مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  هم آموز

مصاحبه با رتبه یک آزمون دکتری ۹۵ رشته مهندسی فناوری نانو

خانم مرضیه سلیمی متولد سال ۱۳۶۸، در آزمون دکتری تخصصی سال ۱۳۹۵ رتبه نخست رشته مهندسی فناوری نانو را کسب کرده است. ایشان در حال حاضر دانشجوی دکتری دانشگاه صنعتی شریف است.

خانم سلیمی مدرک کارشناسی رشته فیزیک، گرایش ماده چگال را در سال 1390 از دانشگاه صنعتی اصفهان دریافت کرده است. ایشان در سال 1392 از مقطع کارشناسی ارشد همین رشته از دانشگاه صنعتی اصفهان فارغ‌التحصیل شده است.

rotbe 1 nano

پی‌اچ‌دی ‌تست: بار اول بود که در کنکور دکتری شرکت می‌کردید؟

– خیر، سال قبل آزمایشی و تقریباً بدون مطالعه در آزمون شرکت کرده بودم.

پی‌اچ‌دی تست: دلیل این تغییر رشته در مقطع دکتری چه بود؟

– موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشدم با نانو مرتبط بود. ضمن این که در کارگاه‌های نانو شرکت کرده بودم و به این رشته علاقه‌مند شده بودم.

پی‌اچ‌دی ‌تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز کردید؟

–  دقیقاً اوایل آبان ماه بود که شروع به مطالعه کردم. روزی 5-6 ساعت درس می‌خواندم، اما جمعه‌ها مطالعه‌ای نداشتم. چون باید بخشی از زمانم را نیز به فرزندم اختصاص می‌دادم.

پی‌اچ‌دی ‌تست: برای مطالعه دروس زبان و استعداد تحصیلی چه‌قدر زمان گذاشته بودید؟

– اصلاً برای این دروس وقت نگذاشتم. البته انتظار داشتم که درصد بیشتری از درس زبان در آزمون کسب کنم، اما چون آخر آزمون بود خسته بودم.

پی‌اچ‌دی تست: بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتیجه احتمالی خودتان چه فکر می‌کردید؟

– عملکردم از چیزی که انتظار داشتم ضعیف‌تر بود. فکر می‌کردم در دروس زبان و پایه فیزیک عملکرد بهتری داشته باشم. اما با چک کردن پاسخنامه از کسب رتبه 1 ناامید شده بودم.

پی‌اچ‌دی تست: رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی چه بود؟

– یک مقاله ISI مرتبط به پایان‌نامه

– یک مقاله علمی پژوهشی مرتبط به پایان‌نامه

– یک مقاله کنفرانسی مرتبط به پایان‌نامه

– گواهی شرکت در کارگاه‌های مختلف نانو

– مدرک MSRT با نمره 72

پی‌اچ‌دی تست: در مصاحبه‌ کدام دانشگاه‌ها شرکت کردید و هر یک به چه نحوی برگزار شد؟

در مصاحبه دانشگا‌های تهران، صنعتی شریف، صنعتی اصفهان، کاشان و صنعتی امیرکبیر شرکت کردم. البته مصاحبه‌ام در دانشگاه امیرکبیر از طریق سهمیه استعداد درخشان و برای رشته فیزیک بود.

– دانشگاه صنعتی شریف: بیشتر از پایان‌نامه سؤال شد. از دروس پایه فیزیک هم سؤالاتی مطرح کردند. در آخر هم سؤالات انگلیسی عمومی در مورد این که به چه موضوعاتی برای پژوهش علاقه‌مند هستم و اهدافم برای آینده چیست، پرسیده شد.

– دانشگاه تهران: از مصاحبه دانشکده الکترونیک جا ماندم و فقط در مصاحبه دانشکده نانومواد حضور یافتم. در دانشگاه تهران هم بیشتر از پایان‌نامه سؤال شد. یکی از اساتید به شدت از من استقبال کرد و حتی گفتند که علاقه‌مند هستند که من را در دانشکده خودشان حفظ کنند، اما در کمال تعجب در نهایت پذیرش نشدم.

– دانشگاه صنعتی اصفهان: از پایان‌نامه و نیز مباحث فیزیک حالت جامد سؤال شد. در این دانشگاه هم پذیرش شدم.

– دانشگاه کاشان: فقط از پایان‌نامه سؤال شد که در آن‌جا هم پذیرش شدم.

پی‌اچ‌دی تست: برای داوطلبان آزمون دکتری 96 چه توصیه‌ای دارید؟

– تلاش خود را بکنید، به نتیجه فکر نکنید. به خدا توکل کنید و با برنامه‌ریزی دقیق از تک‌تک لحظات استفاده کنید.

همچنین سعی کنید تا جایی که می‌توانید استرس نداشته باشید و به منفی‌گرایی‌های دیگران مخصوصاً کسانی که سال‌های گذشته نتیجه مطلوب نگرفته‌اند، اصلاً توجهی نکنید.

پی‌اچ‌دی تست: منابع مورد نیاز جهت کسب آمادگی برای کنکور را چگونه شناختید؟

– منابع را از خواندن مصاحبه رتبه‌های برتر سال‌های گذشته سایت پی‌اچ‌دی تست و نیز از طریق صحبت با پذیرفته‌شدگان دکتری دانشگاه شریف سال‌های قبل شناسایی کردم.

پی‌اچ‌دی تست: حرف آخر؟

– تشکر ویژه از پدر و مادرم و همسرم که با دلگرمی‌ها و کمک‌هایشان شرایط را برای درس خواندن من فراهم کردند.

پی‌اچ‌دی ‌تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری پیشنهاد می‌کنید؟

– مقدمه‌ای بر فناوری نانو، نویسنده چارلز پی پول، مترجم نیما تقوی‌نیا

– آشنایی با نانوذرات، نویسنده عبدالرضا سیم‌چی

– نانومواد (خواص، تولید و کاربرد)، نویسنده فتح‌الله کریم‌زاده

– برای دروس دیگر هم کتاب‌های مدرسان شریف را مطالعه کرده و اکثر تست‌های آن را زدم.

karname rotbe 1 nano

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
پروانه
پروانه

با سلام وتبریک خانم سلیمی عزیز.خواستم اگه میشه بفرمایید از کتاب پی پول تمرکز روی چه فصل هایی باشه کافیه؟
ممنون

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

با سلام
من همه فصل ها را به دقت خوندم و براشون وقت گذاشتم . حتی کنکورهای سالهای گذشته رو بررسی نکردم که بدونم از کدوم فصل ها بیشتر سوال میاد
پیشنهاد میکنم همه کتاب را با دقت بخونید اگه جایی بود که متوجه نشدید(چون مطالب کتاب از رشته های مختلف هست) اصلا خودتونو نگران نکنید و به خودتون استرس وارد نکنید فقط اون بخش ها رو سعی کنید کلیاتش را به ذهن بسپارید
اگه به سوالات کنکورهای سالهای قبل(مخصوصا سال 94 و قبل از آن) نگاه کنید کاملا متوجه میشید که سوالات در چه سطحی هست

مهسا
مهسا

سلام خانم سلیمی. قبولیتونو تبریک میگم. میخواستم بدونم غیر از کتاب هایی که گفتید، برای فیزیک و ریاضی عمومی چه کتاب هایی مطالعه کردید؟ مدرسان شریف رو برای چه درس هایی تهیه کنم؟ ممنون

محمد.ن
محمد.ن

لطفا با رتبه یک مهندسی شیمی هم مصاحبه کنید…ممنون

سازه
سازه

با سلام و آرزوی موفقیت نحوه بررسی مقاله ها به چه صورت است آیا مثل پایان نامه اصل مقاله بررسی و سئوال می شود یا ارائه گواهی کافیست. تشکر

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

با سلام
اگر مقاله شما چاپ نشده باشد باید گواهی پذیرش مقاله را به همراه صفحه اول مقاله ارایه دهید و اگر چاپ شده باشد اصل مقاله را ازشما میخواهند
ممکن است در مورد اینکه مقاله شما در چه ژورنالی چاپ شده از شما سوال بپرسند حتی از کسانی که اسم اول نباشند علت و درصد مشارکت را می پرسند اما از جزییات مقاله چیزی نمی پرسند چون مقاله از پایان نامه هست و به اندازه کافی در مورد پایان نامه شمارا سوال پیچ خواهند کرد
موفق باشید

METAL
METAL

با عرض سلام و تبریک خدمت شما
یک سوالی از خدمت شما داشتم که تمرکز شما بیشتر روی کدام یک از درس های تخصصی بوده است و تعداد سوالات کدام درس (ریاضی، فیزیک یا نانو مواد) را بیشتر زدید؟

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

با سلام راستش برای من همه دروس تخصصی اهمیت خیلی زیادی داشتند و روی تک تک دروس تمرکز ویژه ای داشتم و همه آنها را به خوبی مطالعه میکردم اما چون مباحث نانو جدیدتر و گسترده تر بود، طبیعی بود که بیشتر وقت صرف این درس کنم که برخلاف انتظار من سوالات نانو که در کنکور مطرح شد فوق العاده سطحی و عمومی بودند و تعداد سوالات نانو نسبت به سالهای قبل خیلی کمتر شده بود اما اینکه کدام درس را درصد بیشتری زدم … واقعا نمیدانم چون بعد از کنکور به خاطر استرسی که برای نتایج داشتم تا این… ادامه نظر»

زهره
زهره

با سلام خدمت خانوم سلیمی.تبریک میگم بهتون..خانوم سلیمی من کلا رشته ام فرق میکنه باهاتون .اما میخوام بدونم من که مثلا برای پایان نامه ی ارشدم موضوعی رو انتخاب کردم که زیاد مربوط به گرایشم نیس.میتونم دکتری همین گرایش ارشدم رو بخونم؟ با همین پایان نامه؟موفق میشم بنظرتون؟ من شروع کرددم از نیمه دوم مهر دارم میخونم به همراه کارهای پایان نامم انجام میدم…

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

سلام زهره جان خیلی ممنون از لطفت
من شرایط دقیق شما رو نمیدونم ولی به نظر من تحت هیچ شرایطی نباید ناامید بشید و باید با تمام انرژی به مسیرتون ادامه بدید اگه رزومه و اطلاعات خوبی داشته باشید و با دست پر وباقدرت سر جلسه مصاحبه حاضر بشید مطمین باشید دست رد به سینتون نمی زنند همه اساتید از دانشجوی قوی و با انگیزه استقبال میکنند
با آرزوی موفقیت

ارشد زراعت
ارشد زراعت

سلام.لطفا با رتبه های برتر مهندسی کشاورزی گرایش زراعت هم مثاحبه کنید. ممنون

negar
negar

سلام خانوم سلیمی ضمن عرض تبریک و ارزوی موفقیت روز افزون برای شما برای نانو فقط منابعی رو که فرمودید خوندین?کتاب دیگه ای پیشنهاد نمیکنید?این کتابها کم نیست با توجه به اینکه نانو خیلی گسترده هست

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

سلام نگار جان. غیر از این ها یک کتاب دیگه هم خوندم که هرچی میگردم پیداش نمیکنم اسمش هم اصلا یادم نیست. بله شما درست میگی … رشته ی نانو خیلی گسترده هست و هرکسی که در حوزه نانو فعالیت میکنه باید از همه رشته ها اطلاعاتی داشته باشه اما در مورد کنکور تا این حد گستردگی لازم نیست. تست های کنکور 95 (سوالات مربوط به نانو) فوق العاده سطحی و ابتدایی بود و تنها خواندن کتاب چارلر پی پول آنهم به صورت مقطعی کفایت میکرد. اما من تست های همه سالهای کنکور از سال 90 تا 94 را بررسی… ادامه نظر»

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

سعی میکنم اون کتاب رو پیدا کنم و حتما اسمشو همینجا میذارم

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

یه نکته مهم دیگه اینکه در کنکور معمولا از روش های مشخصه یابی و سنتز نانومواد چندین سوال مطرح میشه که بهترین منبع برای این قسمت سایت آموزش نانو هست که مطالبش کامل و دسته بندی شده هست
من قسمت مشخصه یابی و سنتز نانومواد را از سایت آموزش نانو به طور کامل مطالعه کرده بودم
http://www.edu.nano.ir

مریم
مریم

با سلام و خسته نباشید
لطفا با رتبه 1 مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی سال 94 مصاحبه کنید
چون منابع امسال مشابه کنکور 94 هست و با کنکور 95 کاملا متفاوت هست
منابع پیشنهادی رتبه های 1 کنکور 95 کمک زیادی به داوطلبان کنکور 96 نمیکنه

با تشکر فراوان

دئنا
دئنا

سلام لطفا با نفر اول رشته مطالعات زنان هم مصاحبه کنید.با تشکر

..
..

لطفا با رتبه یک نانوشیمی هم مصاحبه کنید.با تشکر

فائزه سادات
فائزه سادات

با جامعه شناسی ها هم مصاحبه بفرمایید لطفا

دکتری مواد96
دکتری مواد96

با سلام. اگه ممکنه با رتبه 1 مهندسی مواد هم مصاحبه کنید. ممنونم

نانوفناوری
نانوفناوری

سلام خانم سلیمی و تبریک فراوان به شما. منم میخام امسال دکتری فناوری نانو شرکت کنم. ارشد فیزیکم از دانشگاه شهرستان. کتابهای مدرسان را تهیه کردم و چند روزی هست که شروع به مطالعه کردم. یه احساس ناامیدی در من هست که در صورت دعوت به مصاحبه نتونم از پسش بر بیام. چون شش سالی هست ارشد گرفتم و کمی از دروسهای خودمون دور موندم از طرفی چون این رشته بیشتر در دانشگاههای تهران هست نگران سخت گیریهای مصاحبه این دانشگاهها هستم. لطفا کمی بیشتر در مورد مصاحبه هاتون توضییح بدید. شنیدم مدرک زبان برای دانشگاههای تهران خیلی مهمه و… ادامه نظر»

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

با سلام وتبریک به خاطر اینکه دوباره تصمیم گرفتید ادامه تحصیل بدید احساس ناامیدی و افکار منفی کاملا طبیعی هست ولی این شما هستید که باید مدیریت کنید و اجازه ندید که این افکار منفی مانع ادامه دادن راهتون بشه. من هم حدود سه سال از تحصیل فاصله گرفته بودم حتی الان یکی از همکلاسی های خودم توی دانشگاه شریف هست که پنج سال از مدرک ارشدش میگذره. اینکه چندسال دور بودید اصلا اهمیتی نداره تنها چیزی که مهمه اینه که قوی سر جلسه مصاحبه حاضر باشید. سعی کنید رزومه خوبی داشته باشید و توی این مدت اطلاعات علمیتون رو… ادامه نظر»

نانوفناوری
نانوفناوری

ممنون از وقتی که برای پاسخ میگذارین،به امید موفقیت همه دوستان.

سعیده
سعیده

تبریک تبریک خانم سلیمی .. انشالله موفقیتای بیشترتون.. موجب سربلندی سلیمی ها هستی عزیزم

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

خیلی ممنون سعیده جان …. نظر لطفته عزیزم

الناز
الناز

با عرض سلام و ادب
لطفا با نفرات برتر رشته کامپیوتر – هوش مصنوعی هم مصاحبه کنید

فاطمه
فاطمه

با سلام
لطفا با رتبه اول رشته ادبیات فارسی هم صحبت کنید.
متشکرم

سمیه
سمیه

خانم سلیمی عزیز موجب افتخار ما سلیمی ها هستی .. تبریک فراوان عزیزم.

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

ممنون سمیه جان شما خیلی لطف دارید

مالی
مالی

لطفا با رتبه یک مالی هم مصاحبه کنید

شبنم
شبنم

با سلام
اگر امكانش هست لطفا با رتبه 1 مهندسي كشاورزي-مهندسي منابع آب هم مصاحبه نماييد

مهندس
مهندس

با سلام و آرزوی موفقیت برای خانم سلیمی. لطفا در صورت امکان منابع مربوط به آزمون MSRT را که شما مطالعه نمودید ذکر نمایید. با تشکر

مرضیه سلیمی
مرضیه سلیمی

سلام من چون زبانم خیلی خوب هست برای آزمون msrt بدون هیچ مطالعه ای رفتم درصد زبان کنکورم هم به این خاطر کم شد که آخر آزمون خیلی خسته بودم وگرنه زبان کنکور هم سخت نبود وراحت میشد بالای سی درصد زد
از بقیه دوستانم که این مدرک را دارند در مورد منابع پرسیدم به شدت منابعی که فرهیختگان دانشگاه تهران در اختیارتان قرار میدهد را توصیه کردند
موفق باشید

مهندس
مهندس

با تشکر از پاسخ شما

اموزش زبان انگلیسی
اموزش زبان انگلیسی

با رتبه اول اموزش زبان انگلیسی نیز مصاحبه کنید با تشکر

پاییز
پاییز

سلام با رتبه اول فیزیک هم مصاحبه کنید ممنون

معماری
معماری

با سلام و تبریک و تشکر- لطفا در صورت دسترسی در گروه معماری هم از این مصاحبه ه انجام گیرد-با تشکر

یکی
یکی

سلام

میشه با رتبه 1 مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات هم مصاحبه کنید

ممنون

دکترا آینده
دکترا آینده

با سلام و عرض تبریک به خانم سلیمی.با صحبتهای ایشان انگیزه بیشتری برای درس خواندن پیدا کردم.از مدیریت سایت تقاضا دارم با رتبه اول مهندسی مواد متالوژی هم مصاحبه بفرمائید.از دوستانی که رتبه های برتر در این رشته آوردن تقاضا دارم کتاب و جزوه های مورد مطالعه خود را معرفی نمایند.با سپاس