دو هفته بیشتر برای رسیدن به قله موفقیت در آزمون کتبی دکتری 99 فرصت نداریم؛ در این دو هفته مرور و جمع‌بندی مهم‌ترین کاری است که باید انجام دهیم.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، زمان آزمون دکتری 99، نهم اسفند ماه است و کارت دکتری 99 نیز ششم اسفند منتشر خواهد شد.

حالا شما مانند دونده یک مسابقه دو هستید که بیشتر زمان مسابقه را دویده‌اید و در این دو هفته که لحظات پایانی مسابقه است باید تمام تلاشتان را بکنید تا سریع‌تر از دیگران به خط پایان برسید؛ باید همه انرژی خود را جمع کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

مرور منابع؛ پیش به سوی تثبیت مطالب در ذهن

در این دو هفته لازم است همه خوانده‌هایمان را مرور کنیم تا در ذهنمان بماند. اما برای مرور منابع لازم است نکاتی را مدنظر داشته باشیم.

منابع ما برای مرور و جمع‌بندی چیست؟

جمع بندی و مرور برای کنکور دکتری

خلاصه‌نویسی‌ها

قبلا در مورد اهمیت خلاصه‌نویسی با هم صحبت کرده بودیم (کلیک کنید). حالا که منابع را تمام و کمال خوانده‌ایم، وقت مرور خلاصه‌ها برای یادآوری نهایی است. یادداشت‌ها، حاشیه‌نویسی‌ها و مطالب مهمی که زیر آن‌ها خط کشیده‌ایم، در این مرحله به کمک ما می‌آیند تا آن‌چه را که قبلا خوانده‌ایم حسابی در ذهن نگه داریم.

کتاب‌ها و جزوات نکته و تست مؤسسات

این کتاب‌ها اگر چه اغلب به عنوان منابع اصلی برای کسب آمادگی برای کنکور دکتری توصیه نمی‌شوند، اما برای جمع‌بندی نهایی، یادآوری نکات مهم و تست زدن گزینه مناسبی هستند. در هنگام مرور مطالب با استفاده از این کتاب‌ها و جزوات سعی کنید در بخش‌های مختلف نگاهی هم به منابع اصلی داشته باشید.

تست زدن

تست زدن یک شیوه خوب برای محک زدن شرایط خودمان، مرور مطالب و نیز تمرین برای قرار گرفتن در شرایط آزمون دکتری است.

موقع تست زدن سعی کنید خود را در موقعیت کنکور قرار دهید. این شیوه تست‌زنی به ما کمک‌ می‌کند که بتوانیم زمان‌بندی مناسب برای پاسخ دادن به سؤالات در کنکور دکتری را یاد بگیریم.

بعد از پاسخ به تست‌ها، برای بخش‌هایی که ضعف داشتید، می‌توانید به خلاصه‌ها یا منابع اصلی رجوع کنید و مجددا آن‌ها را مرور کنید. این رفت و برگشت می‌تواند به نوعی مرور مطالب باشد.

برای مرور و جمع‌بندی مطالب هم برنامه‌ریزی داشته باشید

برای داشتن یک برنامه جامع به منظور مرور، می‌توانید روش را زیر در پیش بگیرید:
 
۱. فهرست کاملی از تمام منابع و مباحثی را که قرار است مرور کنید، تهیه نمایید.
 
۲. اولویت‌های مرور و جمع‌بندی را تعیین کنید.
 
۳. تخمین بزنید که مرور هر کدام از مباحثی که قرار است مطالعه شود، حدوداً چه‌قدر زمان نیاز دارد و سپس تخمین بزنید که مجموعاً برای یک مرور جامع به چه مدت زمانی احتیاج دارید.
 
۴. با توجه به توان فردی‌ و شرایطی که دارید، حدس بزنید که چه‌قدر زمان برای مطالعه و مرور مباحث دارید.
 
۵. در بین موارد ۳ و ۴ نتوانستید تناسب معقولی برقرار کنید و یک برنامه جامع مرور و جمع‌بندی برای خود آماده کنید. 

7 نکته مهم برای دوران جمع بندی و مرور برای کنکور دکتری

بی‌خیال خواندن مطالب جدید شوید!

گاهی از ترس این که نکند سؤالی از مباحثی که نخوانده‌ایم بیاید، وقت خود را صرف مطالب جدید می‌کنیم و از مرور مطالب قبلی می‌گذریم. غافل از این که مرور نکردن مطالب قبلی ممکن است باعث شود از همان چیزی که خوانده‌ایم هم نتیجه مطلوب نگیریم.

بنابراین، اگر تا به حال مبحثی را نخوانده‌اید، بهتر است آن را رها کنید و اگر پس از مرور زمان داشتید، به آن‌ها بپردازید. سعی کنید با مرور مطالب قبلی، درصد خود را افزایش دهید.

در مرور مطالب متعادل باشید

مرور مطالب لازم است نه خیلی سرسری و سطحی باشد و نه خیلی ریز و جزئی! نکات مهم، مطالبی که زیر آنها خط کشیده‌اید، یادداشت‌ها و غیره را به دقت بخوانید اما وارد مرور مجدد همه مطالب نشوید. به حافظه‌تان اعتماد کنید و با وسواس برای بازخوانی همه مطالب وقتتان را تلف نکنید.

مباحث مهم‌تر را به دفعات مرور کنید.

اگر مباحثی هست که اطمینان دارید در کنکور از آن‌ها سؤالی خواهد آمد، می‌توانید بیشتر بر روی آن وقت بگذارید تا تسلط بیشتری پیدا کنید. اگر زمان کافی دارید، مطالبی که احتمال طرح سؤال از آن‌ها در کنکور دکتری زیاد است را دوباره‌خوانی کنید و این بار سعی کنید جزئیات بیشتری یاد بگیرید.

خوب بخوابید

در دوران جمع بندی خواب منظمی داشته باشید. خواب منظم باعث می‌شود در زمان مطالعه احساس خستگی نکنید و بتوانید تمرکز خود را حفظ کنید.

باکیفیت غذا بخورید!

غذا خوردن در این روزهای باقی‌مانده تا آزمون دکتری خیلی مهم است. اولا غذایی نخورید که با ایجاد مشکلات گوارشی و یا بیماری‌های دیگر شما را به دردسر بیندازد و دومین غذاهایی بخورید که انرژی‌زا باشد.

از تنش‌ها به دور باشید.

این دو هفته را تا جایی که می‌توانید در آرامش سپری کنید تا بتوانید حداکثر انرژی خود را صرف درس خواندن کنید.

تا می‌توانید مرخصی بگیرید!

اگر شاغل هستید، الان وقت آن است که کمتر سر کار بروید و بیشتر درس بخوانید! تا جایی که می‌توانید مرخصی بگیرید. تعطیلات عید فرصت کافی برای استراحت کردن به شما خواهد داد. بنابراین، از مرخصی‌های خود برای درس خواندن و مرور مطالب استفاده کنید.

اگر هم شاغل نیستید که تا می‌توانید از فعالیت‌های روزمره‌تان مرخصی بگیرید! کمتر بیرون بروید، کمتر وقت با خانواده بگذرانید و خلاصه تا می‌توانید درس بخوانید!

در بخش نظرات این مطلب منتظر شنیدن حرف‌های شما درمورد دوران مرور و جمع بندی برای کنکور دکتری هستیم. شما چه شیوه‌ای دارید و چه نکاتی را رعایت می‌کنید؟

اینستاگرام آزمون دکتری