yarmohammadiصحبت های صادق یارمحمدی دلنشین است. دانشجوی ورودی 1392 دکتری دانشگاه علم و صنعت تجربیات زیبایش را در طبق اخلاص گذاشته بود و به همه داوطلبان آزمون سال جاری تقدیم کرد. توصیه اکید داریم که همه داوطلبان این مصاحبه را بخوانند. شک نکنید که ارزش وقتی که می گذارید را دارد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان ورودی سال 84 مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی مالک اشتر و ورودی 1389 کارشناسی ارشد مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت ایران است.

پی اچ دی تست : با سلام، لطفا بفرمایید از چه زمانی مطالعه برای آزمون دکتری را آغاز کردید ؟

–          درس خواندن من از آبان ماه شروع شرد. از آن­جایی که یکی از شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان در دانشگاه علم و صنعت تا سال 91  داشتن مدرک زبان بود، از حدود آبان تا آذر ماه زمانم را به زبان اختصاص دادم. البته روی مقاله هایم هم کار می کردم. با اینکه زبان من در سطح مناسبی نبود این امر سبب شد که آمادگی بسیار مناسبی برای تست های زبان در کنکور پیدا کنم. از این جهت می توانم  شرکت در آزمون زبان MCHE را قبل از آزمون دکتری توصیه کنم. من در آزمون MCHE آذر ماه ثبت نام کرده بودم و با شدت برای آزمون می خواندم و نمره ام 62 شد. تقریبا دو ماه و نیم آخر هم روی دروس تخصصی متمرکز بودم.

پی اچ دی تست : روش درس خواندنتان به چه صورت بود ؟

–          ما یک گروه در خوابگاه دانشگاه علم و صنعت بودیم و با هم جلو می رفتیم. البته در حقیقت دو گروه بودیم. یک گروه دنبال پذیرش خارج از کشور بودن و یک گروه هم قبولی در آزمون دکتری داخل. رشته هایمان یکی نبود اما کاملا با هم هماهنگ بودیم. گروهی درس خواندن  کمک زیادی  به حفظ انگیزه ما کرد و دست آخر رتبه همه خوب شد و تعدادی از دوستانم هم موفق به گرفتن پذیرش شدند و برای ادامه تحصیل از کشور رفتند.

 من از همان لحظه اول که تصمیم به ادامه تحصیل در داخل کشور گرفتم هدفم این بود که رتبه یک شوم. یعنی چاره دیگری نداشتم. ظرفیت پذیرش روزانه رشته ما در سال 91 تنها یک نفر بود. به نظر من رتبه 1 شدن یک انتخاب است نه اتفاق. از همان لحظه اول با خودم می گفتم یک رتبه 1 چه کاری باید انجام دهد؟ در همه مراحل آمادگی برای آزمون دکتری از نگارش مقاله تا روز مصاحبه بر اساس این طرز فکر برنامه ریزی می کردم.

پی اچ دی تست : پس در مرحله تعیین منابع هم این موضوع را رعایت کرده اید ؟

–          انتخاب دقیق منابع از مهمترین کارها است و مهمترین کار در تعیین منابع بررسی دقیق سوالهای کنکور های گذشته است. مثلا در آزمون رشته ما یکی از دروس، دینامیک خودرو است که در دوره کارشناسی ارشد تدریس می شود. اما در بررسی سوالات آزمون 91 متوجه شدم تعدادی از سوالات دینامیک خودرو کنکور، از درس دینامیک پیشرفته که از سرفصل های کنکور گرایش ارتعاشات مکانیک می باشد طرح گردیده است. در نتیجه مطالعه این درس هم در برنامه هایم قرار گرفت. کار بعدی رتبه یک ها شناخت طراحان سوال است. من سوالات را کاملا زیر و رو کردم. با بچه های دانشگاه های دیگر هم ارتباط گرفتم و نظر آنها را پرسیدم. طوری که بیشتر طراحان را شناختم. حالا که بحث به اینجا رسید بگذارید یک خاطره برایتان تعریف کنم. پیش یکی از اساتید رفتم و گفتم” استاد شما که طراح سوالات کنکور بوده اید امکان دارد چند دقیقه از وقت خود را به بنده اختصاص دهید ؟ ” . ایشان گفت ” من طراح سوال نیستم ” . گفتم خوب کلا لطف می کنید واین سوال را برای من حل کنید.؟  سوال را که نشان دادم ، خندید و گفت ” از کجا فهمیدی که این سوال را من طرح کرده ام؟ “

 وقتی طراح را بشناسی جزوه اش می شود یک منبع مهم مطالعه و من این کار را هم انجام دادم. حل سوالات سالهای قبل هم خیلی مهم هستند. با توجه به نوپا بودن آزمون دکتری هنوز در بسیاری از رشته ها پاسخ سوالات این آزمون منتشر نشده است. اما داوطلبین حتما باید سعی کنند این سوالات را حل کنند. سوال تکراری یا تقریبا تکراری هدیه است که سازمان سنجش معمولا به این داوطلبان تقدیم می کند.

پی اچ دی تست : چند ساعت در روز مطالعه داشتید؟

–          روزانه 9 تا 10 ساعت درس می خواندم.

پی اچ دی تست : این تعداد ساعت خسته کننده نبود ؟

–          خسته کننده که بود اما انگیزه من فراتر از آن بود که زیاد درس خواندن دلزده ام کند. وقتی به آمار شرکت کننندگان نگاه می کنی و متوجه می شوی تنها 5 درصد داوطلبان وارد دوره دکتری می شوند کمی می ترسی. اما باید توجه داشت که خیلی ها فقط با کنکور بازی می کنند. برای قبول شدن در کنکور باید جدی بود. برنامه ریزی مشخص ، وقت کافی و تمرکز مناسب روی کنکور از ضروریات موفقیت در کنکو راست. وقتی داوطلب آزمون دکتری هستی باید بدانی مهمترین کار تو همین است. باید ذهن را از هر چیز دیگری خالی کنی . همه توجه ات ، همه انرژی ات و همه وجودت روی کنکور متمرکز باشد. البته شاید این برای همه مقدور نباشد اما همه باید تلاش کنند در حد توان اینگونه باشند. ما پنج نفر که به صورت گروهی برای کنکور می خواندیم این شرایط را داشتیم و این توان مارا چند برابر می کرد.

همانطور که گفتم در یک جمع کنکوری بودن خیلی مفید است. مثلا همین سایت شما جایی است که همه کنکوری هستند. همه استرس دارند وهمه به دنبال یک هدف مشترک هستند. گاهی هم به سایت شما سر می زدم و جو کنکور را در فضای مجازی لمس می کردم. سعی می کردم به چیزی جز کسب رتبه نخست آزمون دکتری فکر نکنم و این موضوع کمک زیادی به من کرد.

مطالعه قسمت دوم مصاحبه با آقای یارمحمدی.

yar mohamadi

اینستاگرام آزمون دکتری