پوریا دشتی مقطع کارشناسی را در رشته مهندسی عمران دانشگاه رازی کرمانشاه گذرانده است. ایشان فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در سال 1398 می‌باشد و با شرکت در آزمون دکتری 98 موفق به کسب رتبه 3 در رشته مهندسی عمران گرایش مهندسی و مدیریت ساخت و پذیرش در دانشگاه امیرکبیر شده است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

پیاچدی تست: درمورد رشته‌تان کمی توضیح می‌دهید؟

– این رشته در اصل زیرمجموعه­‌ای از مهندسی عمران می‎باشد، در واقع بخش اعظم مهندسی ایران را مهندسی عمران دربرمی‎گیرد، که گرایش‎های مختلفی از جمله مدیریت ساخت، سازه، ژئوتکنیک، هیدرولوژی، سازه‎های هیدرولیکی، مدیریت منابع آب و… دارد.

گرایش ما جدیدترین گرایش مهندسی عمران در ایران است که دانشگاه‎های معدودی آن را در مقطع ارشد و دکتری ارائه می‏کنند. البته در شهرستان‎ها در حال جذب هیئت علمی برای این رشته هستند ولی در تهران امسال در سه دانشگاه تهران، امیرکبیر و علم‎ و ‎صنعت پذیرش صورت گرفت. در سال گذشته دانشگاه شریف نیز در این رشته پذیرش داشته است.

در این گرایش تعداد شرکت‌کننده‎ها به دلیل شناور بودن آن زیاد است و همین‎طور این‎که کسانی که سابقه کارهای اجرایی در کارگاه‌های عمرانی علی‌­الخصوص مدیران پروژه و سرپرست­‌های کارگاه‌­های عمرانی به این رشته روی می‎آورند. کاری که من کرده‎ام این است که منابع را تهیه و شروع به مطالعه کرده‎ام.

پیاچدی تست: چطور منابع را شناسایی کردید؟

– در کنکور دکتری همان‎طور که در جریان هستید، دروس عمومی شامل زبان و استعداد تحصیلی مطرح است. در مورد درس‎های تخصصی، درس تحلیل سازه­‌ها و مقاومت مصالح که از دروس کارشناسی است و دو درس برنامه‎ریزی و کنترل پروژه و روش ساخت که از دروس تخصصی ارشد می‎باشند و به دلیل ضریب آن تعیین‌کننده هستند. در واقع من منابع را دیر متوجه شدم، ولی به‎هر‎حال متوجه شدم و توانستم از آن استفاده کنم.

پیاچدی تست: چرا مواردی را که می‎فرمایید دیر متوجه شدید؟

– خودم دیر شروع به مطالعه کردم. من از اول دی ماه تصمیم به مطالعه کردم و در کنار آن مشغول به کار نیز بودم. تقریباً شبی دو یا سه ساعت مطالعه می‎کردم و در کانال تلگرامی شما عضو شدم. تقریباً یک ماه آخر بود که به طور جدی مشغول به مطالعه شدم که البته موفق هم شدم.

پیاچدی تست: بار اول بود که در کنکور دکتری شرکت می‌کردید؟

– بله، برای بار اول بود که در کنکور دکتری شرکت می­کردم.

پیاچدی تست: از چه زمانی مطالعه برای آزمون را شروع کردید؟

– شروع مطالعه از اول دی‌­ماه بود؛ اما به­‌طور جدی از اول بهمن ماه ادامه دادم.

پیاچدی تست: چگونه انگیزه خود را در طول درس خواندن برای کنکور حفظ می‌کردید؟

– برای من که قصد اپلای به کشورهای دیگر را نداشتم و هدفم پذیرش به عنوان عضو هیئت علمی بود، انگیزه‌­ای بهتر از این موارد وجود نداشت. چرا که راه پیشرفت خودم را وابسته به اخذ پذیرش دکتری می‌دانستم.

پیاچدی تست: منابع کنکور را چه‌طور شناسایی کردید؟

– همان‌طور که عرض کردم دانشگاه‌­های معدودی دروس تخصصی مدیریت ساخت را ارائه می­‌کردند که بنده با مطالعه جزوات اساتید این دروس در دانشگاه­‌های مختلف به تسلط نسبی بر سؤالات رسیدم.

پیاچدی تست: میزان مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون دکتری به چه صورت بود؟ به طور متوسط روزی چند ساعت درس می‌خواندید؟

– من حدود یک ماه هر شب حدود 3 ساعت مطالعه داشتم و بعد از آن زمان مطالعه بنده تا حدود 8 ساعت در روز افزایش پیدا کرد.

پیاچدی تست: برای مطالعه دروس زبان و استعداد تحصیلی چه‌قدر زمان گذاشته بودید؟

– من طبق استراتژی که برای خودم تعریف کرده بودم، قصد پاسخگویی به سوالات زبان را نداشتم که همین عامل باعث شد که هم زمان مطالعه و هم زمان پاسخگویی به سؤالات درس زبان به سایر دروس اختصاص پیدا کند. در مورد استعداد تحصیلی هم خوشبختانه توانستم ظرف مدت 10 روز به تسلط نسبتاً خوبی برسم.

پیاچدی تست: بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتیجه احتمالی خودتان چه فکر می‌کردید؟

– با اطمینانی که از دقت خودم در پاسخگویی به سوالات داشتم از رتبه تک‌رقمی مطمئن بودم و حتی امید داشتم که رتبه یک کنکور باشم.

پیاچدی تست: رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی چه بود؟

– پروژه کارشناسی ارشد بنده یک پروژه صنعتی بود.

در حال نگارش یک کتاب در زمینه فناوری بتن­‌های خاص بودم.

معدل کارشناسی ارشدم بالا بود.

دو مقاله کنفرانس ملی داشتم.

پیاچدی تست: در مصاحبه‌ کدام دانشگاه‌ها شرکت کردید و هر یک به چه نحوی برگزار شد؟

– من به دلیل زمینه کاری مورد علاقه خودم که تکنولوژی بتن بود ترجیح دادم که فقط مصاحبه دانشگاه امیرکبیر را شرکت کنم. چون اکثر اساتید حاضر در جلسه مصاحبه بنده را می­‌شناختند و از رزومه آموزشی من اطلاع داشتند. سؤالات بیشتر در مورد رزومه پژوهشی بنده بود.

پیاچدی تست: چه توصیه‌ای برای داوطلبان دکتری 99 دارید؟

– توصیه بنده این است که از همین الان مطالعه خود را شروع کنند، مراجع را به درستی انتخاب کنند تا از مسیر اصلی منحرف نشوند و از اصلی‌ترین مسئله در زمینه مطالعه یعنی برنامه­‌ریزی دقیق غافل نشوند.

پیاچدی تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

– منابع را به­‌طور کلی خدمتتان عرض می­کنم: برای استعداد تحصیلی مجموعه فیلم‌­های یکی از اساتید نوظهور در این بخش بود که کمک خیلی زیادی به من کرد. دروس تحلیل سازه‌­ها و مقاومت مصالح را از کتاب­‌های سری عمران و کتاب یکی از اساتید استفاده کردم و دروس برنامه‌­ریزی و کنترل پروژه و روش ساخت را از جزوات اساتید دانشگاه­‌های برجسته ایران استفاده کردم.

پیاچدی تست: حرف آخر …

– فرصت­‌هایی که بنده در همین چند ماه شروع دکتری تجربه کرده­‌ام، هیچ‌وقت نمی‌توانستم با مدرک کارشناسی ارشد به دست آورم. از این رو به دوستان عزیز پیشنهاد می­‌کنم که حتماً اقدام به اخذ پذیرش مدرک دکتری علی‌­الخصوص از دانشگاه‌­های معتبر ایران اقدام نمایند.

همچنین از سایت پی ­اچ دی تست نیز کمال تشکر را دارم که یک همراه خوب برای اطلاع از هر آن چه که مورد نیاز یک داوطلب کنکور دکتری از جمله اخبار و دسترسی به سؤالات سال‌­های اخیر می­‌باشد، برای بنده بود.