سرکار خانم شیما یعقوبیان دوره کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق دانشگاه آزاد کرج سپری کرده و در سال 1386 با رتبه 121 (یا 123)  وارد مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی شاهرود در رشته MBA شده و سال 1389 با معدل  19/11 این دوره را به اتمام رسانده اند. در آزمون دکتری 93 نیز در رشته مدیریت، رتبه 8 را در کنکور سراسری و رتبه 2 را در آزمون آزاد کسب کرده و از مهرماه امسال دانشجوی مدیریت بازرگانی گرایش رفتار و منابع انسانی دانشگاه تهران خواهند شد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

photo(1)

پی اچ دی تست: از چه زمانی تصمیم گرفتید که در آزمون دکتری شرکت کنید؟

–         بعد از فارغ التحصیلی از دوره ارشد تصمیم نداشتم دکتری شرکت کنم اما خرداد 92 نظرم تغییر کرد و همان موقع بود که به دنبال منابع و موسسات کنکور رفتم. تقریبا از تیرماه شروع کردم. اما متاسفانه چون به خوبی راهنمایی نشده بودم در انتخابم موفق عمل نکردم. خیلی سردرگم بودم و به قول معروف از این شاخه به آن شاخه میرفتم.

پی اچ دی تست: از ابتدا قصد داشتید آزمون آزاد هم شرکت کنید یا صرفا هدفتان کنکور سراسری بود؟

–         در حقیقت تمرکز من بر دانشگاه آزاد رشته مدیریت بازرگانی بود چون به حیطه کاری ام نیز مرتبط بود و برای کنکور دولتی اعتماد به نفس خیلی کمی داشتم و فقط دروس آزمون آزاد را مطالعه میکردم اما چون در دوره ارشد GMAT را خوانده بودم، مطالعه روزانه یک ساعت این درس را در برنامه ام گنجاندم تا شانس قبولی در آزمون سراسری را هم داشته باشم. تقریباً یک ماه مانده به آزمون آزاد مشخص شد که دروس آزمون تغییر کرده و اتفاقا بیشترین تغییر در گرایش بازرگانی بود. از همان موقع تصمیم گرفتم که برای کنکور سراسری به صورت متمرکزتر درس بخوانم.

پی اچ دی تست: روزانه چقدر مطالعه داشتید؟

–         من خیلی درس میخواندم و در بدترین حالت حداقل پنج ساعت مطالعه داشتم. اما معتقدم اگر کسی درست راهنمایی شود و منابع را از ابتدا به درستی اتخاب کند برای کسب رتبه خوب در آزمون دکتری سه ماه مطالعه متمرکز کافیست.

پی اچ دی تست: برای درس استعداد  تحصیلی چه برنامه ای داشتید؟

–         برای استعداد تحصیلی کلاس آقای عرفانیان را شرکت کردم و واقعا راضی بودم.

پی اچ دی تست: چه منابعی را مطالعه کردید؟

–         آمار: هادی رنجبران انتشارات اثبات

ریاضی: امید محمودیان انتشارات نگاه دانش

رفتار و منابع: آرین قلی پور انتشارات سمت. تست های منابع انسانی سعادت را از اینترنت دانلود کردم. کتاب های کوچک رضاییان انتشارات سمت را هم مطالعه کردم.

تئوری: تئوری های جامع مدیریت پرچ نشر مهربان. خلاصه های الوانی و رضاییان را از اینترنت دانلود کردم. جزوات سایت پرچ. جزوه و کتاب موسسه ماهان

زبان: کتاب تولیمو ماهان. 504. 1100 واژه ترجمه سعید حسینی طرق انتشارات دانشیار

استعداد تحصیلی: عرفانیان، نگاه دانش. آزمون های سال های گذشته سایر گروه ها

پی اچ دی تست: چه رتبه ای را بعد از آزمون کتبی برای خودتان پیش بینی میکردید؟

–         در حقیقت بعد از آزمون از عملکردم راضی بودم. تمامی مواردی را که مطالعه کرده بودم به یاد داشتم، اما با این حال چون اولین بار بود که آزمون دکتری شرکت می کردم تصور نمی کردم رتبه ام تا این حد هم خوب شود.

پی اچ دی تست: زمان مصاحبه چه رزومه ای ارائه کردید؟

–         دو مقاله کنفرانسی. دو  ISC و یک ISI که تاییدیه چاپ نداشت.

بعد از کنکور، آزمون زبان دانشگاه تهران و همچنین MSRT را شرکت کردم. زمان مصاحبه نمره 76 زبان دانشگاه تهران و 68 آزمون MSRT را داشتم.

پی اچ دی تست: برای مصاحبه به کدام دانشگاه ها معرفی شدید و مصاحبه هر دانشگاه چگونه برگزار شد؟

–         ترتیب انتخابم شریف، تهران، شهید بهشتی، علامه و تربیت مدرس بود.

مصاحبه دانشگاه شریف در دو مرحله انجام شد و با آنکه رتبه ام در این دانشگاه 4 بود و مصاحبه خوبی داشتم اما به مرحله دوم معرفی نشدم. دانشگاه شریف به طور کلی در رشته مدیریت، بدون اعلام گرایش دانشجو می گرفت ولی باید موضوع تز را از قبل مشخص می کردیم ، من با توجه به علاقه ام سه موضوع با گرایش رفتار و منابع انتخاب کرده بودم اما درجلسه مصاحبه اصلا اساتید رفتار منابع نبودند و در عوض از موضوع کارآفرینی سوال شد! یک متن زبان انگلیسی هم ترجمه کردم که خیلی ساده بود.

مصاحبه دانشگاه تهران فوق العاده بود و بعد از مصاحبه شانس قبولی ام را زیاد میدانستم. سوالات تخصصی پرسیده میشد. من در کلاس آمادگی برای مصاحبه دکتری  پی اچ دی تست  شرکت کرده بودم و جالب بود که عینا با همان اتفاقاتی که برای دکتر محمدی ، مدرس کلاس،  در جلسه مصاحبه دانشگاه تهران افتاده بود مواجه شدم. مثلا ایشان گفته بودند که در جلسه مصاحبه سوالی مطرح شد که نمیتوانستم پاسخ دهم و با اعتماد به نفس گفتم حضور ذهن ندارم و استاد در جواب من گفت دوست داری از چه موضوعی سوال کنم؟ دقیقا همین اتفاق برای من هم افتاد. همچنین ایشان گفته بودند که بعد از مصاحبه تهران از اینکه این دانشگاه را اولویت دوم انتخاب کرده بودند پشیمان بودند و دوست داشتند که ترتیب انتخابشان را عوض کنند. من هم بعد از این مصاحبه چنان حس خوبی به جلسه مصاحبه و برخورد خوب اساتید داشتم که حتی قبل از مصاحبه شریف درخواست تغییر اولویت اول و دوم را به سازمان سنجش اعلام کردم.

دانشگاه تربیت مدرس هم سوالات بسیار سخت تخصصی پرسیده شد. و قسمتی از یک کتاب کاملا غیرمرتبط را که مربوط به “صنعت چاپ” بود ترجمه کردم!

در دانشگاه علامه همه چیز روال مرتبی داشت از ارائه مدارک گرفته تا انجام خود مصاحبه. در ضمن دانشگاه علامه تنها دانشگاهی بود که سوالات تخصصی به انگلیسی هم پرسیده شد.

 در دانشگاه شهید بهشتی جو مصاحبه  برعکس دانشگاه علامه اصلا منظم نبود، حتی از ساعت 8:30 تا 15:30 که زمان مصاحبه ی من بود جایی برای نشستن هم وجود نداشت.

 مصاحبه دانشگاه علوم تحقیقات هم که خیلی خوب بود و کاملا راضی بودم. هم سوالات تخصصی و هم توانایی ترجمه مورد بررسی قرار گرفت.

پی اچ دی تست: چه توصیه ای به داوطلبان آزمون 94 دارید؟

–         سعی کنند اطلاعات درستی در مورد منابع آزمون از کسانی که سالهای گذشته موفق شده اند به دست بیاورند. من در این زمینه تلاش زیادی نکردم و خیلی زمان از دست دادم. کنکور دکتری خیلی ساده تر از کنکور ارشد است چون اکثر شرکت کنندگان به دلیل مشغله کاری مطالعه متمرکزی ندارند. پس با مدیریت زمان و مطالعه صحیح حتما نتیجه مطلوبی حاصل خواهد شد.

یکی از اشتباهاتی که من مرتکب شدم این بود که از نظر کارهای پژوهشی خیلی پشتوانه خوبی نداشتم. اگر به جای روزی 8 ساعت درس خواندن این زمان را به 6 ساعت کاهش میدادم و آن را به تقویت رزومه پژوهشی اختصاص میدادم قطعا اعتماد به نفس بیشتری در جلسات مصاحبه داشتم.

به نظرم کسانی که از چندین ماه قبل شروع به مطالعه میکنند و زمان کافی دارند و مطمئن هستند که میتوانند رتبه خوبی کسب کنند باید با اساتید دانشگاه ها برای مقاله، کتاب و راهنمایی های دیگر ارتباط برقرار کنند تا در جلسه مصاحبه آنها را به عنوان یک فرد کوشا بشناسند. البته نه ارتباط از نوع چاپلوس گرایانه، چون این نوع ارتباط دقیقا نتیجه عکس خواهد داشت.

همچنین مطلب دیگری که از کلاس آقای محمدی یاد گرفتم و دوست دارم آن را به دوستانم منتقل کنم این بود که شروع به ترجمه یک کتاب کنند. اگر حتی تا زمان مصاحبه فقط 20 صفحه از کتاب ترجمه شده باشد، این ذهنیت را برای اساتید ایجاد میکند که شما توانایی ترجمه کتاب را دارید و این امتیاز مثبتی خواهد بود.

پی اچ دی تست: و سخن پایانی؟

–          اگر اجازه بدهید  باید از همسرم نیز بسیار تشکر کنم، مطمئناً برای افرادی که متاهل هستند حمایت، همراهی و صبوری همسر فاکتور تعیین کننده ایست که خدا را شکر من این همراهی را داشتم.

پی اچ دی تست: با آرزوی موفقیت روزافزون برای شما

1

2

اینستاگرام آزمون دکتری