مدرسان شریف  بسته مقاله نویسی  کتاب مصاحبه دکتری  هم آموز

مصاحبه با رتبه برتر آزمون دکتری 93 دانشگاه آزاد رشته روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی

آقای کریم نیکنام متولد سال 1353، تحصیل در مقطع کارشناسی را در رشته علوم تربیتی در دانشگاه پیام نور اردبیل در سال 73 آغاز نموده و در سال 78 از این مقطع فارغ‌التحصیل گردیده است. ایشان تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران ادامه داده و در سال 90 این مقطع را نیز به اتمام رسانیده است.

وی با شرکت در آزمون دکتری 93 رتبه 5 را در مرحله آزمون کتبی در رشته روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی کسب کرده و سپس با رتبه کل  3، موفق به پذیرفته شدن در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات گردیده است.

Image0003

پیاچدی تست: چطور شد که پس از چند سال، تصمیم به ادامه تحصیل در مقطع ارشد و سپس دکتری گرفتید؟

زمانی که مشغول به تحصیل در مقطع در کارشناسی بودم، تمایل به ادامه تحصیل داشتم، اما به دلیل پاره‌ای مشکلات وقفه‌ای پیش آمد. در سال 86 دوباره آغاز به درس خواندن کردم و با فاصله کمی رد شدم. سال 87 در آزمون شرکت نکردم و سال 88 موفق شدم در دانشگاه تهران پذیرفته شوم. سپس این مسیر را با کسب آمادگی برای آزمون دکتری ادامه دادم.

پیاچدی تست: روند شما برای کسب آمادگی برای آزمون دکتری چگونه بود؟

از زمان فارغ‌التحصیلی از مقطع ارشد درس می‌خواندم، اما از شهریور ماه به طور خاص برای آزمون دکتری آماده شدم. من با 4 ساعت مطالعه در روز آغاز کردم و از آذر ماه میزان مطالعه‌ام را به 8 ساعت رساندم. اما در دی ماه که مدارس تعطیل بود (چون من در آموزش و پرورش شاغل بودم)، روزی 15 ساعت درس می‌خواندم. از دی ماه به بعد به مرور و خواندن خلاصه‌ها پرداختم.

پیاچدی تست: منابع مورد نیاز برای آزمون را چگونه پیدا کردید؟

من خودم را برای آزمون سراسری آماده می‌کردم و بیشتر منابع آن را می‌خواندم. درصد دروس تخصصی‌ام در آزمون سراسری هم خیلی خوب بود. من بیشتر کتاب‌های مؤسسه مدرسان شریف را خواندم، همچنین کتاب‌هایی که از سوی اساتیدم معرفی شده بود را مطالعه کردم.

پیاچدی تست: برای زبان تخصصی هم مطالعه‌ای داشتید؟

حدود 80% از کتاب انتشارات سمت را به خوبی مطالعه کرده بودم.

پیاچدی تست: پیش‌بینی شما از نتیجه آزمون کتبی بعد از برگزاری کنکور چه بود؟

در آزمون دانشگاه مطمئن بودم که رتبه خوبی کسب می‌کنم.

پیاچدی تست: چه رزومه‌ای برای شرکت در مرحله مصاحبه داشتید؟

– 1 کتاب تألیف شده

– 1 کتاب در دست تألیف

– پایان‌نامه با طرح پژوهشی استانی با نمره 19/5

– ترجمه کتاب با همکاران زیر نظر دکتر غباری

– 1 مقاله ISC

– 1 مقاله پذیرش شده در مجله علمی-پژوهشی

– 3 مقاله در نشریات مختلف

– دو ترم سابقه تدریس دانشگاهی

– مدرک زبان

– راه‌اندازی اولین کلینینک تخصصی کودکان استثنایی در استان با مجوز نظام روانشناسی

– مجوز تأسیس مرکز توانبخشی و آموزش کودکان دارای اختلالات یادگیری از وزارت آموزش و پرورش

– 20 جلسه کارشناس روانشناسی برنامه‌های شبکه استانی سیما

پیاچدی تست: مصاحبه‌ به چه شکلی برگزار شد؟

اساتید دانشگاه تهران در مصاحبه حضور داشتند که در نوشتن مقاله و کتاب با آنها همکاری کرده بودم و به خوبی مرا می‌شناختند و یک بار توسط آنان در نظام روانشناسی مصاحبه شده بودم. بنابراین به لحاظ روحی شرایط مناسبی داشتم. در مورد رزومه‌ام از من سؤال شد. از پایان‌نامه ارشد و کتاب‌هایم از من سؤال شد. چند سؤال تخصصی هم مطرح شد که سؤالات نسبتاً ساده‌ای بودند. همچنین سؤالات روش تحقیق و آمار پرسیده شد.

پیاچدی تست: توصیه به دواطلبین دکتری 94؟

دوستان ضمن این که خوب درس می‌خوانند، توجه کنند که مرور مطالب بسیار اهمیت دارد. همچنین خودشان را برای تست زدن آماده کنند. موضوع دیگر این که مهارت‌های شناختی و فراشناختی را به خوبی به کار گیرند. برنامه‌ریزی داشته باشند و مطالب را به خوبی سازماندهی کنند. همیشه برای کنترل و مدیریت اضطراب برنامه داشته باشند و اگر لازم شد از دیگر متخصصان کمک بگیرند. یادشان باشد که نباید توکل بر خدا را فراموش کنند.

پیاچدی تست: چه منابعی برای آمادگی جهت آزمون مطالعه کرده بودید؟

– روانشناسی بالینی:

1) جزوه مدرسان شریف

2) آسیب‌شناسی روانی باچر مینکا هولی ترجمه سید محمدی

3) آسیب‌شناسی روانی کرینگ ترجمه شمسی‌پور

– روانشناسی رشد:

خلاصه مباحث علوم تربیتی 2 بخش روانشناسی رشد – خلعت‌بری و شیرودی، نشر پردازش

– روانشناسی کودکان استثنایی:

1) جزوه مدرسان شریف

2) هالاهان و کافمن

3)کتاب‌های دکتر افروز

4) خلاصه مباحث علوم تربیتی 2 بخش کودکان استثنایی

– زبان تخصصی:

متون تخصصی کودکان استثنایی منصور کوشا نشر سمت

– آمار و روش تحقیق:

1) جزوه مدرسان شریف

2) آمار دکتر دلاور

3) آمار استنباطی دکتر هومن

4) روش‌های تحقیق دکتر زهره سرمد و همکاران

5) خلاصه مباحث علوم تربیتی 2 بخش آمار و روش تحقیق

1

2

کانال تلگرام دکتری پی اچ دی تست
avatar
کیانا
کیانا

سلام منم میخوام واسه ارشد بخونم لطفا منابع رشته ی مشاوره و راهنمایی و رو برای من بنویسید .ممنون .

سیران
سیران

با سلام. من رتبه کتبی دکتری ازاد 94، رشته روانشناسی عمومی 10 شدم. تا یک هفته دیگه مصاحبه دارم. میشه لطفا جهت امادگی مصاحبه منو راهنمایی کنید. خیلی استرس دارم.

فرهان ببري اجيرلو
فرهان ببري اجيرلو

با سلام خدمت آقاي نيكنام
موفقيتتان قابل تحسين است برادر تبريك ميگم…
بنده از شهرستان پارس آباد مغان ،داوطلب دوره دكتري روانشناسي وآموزش كودكان استثنايي هستم و به راهنمايي رتبه هاي برتر هم خيلي نياز داشتم،شخصيت هاي موفق و لايق تحسيني مثل شما را در دور دستها مي گشتم اما آب در كوزه و ما گرد جهان مي گرديم … خيلي خيلي خوشحال شدم…

مژده
مژده

لطفا با نفراول مديريت اموزشي هم مصاحبه كنيد

ava-mohandesi mavd
ava-mohandesi mavd

سلام
آیا امکان داره با نفرات اول کنکور مهندسی مواد هم مصاحبه بفرمایین؟….
سپاس گذارم

مظاهر
مظاهر

باسلام لطفااگرمقدورباشدازموفقین دکترای مدیریت بنویسیدکه چگونه راه موفقیت راپیموده اند

روان شناسی
روان شناسی

سلام خانم رقیه
لطفا منابعی که مطالعه کردین رو معرفی کنید برای بنده.
ممنون

رقیه
رقیه

سلام دوست گرامی من وضعیت ذهنی و شناختی و مطالعاتی خودم رو آشنا بودم و از طرفی طول تحصیل خیلی عمیق مطالعه میکردم. بنابراین لزومی ندیدم منابع اصلی رو اول بخونم بعد برم سراغ سوالات و تست و تصمیم گرفتم مهندسی معکوس بکنم (!) هرچی کتب تست دم دستم اومد خریدم و سوالات تستی و تشریحی شون را خوندم البته پکیج مدرسان را خیلی دقیق و ریزبینانه مطالعه کردم. جاهاییکه میدیم ضعف دارم به کتب اصلی و جزواتم در طول سالهای تحصیلم مراجعه میکردم. برای کسانیکه رشته شون غیر مرتبط بوده یا …توصیه میکنم خوندن منابع اصلی را فراموش نکنند.… ادامه نظر»

باقری
باقری

سلام
دوست عزیز شما که هم متاهل هستی، هم بچه دارید، هم شاغل هستید دیگه برای چی اصرار برای ادامه تحصیل دارید؟
لاقل این فرصت رو در اختیار کسانی بگذارین که مجرد مانده اند و شغلی پیدا نکرده اند و ادامه تحصیل تنها چاره شان است

مهسا
مهسا

فکر کنم خیلی خوب نباشه که از دوستمون بخوایم که ادامه تحصیل نده. من شاغلم، متاهلم و کارهای جانبی هم انجام میدم و دانشجوی دکتری هم هستم. این یه تصمیم کاملا شخصی هستش. مطمئنا ایشون خودشون سبک و سنگین کردن و به این نتیجه رسیدن که در کنار فعالیت ها و مشغلاتشون میتونن دکتری بخونن.

رقیه
رقیه

سلام دوست عزیز
درک میکنم وضعیت شما رو. خیلی سخته. امیدوارم یه شغل خوب و یه همسر بادرک و خیییییییلی خوب نصیبتون بشه، بعدش ببینید که دلتون میخواد کنار اونا حس و نیاز تحصیل و یادگیری تون هم ارضا بشه.
واقعا وضعیت شغل و ازدواج جوانان خیلی وقتا برام غم انگیزه..هرچه زودتر باید راهکارهای موثری اندیشیده بشه..موفق باشین و خشنود از زندگی و جوونی تون..

مریم
مریم

سلام لطفا با رتبه های برتر دکتری تاریخ ایران مصاحبه کنید خواهش میکنم.

الی
الی

سلام بهتون تبریک میگم وبراتون ارزوی موفقیت های روزافزون رو از خداوند خواستارم…ا.ل.ی…

سوال
سوال

سلام
لطفا با نفرات برتر رشته مهندسی صنایع هم مصاحبه کنید
باتشکر

فیزیولوژی ورزشی
فیزیولوژی ورزشی

سلام لطفا با نفرات برتر گرایش فیزیولوژی ورزشی هم مصاحبه نمایید باتشکر

رقیه* روانشناسی
رقیه* روانشناسی

سلام آقای نیکنام محترم علم دوستی و استمرار و استقامتتون برای رسیدن به اهداف علمیتون قابل تحسین هست. موفق باشید. اگه دلتون بخواد، میشه بگید نتیجه کنکور سراسری تون چطور بود؟ چون منم رتبه 14 کنکور سراسری روانشناسی بودم با معدل 18/34 و 25 تا مقاله (10 تا مجله بقیه کنفرانسهای ملی و آسیایی و جهانی) ولی لیسانسم پیام نور بود و فوق لیسانسم آزاد، 34 ساله و شاغل. من از مرحله مصاحبه رد شدم و حدودا 2 ماه طول کشید که از ناراحتی حاصلش برهم بعدش تصمیم گرفتم دوباره برای 94 بخونم ولی باخودم گفتم که 94 هم اگه… ادامه نظر»

فرناز
فرناز

سلام رقیه جان. واقعا ناراحت شدم هرچند من از اساتید مصاحبه کننده و نحوه امتیاز دهیشون به شمااطلاعی ندارم ولی رتبه کتبی شما واقعا استعداد و لیاقت شما را برای حضور در سر کلاسهای دکتری روزانه می رسوند. میخواستم بدونم شما کجا به مصاحبه دعوت شدید و رفتین؟

رقیه
رقیه

سلام من به ترتیب به سلامت دانشگاه تهران- بالنی شاهد- بالینی بهشتی- سلامت خوارزمی- عمومی ارومیه دعوت شدم. دوتا بالینی ها رو نرفتم برای مصاحبه و بقیه جاها رو رفتم. بیشترین نمره مصاحبه 62 از تهران و کمترین از ارومیه 41 بود.
خوارزمی و ارومیه اصلا جلسه منطقی و هدفمند نبود متاسفانه و جدی گرفته نشدم.. بنظرم نقاط ضعفم از دید مصاحبه گران: دانشگاههای فارغ التحصیلی ام، سنم، اشتغالم، فرزنددار بودنم، و نداشتن مدرک زبان بود.
امیدوارم که تجارب ناخوشایند من به درد شما دوستان گلم بخوره.

نجار
نجار

سلام رقیه خانوم, یادتون باشه تو مصاحبه ها منم بودم, از اردبیل ارشدمو گرفتم, رتبه سی و هشت, شبانه های تهران, خوارزمی و فردوسی هم قبول نشدم, روزانه اردبیل هم,رزومم خوب نبود, ولی حالا که رزومه شما رو دیدم نا امید شدم واقعا قبولی تو این شرایط خ سخته, موفق باشید

رقیه
رقیه

سلام دوست عزیز متاسفانه دقیق یادم نمیاد که کدوم یک از دوستان هستید و امیدوارم که آینده تون بهتر رقم بخوره. شبانه تهران رتبه های 40 و شصت و خرده ای قبول شده اند.. شاید رزومه خوبی داشته اند شاید!!! البته هردو دوست محترم میگفتند که رزومه پژهشی خاصی ندارند و پیشینه آموزشی شون خوب بود. به هرحال من از همین الانشم روی تز دکتریم فعالیتهایی میکنم که میدونم نتایجش انشالله نه برای ایران که برای تموم بیماران…در جهان میتونه بدرد بخوره. فکر کردن به اهدافم حس های منفی ایجاد شده از رد شدنم در مرحله اول را از بین… ادامه نظر»

سید احمده اشمی
سید احمده اشمی

خواهر جان اشتباه شما این است که در 2 محل مصاحبه شرکت نجستی . از 3 محل تهران که همیشه رتبه تک رقمی ها در اولویت هستند . در حالی که شما رتبه 14 بوده ای و مدر ک زبان هم نداشتی بنابراین 13 نفر بالاتر از شما که مدرک زبان داشته اند نسبت به شما اولویت بیشتری داشته اند و در ثانی مگر دانشگاه تهران چند نفر میگیرد. بنا براین از نظر قانونی هم حساب کنی شانس شما در تهران کمتر است حتما 13 نفر بالاتر ازشما هم از دانشگاه تهران بوده اند و هم مدرک زبان ومقاله هم… ادامه نظر»

رقیه
رقیه

ممنونم احمد عزیز پیشینه آموزشی من شاید ضعیف بوده اما از اونجاییکه رتبه های تک رقمی رو هم دیدم هم نفر اول رزومه پژوهشی ایران بودم و هم نفر اول دروس تخصصی ایران. من میانگین تخصصیم 61.69 بود و نفر اول 53-54. به هرحال شما تو جلسات من نبودی عزیزم. تو خوارزمی با من درباره کباب بناب شوخی شد و دو سه تا سوال که همه رو جواب دادم..تو ارومیه هم قربانی تسویه حسابهای شخصی شدم.. ناراحت خودم نیستم چون اصلا انتظار نداشتم 93 رتبه بیارم و برنامه م برای 94 بود..ناراحت خیلی جوانانی هستم که کلی انرژی و شادابی… ادامه نظر»

سحر
سحر

سلام لطفا با نفرات برتر رشته محیط زیست، گرایش ارزیابی و امایش سرزمین مصاحبه ای داشته باشید

زهرا کاکا
زهرا کاکا

سلام لطفا نفر اول دکتری روانشناسی تربیتی را دعوت کنید.تشکر

حدیث
حدیث

سلام لطفا با رتبه برتر رشته زمین شناسی-آبشناسی نیز مصاحبه و در مورد منابع حتما از آنها سوال شود
باتشکر

فرزانه
فرزانه

سلام
آقای نیکنام این موفقیت رو بهتون تبریک می گم.
مصاحبه خوبی بود .ممنون
موفق باشید