در این مطلب سعی کرده ایم به سؤالات متداول داوطلبان درخصوص ثبت نام آزمون دکتری تخصصی سال 99 پاسخ دهیم.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

مهم: با توجه به شیوع کرونا، زمان برگزاری آزمون دکتری 99 به 28 فروردین تغییر پیدا کرد. 

اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص تغییر زمان آزمون دکتری 99

داوطلبان عزیز می‌توانند سایر سؤالات خود را در زمینه ثبت نام و شرکت در آزمون دکتری 99 در بخش نظرات مطرح نمایند.

1- آیا پذیرفته‌شدگان کنکور دکتری تخصصی 98 اجازه شرکت در آزمون دکتری 99 را دارند؟

– بر اساس دفترچه ثبت نام دکتری 99، پذیرفته‌شدگان نهایی دوره روزانه آزمون دکتری 98، مجاز به شرکت در آزمون دکتری 99 نیستند. (برای اطلاع از جزئیات دقیق مطلب محرومیت ثبت نام آزمون دکتری 99 را بخوانید.)

2- آیا دانشجویان مقطع دکتری، می‎توانند در آزمون دکتری 99 شرکت کنند؟

– بر اساس اعلام سازمان سنجش، دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع دکتری تخصصی در صورت عدم انصراف تا پایان مهلت ثبت نام، مجاز به ثبت نام و شرکت مجدد در این آزمون نمی باشند.

ثبت نام و شرکت در این آزمون برای دانشجویان مقطع دکتری تخصصی، به شرط فراغت از تحصیل در آن مقطع تا پایان نیمسال اول سال تحصیلی جاری (98-99) بلامانع می باشد.

3- آیا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد که هنوز فارغالتحصیل نشده‎اند هم می‎توانند در کنکور دکتری 99 شرکت کنند؟

– بله، همه کسانی که تا پایان شهریور ماه 99 موفق به اتمام تحصیلات خود در مقطع کارشناسی ارشد شوند، مجاز به ثبت‎نام و شرکت در آزمون دکتری 99 هستند.

4- آیا در ثبت نام آزمون دکتری 99 شرط معدل وجود دارد؟

حداقل معدل برای آزمون دکتری، 14 است. بنابراین داوطلبانی که معدل مقطع کارشناسی ارشد آنان کمتر از 14 می‌باشد، حق ثبت‌نام و شرکت در آزمون دکتری 99 را ندارند.

5- اطلاعات مورد نیاز جهت ثبت ‎نام آزمون دکتری 99 از جمله کدهای رشته‎های تحصیلی کارشناسی و کارشناسی ارشد، رشته امتحانی، دانشگاه و شهر را از کجا می‌توان پیدا کرد؟

– پس از ورود به سامانه ثبت‎نام آزمون دکتری 99 در سایت سازمان سنجش آموزش کشور، می‎توانید از منوی سمت راست، قسمت «جداول موردنیاز جهت ثبت‌نام»، اطلاعات مورد نظر خود را به دست آوردید.

6- آیا می‎توان در آزمون دکتری 99 در دو رشته امتحانی شرکت کرد؟

– خیر، داوطلبان آزمون دکتری 99 تنها مجاز به انتخاب یک رشته امتحانی هستند.

7- آیا امکان شرکت در هر رشته امتحانی موردعلاقه داوطلب در آزمون دکتری وجود دارد؟

– خیر، برخی از رشته‌های امتحانی مقطع دکتری دارای شرط تجانس مدرک کارشناسی ارشد داوطلب هستند و لازم است داوطلبان با توجه به رشته های مجاز به ثبت نام آزمون دکتری رشته های مختلف که در  ثبت نام دکتری 99 درج شده، نسبت به ثبت‌نام و شرکت در کنکور اقدام نمایند. (برای کسب اطلاعات بیشتر مطلب رشته های مجاز به شرکت در آزمون دکتری را بخوانید.)

8- برای شرکت در آزمون دکتری 99 دانشگاه آزاد باید جداگانه ثبت‎نام کرد؟

– خیر، آزمون دکتری 1399 سراسری و آزاد به صورت یکپارچه برگزار خواهد شد و بنابراین ثبت نام دکتری آزاد 99 هم به صورت همزمان با ثبت نام دکتری سراسری 99 در سایت سازمان سنجش خواهد بود.

9- هزینه ثبت نام دکتری 99 چقدر است؟

– هزینه ثبت‎نام در آزمون دکتری 99، 75هزار تومان است.

10- آیا برای ثبت‎نام آزمون دکتری 99 دانشگاه آزاد نیاز به پرداخت هزینه مجزا در سایت سنجش است؟

– خیر، داوطلبان تنها با پرداخت یک هزینه ثبت‌نام، همزمان داوطلب دکتری دانشگاه‎های سراسری و آزاد محسوب شوند.

11- آیا می‎توان همزمان داوطلب آزمون دکتری و پذیرش بدون آزمون استعدادهای درخشان بود؟

– بله، داوطلبان آزمون دکتری 99 دانشگاه آزاد و سراسری به طور همزمان امکان ثبت‌ نام دکتری بدون آزمون را دارند.

12- کسانی که هنوز دانشجوی کارشناسی ارشد هستند و معدل آنها نهایی نشده، باید چه معدلی را هنگام ثبت‎نام در سایت سازمان سنجش درج کنند؟

– داوطلبان آزمون دکتری 99 که فارغ التحصیل شده اند، لازم است معدل دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی خود را در ردیف های مربوطه تقاضانامه اینترنتی درج نمایند.

داوطلبانی که حداکثر تا تاریخ 31 شهریور 1399 فارغ التحصیل خواهند شد لازم است علاوه بر درج معدل دوره کارشناسی، میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترای عمومی خود را حداکثر تا تاریخ 1398/6/31 در تقاضانامه درج نمایند.

13- آیا فرصتی برای اصلاح معدل به دانشجویان کارشناسی ارشد داوطلبان کنکور دکتری 99 داده خواهد شد؟

– آن دسته از دانشجویان سال آخر که حداکثر تا 30 بهمن 98 و یا 31 شهریور 99 در دوره کارشناسی ارشد و یا دکترای عمومی فارغ التحصیل می شوند، در مرحله دریافت کارت آزمون دکتری 99، می توانند نسبت اصلاح معدل در آزمون دکتری و یا درج معدل فارغ التحصیلی (برای فارغ التحصیلان 98/11/30) و یا میانگین نمرات واحدهای درسی گذرانده شده (برای فارغ التحصیلان تا تاریخ 99/6/31) خود تا تاریخ 98/11/30) اقدام نمایند.

14- آخرین مهلت ثبت نام دکتری 99 چه زمانی است؟

– بر اساس اعلام سازمان سنجش، امکان ثبت نام دکتری 99 تا 12 آذرماه وجود دارد. اما تمدید مهلت ثبت نام دکتری 99 دور از ذهن نیست. هر گونه اطلاعیه در این خصوص در همین سایت، کانال تلگرام دکتری و یا پیج اینستاگرام اطلاع‌رسانی خواهد شد.

مطالب مفید برای داوطلبان آزمون دکتری 99:

 

اینستاگرام آزمون دکتری