خانم مهسا فرجام فر رتبه 9 رشته حشره شناسی کشاورزی آزمون دکتری سراسری و رتبه 6 آزمون دانشگاه آزاد، مهمان امروز پی اچ دی تست بودند. خانم فرجام فر  سال 82 با رتبه 2700 وارد مقطع کارشناسی در رشته گیاهپزشکی دانشگاه تهران (پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج) شدند. هرچند تا ترم 6 اصلا به این رشته علاقه نداشته و حتی بارها قصد انصراف داشته اند اما از آن پس با تخصصی شدن دروس و مخصوصا با روش تدریس یکی از اساتیدشان به رشته حشره شناسی بسیار علاقه مند شدند و همین علاقه باعث شد که سال 88 با رتبه 40 وارد مقطع کارشناسی ارشد رشته حشره شناسی همین دانشگاه شوند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

1.

پی اچ دی تست : از چه زمانی تصمیم گرفتید که در آزمون دکتری شرکت کنید؟

–         من بهمن 90 دفاع کردم و همان سال در آزمون دکتری شرکت کردم و رتبه 76 را کسب کردم و چون فقط شبانه قبول میشدم به دلیل هزینه های بالای آن در مصاحبه شرکت نکردم .

پی اچ دی تست : با توجه به تجربه سال گذشته، امسال مطالعه تان را از چه زمانی شروع کردید؟

–         از مهر به طور جدی شروع به مطالعه کردم. 3 ماه اول روزی 5 تا 6 ساعت درس میخواندم اما دی و بهمن تقریبا روزی 12 تا 15 ساعت مطالعه داشتم.

پی اچ دی تست : زبان و استعداد تحصیلی هم از مهرماه شروع کردید؟

–         خیر، زبان را از همان موقع که برای کنکور ارشد میخواندم شروع کردم و از آن زمان همیشه با زبان درگیر بوده و مطالعه داشته ام.  فکر میکنم سوالات زبان امسال خیلی راحت تر از سوالات سال گذشته بود. استعداد تحصیلی را فقط هفته آخر و از کتاب استعداد تحصیلی مدرسان شریف مطالعه کردم .

پی اچ دی تست : منابع دروس تخصصی تان را چطور انتخاب کردید و آیا بعد از آزمون هم از انتخاب آنها راضی بودید؟

–         تقریباً در مورد تمام دروس از جزوه های اساتید خودم استفاده کردم و البته از دوستانم نیز که سال گذشته در آزمون رتبه های خوبی داشتند در انتخاب منابع کمک گرفتم و بسیار هم از انتخاب منابع راضی بودم.

پی اچ دی تست : لطفا منابع مطالعاتی تان را برای استفاده داوطلبان امسال معرفی کنید.

– دروس کارشناسی:

1)آفات : کل جزوه آفات زراعی زینتی میوه و جالیز و انباری دانشگاه تهران

2)سم شناسی : کتاب دکتر طالبی(چاپ جدید) قسمت مربوط به لیسانس .( تا انتهای جونده کش ها)

3) اصول مبارزه : کتاب اصول مبارزه تألیف دکتر علی اصغر سراج

دروس کارشناسی ارشد:

1)فیزیولوژی: جلد اول کتاب فیزیولوژی تألیف دکتر علیرضا بندانی

2) مرفولوژی: جزوه مرفولوژی داخلی دانشگاه تهران تألیف دکتر وحید حسینی نوه

3)سیستماتیک: جزوه سیستماتیک تربیت مدرس و دانشگاه تهران

4)کنترل بیولوژیک: جزوه کنترل بیولوژیک دانشگاه تهران تألیف دکتر طلایی حسنلویی

5)سم شناسی: ادامه کتاب سم شناسی تألیف دکتر خلیل طالبی از جونده کش ها تا انتها

6)اکولوژی: کتاب اکولوژی تألیف دکتراحمد عاشوری و دکتر ندا خرد پیر

7)کنه شناسی: جزوه کنه شناسی دانشگاه تهران تألیف دکتر صبوری

پی اچ دی تست : تست های سالهای قبل را دیده بودید؟

–         تست های 80 تا 87 ارشد و 91 دکتری را کار کرده بودم.

پی اچ دی تست : به نظرتان سطح سوالات آزمون 92 چطور بود؟

–         آزمون تخصصی امسال نسبت به پارسال سخت تر بود که فکر میکنم باید همینطور باشد یعنی در مقطع دکتری باید سطح سوالات تخصصی بالا باشد تا تفاوت ها مشخص شوند.

پی اچ دی تست : در مورد مقالات و کارهای پژوهشی تان بگویید؟

–         5 خلاصه مقاله کنگره های خارجی و یک کتاب در حال چاپ دارم.

پی اچ دی تست : به ترتیب چه دانشگاه هایی را انتخاب کردید و مصاحبه ها چطور بودند؟

–         دانشگاه خودم (پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج) در چهار گرایش بیو سیستماتیک حشرات، سیستماتیک کنه ها، کنترل بیولوژیک و اکولوژی ، سم شناسی و فیزیولوژی حشرات که در نهایت در دومین انتخابم پذیرفته شدم و بعد هم دانشگاه تربیت مدرس. در مورد مصاحبه در پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج(دانشگاه تهران ) تقریبا 90 درصد سوالات علمی و تخصصی بودند، یعنی کافی ست که داوطلب جزوه هایی که برای آزمون مطالعه کرده است را قبل از مصاحبه یک مطالعه اجمالی داشته باشد و البته در مورد انگیزه ورود به مقطع دکتری هم سوال کردند و به نظر من کسی که سختی ادامه تحصیل تا این مقطع را بر خود هموار میکند حتماً جواب قانع کننده و منطقی برای این بخش سوالات هم خواهد داشت. همچنین یک سوال به زبان انگلیسی در مورد اینکه اگر یک بورس خوب خارج از کشور به دست بیاوری چه میکنی؟آیا میپذیری و میروی؟ که جواب منفی دادم.  در تربیت مدرس هم که سوالات تخصصی پرسیده شد و ترجمه فارسی به انگلیسی یک عبارت و جمله تخصصی و همینطور در مورد پایان نامه به زبان انگلیسی سوالاتی مطرح شد. بطور کلی زمان مصاحبه ها بین نیم ساعت تا چهل و پنج دقیقه بود و تقریباً تمام اعضای هیئت علمی گروه حضور داشتند. نحوه برخورد بسیار جدی و در عین حال دوستانه بود، بعنوان مثال در مورد پردیس کشاورزی منابع طبیعی کرج با وجود اینکه من شش سال از زمان لیسانس با اساتید آشنا  بوده ام ولی جو و اتمسفر اتاق مصاحبه بسیار جدی و سنگین بود!

مصاحبه آزاد در دانشگاه علوم تحقیقات هم تفاوت زیادی با سراسری نداشت و محوریت مصاحبه بیشتر موضوع پایان نامه بود.

اساتید هم اساتید مدعو از دانشگاه های دیگر بودند مثل تربیت مدرس و آزاد اراک.

مصاحبه حدود نیم ساعت بطول انجامید و قسمت انگلیسی مصاحبه ریدینگ چکیده پایان نامه به انگلیسی بود.

شاید در مقایسه با مصاحبه سراسری بتوان گفت که مصاحبه آزاد خیلی علمی تر و تخصصی تر بود و اصلاً سوالاتی در مورد حاشیه های ادامه تحصیل مثل انگیزه و … پرسیده نشد ولی بطور قطع نمیتوان گفت برای اساتید علوم تحقیقات این مسئله مهم نیست.

پی اچ دی تست : و در پایان اگر توصیه ای به کاربران سایت پی اچ دی تست دارید بفرمایید؟

–         نکته کلیدی در قبولی آزمون دکتری به نظر من آزمونی ست که داوطلب در اسفند ماه میدهد و با وجود اینکه در مصاحبه ها انگیزه ، هدف و روحیه تحقیق و پژوهشگر بودن  بسیار برای اساتید مهم است ولی بالطبع داوطلبی که رتبه بهتری در آزمون بدست آورده است مرحله بعدی که همان مصاحبه است را بهتر و راحت تر پشت سر میگذارد.

بنابراین این نکته قابل تأمل است که داوطلبان تمام تلاش خود را در جمع آوری جزوه ها و کتب مربوطه و مطالعه هر چه جدی تر و بهتر آنها انجام دهند.

در انتها از تمام کسانی که در این مسیر حامی و پشتیبان من بودند بخصوص همسر عزیزم نهایت تشکر و سپاس را دارم.

پی اچ دی تست : برایتان آرزوی موفقیت روز افزون داریم.

Farjamfar-karnameh

Farjamfar-final

azad-karname

اینستاگرام آزمون دکتری