پذیرش در مقطع دکتری رشته شهرسازی به سه شکل صورت می‌گیرد:

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

1- پذیرش از طریق آزمون دکتری (سراسری و آزاد)

2- پذیرش دکتری بدون آزمون (سراسری و آزاد)

3- پذیرش دکتری پردیس از طریق آزمون اختصاصی

در هر سه حالت فوق برگزاری مصاحبه دکتری جزء جدایی‌ناپذیر پذیرش در مقطع دکتری شهرسازی است. در ادامه درباره این سه شیوه توضیحاتی ارائه خواهیم کرد:

پذیرش از طریق آزمون دکتری شهرسازی

در پذیرش از طریق آزمون دکتری، معمولاً زمان برگزاری کنکور دکتری اوایل اسفند ماه هر سال است. پس از برگزاری آزمون دکتری، نتایج اولیه در فروردین ماه اعلام می‌شود. نتایج اولیه شامل رتبه، نمره‌تراز و نیز اعلام مجاز بودن داوطلبان به انتخاب رشته دکتری شهرسازی در دوره‌های روزانه، شبانه، پردیس، پیام نور، غیرانتفاعی و نیز دانشگاه آزاد اسلامی است.

با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری داوطلبان نسبت به انتخاب رشته دکتری شهرسازی در سایت سازمان سنجش اقدام می‌کنند. نتایج انتخاب رشته دکتری عموماً اواخر اردیبهشت‌ماه اطلاع‌رسانی می‌شود.

زمان مصاحبه دکتری شهرسازی دانشگاه‌های سراسری

پس از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه دکتری، زمان مصاحبه دکتری از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و نیز سایت دانشگاه‌ها اطلاع‌رسانی خواهد شد.

همچنین لازم است داوطلبان در موعد مقرر نسبت به تکمیل فرم صلاحیت عمومی دکتری در سایت سازمان سنجش اقدام کنند.

محدودیتی در تعداد دانشگاه‌هایی که داوطلبان به مصاحبه آزمون دکتری شهرسازی دعوت می‌شوند وجود ندارد، چرا که دعوت به مصاحبه بر اساس حدنصاب نمره تراز است و داوطلبان در هر تعداد دانشگاهی که حدنصاب را کسب کنند، مجاز به حضور در مصاحبه خواهند بود.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری شهرسازی دانشگاه آزاد

داوطلبان آزمون دکتری شهرسازی در دانشگاه آزاد اسلامی نیز با انتشار دفترچه انتخاب رشته دکتری دانشگاه آزاد، نسبت به انتخاب رشته دکتری شهرسازی در سایت مرکز آزمون دانشگاه آزاد اقدام می‌کنند.

زمان برگزاری مصاحبه دکتری شهرسازی دانشگاه آزاد نیز پس از اعلام نتایج انتخاب رشته دکتری آزاد، از سوی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه اطلاع‌رسانی خواهد شد.

گفتنی است از سال 97 برگزاری مصاحبه‌های دکتری دانشگاه آزاد در 10 منطقه آمایشی صورت می‌گیرد. بدین معنا که مصاحبه‌ دکتری شهرسازی دانشگاه آزاد در 10 استان برگزار می‌شود که هر یک از این استان‌ها به عنوان مرکز یکی از 10 منطقه هستند. مثلاً در استان‌های اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی مصاحبه دکتری شهرسازی در تبریز به عنوان مرکز منطقه آمایشی انجام می‌شود.

تأثیر مصاحبه دکتری شهرسازی در پذیرش نهایی 50 درصد (30 درصد مصاحبه شفاهی و 20 درصد رزومه آموزشی و پژوهشی) و تأثیر آزمون کتبی نیز 50 درصد است. اما بسیار دیده شده که دانشگاه‌ها با دادن نمره بسیار بالا و یا بسیار پایین تأثیر مصاحبه را در پذیرش نهایی پررنگ کنند. بنابراین مصاحبه دکتری در پذیرش نهایی سهم بسزایی خواهد داشت.

پذیرش دکتری بدون آزمون شهرسازی

پذیرش دکتری بدون آزمون رشته شهرسازی در دانشگاه‌های سراسری و نیز دانشگاه آزاد اسلامی بدین صورت است که داوطلبان واجد شرایط، در موعد مقرر نسبت به ثبت‌نام و ارسال مدارک اقدام می‌کنند.

پس از بررسی مدارک اولیه، نتایج دعوت به مصاحبه دکتری بدون آزمون شهرسازی اعلام می‌شود و داوطلبان لازم است مطابق زمان‌بندی اعلام‌شده در مصاحبه حضور پیدا کنند.

تأثیر مصاحبه دکتری شهرسازی در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری بدون آزمون 100 درصد است و تنها عامل تعیین‌کنند پذیرش، کسب امتیاز در مصاحبه دکتری است.

پذیرش دکتری پردیس شهرسازی

در پذیرش دکتری پردیس رشته شهرسازی نیز پس از برگزاری آزمون اختصاصی توسط دانشگاه‌ها، نتایج دعوت به مصاحبه اعلام خواهد شد و داوطلبان در زمانی که از سوی دانشگاه اعلام می‌شود در جلسه مصاحبه حضور خواهند یافت.

تأثیر مصاحبه دکتری شهرسازی در پذیرش نهایی داوطلبان دکتری پردیس کاملاً وابسته به نظر پردیس دانشگاهی مربوطه است.

نکته مهم این که در حال حاضر پذیرش مستقل دکتری پردیس بدون شرکت در کنکور سراسری تنها در پردیس‌های بین‌الملل دانشگاه‌ها صورت می‌گیرد.

مصاحبه دکتری شهرسازی

عوامل امتیازآور در مصاحبه دکتری رشته شهرسازی

در مجموع موارد زیر مهم‌ترین و مؤثرترین نکات برای قبولی در مصاحبه دکتری شهرسازی هستند:

  • معدل هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و نمره پایان‌نامه
  • دانشگاه‌های مقاطع قبلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد)
  • کارهای تحقیقاتی و پژوهشی (شامل کتاب‌های ترجمه­‌شده و یا تألیفی، همکاری در طرح‌های پژوهشی، اختراعات ثبت‌­شده و سابقه همکاری با مراکز پژوهشی و انجمن‌های علمی و نیز مقالات)
  • سوابق تدریس دانشگاهی
  • مدرک زبان (مدرک زبان آزمون‌های زبان داخلی و خارجی)

مدارک مصاحبه دکتری شهرسازی

برای حضور در مصاحبه دکتری رشته شهرسازی لازم است از همه کارها و فعالیت‌هایی که داشته‌اید (تدریس، مقاله، ترجمه، …) فهرستی تهیه و برای آن‌ها تأییدیه‌ها و گواهی‌های لازم را فراهم کنید تا برای مصاحبه ارائه نمایید؛ زیرا در غیر این صورت احتمالاً امتیازی به شما تعلق نخواهد گرفت.

بنابراین علاوه بر مدارک شناسایی (شامل شناسنامه و کارت ملی)، مدارک تحصیلی (شامل مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریزنمرات)، لازم است نسبت به تهیه گواهی پذیرش و چاپ مقالات، گواهی تدریس، تهیه کپی از مقالات، تهیه یک نسخه از کتاب تألیف یا ترجمه، تهیه گواهی همکاری در طرح پژوهشی و یا ثبت اختراع و نیز مدرک زبان اقدام نمایید. 

علاوه بر این، معمولاً داشتن توصیه‌نامه مصاحبه دکتری نیز ضروری است. بنابراین به داوطلبان دکتری شهرسازی توصیه می‌کنیم حتی‌الامکان از استاد مشاور و استاد راهنمای خود در مقطع کارشناسی ارشد توصیه‌نامه بگیرند.

برای این که در صورت دعوت به مصاحبه دکتری شهرسازی دچار نگرانی برای آماده کردن مدارک مصاحبه دکتری نشوید، توصیه ما این است که تا قبل از اعلام نتایج دعوت به مصاحبه نسبت به تهیه مدارک خود اقدام کنید.

سؤالات مصاحبه آزمون دکتری شهرسازی

طیف سؤالاتی که در مصاحبه آزمون دکتری رشته شهرسازی پرسیده می‌شود بسیار متنوع است. ممکن است در مصاحبه‌های مختلف همه یا تعدادی از سؤالات زیر پرسیده شود:

– سؤالات تخصصی رشته: اساتید با طرح این سؤالات سعی بر سنجش میزان توانمندی داوطلبان دارند. توصیه ما این است که داوطلبان علاوه بر خواندن منابع اصلی و پایه رشته، منابع روز و آخرین مقالات را نیز مرور کرده و تا جایی که ممکن است مقالات و کتاب‌های اساتید مصاحبه‌کننده هر دانشگاه را نیز مدنظر داشته باشند.

– تسلط بر موضوع پیشنهادی برای رساله دکتری

تسلط بر کارهای پژوهشی داوطلب: اساتید با طرح این سؤالات معمولاً به دنبال این هستند که از سطح علمی دانشجو و نیز مشارکت واقعی وی در کار پژوهشی اطمینان پیدا کنند.

سؤالات زبان انگلیسی به شیوه‌های مختلف: یکی از مباحثی که در بسیاری از مصاحبه‌های دکتری مورد سؤال است، سؤالات زبان انگلیسی است که ممکن است شامل ترجمه متون تخصصی، دیالوگ‌های عمومی، معرفی خود، موضوع پایان‌نامه ارشد و رساله دکتری و … باشد.

سؤالات عمومی: این قبیل سؤالات ممکن است شامل شغل، وضعیت تأهل یا تجرد، محل زندگی، فعالیت‌های روزمره و … باشد که با انگیزه‌های مختلفی ازجمله سنجش اعتمادبه‌نفس داوطلب، سنجش امکان وقت گذاشتن برای تحصیل در مقطع دکتری، سنجش شرایط زندگی یک پژوهشگر آینده دکتری و … مورد سؤال قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص سوالات مصاحبه آزمون دکتری می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

 

تجربیات مصاحبه دکتری شهرسازی

تجربه داوطلبان آزمون دکتری شهرسازی در سال‌های گذشته حاکی از آن است که علاوه بر رزومه آموزشی، پژوهشی و آمادگی علمی برای حضور در مصاحبه، یک عامل بسیار مهم اعتمادبه‌نفس است.

لازم است داوطلبان این مورد مهم را مدنظر داشته باشند و پیش از حضور در مصاحبه آن را تقویت کنند. چرا که در شرایط عادی داشتن اعتمادبه‌نفس در دیدگاه اساتید اثر مثبتی خواهد گذاشت و البته دیده شده که در برخی مصاحبه‌ها نیز اساتید با به چالش کشیدن دانشجو سعی بر سنجش این موضوع دارند. 

در ادامه تجربیات مصاحبه داوطلبان آزمون دکتری شهرسازی در سالیان گذشته، برای آشنایی داوطلبان گرامی این رشته با فضای مصاحبه دانشگاه‌های مختلف آورده شده است:

– مصاحبه دانشکده معماری و شهرسازی شهید بهشتی قرار بود در یک روز انجام بشود، ولی بعد از چند ساعت وقتی تعداد را دیدند گفتند کسانی که از شهرستان آمده‌اند بمانند و بقیه فردا بیایند.

در مصاحبه اسم، دانشگاه مقاطع قبلی، مدرک زبان، رتبه و اولویت‌ها را پرسیدند. بعد پرسیدند که چرا این‌جا را اول نزدی. در مورد این‌که برای کنکور کلاس رفته‌ام و چه منابعی مطالعه کرده‌ام هم سؤال شد. بعد یک لغت انگلیسی پرسیدند که یادم نیامد و گفتم فارسی آن را یادم نیست ولی مفهومش را توضیح دادم. چند سؤال تخصصی پرسیدند و برای هر کدام یک جمله که وقتی جواب می‌دادم می‌گفتند کافی است. از من خواستند موضوع پیشنهادی رساله‌ام را به انگلیسی بگویم. بعد یکی از کتاب‌های تخصصی را جلویم گذاشتند و گفتند بخوان و ترجمه کن. از رزومه هم چند تا سؤال پرسیدند (مثلاً موضوع مقاله و مقاطع تحصیلی و …). در آخر هم گفتند اگر شما را برای پردیس این‌جا پذیرش کنیم، می‌آیید؟ من هم گفتم نه.

فضای مصاحبه آرام بود. کپی مدارک را باید با خودمان می‌بردیم و تحویل می‌دادیم. (من دو تا کلیربوک داشتم که یکی برای اصل و یکی برای کپی مدارک بود که کپی را تحویل دادم و به نظر می‌آمد از این موضوع خرسند هستند، چون برخی داوطلبان بعد از خروج از اتاق مدارک را مرتب می‌کردند و دوباره به داخل اتاق می‌بردند.)

– مصاحبه دانشگاه علم و صنعت به نظرم خیلی کوتاه بود. از من خواسته شد خودم را معرفی کنم و بگویم کدام دانشگاه‌ها درس خوانده‌ام. بعد هدفم را پرسیدند، موضوع پیشنهادی‌ام برای رساله (و چند تا سؤال مربوط به آن)، استاد راهنمای ارشدم و این‌که چرا فکر می‌کنم باید من را قبول کنند و وضعیت تأهل را هم پرسیدند. یک سؤال تخصصی هم پرسیدند که گفتم چون در این زمینه کار نکرده‌ام نمی‌توانم قطعی جواب بدهم. آخرین سؤالشان هم این بود که اولویت چندمم هستند. سؤال تخصصی اصلاً سخت نبود، چون امتحان کتبی هم گرفته بودند. اصلاً هیچ اشاره‌ای به مقاله‌ام نکردند و فقط از پایان‌نامه سؤال شد. فضا محترمانه بود.

– در همه دانشگاه‌ها این‌که اولویت چندم هستند از من سؤال شد. در دانشگاه تربیت مدرس، همه موارد فرم ثبت‌نام اینترنتی را یک‌بار دیگر سریع پرسیدند و در مورد هر کدام که برایشان جالب بود، بیشتر سؤال می‌کردند. تا جایی که می‌دانم از همه سؤال انگلیسی پرسیدند (طیف سؤالات خیلی گسترده بود، از یافته‌های پایان‌نامه ارشد بگیرید تا هدف از دکتری و این که کجا به دنیا آمده‌ای).

– مصاحبه من در دانشگاه اصفهان ۴۰ دقیقه طول کشید. هنوز جواب سؤال قبلی را جواب نداده بودم که سؤال بعدی را می‌پرسیدند. فضای چندان مساعدی نبود.