مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی (راهنما + سؤالات مصاحبه)

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای موفقیت در مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی لازم است خود را برای عملکرد مناسب در مصاحبه آماده کنید. اطلاع از سوالات مصاحبه و نکات مهم به شما کمک زیادی خواهد کرد.

پذیرش در مقطع دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی به سه شکل صورت می‌گیرد:

1- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

2- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

3- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

در هر سه حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری زبان و ادبیات انگلیسی است. در ادامه درباره این سه شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری زبان و ادبیات انگلیسی

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه‌های سراسری

دعوت به مصاحبه آزمون دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی بر اساس نمره حد نصاب است؛ یعنی دانشگاه‌ها حداقل تراز مدنظر خود را مشخص کرده و همه کسانی که نمره آزمون کتبی آنها بالاتر از حد نصاب تراز دعوت به مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی آن دانشگاه باشد، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری زبان و ادبیات انگلیسی دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۱ به صورت متمرکز و در تهران برگزار می‌شود. بدین صورت که داوطلبان دعوت‌شده به مصاحبه همه واحدهای دانشگاه آزاد لازم است تنها در یک مصاحبه در یکی از واحدهای دانشگاهی تهران در زمان اعلام‌شده حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در پذیرش نهایی 50 درصد (30 درصد مصاحبه شفاهی و 20 درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز 50 درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون زبان و ادبیات انگلیسی

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته زبان و ادبیات انگلیسی در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون زبان و ادبیات انگلیسی اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون 100 درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس زبان و ادبیات انگلیسی

در پذیرش دکتری پردیس رشته زبان و ادبیات انگلیسی نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه
  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)
  • سوابق تدریس دانشگاهی
  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری زبان و ادبیات انگلیسی توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری زبان و ادبیات انگلیسی

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

تجربیات مصاحبه دکتری زبان و ادبیات انگلیسی

تجربه داوطلبان آزمون دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری زبان و ادبیات انگلیسی در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– مصاحبه در دانشگاه شیراز ده دقیقه طول کشید. هشت استاد حضور داشتند که رفتارشان محترمانه بود. پرسیدند دو مقطع قبل کدام دانشگاه تحصیل کرده‌ام. از پایان‌نامه‌ام سؤالاتی پرسیدند و بعد دو سؤال تخصصی پرسیده شد. توصیه‌نامه را هم خواستند و و رزومه با کلیه کارهای پژوهشی‌ام را گرفتند.

– به نظر من هم مصاحبه خوارزمی خوب بود. هم سؤالاتشان منطقی و معقول بود و هم رفتار اساتید محترمانه و خاضعانه.

– سؤالات مصاحبه شیراز معقول و منطقی، اما خیلی زیاد بود. درموردSymbolism  از من سؤال شد.

– من در رشته ادبیات انگلیسی به مصاحبه پردیس خوارزمی رفتم، برخورد اساتید واقعاً خوب بود. سؤالات کاملاً تخصصی پرسیدند و زیاد درمورد مقالات سؤال نکردند.

برای مصاحبه دکتری چه مدارکی لازم است؟

معمولاً دانشگاه‌ها مدارکی که لازم است برای مصاحبه ارائه شود را اطلاع‌رسانی می‌کنند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به مطلب مدارک مصاحبه دکتری بزنید.

سوالات مصاحبه دکتری رشته زبان و ادبیات انگلیسی چیست؟

در مصاحبه دکترا سوالات متنوعی مطرح می‌شود؛ سوالات تخصصی رشته، سوالات به زبان انگلیسی، پایان نامه کارشناسی ارشد و … . برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نکات مصاحبه دکتری چیست؟ به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟

برخی از مهم‌ترین نکات مورد توجه برای حضور موفق در جلسه‌های مصاحبه دکتری را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

8 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ندا
آبان ۲۸, ۱۳۹۹ ۹:۱۲ ق٫ظ

درکل، به نظر من ادم نباید وقت خودش رو برای مدرک دکتری تلف کنه. بهتره دانشجو کارافرینی کنه. من کلی تدریس کردم اما پشیمونم چون از زندگیم عقب افتادم. پذیرش دکتری سلیقه ای و بر مبنای روابط هست.یکی همکلاسیهام با نمره پایان نامه بسیار پایین شانسی منابعی رو خونده بود که سوال ا ازشون بود قبول شد و بدون مقاله و حتی بدون اینکه زبان عمومی ش خوب باشه در مصاحبه پذیرش شد. استادای جدید دانشگاه شیراز شاگردان همون استادای قدیمی با تفکرات مشابه هستن میشه گفت عدالتی وجود نداره.

ندا
آبان ۲۸, ۱۳۹۹ ۹:۰۶ ق٫ظ

سلام. من ارشد دانشگاه شیراز گرفتم. طبق تجربه من هر دانشگاهی دانشجوهای خودش رو پذیرش میکنه مگه اینکه دانشجوی غیر خودشون خیلی خیلی نخبه و پرکار باشه. دانشگاه شیراز حتی یه استاد در بخش ادبیات انگلیسی از بیرون نداره همه شون شیرازی هستن. استاد تمام ها بازنشسته شدن. به نقد ادبی گیر میدن. نظریه های نقد براشون مهمه و مقالاتی رو میپسندن که به حوزه فکری عقیدتی خودشون نزدیک باشه.

مریم
مهر ۱۱, ۱۳۹۹ ۱:۳۹ ب٫ظ

اگه ارشد رو دانشگاه تهران نخوندین دکتری به هیچ وجه دانشگاه تهران مصاحبه نرین. استاداش به شدت فاشیست هستن. عصبی و روانی و به شدت شمارو تحقیر می کنن. سرتون فریاد می زنن. به حرمتی می کنن. سوالات بی معنا و بی ربط می پرسن. خلاصه دانشگاه تهران یه برنده تو خالیه با یه مشت استاد متکبر عقده ایی از خود راضی که همه رو از بالا نگاه می کنن. پاتون رو توی این دیوانه خانه نزارید. مطمئن باشید اونجا از تدریس خبری نیست. فقط دانشجو های زرنگ و درسخون رو می گیره که به خودش اسم و رسم بده!
ازین دانشگاه می تونه هیتلر بیرون بیاد! هر کدوم از استاداش یک هیتلر بلقوه هستن!

نرگس
شهریور ۲۱, ۱۳۹۹ ۱:۵۱ ق٫ظ

همه میگن سوال تخصصی پرسیدند و معقول بود! آخه این شد جواب و توضیح! یکی نمی گه مثلا چه سوالی ازش پرسیدند!
لطفا با جزئیات جواب بدین شما که قبول شدید کسی جای شمارو نمی گیره.

دانشجوی دکتری دانشگاه شیراز
شهریور ۱۱, ۱۳۹۹ ۴:۱۳ ب٫ظ

رزومه ام را دیدند. چند پرسش تخصصی پرسیدند و رفتار هر ۷ استاد بسیار منطقی و محترمانه بود.

نرگس
شهریور ۲۱, ۱۳۹۹ ۱:۵۲ ق٫ظ

لطفا بگید دقیقن چه سوالاتی پرسیدند

دانشجوی دکتری دانشگاه شیراز
مهر ۲۰, ۱۳۹۹ ۱:۴۹ ب٫ظ
پاسخ به  نرگس

هر دو پرسش از نقد ادبی بود که باید درباره اش یک توضیح نظری کامل داد. بعد از اون سریع می خواستند روی چند کار در عمل همان نظریه را بررسی کنم.بعد طوری بود که از توی توضیحات خودم باید پاسخ پرسشهایی که مطرح میشد را بدهم.

لیلا
بهمن ۵, ۱۴۰۰ ۵:۳۱ ب٫ظ

بدون مقاله شانس قبولی در دانشگاه شیراز وجود داره؟