پذیرش در مقطع دکتری رشته معماری به سه شکل صورت می‌گیرد:

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

1- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

2- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

3- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

در هر سه حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری معماری است. در ادامه درباره این سه شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری معماری

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری معماری در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری معماری در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری معماری دانشگاه‌های سراسری

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری معماری دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری معماری دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری معماری در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری معماری در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری معماری دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

گفتنی است از سال 97 برگزاری مصاحبه‌های دکتری دانشگاه آزاد در 10 منطقه آمایشی صورت می‌گیرد. بدین معنا که مصاحبه‌ دکتری معماری دانشگاه آزاد در 10 استان برگزار می‌شود که هر یک از این استان‌ها به عنوان مرکز یکی از 10 منطقه هستند. مثلاً در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی مصاحبه دکتری معماری در تبریز به عنوان مرکز منطقه آمایشی انجام می‌شود.

تأثیر مصاحبه دکتری معماری در پذیرش نهایی 50 درصد (30 درصد مصاحبه شفاهی و 20 درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز 50 درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون معماری

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته معماری در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون معماری اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری معماری در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون 100 درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس معماری

در پذیرش دکتری پردیس رشته معماری نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری معماری در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مصاحبه دکتری معماری

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته معماری

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری معماری هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه
  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)
  • سوابق تدریس دانشگاهی
  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری معماری

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته معماری لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری معماری توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری معماری دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری معماری

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته معماری پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

 

تجربیات مصاحبه دکتری معماری

تجربه داوطلبان آزمون دکتری معماری در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری معماری در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– من به دانشگاه تهران رفتم. سه استاد بودند که اسامی هیچ‌کدام را نمی‌دانستم، ولی قیافه‌ها آشنا بود. همه چیز از من پرسیدند و مدارکم را هم اینترنتی چک کردند.

– مصاحبه دانشگاه شهید بهشتی خیلی خوب بود، راحت‌تر از آن چیزی که فکر می‌کردم. استاد‌های خوش‌اخلاقی در مصاحبه حضور داشتند و رفتارها امیدوارکننده بود. آقای دکتر ادیب (ادیب‌زاده)، دکتر آقالطیفی و سرکار خانم دکتر شاهسوارانی. در مورد کارهای پژوهشی هم پرسیدند و هدف از ادامه تحصیلم را هم سؤال کردند و در تمام مدت لبخند می‌زدند.

– در مصاحبه دانشگاه شهید بهشتی از من خیلی تعریف کردند، مخصوصاً دکتر تقوایی و دکتر فلاحی کلاً مثبت بودند و از پروپوزالم خیلی خوششان آمد. اما مصاحبه دکتر ندیمی بسیار سریع بود و دکتر پوردیهیمی خیلی سؤالات را پشت سر هم و با عجله می‌پرسیدند و دکتر حافظی هم سؤال پرسیدند.

– از نظر روند مصاحبه و منطق اول دانشگاه تهران خوب بود و بعد دانشگاه شهید بهشتی. در دانشگاه تهران ۱۲ دقیقه فرصت داشتی که هم خودت را معرفی کنی، هم درخصوص کارهایی که انجام داده‌ای صحبت کنی و هم موضوع پیشنهادی رساله دکتری را بیان کنی. در ادامه اساتید سؤالاتشان را مطرح می‌کردند. آزمون کتبی اختصاصی دانشگاه تهران شامل چهار سؤال بود که یکی از آن‌ها درخصوص تفاوت معماری سنتی و معماری بومی و دیگری درخصوص معماری سبز بود.

در دانشگاه شهید بهشتی سه گروه مصاحبه‌کننده بود؛ یکی معماری، یکی ساختمان و یکی مرمت. اگر اشتباه نکنم با توجه به پروپوزالی که قبلاً فرستاده بودیم تقسیم‌بندی برای مصاحبه انجام شده بود. در مصاحبه هم فقط از پروپوزال سؤال شد.

در مصاحبه دانشگاه تربیت مدرس از همه چیز سؤال پرسیدند؛ روش تحقیق، پروپوزال و یک سؤال انگلیسی.

در مصاحبه دانشگاه علم و صنعت هم در مجموع برخوردها و مصاحبه خیلی خوب بود. در این دانشگاه هم از پیشینه پژوهشی و پروپوزال سؤال پرسیدند. اولویت انتخاب رشته هم برایشان مهم بود.

– تجربه‌ من از مصاحبه‌ها بدین شکل بود:

دانشگاه تهران جزء مصاحبه‌های نسبتاً‌ منطقی بود. آزمون کتبی پیش از مصاحبه هم خیلی منطقی‌تر از سال گذشته بود و داوطلبان در مجموع راضی بودند. تعداد مصاحبه‌کننده‌ها کم بود و مصاحبه من حدود یک ربع طول کشید؛ از پروپوزال، سوابقم، مقاله‌هایم، سوابق تدریس و … سؤال شد.

در دانشگاه علم و صنعت سه روز مختلف باید برای تحویل مدارک، اسکیس و شرکت در مصاحبه باید می‌رفتیم. وقت زیادی در بانک و نوبت مصاحبه تلف شد و اولویت انتخاب رشته هم خیلی برایشان مهم بود. از من فقط خواسته شد که خودم را معرفی کنم و بگویم چه مقالاتی دارم.

مصاحبه دانشگاه تربیت مدرس دو نکته‌ داشت: یکی این که اولویت انتخاب رشته برایشان مهم بود؛ نکته بعدی این که سه بار مدارک را گرفتند: یک بار در سایت (با کلی محدودیت حجم آپلود مدارک و مشکل سیستم گلستان و …)، یک بار در نوبت مصاحبه و یک بار هم در خود مصاحبه. نصف زمان مصاحبه به این گذشت که چه چیزهایی داری یا نداری که در یک فرم تیک می‌زدند.

مصاحبه دانشگاه هنر به نظرم منطقی‌ترین و منصفانه‌ترین مصاحبه بود. برای وقت دانشجوها احترام قائل بودند و با وجود این‌که تعداد کمی به مصاحبه دعوت کرده بودند، داوطلبان را به دو نوبت صبح و ظهر تقسیم کرده بودند. مدارک را فقط به‌صورت فیزیکی در روز مصاحبه گرفتند و همه ‌چیز ازجمله پروپوزال، سوابق فرم سازمان سنجش، سوابقی که در ارزیابی سازمان سنجش نمی‌آید، پایان‌نامه‌ ارشد، علائق و … دقیق بررسی شد. مصاحبه‌ من چهل دقیقه طول کشید، مصاحبه‌ نفر قبلی پنجاه دقیقه و بعضی‌ها حتی یک ساعت.

 

اینستاگرام آزمون دکتری