مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات (راهنما + سؤالات مصاحبه)

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

برای موفقیت در مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات لازم است خود را برای عملکرد مناسب در مصاحبه آماده کنید. اطلاع از سوالات مصاحبه و نکات مهم به شما کمک زیادی خواهد کرد.

پذیرش در مقطع دکتری رشته مدیریت فناوری اطلاعات به سه شکل صورت می‌گیرد:

1- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

2- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

3- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

در هر سه حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری مدیریت فناوری اطلاعات است. در ادامه درباره این سه شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری مدیریت فناوری اطلاعات

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه‌های سراسری

دعوت به مصاحبه آزمون دکتری رشته مدیریت فناوری اطلاعات بر اساس نمره حد نصاب است؛ یعنی دانشگاه‌ها حداقل تراز مدنظر خود را مشخص کرده و همه کسانی که نمره آزمون کتبی آنها بالاتر از حد نصاب تراز دعوت به مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات آن دانشگاه باشد، به مصاحبه دعوت خواهند شد.

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری مدیریت فناوری اطلاعات دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مصاحبه دکتری دانشگاه آزاد در سال ۱۴۰۱ به صورت متمرکز و در تهران برگزار می‌شود. بدین صورت که داوطلبان دعوت‌شده به مصاحبه همه واحدهای دانشگاه آزاد لازم است تنها در یک مصاحبه در یکی از واحدهای دانشگاهی تهران در زمان اعلام‌شده حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در پذیرش نهایی 50 درصد (30 درصد مصاحبه شفاهی و 20 درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز 50 درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون مدیریت فناوری اطلاعات

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته مدیریت فناوری اطلاعات در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون مدیریت فناوری اطلاعات اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون 100 درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس مدیریت فناوری اطلاعات

در پذیرش دکتری پردیس رشته مدیریت فناوری اطلاعات نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته مدیریت فناوری اطلاعات

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه
  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)
  • سوابق تدریس دانشگاهی
  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته مدیریت فناوری اطلاعات لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری مدیریت فناوری اطلاعات توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری مدیریت فناوری اطلاعات

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته مدیریت فناوری اطلاعات پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

تجربیات مصاحبه دکتری مدیریت فناوری اطلاعات

تجربه داوطلبان آزمون دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری مدیریت فناوری اطلاعات در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– در مصاحبه دانشگاه شهید بهشتی چند سؤال کلی در مورد رتبه و دانشگاه محل تحصیل مقاطع قبلی و نیز موضوع پایان‌نامه کارشناسی ارشد پرسیده شد.

– با این‌که دانشجوی دانشگاه علامه بودم، اما در این دانشگاه قبول نشدم. در جلسه مصاحبه سؤال خاصی از من نپرسیدند، فقط انگیزه و موضوع رساله دکتری را پرسیدند. رفتار اساتید هم گرم و صمیمی بود.

– در دانشگاه تهران از موضوع مدنظر برای رساله دکتری، در پایان‎نامه مقطع ارشد، یک سؤال تخصصی و رتبه آزمون کتبی و دانشگاه‌های مقاطع قبلی پرسیده شد. یک استاد هم در مورد سایر علایق و فعالیت‌ها می‌پرسید و‌ دو جمله را نیز خواستند که به انگلیسی بگویم.

– مصاحبه رشته مدیریت فناوری اطلاعات در پردیس دانشگاه علامه طباطبایی ۵ دقیقه هم طول نکشید. از پایان‌نامه‌ام و روش تحقیقش سؤال پرسیدند. بعد هم  قسمت‌هایی از پایان‌نامه را به چالش کشیدند که خیلی آرام توضیح دادم و دفاع کردم. در مورد طرح دوره دکتری که ارائه داده بودم هم سؤال کردند. سؤالات با لحن چالشی، پشت هم و تند تند پرسیده می‌شد.

برای مصاحبه دکتری چه مدارکی لازم است؟

معمولاً دانشگاه‌ها مدارکی که لازم است برای مصاحبه ارائه شود را اطلاع‌رسانی می‌کنند. با این حال برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید سری به مطلب مدارک مصاحبه دکتری بزنید.

سوالات مصاحبه دکتری رشته مدیریت فناوری اطلاعات چیست؟

در مصاحبه دکترا سوالات متنوعی مطرح می‌شود؛ سوالات تخصصی رشته، سوالات به زبان انگلیسی، پایان نامه کارشناسی ارشد و … . برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه دکتری کلیک کنید.

نکات مصاحبه دکتری چیست؟ به چه چیزهایی باید توجه کنیم؟

برخی از مهم‌ترین نکات مورد توجه برای حضور موفق در جلسه‌های مصاحبه دکتری را می‌توانید در این لینک مطالعه کنید.

ثبت‌نام
باخبرم کن!

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
احمدی
تیر ۱۸, ۱۴۰۲ ۲:۳۷ ب٫ظ

سلام دوستان. امروز بنده مصاحبه دکتری در رشته مدیریت فناوری اطلاعات دانشگاه آزاد داشتم، تصور می کنم اولین نفر بودم. راستش خیلی مصاحبه عجیب و شاید بگم برخلاف تصورم ساده بود (حالا نتیجه اش چه خواهد بود، انشالله که خیر باشه و دعا می کنم که قبول شم – شما هم دعا بفرمایید، ممنون) در مورد وضعیت خودم بگم. اول ورود به اتاق مصاحبه، ۳ نفر از اساتید حاضر بودند که از من مدارک مقاله و کارهای تحقیقاتی رو خواستند و چون من خیلی خوب اونها رو در چند پوشه دسته بندی کرده بودم، خیلی نظم اطلاعات بر روی نظرشون و برخودشون تاثیر داشت. رشته فوق لیسانس من در همین رشته مدیریت فناوری اطلاعات از دانشگاه علم و صنعت بود که براشون مهم بود که رشته فوق با دکتری در یک راستا باشه. از من خواستند در مورد خودم بگم، که یک سناریو رو قبلا برای توصیف خودم، رشته ام، کارها و سوابق، اطلاعاتی در خصوص حوزه فناوری اطلاعات و کارهای پژوهشی و کنفرانسی و افرادی که باهاشون کار کرده بودم، آماده داشتم. بدون اینکه در صحبت هام وارد بشوند خیلی دقیق گوش دادند. من در ۲ تا کتاب انگلیسی یکی از نویسندگان بودم، کتابها رو ورق زدند و تایید کردند و ۲ تا مقاله کنفرانسی و ۲ تا هم چاپ شده در مجله داشتم که فقط نگاه شون کردند و هیچ چیزی نگفتند. مدرک زبان نداشتم ولی وقتی پرسیدند که مدرک زبان دارم یا نه، با زبان انگلیسی کامل و در چند جمله توضیح دادم و لبخند رضایت زدند.… ادامه نظر»

سینا
مرداد ۲۲, ۱۴۰۰ ۳:۴۳ ب٫ظ

چه فایده پذیرشش بسیار پایینه