پویا بدری متولد سال 1368 در حالی که مشغول به تحصیل در مقطع ارشد در رشته برق کنترل دانشگاه تربیت مدرس بود، موفق به کسب رتبه 5 در آزمون دکتری 93 در همین رشته گردید و تحصیل در دانشگاه خود را برای 4 سال دیگر تمدید نمود.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان در سال 87 وارد رشته مهندسی برق کنترل دانشگاه تبریز شده و پس از فارغ‌التحصیلی با معدل 06/17 از مقطع کارشناسی در سال 91، در همان سال در مقطع ارشد پذیرفته شده و در شهریور سال 93 با معدل 5/18 فارغ التحصیل شده است.

pouya

پیاچدی تست: از چه زمانی مطالعه برای آزمون دکتری را شروع کردید و چه قدر زمان به آن اختصاص داده بودید؟

از دو ماه قبل از کنکور مطالعه را آغاز کردم و اوایل روزی 1-2 ساعت وقت می‌گذاشتم که با نزدیک شدن به زمان برگزاری آزمون به 6-7 ساعت در روز افزایش پیدا کرد. با توجه به تحصیل در مقطع ارشد هم شرایط دشواری برای درس خواندن داشتم و هم از رزومه پژوهشی غافل شدم که بعدها تأثیر خود را نشان داد.

پیاچدی تست: با چه انگیزه‌ای در حالی که هنوز دانشجوی ارشد بودید، تصمیم گرفتید در آزمون دکتری شرکت کنید؟

از دوستانم شنیده بودم که وقتی بین مقاطع تحصیلی فاصله بیفتد، ممکن است انگیزه‌ای برای ادامه تحصیل وجود نداشته باشد. به همین علت تصمیم گرفتم که دکتری را به صورت پیوسته و بلافاصله پس از مقطع ارشد آغاز کنم.

پیاچدی تست: منابع مورد نیاز برای کسب آمادگی جهت آزمون کتبی را چگونه پیدا کردید؟

از دوستانی که در سال‌های گذشته در آزمون قبول شده بودند، سؤال کردم.

پیاچدی تست: برای دروس عمومی هم مطالعه‌ای داشتید؟

برای درس زبان با اطلاعات قبلی در آزمون شرکت کردم، اما برای درس استعداد تحصیلی، کتاب کتابخانه فرهنگ را مطالعه کردم که خیلی مفید بود. سؤالات استعداد به شکلی است که قبل از مطالعه، احساس می‌کنید قابل حل شدن نیستند. اما وقتی با فضای سؤالات آشنا بشوی، متوجه می‌شوی که حل کردن آنها آنقدرها هم دور از ذهن نیست.

پیاچدی تست: ارزیابی شما از سطح سؤالات آزمون چگونه بود؟

برای دروس عمومی نسبت زمان به تعداد سؤالات خیلی کم بود. سطح سؤالات تخصصی هم به نظرم بالاتر از سالیان گذشته بود.

پیاچدی تست: بعد از آزمون کتبی، چه رتبه‌ای برای خود پیش‌بینی می‌کردید؟

احساس می‌کردم که در آزمون خوب عمل کرده‌ام، اما چون از قبل در هیچ آزمون آمادگی شرکت نکرده بودم، نمی‌دانستم نسبت به بقیه چگونه عمل کرده‌ام و فکر می‌کردم رتبه‌ای حدود 15-16 کسب کنم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای برای شرکت در مرحله مصاحبه داشتید؟

معدل من در دو مقطع قبلی خوب بود، اما با توجه به این که هنگام شرکت در مصاحبه هنوز دانشجوی ارشد بودم تنها یک مقاله کنفرانسی داشتم. البته در حال حاضر که مشغول آماده شدن برای دفاع تا قبل از مهر ماه هستم، مقاله دارم. اما آن زمان نداشتم. در زمان مصاحبه هم خیلی از دوستانی که حضور داشتند، از پایان‌نامه ارشد دفاع کرده بودند و طبیعتاً مقالاتی داشتند.

من مدرک زبان هم نداشتم، اما داشتن مدرک زبان، حتی همین مدارک آزمون‌های داخل کشور، تأثیر مثبتی داشت.

پیاچدی تست: برای مصاحبه‌ به کدام دانشگاه‌ها رفتید و هر یک چگونه بود؟

من پنج اولویت انتخاب کردم. اولویت‌های من به ترتیب عبارت بودند از: 1. دانشگاه صنعتی شریف؛ 2. دانشگاه تهران؛ 3. دانشگاه خواجه‌نصیر؛ 4. دانشگاه تربیت مدرس؛ 5. دانشگاه امیرکبیر

در رشته ما روال بر این است که از قبل از مصاحبه به اساتیدی که زمینه کاری آنها با موضوعات مورد علاقه شما نزدیک است مراجعه کنیم. من در دانشگاه امیرکبیر در این امر موفق نبودم، در دانشگاه‌های تهران و خواجه‌نصیر هم با وجودی که قول‌هایی به من داده شده بود، اما نتیجه‌بخش نبود.

یک سؤال مشترک در همه مصاحبه‌ها در مورد اشتغال من در زمان تحصیل بود.

اولویت اول: دانشگاه صنعتی شریف

در این دانشگاه در مورد هدف از ادامه تحصیل سؤال شد. رزومه پژوهشی نیز مورد سؤال بود. در مورد موضوع پروژه‌های مقاطع گذشته و موضوع مورد علاقه برای پژوهش در مقطع دکتری نیز پرسش شد. یک سؤال تخصصی مربوط به رشته و این که سطح زبانم در چه حدی است نیز توضیحاتی خواسته شد.

اولویت دوم: دانشگاه تهران

مصاحبه در این دانشگاه چندان جدی نبود. دو تن از اساتید حضور داشتند، مدارک را تحویل می‌گرفتند و در حدود یک دقیقه سوابق تحصیلی خود را معرفی کردم.

اولویت سوم: دانشگاه خواجه نصیر

با وجودی که در این دانشگاه 14 نفر در دوره روزانه پذیرفته شد. در حالی که در مقایسه با سایر داوطلبین رزومه بدی نداشتم، قبول نشدم.

اولویت چهارم: دانشگاه تربیت مدرس

انتخاب این دانشگاه به عنوان اولویت چهارم در حالی که هنوز مشغول به تحصیل در آنجا بودم، بازخورد خوبی نداشت. با این حال دانشگاه تربیت مدرس امتیازات را واقعاً بر اساس سوابق دادند و انتخاب آنجا به عنوان اولویت چهارم تأثیر منفی در امتیازدهی در مصاحبه نداشت.

اولویت پنجم: دانشگاه امیرکبیر

متأسفانه نتوانستم در این دانشگاه با استادی که زمینه کاری یکسانی با موضوع مورد علاقه‌ام داشته باشد صحبت کنم و با توجه به محدودیت زمانی قبل از مصاحبه، دیگر مراجعه نکردم و در مصاحبه نیز حضور نیافتم.

پیاچدی تست: حرف آخر؟

یک نکته مهم که مایل هستم ذکر کنم این است که دوستان از رزومه پژوهشی در کنار مطالعه برای آزمون کتبی غافل نشوند.

از پی‌اچ‌دی تست بابت خبررسانی از آغاز ثبت‌نام کنکور دکتری و بعد از آن تشکر می‌کنم. ضمن این که صفحه مشاوره مصاحبه دکتری در انجمن پی‌اچ‌دی تست نکات مفیدی به من یاد داد.

پیاچدی تست: چه منابعی برای آمادگی جهت آزمون مطالعه کرده بودید؟

سعی کردم کتب مرجع را برای دروس تخصصی مطالعه کنم. برای کنترل خطی کتاب اوگاتا، برای کنترل مدرن و کنترل چندمتغیره هم کتاب‌های دکتر خاکی صدیق را مطالعه کردم. همچنین برای استعداد تحصیلی کتاب خانه فرهنگ را مطالعه کردم.

1

2

اینستاگرام آزمون دکتری