پذیرش در مقطع دکتری رشته فلسفه تعلیم و تربیت به سه شکل صورت می‌گیرد:

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

1- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

2- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

3- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

در هر سه حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری فلسفه تعلیم و تربیت است. در ادامه درباره این سه شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری فلسفه تعلیم و تربیت

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه‌های سراسری

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری فلسفه تعلیم و تربیت دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

گفتنی است از سال 97 برگزاری مصاحبه‌های دکتری دانشگاه آزاد در 10 منطقه آمایشی صورت می‌گیرد. بدین معنا که مصاحبه‌ دکتری فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه آزاد در 10 استان برگزار می‌شود که هر یک از این استان‌ها به عنوان مرکز یکی از 10 منطقه هستند. مثلاً در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در تبریز به عنوان مرکز منطقه آمایشی انجام می‌شود.

تأثیر مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در پذیرش نهایی 50 درصد (30 درصد مصاحبه شفاهی و 20 درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز 50 درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون فلسفه تعلیم و تربیت

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته فلسفه تعلیم و تربیت در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون فلسفه تعلیم و تربیت اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون 100 درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس فلسفه تعلیم و تربیت

در پذیرش دکتری پردیس رشته فلسفه تعلیم و تربیت نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته فلسفه تعلیم و تربیت

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه
  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)
  • سوابق تدریس دانشگاهی
  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته فلسفه تعلیم و تربیت لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری فلسفه تعلیم و تربیت توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری فلسفه تعلیم و تربیت

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته فلسفه تعلیم و تربیت پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

 

تجربیات مصاحبه دکتری فلسفه تعلیم و تربیت

تجربه داوطلبان آزمون دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری فلسفه تعلیم و تربیت در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– در مصاحبه دانشگاه تهران این سؤالات را از من پرسیدند: 1- ترجمه یک پاراگراف زبان؛ 2- انگیزه برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری؛ 3- سؤالاتی پیرامون پایان‌نامه مقطع کارشناسی ارشد؛ 4- اراده عمومی ژان‎ژاک روسو را گفتند توضیح بدهید؛ 5- مشکلات نظام آموزش و پرورش را در چه می‌دانید و چه راه‌حلی برایشان دارید؛ 6- به کدام مکتب فلسفی علاقه بیشتری دارید؟ چرا؟

در آزمون کتبی سؤالات خیلی کلی مطرح شده بود.

– در مصاحبه دانشگاه شاهد ۸۰ نفر برای دوره‌های روزانه و شبانه آمده بودند. تا ظهر ۲۷ نفر مصاحبه شد و از ساعت ۱۴ به بعد تا ساعت حدود 17 تا شماره ۷۰ مصاحبه شدند. مصاحبه‌های بعدازظهر خیلی کوتاه بود و فقط معدل و دانشگاه و رزومه را می‌پرسیدند. این روند برای رتبه‌های خوب هم همین‌طور بود.

– من به ترتیب در مصاحبه‌های خوارزمی، تهران و علامه شرکت کردم:

– در دانشگاه خوارزمی سالن محل انتظار مصاحبه شرایط خوبی نداشت، اما تشکیل پرونده‌ها با نظم و سرعت خوبی همراه بود. پذیرایی از داوطلبان نسبتاً خوب بود. اساتید رفتار خوبی داشتند. از من بیشتر سؤال‌ها را دکتر ضرغامی پرسید و بقیه تقریباً ساکت بودند. سؤال‌ها بیشتر در مورد پایان‌نامه و علایقی بود که در فرم نوشته بودم. یک متن زبان هم دادند برای ترجمه. من دو سطر ترجمه کردم گفتند کفایت می‌کند. در مورد شغل و سن هم از من پرسیدند. در کل مصاحبه خوارزمی نسبتاً حرفه‌ای بود، اما بیشتر اساتید مشارکت چندانی نداشتند و بیشتر سؤال‌ها را دکتر ضرغامی می‌پرسید.

– در دانشگاه تهران، یک روز فقط تشکیل پرونده بود. من ساعت 3 بعدازظهر موفق به تحویل مدارک شدم. فکر کنم کلاً حدود 130 نفر برای تهران مجاز شده بودند که 25 نفر مدارک تحویل داده بودند و 22 نفر در جلسه آزمون کتبی حضور داشتند. روز بعد، ساعت 8 صبح آزمون کتبی بود. سه دفترچه مجزا به ترتیب فلسفه تربیت چند سؤال 90 دقیقه، تاریخ آموزش‌وپرورش ایران و اسلام چندین سؤال 90 دقیقه، زبان تخصصی به مدت 60 دقیقه، شامل سه پاراگراف که مربوط به فلسفه تربیت اسپنسر بود. حدود 6 سطر از یک پاراگراف را علامت زده بودند که باید به فارسی روان ترجمه می‌کردیم و سؤال دیگر مربوط به استدلال مطرح‎شده در متن بود که باید آن را توضیح می‌دادیم.

– مصاحبه تهران پس از آزمون کتبی و در ساعت 14 آغاز شد. نصف مصاحبه‌ها به روز بعد موکول شد. مصاحبه من روز بعد بود. رفتار اساتید بسیار صمیمی و محترمانه بود. مصاحبه کاملاً حرفه‌ای برگزار ‌شد و فقط در رابطه با موضوع پژوهش و مقالاتی که انجام داده بودی، سؤال تخصصی می‌پرسیدند. همه اساتید مشارکت داشتند و تقریباً به ترتیب سؤال می‌پرسیدند. از من سؤال‌های جانبی مثل استاد راهنمای ارشد، شغل و منبع درآمد و محل سکونت هم پرسیده شد.

– دانشگاه علامه به لحاظ نظم و سرعت تحویل مدارک بسیار خوب بود. پس از تحویل مدارک، همه در یک آمفی‌تئاتر می‌نشستند و بر اساس اعلام اسامی از بلندگو به محل مصاحبه می‌رفتند. من نفر دوم بودم. از نفر اول خواسته بودند قرآن و نهج‌البلاغه بخواند و ترجمه کند و سؤال‌های فلسفه اسلامی و منطق قدیم پرسیده بودند. من پس از ورود به جلسه و سلام و احوالپرسی، گفتم که: «قبل از هر چیز یک ابهامی در مورد گرایش شما وجود دارد. در دفترچه سنجش، فلسفه تعلیم و تربیت علامه بدون گرایش ذکر شده، اما این‌جا بالای در نوشته «فلسفه تعلیم و تربیت اسلامی». من پیشینه کار اسلامی ندارم و اگر گرایش شما اسلامی هست و در زمینه‌های دیگر نمی‌شود کار کرد، من وقت اساتید را نگیرم و رفع زحمت کنم.» بدون این‌که به سؤال من جواب بدهند، گفتند حالا که شما تشریف آوردید بگذارید جلسه را برگزار کنیم و برگزار کردند.