگیرن و به زیر ۷۰ هم قانع بشوند. من خودم بازم امسال به ۷۰ نمیرسم چون پذیرش مقاله ها یک سال طول میکشه ولی امید دارم و شرکت میکنم. قصد من هم گفتن تجربه بوده و اینکه با واقعیت روبرو بشین نه اینکه شما رو دلسرد کنم.پیشنهاد میکنم هر دانشگاهی رشته شما رو پذیرش بدون ازمون داشت حتما ثبت نام کنین و امیدوار باشین.
      موفق باشین

     • مهدی به باران می‌گه:

      باران خانوم شما امیدتون رو از دست ندید، اکثرمون همین شرایط رو داریم. با فرستادن مدرک به جاهایی که احتمال بیشتر رو میدید، جز یه مبلغ پول چیزی از دست نمیدید، البته در صورت عدم قبولی!
      اگه از این فرصت استفاده نکنید بعدا پشیمون میشید. اینجا رو ببینید که خانم فاطمه به من چی گفتن:
      http://phdtest.ir/1393/11/%D8%AA%D8%BA%DB%8C%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%DB%8C%DB%8C%D9%86-%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1%DB%8C-%D8%A8%D8%AF%D9%88%D9%86-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-94-95/

      و صفحه اطلاعیه دانشگاه امیرکبیر رو هم ببینید که پذیرفته شده های پارسال چی گفتن.
      امیدتون به خدا باشه، ینی امیدمون به خدا باشه ، در اینصورت هرچی که پیش بیاد تهش به صلاحمونه.

      هرکسی که این پیام رو می خونه و شرایط مشابه رو داره، شک نکنید که شما با اعتماد به نفس به امید خدا بهترین نتیجه رو رقم می زنید. واقع نگر باشید اما ذره ای ناامیدی به دلتون راه ندید.
      موفق باشید :)

     • هستی می‌گه:

      من در حالت متوسط ۷۶ امتیاز میگیرم
      با ۷ تا مقاله ISI و ….
      اما بعد فراغت از تحصیل یک سال برای گرفتن امتیاز وقت گذاشتم

    • مهدی می‌گه:

     بله اصلا نمیشه با قطعیت گفت اما به نظر من همین که جزو شروط اولیه اعلام نکردن، احتمالش هست که میخوان انعطاف نشون بدن. خدا کنه اینطور باشه

 26. فاطمه می‌گه:

  سلام
  من دانشجوی ترم ۴ هستم تمام استادای گروه از من راضی هستن معدل ارشد ۱۸٫۸۰
  پایان نامم به خواست خدا تا شهریور تموم میشه اما من مقاله از پایان نامه هنوز ندارم یعنی باید چیکار کنم
  اگه با دانشگاه صحبت کنم بهم فرصت میدن
  البته مقاله از پایان نامه یکی آماده کردم ولی خب تو این فرصت کوتاه به کجا بفرستم تا پذیرش بگیرم آخه؟؟؟
  تو سالای قبل به بچه های ترم ۴ فرصت میدادن تا ترم اول دکتری (درصورت پذیرش) مقاله بدن
  من الآن چیکار کنم آخه سال بعدم دانشگاه ما نمیخواد تو رشتمون دکترا بگیره
  من چیکار کنم آخه…….

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   خیر، مقاله از پایان نامه شرط اجباری ایین نامه هستش و دیگه پذیرش مشروط وجود نداره. بدون مقاله امکان شرکت در پذیرش بدون ازمون رو ندارید.
   موفق باشید

 27. سالار می‌گه:

  سلام دوستان من ترم چهارم هنوز پایان نامه رو زیاد پیش نبردم به نظرتون برای امسال بدون آزمون شرکت کنم. چون سال آینده دانشگاه ما رشته من نمیگیره با این شرایط چقدر شانس دارم اگه سال بعد نگیره برای سال بعدترش می تونم درخواست بدم؟ کلا بهم ریختم چون قرار بود امسال دانشگاه ما نگیره بعد یهو تو دفترچه انتخاب رشته دیدم میگیره حالا نمیدونم چکار کنم

 28. پریسا می‌گه:

  سلام
  میخاستم بدونم که معدل ارشد با احتساب ضریب همترازی باید۱۷ بشه؟

 29. مهسا. الف می‌گه:

  سلام
  یه سوال؛
  معدلی که توی مدرک خورده با احتساب پایان نامه هستش. گواهی معدل بدون پایان نامه رو باید از آموزش دانشگاه بگیریم. یا مدرک کفایت میکنه؟

 30. میرزاخانی (مکانیک) می‌گه:

  سلام دوستان.

  من تمام شرایط دارم.(۱۸ مقاله، ۱ ثبت اختراع، و …..). ولی متاسفانه از زمان فارغ التحصیلی اینجانب ۴ سال گذشته.
  به نظر شما اگر دانشگاه با اینجانب موافقت کنه وزارت علوم ایرادی نمیگیره؟

  ممنون از راهنمایی شما.

 31. m می‌گه:

  سلام مهسا خانوم به نظرتون گرفتن یک امتیاز مدرک زبان ام اس ار تی راحتتره یا تولیمو
  البته من هردوش رو ثبت نام کردم میدونم هم اجباری نیست ولی امتیازشو لازم دارم

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   ببینید نظر کلی من اینه که اگه کسی یکی ش رو بتونه، اون یکی رو هم میتونه!
   اما چند تا تفاوت این دو آزمون اینهاست که میگم و خودتون قضاوت کنید:
   ۱٫ msrt سوالات بسیار ساده هم داره، اما تولیمو نه!
   ۲٫ تعداد سوالات msrt کمتره و میتونید با تمرکز بیشتری جواب بدید، در حالی که تولیمو آخرهاش خسته کننده میشه.
   ۳٫ msrt اولش listening داره، در حالی که تولیمو آخرش! به همین علت به خاطر خستگی ذهن، پاسخ دادن به سوالات شنیداری تولیمو کمی سخت میشه.
   ۴٫ سوالات دو بخش شنیداری msrt توی دفترچه هست و کار رو ساده میکنه، در حالی که تولیمو اصلا صورت سوال شنیداری رو نداره!
   ۵٫ تعداد سوالات تولیمو بیشتره و همین باعث شده که نمره گرفتن در اون کمی راحت تر باشه.
   اینها چیزایی بود که به ذهن من میرسید.
   موفق باشید.

 32. زهرا می‌گه:

  سلام مهسا جان
  من آزمون استخدامی هم شرکت کردم اگر استخدامی و دکترا در یک شهر قبول بشم،در مصاحبه ایراد نمیگیرن؟منظورم اینه که میشه کار دولتی داشت و دکترا خوند؟
  با تشکر
  شادوموفق باشید

  • مهسا می‌گه:

   سلام زهرا جان
   اولا که کار تمام وقت رو ایراد میگیرن عموما (و نه قرارداد ساعتی رو)! فکر نکنم شما به محض استخدادم قراردادت تمام وقت باشه.
   حتی اگر هم باشه، اگه شما واقعا میرسی به کارهای دانشگاه ت و مشکلی نداره همزمان شدن ش با کارت، دلیلی نداره بگی که داری کار میکنی! چون اونها از شما وقت گذاشتن برای دانشگاه رو میخوان و با زندگی شخصی شما کاری ندارن!
   موفق باشی عزیزم

 33. محمد می‌گه:

  سلام دوستان
  اگه از لحاظ معدل فاصله کمی با شرایط اعلامی توی آیین نامه داشته باشیم مثلاً بجای ۱۷، معدل ارشد بدون پایان نامه ۱۶٫۸۸ باشه؛ دیگه نمیشه از این آیین نامه استفاده کنیم؟
  یعنی امیدی به دعوت به مصاحبه نیست؟

 34. باران می‌گه:

  سلام دوستان تو رو خدا یکی به من جواب بده من مدرک زبان ندارم میتونم دانشگاه تربیت مدرس ثبت نام کنم؟

  • مهسا می‌گه:

   باران عزیز
   شروط اجباری اگه برآورده نشن، اسمتون در دفاتر استعداد درخشان حذف میشه و برای مصاحبه دعوت نخواهید شد.
   موفق باشی

   • باران می‌گه:

    مرسی مهسا جان به خاطر راهنمای خوبی که میکنی.امیدوارم برای بقیه دانشگاهها مدرک زبان لازم نباشه.

    • مصطفی می‌گه:

     باران شما رشته تون چیه؟
     این جریان مدرس رو از وزارت و خود دانشگاه باید مطالبه کرد چرا که خلاف قانونه و من پیگیری کردم و از وزارت گفتن ما نامه به مدرس دادیم که باید مطابق آیین نامه ما عمل کنید نه آیین نامه داخلی خودتون
     با مدرس تماس بگیرید و همچنین با وزارت … حیفه … اطلاع بدید بازم

 35. باران می‌گه:

  سلام دوستان
  طبق جدول امتیازات آیین نامه جدید من از پژوهشی ۱۲ و از آموزشی در خوشبینانه ترین حالت ۲۰ می گیرم. اگر مصاحبه را هم کامل بگیرم در مجموع میشه ۶۲ که باز هم به ۷۰ نمیرسه!! دوستان امیدی هست به قبولی؟!

  • مهدی می‌گه:

   سلام…شما مدارکی که لازمه رو داشته باشی، اگر که مصاحبه رو کامل بگیری ۱۰۰ درصد قبولی!

   • باران می‌گه:

    وای ممنونم. خیلی به من انرژی مثبت دادین. ایشالا شما هم هرجا دوست دارین قبول بشین.

   • نرگس می‌گه:

    سلام آقا مهدی
    من هم همین شرایط رو دارم. یعنی اگر امتیازمون از هفتاد کمتر بشه ولی دانشگاه قبول داشته باشه (میخوام دانشگاه خودمون بخونم) اونوقت سازمان سنجش نیز قبول میکنه؟

    • مهدی می‌گه:

     سلام. آخه واقعا شرط غیر معقولیه و در بعضی حالات واقعا تناقض داره با برخی شرایط. مثلا شما فرض کن دانشجویی که هنوز دفاع نکرده (چنانچه این شرط، شرط لازم باشه!) چطور می تونه ۷۰ امتیاز رو کسب کنه؟!! و همینطور افراد زیاد از این دست…خب همین نشون میده که این شرط اگرچه لازم عنوان شده اما میتونه منعطف بشه.

  • مهسا می‌گه:

   سلام باران جان
   راستش این موضوع ۷۰ امتیاز هم چیز جالبی ه! نمیدونم واقعا چند نفر ۷۰ رو کب خواهند کرد! با این حال اگه من جای شما بودم و شروط لازم رو داشتم، مدارکم رو میفرستادم. حداقل ش اینه که میری مصاحبه و خدایی نکرده قبول نمیشی ولی در عوض با شرایط مصاحبه در یه دانشگاه اشنا میشی و میشه تجربه برای بعدهات!
   موفق باشی

   • باران می‌گه:

    خیلی ممنون. منظورتون از شروط لازم همون معدل کارشناشی و ارشد، کمتر از ۲ سال فارغ التحصیلی و مدرک زبان هست؟
    این شرایط رو دارم، رزومه ام هم خوبه. مشکلم با امتیازات آموزشی هست که نوشته طبق دستورالعمل اجرایی شورای دانشگاه ولی توی سایت هیچ دانشگاهی پیدا نمیشه؟!

    • مهسا می‌گه:

     اینهایی که فرمودید (که البته مدرک زبان همه جا اجباری نیست) + مقاله علمی پژوهشی مستخرج از پایان نامه.
     بله این دستورالعمل رو بیرون نمیدن. به نظرم خودت رو زیاد اذیت نکن. اگه قرار باشه قبول بشی، امتیاز ۷۰ رو بهت میدن.

     • m می‌گه:

      من پارسال دانشگاه خودمون رفتم مصاحبه با اینکه استادم قبولم داشت و اصرار دااشت برای گرفتنم ولی چون به ۷۰ نرسید امتیازم پذیرشم نکردن.

     • مهدی به m می‌گه:

      اصلا پارسال شرط ۷۰ امتیاز نبود!، در ثانی اصلا آیین نامه لازم الاجرایی نبود، یعنی دست دانشگاه ها کاملا باز بود. احیانا براتون بهانه آوردن!

     • m می‌گه:

      شما کدوم دانشگاها متظورتونه؟پارسال دانشگاه شهید بهشتی همین جدول ۱۰۰ امتیازی رو داشت که باید هر کسی حداقل ۷۰ رو کسب میکرد. البته کمی بندهاش متفاوت بود مثلا داشتن ام اس ارتی ۵۰ به بالا حداکثر ۴ امتیاز بود نه ۸

     • مهدی به m می‌گه:

      شاید شهید بهشتی توی آیین نامه داخلی خودش شرط رو اجباری دونسته اما پارسال آیین نامه لازم الاجرا نبود.

     • m می‌گه:

      اقا مهدی منکه از خدامه دوستان رو بگیرن دکتری و خوشحال بشن ولی باید منطقی جوابشون داده بشه که اگر خدای نکرده پذیرش نشدن ناراحت نشن. اگر برای دانشگاه خوب درخواست استعداد میخاین بدین باید بدونین که احتمال رد شدن در صورت نرسیدن امتیاز به ۷۰ هست چون این دانشگاهها بسیار سخت گیرن.
      اینم شرایط بهشتی در سال گذشته، حتی فقط از دانشگاههای مادر گفته دانشجوها درخواست بدن نه همه دانشگاهها دیگه شما ببینین سخت گیری تا چه اندازه. البته به نظر من هر کسی شرایط اجباری اولیه رو داره ثبت نام بکنه و مصاحبه رو بره ولی امید ۱۰۰ درصد قبولی نداشته باشه.

      دانشجویان یا دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد که به لحاظ میانگین کل دروس مربوط به آن دوره، بدون احتساب نمره پایان‌نامه (مشروط بر دفاع از پایان‌نامه حداقل با درجه بسیار خوب) جزء بیست درصد برتر دانشجویان یا دانش­آموختگان هم‌رشته و هم‌ورودی خود هستند؛
      اکتساب حداقل ۷۰ امتیاز از مجموع مواد مندرج در جداول ارزشیابی داوطلبان دکتری بدون آزمون؛
      اتمام تحصیلات دوره کارشناسی ارشد حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۹۳؛
      متقاضی می­بایست دوره کارشناسی ارشد خود را حداکثر طی پنج نیم­سال به پایان رسانده باشد و از زمان فارغ­التحصیلی وی بیش از چهار نیم­سال سپری نشده باشد ؛
      متقاضی باید در زمان ارائه درخواست حداکثر ۳۰ سال سن داشته باشد ؛
      متقاضی می­بایست در دوره کارشناسی ارشد، صرفاً در یکی از دانشگاه­های گروه “الف” وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (به شرح زیر) مشغول به تحصیل بوده یا از آن دانشگاه­ها دانش­آموخته شده باشد؛

     • m می‌گه:

      بله خب پارسال لازم الاجرا نبود و زیر ۷۰دانشجو نمیگرفتن امسال که دیگه لازم هم شده!
      مدارکتون رو بفرستین برای هر دانشگاهی که مورد نظرتون هست ولی امید ۱۰۰ درصد نداشته باشین. اینم شرایط پارسال بهشتی
      دانشجویان یا دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد که به لحاظ میانگین کل دروس مربوط به آن دوره، بدون احتساب نمره پایان‌نامه (مشروط بر دفاع از پایان‌نامه حداقل با درجه بسیار خوب) جزء بیست درصد برتر دانشجویان یا دانش­آموختگان هم‌رشته و هم‌ورودی خود هستند؛
      اکتساب حداقل ۷۰ امتیاز از مجموع مواد مندرج در جداول ارزشیابی داوطلبان دکتری بدون آزمون؛
      اتمام تحصیلات دوره کارشناسی ارشد حداکثر تا تاریخ ۳۱/۶/۹۳؛
      متقاضی می­بایست دوره کارشناسی ارشد خود را حداکثر طی پنج نیم­سال به پایان رسانده باشد و از زمان فارغ­التحصیلی وی بیش از چهار نیم­سال سپری نشده باشد ؛
      متقاضی باید در زمان ارائه درخواست حداکثر ۳۰ سال سن داشته باشد ؛
      متقاضی می­بایست در دوره کارشناسی ارشد، صرفاً در یکی از دانشگاه­های گروه “الف” وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (به شرح زیر) مشغول به تحصیل بوده یا از آن دانشگاه­ها دانش­آموخته شده باشد؛

 36. مهدی می‌گه:

  سلام. مقاله ی من پذیرش شده ولی چاپ نشده، نامه پذیرش قطعی مقاله رو بفرستم برا بررسی مدارک، کفایت می کنه؟

 37. نگین می‌گه:

  سلام به همه
  منم ۴ تا مقاله کنفرانس بین المللی دارم و همشون از پایان نامه هست.به نظرتون شانس قبولی به مصاحبه علم و صنعت رو دارم؟

 38. کتابدار می‌گه:

  با سلام خدمت دوستان عزیز
  آیا میشه از طریق سهمیه استعداد درخشان دو سال در یک دانشگاه مصاحبه داد؟ (در صورتیکه سال اول قبول نشیم)
  آیا میشه در مصاحبه چند دانشگاه شرکت کرد؟ سوال من در آیین نامه نیامده است. لطفا در صورت امکان پاسخ من را مستند بدهید. ممنونم.

 39. زهرا می‌گه:

  سلام مهسا جان
  برای انتخاب رشته، به شهری(دانشگاهی) که در آن کارشناسی ارشد گذرانده ام بسیارعلاقه دارم،آیا آن را در اولویت اول قرار دهم یا دانشگاهی که از لحاظ علمی(تهران)بالاتر است؟
  اگر تهران را اولویت دوم قرار دهم شانس قبولی در اولویت اول افزایش می یابد؟با تشکر موفق باشید

  • مهسا می‌گه:

   سلام زهرا جان
   بستگی به خودت داره واقعا، این که کدوم برات اولویت داره، دانشگاه بهتر یا دانشگاهی که در اون بودی قبلا؟
   اما بخاطر داشته باش که ممکنه اساتید دانشگاه خودت این که اونها رو در اولویت دوم بذاری رو دوست نداشته باشن! و دانشگاه تهرانی ها هم این که در اولویت دوم باشن رو دوست نداشته باشن! در هر دو حالت احتمال این که اولویت دوم ت بسوزه وجود داره!
   بنابراین تصمیم نهایی ت رو بگیر. اگه دانشگاه تهران رو اول زدی، به این فکر باش که ممکنه دانشگاه خودت ناراحت بشن و رد کنن تو رو و اگه تهران هم قبول نشی، کار به اولویت سوم ممکنه بکشه!
   اگه دانشگاه خودت رو اول زدی هم همین وضع هستش.
   البته که همه ی اینها احتمال ه و من فقط بهت گفتم که در جریان باشی.
   تصمیم گیری نهایی با خودته.
   موفق باشی

 40. به مهسا می‌گه:

  سلام مهسا خانم لطفا بگید چکار کنم؟
  تو فراخوان اول دانشگاه علامه که یک فایل ورد هست نوشته که ما فقط از دانش آموختگان یعنی افراد فارغ التحصیل پذیرش بدون کنکور داریم به علاوه اینکه باید توجه داشته باشید که از زمان فراغت از تحصیل تا زمان ثبت نام فرخوان بیشتر از دو سال نگذشته باشه.
  ولی در اصلاحیه دانشگاه علامه نوشته شده که ما علاوه بر دانش آموختگان از افراد در حال تحصیل پذیرش داریم ولی با این تفاوت که از زمان فراغت از تحصیل تا پایان شهریور ۹۴ از دو سال بیشتر نشود.
  مهسا خانم من خودم خرداد ۹۲ دفاع کردم با توجه به اطلاعیه اول میتونستم شرکت کنم ولی با اصلاحیه آیین نامه دیگه نمیتونم چون تا شهریور ۹۴ میشه دو سال و سه ماه. دانشگاه تماس گرفتم دوبار . یکی گفت میتونی و گفت این شرط برای افراد در تحصیل هست و یکی دیگشون گفت نمیتونی
  هر چند تو همین صحفه یکی دیگه هم گفت مدارک رو بفرستم.
  شما بگید چکار کنم؟ آخه این خانمی که میگه اینشرط برای افراد در حال تحصیل هست یعنی چی؟ زنگ که میزنی خیلی بد برخورد میکنن

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   واقعیتش سوال سختی ه و شاید کسی جواب قطعی ش رو ندونه.
   اما نظر شخصی من اینه که شما شرکت کنید. عموما دو سال تا زمان مصاحبه ملاک هستش. ایشاا… هر چی خیره پیش بیاد.
   موفق باشید

 41. فیزیک می‌گه:

  سلام دوستان.
  من دانشجوی ترم ۴ ارشد فیزیک هستم در دانشگاه صنعتی سهند تبریز و دارم رو پایان نامم کار می کنم. متأسفانه بخاطر اینکه در دوره کارشناسی در دانشگاه تبریز ورودی بهمن بودم تو هفت ترم درسمو تموم کردم و همون سالم ارشد قبول شدم ولی معدل کارشناسیم افتضاح شد(!!!!۱۴) الان با توجه به اینکه پایان نامم عملی هستش به احتمال زیاد بتونم مقاله بدم و تا چند ماه بعد مدرک زبانمو هم میگیرم. با تمامی این اوصاف میتونم بدون آزمون حداقل تو دانشگاه خودم اقدام کنم؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

 42. باران می‌گه:

  سلام دوستان
  طبف جدول امتیازات آیین نامه جدید من از پژوهشی ۱۲ و از آموزشی در خوشبینانه ترین حالت ۲۰ می گیرم. اگر مصاحبه را هم کامل بگیرم در مجموع میشه ۶۲ که باز هم به ۷۰ نمیرسه!! دوستان امیدی هست به قبولی؟!

 43. هستی می‌گه:

  سلام دوستان من معدل کارشناسی و ارشدم به شرایط دانشگاه علم و صنعت میخوره ۲تا مقاله کنفرانسم دارم به نظرتون شانس قبولی دارم؟

 44. باران می‌گه:

  سلام بچه ها
  من یک مقاله isi و یک مقاله کنفرانس بین المللی دارم. مدرک زبان هم دارم. رتبه اول ورودی ارشد هم هستم. به نظر شما برای تربیت مدرس شانسی دارم؟؟؟؟

  • مهسا می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   اگه مقاله isi مستخرج از پایان نامه هستش، بله شانس دارید.

   • باران می‌گه:

    بله مستخرج از پایان نامه است. ولی آخه گفته دو تا مقاله؟! به نظرت باز هم شانس دارم؟

    • باران می‌گه:

     در ضمن مهسا جان من نمره ۶۷ آزمون msrt را دارم. حداقلش ۷۰ هست. شما میگید شرکت کنم؟

     • مهسا می‌گه:

      ببینید کلا اگه شروط لازم رو ندارید، به نظر من پولتون رو هدر ندید. چون روال بر این هستش که ابتدا مدارک توسط دفاتر استعداد درخشان چک میشه. اونجا هم کسی به رزومه عالی شما و یا توانایی های شما کاری نداره، صرفا یه سری الزامات که اعلام کردن رو چک میکنن، و اگه شما اونها را نداشته باشید، حذفتون میکنن و اسمتون به دانشکده اصلا ارسال نمیشه! بنابراین عملا فایده ای نداره!

     • مصطفی می‌گه:

      نمره ۶۷ داری که خیلی خوبه …
      بگو چطور خوندی و چی خوندی به من هم … منم میخوام برای خرداد شرکت کنم

      بازم میگم تربیت مدرس داره خلاف قانون انجام میده و باید با اونجا و وزارت تماس بگیریم و پیگیری مکرر کنیم

 45. شینا می‌گه:

  سلام وقت بخیر ببخشید واسه استعداد درخشان چند تا دانشگاه رو میتونیم انتخاب کنیم؟

 46. ساینا می‌گه:

  سلام وقت بخیر ببخشید واسه استعداد درخشان چند تا دانشگاه رو میتونیم انتخاب کنیم؟آیا بدون مدرک زبان میشه ثبت نام کرد؟

 47. پورمحمد می‌گه:

  سلام. خواهشن منو راهنمایی کنین
  اگر کسی هم از مجرای کنکور و هم استعداد درخشان قبول بشه آیا میتونه استعداد درخشان رو که دانشگاه بهتری قبول شده بره؟
  لطفا راهنمایی کنین

 48. باران می‌گه:

  سلام دوستان من تمام شرایط دانشگاه تربیت مدرس رو دارم جز مدرک زبان به نظر شما میتونم ثبت نام کنم؟ ممنون میشم راهنمایم کنید.

 49. m..m می‌گه:

  سلام
  ببخشید من متوجه نشدم دانشگاه امیرکبیر شرط معدل همتراز داره یا معدل کارشناسی؟
  بنظرتون من با معدل ارشد۱۸،۸۲ ورتبه اول هم ورودی ها بدون داشتن مقاله و کسب امتیاز ۷۰ میتونم شرکت کنم؟

 50. باران می‌گه:

  دوستان فیزیکی چه خبر؟ راضی بودین؟؟؟

 51. مهدی می‌گه:

  سلام به همه دوستان.
  مقاله ای که دانشگاه امیرکبیر خواسته لزوما نباید از پایان نامه باشه دیگه. نه؟
  البته من میخوام مقاله ای که از پایان نامم هست رو بفرستم برا بررسی مدارک، اما مقاله پذیرش شده و چاپ نشده، نامه پذیرش قطعی مقاله رو بفرستم کفایت می کنه؟

 52. من می‌گه:

  دوستان یه راهنمایی کنید منو لطفا: برای دانشگاه علامه نیازی به ثبت نام اینترنتی نیست؟ باید مدارک رو فقط پست کنیم؟

 53. فرشاد می‌گه:

  سلام بچه ها
  من یه علمی پژوهشی دارم با سه تا کنفرانس بین اللملی ولی از تزم نیستن مدرک زبان ۶۱ هم دارم بنظرتون شانسی دارم؟

 54. زهرا می‌گه:

  یه سوال از همه بچه ها
  میگن تا دانشنامه رو ازاد نکنی ریزنمرات بهت نمیدن!خب ماها که فارغ التحصیلیم و مدرک موقت رو داریم. دیگه ریزنمرات واسه چی!!
  راه حل چیه؟؟؟

 55. noname می‌گه:

  سلام دوستان من فرصت نشد برای شریف بفرستم بعد زده تا ۲۸ فروردین فرصت دارین الان اگه پست کنم نمیرسه
  به نظرتون اگه با دو روز تاخیر برسه بررسی میشه؟

 56. سینا می‌گه:

  سلام بچه ها
  تو فراخوان اول دانشگاه علامه که یک فایل ورد هست نوشته که ما فقط از دانش آموختگان یعنی افراد فارغ التحصیل پذیرش بدون کنکور داریم به علاوه اینکه باید توجه داشته باشید که از زمان فراغت از تحصیل تا زمان ثبت نام فرخوان بیشتر از دو سال نگذشته باشه.
  دوستان عزیز در اصلاحیه دانشگاه علامه نوشته شده که ما علاوه بر دانش آموختگان از افراد در حال تحصیل پذیرش داریم ولی با این تفاوت که از زمان فراغت از تحصیل تا پایان شهریور ۹۴ از دو سال بیشتر نشود.
  دوستان گرامی من خودم خرداد ۹۲ دفاع کردم با توجه به اطلاعیه اول میتونستم شرکت کنم ولی با اصلاحیه آیین نامه دیگه نمیتونم چون تا شهریور ۹۴ میشه دو سال و سه ماه
  اینو گفتم که مثل من اشتباه نکنید خدا رو شکر که فهمیدم چون ثبت نام میکردم بعد دعوت به مصاحبه نمیشدم.

  • امین به سینا می‌گه:

   سلام دکتر جان اگه رزومت خوبه و امید داری…بفرست….اول اینکه اونا رو ۳ ماه گیر نمیدن….بعدش هم تو خرداد میری مصاحبه و دوسالت هنوز تموم نشده..پس اگه امید داری و رزومت خوبه بفرست…:)

   • سینا می‌گه:

    آقا امین
    من تماس گرفتم با دفتر استعداد یک خانم عصبانی گفت مگه حساب کتاب ساده ریاضی رو بلد نیستی که میگی می تونم ثبت نام کنم یا نه؟
    بعدش گفتم آیین نامه تناقض داره وبعدش گفت کی دفاع کردی .و گفتم خرداد ۹۲ و گفت که نمی تونی شرکت کنی. آخه اینا اول مدارک رو بررسی می کنن و بعد می فرستن دانشکده ها.
    حالا شما مگه قبلا این کارو انجام دادید؟

  • اقتصاد می‌گه:

   یه سوال: ثبت نام اینترنتی هم داره یا فقط باید مدارک رو پست کنیم براشون؟

 57. احسن می‌گه:

  تو رو خدا کسی درست و حسابی بگه که منظور از معدل هم تراز چیه؟؟؟

 58. مهفام می‌گه:

  بچه ها یه سوال! ورودی های سال ۹۰ کارشناسی ارشد که ۴ ترمه هم تموم کرده باشن، یعنی تا ۹۲/۶/۳۱ فارغ التحصیل شدن، نمی تونن از شرط حداکثر ۲ سال آیین نامه بدون آزمون استفاده کنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!

 59. نازنین می‌گه:

  سلام به همه

  جریان توصیه نامه چیه؟الان باید با مدارک پستش کنیم؟

 60. فنی مهندسی می‌گه:

  سلام.
  دوستان تو همه ی دانشگاه ها برای بدون آزمون، هم دانشجو رو از داخل بر میدارن هم از خارج دانشگاه؟
  من دیروز از دانشگاه خودمون پرسیدم گفتن که برای رشته ما ۳ نفر داخل دانشگاه و ۳ نفر خارج از دانشگاه ظرفیت دارن.
  کسی اطلاع داره؟
  مخصوصاً دانشگاه های تهران…

  • مهسا می‌گه:

   سلام
   مگه میشه؟! یعنی ۶ نفر بدون آزمون؟!
   دانشگاه ها فقط حق دارن به اندازه ۲۰% ظرفیت روزانه شون، دانشجوی بدون ازمون بگیرن! وقتی دانشگاه میگه ۶ تا بدون ازمون، یعنی ۳۰ تا باید با ازمون جذب کنه!!!!! حتما اشتباه کردن.
   جذب دانشجوی دکتری بدون آزمون یه اختیار هست، الزام نیست! میتونن نگیرن! در مورد داخل و خارج، تو ایین نامه محدودیتی براشون نیست! ممکنه فقط از داخل بگیرن، فقط از خارج بگیرن یا هر دو! بستگی به اساتید داره و البته قوانین دانشگاه!

   • باران می‌گه:

    بله پارسال هم دانشگاه ما ۲ نفر را از طریق کنکور گرفت و ۲ نفر هم از طریق استعداد درخشان. ۲۰ درصد بعضی جاها همون ۱۰۰ درصده!

    • هستی می‌گه:

     خیر،
     ۲۰ درصد هر کد رشته محل
     ممکنه اون دو نفر متفاوت بوده گرایششون مثلا یکی ویروس یکی باکتری شناسی بوده
     این طوری یک ویروش شناس هم از طریق استعداد درخشان جذب میشه و یک باکتری شناس هم همینطور که در مجموع میشه ۴ نفر که دو تاشون از طریق استعداد درخشان جذب شدن

 61. مهههههههههتا می‌گه:

  سلام دوستان
  به نظر شما تعداد توصیه نامه مهمه؟ من یکی از استادام یه توصیه نامه خوب که شامل تقریبا بیشتر کارهام میشد نوشت اما استاد دیگرم چندان مایل نبود توصیه نامه ای بنویسه که من نمیدونم چرا چون واقعا دانشجوی سختکوشی بودم البته مستقیم نگفت اما به هر حال ننوشته دیگه. حالا اگه با یک توصیه نامه استاد راهنمام بفرستم مشکل داره؟

 62. رضا می‌گه:

  دوستان عزیز کسی از پذیرش بدون کنکور دکتری دانشگاههای تربیت مدرس،تهران،شهید بهشتی،مالک اشتر اطلاعی نداره.ظارهرا تربیت مدرس که دانشجو نمی گیره اما ما بقی چطور؟

 63. فنی می‌گه:

  سلام دوستان
  کسی بدون داشتن مدرک زبان موفق شده در دانشگاه تربیت مدرس ثبت نام کنه؟

 64. mahsa می‌گه:

  سلام بچه ها داشتن گواهی موقت ارشد الزامیه؟ دفاع کردم ولی هنوز مدرک ندارم.

 65. آرام می‌گه:

  سلام دوستان
  لیست رشته های دانشگاه امیر کبیر، که بدون آزمون دارن رو از کجا باید پیدا کرد. من سایت دانشگاه رو گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.

 66. Dr.Coders می‌گه:

  در مصاحبه دکترا به مقالات چاپ شد در اسکپوس چند امتیاز میدن؟
  به مقالات چاپ شده در ژورنالهای مستر لیست تامسون که ایمپکت ندارن چند امتیاز میدن؟
  آیا چاپ Editorial در ژورنالهای اسکپوس و ای اس ای هم امتیاز داره؟
  لطفا جواب سه سولم را بدید. خیلی گشتم ولی پاسخی پیدا نکردم.
  متشکر

  • مهدی ن می‌گه:

   والا توی آیین نامه گفته که مقالات علمی پژوهشی (داخلی و خارجی) تا ۷ امتیاز، یعنی امتیاز دهی بر اساس نظر اساتید مصاحبه کننده هست احتمالا و نمیشه دقیق گفت چند امتیاز داره.
   معیار اعتبار مجلات علمی پژوهشی رو isi و isc بودن در نظر گرفته شده، بنابراین چون به if اشاره ای نشده به مجلات بدون ایمپکت مستر لیست امتیاز تعلق میگیره منتها بر مبنای نظر اساتید یا گروه مصاحبه کننده یا … . اما اسکپوس رو هیچ اشاره ای نکرده و اونم بسته به نظر اساتیده.

  • مهسا می‌گه:

   در این مورد صرفا نظر اساتید مصاحبه کننده مهم هستش و ممکنه یه مقاله در یه دانشگاه ۷ امتیاز بگیره و در دیگری ۱! مبنای مشخصی وجود نداره متأسفانه…

 67. علوم پایه می‌گه:

  با سلام
  خواستم بدونم امسال دانشگاه ها براى استعداد درخشان زیست دریا اعلام هنوز ظرفیت نکردن یا من ندىدم؟؟

  • مهدی ن می‌گه:

   سلام. اطلاعیه ها توی همین سایت هست و در صورتی که رشته اعلام کرده باشن هم میتونید توی همین سایت ببینید.
   اگر که توی خبرنامه سایت عضو بشید، آخرین اخبار دکتری بدون آزمون و اطلاعیه ها رو به ایمیلتون ارسال میکنند.

 68. mahsa می‌گه:

  با سلام؛ امکان داره یکی از دوستان من رو راهنمایی کنه؟؟؟ امسال آخرین سالیه که می تونم برای دکتری بدون آزمون اقدام کنم اما به لطف استاد راهنما و نشریات کشور تنها اکسپت یک مقاله مستخرج از پایان نامه رو دارم در حالیکه می بایست الان ۴ تا۵ مقاله داشته باشم . یکی از مقالاتم بعد از یک سال و اندی و ۳ مرحله داوری و داوری نهایی با دلایل بی سر و ته رد شده، یکی دیگه بعد از تقریبا ۹ یا ۱۰ ماه هنوز در مرحله داوریه و یکی دیگه هم که ترجمه کردم و به استادم داده بودم، تازه چند ماهی هست که به فکر ارسالش افتادن…. یکی از دوستان گفته بودن داشته سابمیت هم خوبه ولی بعضی ها به من گفتن فایده ای نداره؛ میشه اگر کسی اطلاع داره به من کمک کنه.
  مگر نه اینکه برای دعوت به مصاحبه دانشگاه ها بر اساس مدارک ارسالی عمل می کنند، در اینصورت دیگه چه فایده داره حتی اگر تا زمان مصاحبه هم بشه اکسپت گرفت. خواهشا کسی من رو راهنمایی کنه….

  • مهدی ن می‌گه:

   سلام. اصلا نا امید نباشید. توکلتون بخدا باشه. راستش من برا اینکه به این مشکل دچار نشم، تصمیم گرفتم یکی از مقالاتمو به جای اینکه بفرستم برا ژورنال های ایرانی با اون شکل و طول مدت داوریشون، بفرستم به ژورنال های isi باایمپکت پایین تر که فرکانس پابلیش بالایی دارن. هرچی باشه اونا isi هستن و از علمی پژوهشی های داخلی معتبرترن و تازه داوریشونم رو اصوله و چون میخوان ایمپکتشون بره بالا راحت ترم اکسپت میدن.
   مثلا من یکی توی این ژورنال(Petroleum Science and Technology) چاپ کردم، ifش ۰٫۴ هست و هر ۱۵ روز چاپ میشه، بعد چند هفته از سابمیت ریوایز دادن و ۳ روز بعد سابمیت دوباره، اکسپت شد.توصیه میکنم مثل این ژورنال رو تو حیطه خودتون پیدا کنید. البته کار خوبتون رو برا ژورنال های معتبر تر بفرستید. من خودم یه مقاله رو نصف کردم و نصفش رو برا اینجا فرستادم.
   نشریات علمی پژوهشی داخلی بیشتر برا کسایی خوبه که ژورنال توی دانشگاه خودشون هست و مخصوصا اگه استادشون داور نشریه باشه!

   • مهدی ن می‌گه:

    البته اینو بگم که حتما از اعتبار ژورنال مطمئن بشید و اونو توی سایت تامسون چک کنید.

    • من می‌گه:

     سلام.میشه در مورد چک کردن اعتبار ژورنا ها راهنمایی کنید؟دقیقا چه طور میشه فهمید هر چندوقت یه بار چاپ میشن؟

     • مهدی ن می‌گه:

      سلام. شما میتونید مسترلیستی که سایت تامسون رویترز هر سال منتشر میکنه رو ببینید، آخریش رو از اینجا دانلود کنید:
      http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/publist_sciex.pdf

      تمام نشریات دارای اعتبار اسمشون تو این لیست هست.
      با این وجود شما میتونید توی خود سایت هم سرچ کنید که ممکنه یکم سخت باشه:
      http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

      راه آسون ترش اینه که به این شکل عمل کنید:
      “Journal Name” site: thomsonreuters.com
      یا
      “ISSN: 0378-4266” site: .thomsonreuters.com
      رو توی گوگل سرچ کنید و نام ژورنال یا ISSN ژورنال رو جایگزین کنید، به این ترتیب اولین یا دومین نتیجه ژونال مورد نظر شماست، که با مراجعه به اون لینک میفهمید که ژورنالتون ثبت شده یا نه و اینکه فرکانس انتشارش چجوری هست.

     • من می‌گه:

      بسیار ممنون مهدی

 69. الناز می‌گه:

  دوستان این بند ۱ ایین نامه که۲۰درصد گفته درواقع ۲۰درصد با ازمون در همون سال رو گفته؟
  و آیا ۲۰درصد دانشگاه فقط مد نظر است یا دانشکده؟
  چون امسال دانشکده ما با ازمون پذیرش نداره ولی استاد من یه نفر ظرفیت استعداد داره خوب مبنا دانشگاهه دیگه؟

  • مهسا می‌گه:

   سلام دوست عزیز
   خیر، نیست.
   طبق آیین نامه”ماده ۱: دانشگاه اختیار دارد حداکثر معادل ۲۰ درصد از ظرفیت پذیرش با آزمون شیوه‌ی آموزشی- پژوهشی دوره‌‌ی روزانه‌ی دکتری خود در هر کد رشته‌محل تحصیل را از بین دانش‌آموختگان دوره‌ی کارشناسی ارشد داخل کشور و مورد تأیید وزارت (یا دانشجویان دوره‌ی کارشناسی ارشد داخل که تا پایان شهریور ماه سال درخواست پذیرش، دانش‌آموخته شوند) را به صورت مازاد بر ظرفیت، با رعایت شرایط زیر، پذیرش کند:”
   دقت کنید که گفته “کد رشته محل”! وقتی پذیرش نداره رشته تون امسال، یعنی ظرفیتش صفره و ۲۰%ش هم صفر میشه.

  • مهدی ن می‌گه:

   متاسفانه نمیشه دوست عزیز. من پارسال دچار همین مشکل شدم، هم استاد راضی بود و هم دانشکده اما چون یسری جابجایی توی اساتید صورت گرفت، پذیرش با آزمون نداشت دانشکده و به ناچار منم نتونستم بمونم.

 70. مهندس مکانیک می‌گه:

  من سوالی دارم این که مقاله از پایان نامه میخوان خوب ترم ۴ چه طوری مقاله از پایان نامه بده؟چه طوری نمره از جدول اونم۷۰تا کسب کنه؟

 71. مهدی ن می‌گه:

  دوستان من یه مشکلی دارم و ازتون نظر میخوام. لطفا کمکم کنید:
  من هرچی مقاله می نویسم، استادم نه خودش سابمیت میکنه نه میذاره من سامبمیت کنم :( یه دونه رو فقط اجازه داد فرستادم و اکسپتشو گرفتم. بقیه رو اجازه نمیده، اصلا جوابمم نمیده. نمیدونم چرا.
  به نظرتون چیکار کنم؟
  میخوام حتی اگه شده مقالاتی که میشه isi شه رو حتی علمی پژوهشی داخلی بدم اما استادم اجازه نمیده :(

  • آرام می‌گه:

   سلام
   آقا مهدی شما که مقاله هاتون رو نوشتین واقعاً حیفه که سابمیتشون نکنید. اگه استادتون نه جواب زنگتون رو میده نه ایمیلتون رو، حضوری برید پیشش. خیلی اصرار کنید، براشون توضیح بدین که این مقالات رو برا مصاحبه دکتری لازم دارین و چقدر داشتنه مقاله میتونه رو دید بقیه اساتید تو روز مصاحبه تاثیر گذار باشه. حتی بگید اگه خودشون فرصت ندارن شما مراحل سابمیت رو انجام بدین. سعی کنید اگه مقالتون در حد ISI هست تو یه ژورنال خوب سابمیتش کنید چون تو فرصت باقیمونده جواب نهایی رو نه میتونید از ISI بگیرید نه علمی پژوهشی. ولی خوب سابمیت ISI از علمی پژوهشی خیلی مهمتره.
   واقعاً نمیدونم هدف این طور اساتید چیه فکر کنم تو هر دانشگاهی یه نمونه از این استادا پیدا میشه. واقعاً جای تاسفه.
   انشاالله که هر چه زودتر بتونید استادتون رو راضی کنید و مقالاتتون رو سابمیت :)

   • مهدی ن می‌گه:

    سلام. ممنون از جوابتون. آره فک کنم برم پیشش بهتر باشه.
    البته دیگه فکر نکنم به مصاحبه ها برسه…
    به هرحال توکلم به خداست.
    آرزوی موفقیت برا همه دوستان پی اچ دی تستی:)

    • آرام می‌گه:

     خواهش میکنم. درسته تو این فرصت باقیمونده جواب اکسپت نمیاد و سابمیت نمره نداره ولی خود سابمیت هم تو دید داوران تاثیر گذاره، اگه نمره مصاحبتون با یکی دیگه برابر باشه شما که مقاله سابمیتی داشته باشید یعنی فعالتر بودین و احتمال اینکه شما رو بر دارن بیشتره.
     توکل به خدا
     انشاالله هر چی که خیره برا همه اتفاق بیفته :)

 72. آرام به تارا می‌گه:

  سلام تارا جون
  تو نظرات پایینتر شما گفته بودین برا دانشگاه تربیت مدرس با اینکه مدرک زبان ندارید ثبت نام کردین!!
  آخه چه جوری؟
  تو فرمی که میخواستیم پر کنیم نمره مدرک زبان رو میخواست!
  اون قسمت رو شما چی زدین؟
  کاشکی زودتر برا مدرک زبان اقدام کرده بودم :(

 73. فاطمه می‌گه:

  ببخشید اینکه نوشته معدل لیسانس ۱۶ و ارشد ۱۷ بدون احتساب پایان نامه، معدل های تراز شده اس؟؟؟آخه مصلا معدل ۱۵ لیسانس دانشکاه تهران ضریب میخورد تو کنکور!!! الان این شرایط برا معدلای تراز شده اس یا نه؟؟؟

 74. Ali می‌گه:

  با سلام
  آخرش چی شد آیا اونایی که فارغ التحصیلیشون بیشتر دو سال یعنی از دو سال چن ماهی بیشتر باشه میتونن شرکت کنند؟

  • آرام می‌گه:

   سلام
   بستگی به اطلاعیه ی داخلی دانشگاه داره.
   مثلاً دانشگاه امیر کبیر ۳ سال رو در نظر گرفته. یعنی اگه ۳ سال یا کمتر از زمان فارغ اتحصیلیتون میگذره میتونید اونجا شرکت کنین، البته اگه رشتتون رو داشته باشن.

 75. عاطفه می‌گه:

  دوستان کسی میدونه دانشگاه امیرکبیر چه رشته هایی میگیره؟آخه من جایی پیدا نکردم که بزنه

 76. سالار می‌گه:

  سلام کسی می دونه اگر سنوات بهمون بخوره یعنی ارشد ۵ ترمه بشیم می تونیم از سهمیه بدون ازمون استفاده کنیم یا نه؟

 77. صالحی می‌گه:

  سلام دوستان عزیز.من معدل کارشناسیم۱۶/۹۷هستش ومعدل ارشدم ۱۸/۳۴از دانشگاه تهرانه.ودو تا مقاله علمی پژوهشی در حال داوری دارم والان هم ترم چهارم.به نظرتون میتونم شرکت کنم
  لطفا راهنمایی کنید..

  • فرشاد می‌گه:

   طبق آیین نامه باید حداقل ۷ امتیاز از جدول ۱ داشته باشی نه متاسفانه

  • مهندس مکانیک می‌گه:

   شما شرکت کنید خیلیا از این شرایط خیلی پایینترش رو دارن شرکت کردن
   شما خیلی وضعیت خوبی دارین. دانشگاه بخواد میتونه قبولتون کنه. و این که شما ۷امتیاز رو به نظرم میگیری (حتی اگه اکسپت نشده باشه)
   تازه شاید تا مصاحبه اکسپت شد!

 78. زهرا می‌گه:

  سلام دوستان خوبم
  چند کتاب لاتین از سایت آمازون نیاز دارم، دانلود رایگان هم نداره، شما میدونید چه طور و از کجا میشه با قیمت مناسب سفارش داد؟با تشکر

  • مهسا می‌گه:

   متأسفانه سایت آمازون به ایران کتاب نمیفرسته.
   اگه دانشجو هستید، بعضی دانشگاه ها، شرایطی دارن که شما میتونید تعداد محدودی کتاب درخواست بدید و براتون تهیه کنن. در غیر این صورت فقط ممکنه شانس بیارید و توی سایت هایی که کتاب رایگان میشه دانلود کرد.
   از دوستانتون در مورد سایت های رایگان دانلود کتاب سؤال کنید.

   • زهرا می‌گه:

    سلام مهسا جان از راهنمایی شما بسیار سپاسگزارم.
    تمام این سایت ها رو رفتم ولی کتابا رو نداشتن، سفارش هم دادم ولی قیمتی که میگن زیاده.
    ان شالله همین راهی رو که گفتین اقدام میکنم.

  • احسان می‌گه:

   سلام
   اسم کامل کتابتون رو بگین شاید بشه از جاهای دیگه دانلودش کرد.

 79. xxxx می‌گه:

  سلام
  بچه ها به نظر شما کسی فقط با داشتن دو مقاله علمی پژوهشی و یک مدرک msrt ممکنه قبول شه؟ رشته مهندسی صنایع. دانشگاه های یزد و خوارزمی و کلا دانشگاه های درجه پایین (الان یونی خوبی هستم)

  • مهسا می‌گه:

   اگر مقالاتتون مستخرج از پایان نامه است و همه شرایط لازم رو دارید، بله حتما شانس دارید. فقط باید در مصاحبه به خوبی عمل کنید.
   موفق باشید

   • xxxx می‌گه:

    مهسا خانوم
    ببخشید من که نمره ۶۹ MSRT دارم نمیتونم برای دانشگاه هایی که حداقل ۷۰ می خوان (۴ امتیاز) مدارکمو بفرستم؟ وای این که خیلی ناجوانمردانس.

    • مهسا می‌گه:

     نه عزیزم. نمیتونی، چون توی دفتر استعداد درخشان قبل از ارسال مدارک به دانشکده، الزامات چک میشه و اگه نداشته باشی، حذف میشی.

    • فرشاد می‌گه:

     زنگ بزن به استعداد درخشان دانشگاهی که میخوای بفرستی مطوئن باش قبول میکنن واسه یه نمره محاله

     • مهندس مکانیک می‌گه:

      اون وقت به نظرتون برا امیر مدرک بفرسم؟منم معدل ارشدم بالای۱۸ است اما شاگرد ۴ هستم با یه کم فاصله(دانشگاه سراسری مادر)یا زنگ بزنم؟
      واسه تربیت مدرسم معدل کارشناسیم۰٫۲کمتره اون چی؟

  • قبولی دکتری ژئومورفولوژی 93 می‌گه:

   دانشگاه خوارزمی به هیچ وجه سطح پایین نیست. مصاحبشم خیلی هم سخت گیرانه هست. ضمنا اینم بگم که خوارزمی هیئات علمی قوی داره و هر کی بخاد اونجا درس بخونه باید از خداشم باشه. شنون به اون نشون که پاراسال دانشگاه تهران برای مصاحبه ی کنکور دکتری اول یه ازمون کتبی برگزار کرد و هرکی آزمون کتبی رو قبول میشد می تونست بره برای مصاحبه. آزمون کتبی به حدی سخت بود که خود بچه های دانشگاه تهران و دانشگاه های شهی بهشتی و غیره نتونستن به سوالات جواب بدن. بر عکس بچه های خوارزمی بودن که موفق شدن به سوالات جواب درست بدن. این که یه دانشگاهی اسم در کرده دلیل بر خوب بودنش نیست. من خودم لیسانسم دانشگاه آزاد بودم. ولی دانشگاه آزاد سطح بالا و قوی. وقتی وارد مقطع ارشد شدم، چیزایی که من میدونستم رو بچه هایی که از دانشگاه تهران یا شهید بهشتی فارغ التصیل شده بودن رو نمیدونستن. برای مثال نمیدونستن نقشه ی ژئومورفولوژی چه طوری تهیه میشه؟ حتی نقشه ی زمین شناسی رو از نقشه ی توپوگرافی نمیتونستن تشخیص بدن. خدا رو شکر ارشدمو از دانشگاه خوارزمی و نه جای دیگه گرفتم. به حدی سواد و اطلاعاتم تو خوارزمی آپدیت شده بود، که مصاحبه ی دکترا رو اصلا خراب نکردم. هم دکترا کنکور قبول شدم و هم دو تا دانشگاه از طریق استعدادهای درخشان قبول شدم. ولی عاملی که باعث شده بود که سه جا قبول بشم، تلاش و راهنمایی اساتید اونجا بود. اگر ارشدمو از هر دانشگاه دیگری میگرفتم، محال بود سطح سوادم انقدر بره بالا. تو مصاحبه های دکتری هم خود اساتید بهم گفتن سطح سواد علمیت خیلی بالاست.

 80. مدیریت می‌گه:

  سلام
  دوستان کسی ژورنال ISI یا ISC که مورد تأیید وزارت علوم باشه و زود اکسپت بده می شناسید ؟

 81. salar می‌گه:

  سلام من پارسال از مقطع ارشد رشته تغذیه دام با معدل ۱۹٫۲۳ فارغ التحصیل از دانشگاه ایلام شدم.چند تا مقاله پژوهشی،همایشی و کنگره ایی هم دارم.ولی متاسفانه استان خودمون(ایلام)پذیرش دکترای بدون آزمون نداره.می خاستم بپرسم کسی میدونه جای نزدیک که پذیرش دکتری بدون آزمون داشته باشه کجاست؟

 82. فنی مهندسی می‌گه:

  سلام دوستان
  کسی اطلاع داره اگه از طریق استعدادهای درخشان با رزومه ی خوب برای چند تا دانشگاه اقدام کنیم امکانش هست که در چند جای مختلف قبول بشیم و موقع ثبت نام هر دانشگاهی که بهتر بود رو ثبت نام کنیم؟ یا اینکه این هم مثل با آزمونه و فقط یک دانشگاه قبول میشه؟
  ممنون میشم اگه کسی اطلاعی داره راهنمایی کنه.

  • مهسا می‌گه:

   سلام. فقط امکانش هست که یه دانشگاه اسم شما رو به عنوانِ پذیرش شده، وارد سایت سنجش کنه. بعضی دانشگاه ها به شما مهلت میدن که مثلا تا یک ماه اگه خواستید، اسمتون رو حذف کنن تا دانشگاه دیگه ای که قبول شدید اسمتون رو وارد کنه! اما بعضی ها مهلت کمی دارند و ممکنه فرصتتون در دانشگاه های بهتر بسوزه!

   • فنی مهندسی می‌گه:

    مرسی مهسا خانم
    فقط اینکه از کجا باید بفهمیم که دانشگاه های دیگه هم قبولیم؟؟؟ باید با دانشگاه هایی که برای مصاحبه رفتیم در تماس باشیم؟؟؟
    و اینکه میگید “ممکنه فرصتتون در دانشگاه های بهتر بسوزه!” رو میشه بیشتر توضیح بدین؟
    ممنون

    • مهسا می‌گه:

     خب دانشگاه ها اسمتون رو از طریق سایتشون و یا از طریق تماس تلفنی اعلام میکنن دیگه :) ضمنا یادم ه پارسال همین سایت، همه اخبار انتشار اسامی بدون آزمون رو میذاشت!
     خب ببینید مثلا شما یه دانشگاه درجه ۲ رفتید مصاحبه و اونجا قبول شدید و اسمتون رد شده تو سایت سنجش. بعد هم مهلتی که دادن واسه انصراف تموم شده! بعدش تازه میفهمید که تو یه دانشگاه درجه ۱ قبول شدید!! خب احتمالا دیگه نشه کاری کرد! البته این رو پارسال از بچه ها شنیدم که میگفتن این اتفاق براشون افتاده!

     • فنی مهندسی می‌گه:

      دقیییقاً نگرانی من هم همینه، چون من تصمیم دارم همه ی دانشگاه های درجه ۱ رو شرکت کنم و چندتایی هم از دانشگاه های درجه ۲، چون واقعاً معلوم نیست بقیه ی رقبا در چه حد هستند.
      با این توضیحاتی هم که شما دادین نگرانیم بیشتر شد.
      اینکه زمان اعلام نتایج دانشگاه های مختلف در یک بازه ی زمانی مشخص نیست مشکل سازه.
      در هر حال ممنونم از راهنماییتون

     • مهدی ن می‌گه:

      سلام. خب راه حل چیه؟؟؟؟ چیکار باید کرد؟

     • مهسا می‌گه:

      متأسفانه تنها راه حل ش فعلا همکاری دانشگاه ها است!

  • مهدی می‌گه:

   من خودم بدون آزمون اومدم ارشد
   بستگی به دانشگاهها داره یکی زود میزنه و یکی دیرتر هرکدوم که زودتر اسامی رو وارد سنجش کنه اونجا پذیرفته خواهید شد
   پس اگه دانشگاهی خیلی مدنظرتون نیس مدارک نفرستید شاید قبول بشید و فرصتهای دیگه رو از دست بدید. معمولا هم دانشگاههای درجه پایینتر زودتر اعلام میکنن

  • لیلا می‌گه:

   سلام
   من خودم پذیرش بدون آزمون شدم پارسال،
   از الان نگران اون موقع که چی میشه نباشید…مگه میتونید از الان کاری کنید که نگرانی رو به خودتون راه میدین؟
   بزارین وقتش بشه خدا بزرگه کمک میکنه، همونی که میخواین ان شاء ا… میشه.
   بعد هم نگران نباشید هیچ کاری نشد نداره…آخر آخرش میتونین برین سنجش و با نامه نگاری اون دانشگاهی که میخواین رو برین.
   الان به فکر رزومه و مصاحبه باشید…بچه هایی که سالهای قبل پذیرش شدن رو پیدا کنید ببنید نحوه مصاحبه دانشگاهی که میخواین برین چه جوریه …چیا رو باید از الان یه کم مطالعه کنید و ….
   نگران نباشید
   با آرزوی بهترین ها

 83. زهرا می‌گه:

  سلام مهسا جان، سال نو مبارک
  اینکه مدرک دکترا از کجا باشه(تهران یا اهواز) در جذب هیئت علمی تاثیر(امتیاز) داره؟تشکر

 84. تارا می‌گه:

  معدل کارشناسیم هم شده ۱۷/۲۷ در ایین نامه جدید گفته داشتم میانگین ۱۶ در کارشناسی و ۱۷(بدون احتساب پایان نامه) در ارشد(یا میانگین همتراز شده هریک از دوره های مذکور طبق دستورالعمل شورای تحصیلات تکمیلی).منظور از عبارت داخل پرانتز چیه؟

  • مهدی ن می‌گه:

   برای شرکت در سهمیه بدو آزمون باید معدل کارشناسی بالای ۱۶ و ارشد بدون پایان نامه بالای ۱۷ باشه و یا میانگین همتراز شده اونا به شرایطی که دانشگاه معین کرده بخوره، مثلا دانشگاه سیستان گفته حاصلضرب دوتا معدل از ۲۷۲ کمتر نباشه یا برخی از دانشگاه ها به تناسب سطح دانشگاه ضریب همترازی قائل میشن برا معدل و اونا رو همتراز میکنن.
   در مورد مقاله هم اجباری بودن اون با توجه به اطلاعیه های دانشگاه ها مشخص میشه که اکثرا حداقل یه مقاله رو میخوان مثل امیر کبیر و … اما خب داشتن رزومه بهتر شانس پذیرش رو بیشتر میکنه.

   ضمنا من یه دوستی داشتم که دانشگاه تهران بود و شدیدا معتقد بود که سر جلسه مصاحبه اینکه خودتون رو چطور نشون بدین خیلی مهمه.

 85. تارا می‌گه:

  رشته من فیزیک ذرات بنیادیه چقدر داشتن مقاله در پذیرش مهمه؟
  معدل ارشدم با احتساب پایان نامه ۱۷/۲۷ شده شاگرد ممتازم بودم بنظرتون شانسی برای شریف و تهران دارم؟

  • مهسا می‌گه:

   سلام. فکر میکنم در رشته فیزیک دواطلب ها وضعیت رزومه پژوهشی خوبی دارند. اگه اینطوره، بله حتما خیلی مهم ه! ضمن این که شما باید حداقل شروط آیین نامه رو داشته باشید که داشتن مقاله از پایان نامه رو اجباری میکنه و کسب ۷۰ امتیاز هم به راحتی میسر نیست، مگر با داشتن مقاله!

   • تارا می‌گه:

    همه گرایش های فیزیک نمیتونن زیاد مقاله بدن در گرایشهایی مثل جامد و اتمی که کار ازمایشگاهی داره امکان مقاله دادن زیاده اما در گرایشی مثل ذرات بنیادی و هسته ای و… که حتی یه شتابدهنده هم نداریم دادن مقاله خیلی میسر نیست مگر اینکه کار نظری رو توسعه بدیم که اونهم به این راحتی ها acsept نمیشه

 86. کنترلی می‌گه:

  سلام دوستان
  من فارغ التحصیل ارشد کنترل با معدل ۱۸٫۶۱ از خواجه نصیرم. رتبه ۳ ورودی را دارا میباشم. یک مقاله در کنفرانس و یکی در مجلات isc دارم و دو مقاله از پایان نامم تحت داوریه. یک سال هم سابقه تدریس دارم. در جشن فارغ التحصیلی امسال دانشگاهمونم ازم تقدیر شد به عنوان دانشجوی ممتاز- متاسفانه معدل کارشناسیم ۱۴٫۹۵ از صنعتی شاهرود هست. پارسال که ترم ۳ بودم در بدون کنکور امیرکبیر شرکت کردم. اون موقع سابقه تدریس و مقاله isc را نداشتم. به نظرتون امسال شرکت کنم یا نه؟ پارسال فقط یکی از دانشجویان خودشان را برداشتند. به نظرتون می ارزه؟

 87. نازنین می‌گه:

  سلام.من آخر سر نفهمیدم شرط معدل بالای ۱۷ بدون پایاننامه هست یا نه؟

 88. الهه می‌گه:

  چطوری میتونم بفهمم چه دانشگاه هایی دکتری “شبکه های کامپیوتری (IT)” دارند؟
  چه دانشگاه هایی پذیرش بدون کنکور و چه دانشگاه هایی پذیرش توسط آزمون دارند؟

  • مهدی می‌گه:

   همه دانشگاهها پذیرش با آزمون دارن منتهی بعضی هاشون علاوه بر با آزمون بدون آزمونم پذیرش می کنن و تو سایت دانشگاهشون اعلام میکنن که چه رشته هایی پذیرش خواهند داشت

  • مهسا می‌گه:

   اخبار همین سایت رو اگه دنبال کنید (که البته گزینه راحت اینه که تو خبرنامه عضو بشید!)، همه پذیرش ها رو اعلام میکنه! خیالتون راحت

 89. آرام می‌گه:

  سلام
  دوستان طبق آیین نامه دانشگاه تربیت مدرس، موقع ثبت نام باید مدرک زبان دستمون باشه؟؟؟ یعنی تا ۳۱ فروردین!!!
  من که مدرک زبان ندارم ولی بقیه ی شرایط رو دارم نمیتونم شرکت کنم :( درسته؟؟؟

 90. mehregan می‌گه:

  ظلم بزرگی می کنند که مهلت شرکت در دکترای بدون آزمون را صرفا دو سال پس از فارغ التحصیلی قرار می دهند. تازه اسفند ۹۲ فارغ التحصیل شدم و برای بدون آزمون سال قبل فرصتی برای چاپ مقاله نداشتم. امسال هم که هنوز فرایند طولانی تایید مقالات به دست استاد و سپس پذیرش بیشتر مقالات طی نشده است.
  برای امثال گرایش های ما که جز یک مجله پژوهشی در داخل برای چاپ وجود ندارد و آن هم مدتها (تا دو سال) مهلت پذیرش آن طول می کشد و در نهایت باید برای مجلات خارجی اقدام کنیم این فرصت کوتاهی است.
  کاش دوستان به جای اعتراض به خیلی نکات دیگر به مهلت کم فارغ التحصیلان نیمه دوم برای دکترای بدون آزمون اعتراض می کردند.

 91. n1 می‌گه:

  شرایط تکمیل ظرفیت چطوریه؟ کسی اطلاعی داره؟

 92. فیزیک می‌گه:

  سلام
  چرا دانشگاه شریف و امیرکبیر انقدر زود تعیین کردند مهلت ثبت نام رو.
  چطور می شه تقاضا داد که تمدیدش کنن؟ پارسال تا آخر اردیبهشت وقت داشت و تازه از پانزده اردیبهشت شروع می شد…
  با این حساب مقاله های ما نمی رسه…

 93. علی می‌گه:

  دانشگاه تهران کی اعلام میکنه شرایطشو؟

 94. روژا می‌گه:

  واقعا ۷۰ خیلی خیلی زیاده

 95. حمیده به حشره شناسی کشاورزی می‌گه:

  سلام دوستان
  عرض ادب و احترام
  من دانشجوی لیسانس دانشگاه تبریز بودم معدلم ۱۴٫۳۰ هست بقیه شرایط آیین نامه رو دارم. رزومه خوبی دارم و دانشگاه پذیرنده تمایل به پذیرش من داره.ضریب دانشکاه تبریز چنده؟
  من می تونم به صورت بدون آزمون شرکت کنم؟

 96. s می‌گه:

  ۷۰ خیلی زیاده منکه اصلا نمیرسم

 97. خسرو می‌گه:

  با سلام
  ایا نمره زبان دیگه اجباری نیست؟

درج نظر