پارسه
موسسه آموزشی نگاره
دوره نگاره

گرایش های دکتری رﻳﺎضی

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

رشته رﻳﺎضی یکی از رشته های دوره دکتری گروه آزمایشی علوم پایه است که به تجزیه و تحلیل مسائل در قالب محاسبات و مدل‌سازی ریاضی می پردازد.

گرایش های دکتری رﻳﺎضی چیست؟

داوطلبان همه گرایش های دکتری رشته رﻳﺎضی لازم است در کنکور دکتری مجموعه امتحانی رﻳﺎضی شرکت کنند. بنابراین، آزمون مجزایی برای گرایش‌های مختلف این رشته در مقطع دکتری برگزار نمی‌شود.

گرایش های دکتری رﻳﺎضی

بر اساس دفترچه انتخاب رشته دکتری، فهرست گرایش های دکتری رﻳﺎضی به شرح زیر است:

 • رﻳﺎضی
  • ریاضی
  • زیربرنامه گراف و ترکیبیات
  • زیربرنامه آنالیز عددی
  • آنالیز
  • جبر
  • هندسه – توپولوژی
  • کاربردی
  • زیربرنامه رمز
  • زیررنامه ریاضی مالی
 • آموزش ریاضی

دفترچه انتخاب رشته دکتری رﻳﺎضی را از کجا دانلود کنم؟

همه رشته‌محل‌های دارای پذیرش در مقطع دکتری تخصصی در دفترچه انتخاب رشته دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اعلام می‌شود. بنابراین، دفترچه جداگانه‌ای برای رشته رﻳﺎضی منتشر نمی‌شود و همه اطلاعات لازم در دفترچه‌های مذکور ارائه می‌شود.

کدام دانشگاه ها در رشته رﻳﺎضی در مقطع دکتری پذیرش دارند؟

پذیرش در گرایش های دکتری رشته رﻳﺎضی در دوره های روزانه، نوبت دوم (شبانه)، پیام نور، پردیس خودگردان و دانشگاه آزاد اسلامی صورت می‌گیرد. دانشگاه‌های مختلفی در تهران و شهرستان‌ها در این رشته در مقطع دکتری پذیرش دارند.

برای کسب اطلاعات دقیق درخصوص دانشگاه های دارای پذیرش دکتری رﻳﺎضی و ظرفیت پذیرش دکتری رﻳﺎضی کلیک کنید.

نحوه پذیرش دکتری رﻳﺎضی

برای شرکت در آزمون دکتری رﻳﺎضی لازم است نسبت به ثبت نام در کنکور دکتری تخصصی در سایت سازمان سنجش در موعد مقرر اقدام کنید. زمان ثبت نام آزمون دکتری عموما در آبان یا آذرماه است.

رشته­ های مجاز به شرکت در آزمون دکتری رﻳﺎضی چیست؟

بنا بر دفترچه آزمون دکتری ۱۴۰۳ منتشره از سوی سازمان سنجش آموزش کشور، فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد همه رشته‌ها مجاز به شرکت در کنکور دکتری رشته رﻳﺎضی هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درخصوص رشته های مجاز به شرکت در کنکور دکتری رﻳﺎضی کلیک کنید.

برای پذیرش دکتری رﻳﺎضی دانشگاه آزاد چه باید کرد؟

با توجه به ادغام کنکور دکتری سراسری و دانشگاه آزاد، برای پذیرش در مقطع دکتری این رشته نیز لازم است در همان کنکور سازمان سنجش ثبت نام کنید. در هنگام اعلام نتایج اولیه آزمون دکتری، مجاز بودن به انتخاب رشته هم برای دانشگاه‌های سراسری و هم دانشگاه آزاد از سوی سازمان سنجش اعلام می‌شود.

در ادامه، فرایند انتخاب رشته دکتری رﻳﺎضی برای دانشگاه‌های سراسری از طریق سایت سازمان سنجش و برای دانشگاه آزاد از طریق سایت مرکز سنجش، پذیرش و فارغ‌التحصیلی دانشگاه آزاد صورت می‌گیرد. نتایج دعوت به مصاحبه و مصاحبه نیز جداگانه انجام می‌شود.

نتایج نهایی قبولی دکتری رﻳﺎضی برای دانشگاه‌های سراسری و دانشگاه آزاد از طریق سازمان سنجش اعلام می‌شود.

منابع دکتری رﻳﺎضی چیست؟

داوطلبان هر یک از گرایش‌های امتحانی آزمون دکتری رﻳﺎضی لازم است با توجه به سرفصل های آزمون دکتری رشته رﻳﺎضی که در دفترچه ثبت نام دکتری ۱۴۰۳ درج شده، نسبت به مطالعه و کسب آمادگی لازم برای آزمون اقدام نمایند.

سازمان سنجش هر ساله تنها به اعلام عناوین دروس امتحانی آزمون دکتری رﻳﺎضی و ضرایب دروس به صورت کلی اقدام می‌کند. بدین صورت که ضریب دروس عمومی (شامل زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی) برابر ۱ و ضریب دروس تخصصی برابر ۴ است. اما جزئیات منابع آزمون دکتری رشته رﻳﺎضی اعلام نمی‌شود.

دروس تخصصی آزمون دکتری رﻳﺎضی

– مجموعه دروس تخصصی در سطح کارشناسی شامل (مبانی علوم ریاضی، مبانی ماتریس‌ها و جبر خطی، مبانی آنالیز ریاضی)، (مبانی آنالیز عددی – مبانی احتمال – بهینه‌سازی خطی)، (مبانی جبر، توپولوژی) و کارشناسی ارشد شامل (آنالیز حقیقی ۱)، (جبر پیشرفته ۱)، (بهینه‌سازی خطی پیشرفته ۱- آنالیز عددی پیشرفته)، (اصول آموزش ریاضی)

دروس عمومی آزمون دکتری رﻳﺎضی

– استعداد تحصیلی

 زبان عمومی آزمون دکتری

داوطلبانی که قصد پذیرش در هر یک از گرایش های دکتری رﻳﺎضی را دارند، لازم است کلیه سرفصل‌های امتحانی مربوطه را مطالعه کنند.

برای مشاهده منابع پیشنهادی آزمون دکتری رﻳﺎضی به صفحه زیر مراجعه کنید:

منابع آزمون دکتری رﻳﺎضی

ثبت‌نام
باخبرم کن!

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها