خانم نوشین بصیری با شرکت در آزمون دکتری 95 رشته روانشناسی موفق به کسب رتبه 18 شده و در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته روانشناسی بالینی دانشگاه شیراز است.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ایشان فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد رشته روانشناسی بالینی دانشگاه اصفهان در سال 1393 بوده و از مقطع کارشناسی رشته روانشناسی صنعتی و سازمانی در سال 90 از دانشگاه اصفهان فارغ‌التحصیل شده است.

rotbe 18 ravanshenasi

پی‌اچ‌دی ‌تست: بار اول بود که در کنکور دکتری شرکت می‌کردید؟

– خیر، سال گذشته هم به صورت آزمایشی و بدون مطالعه در آزمون شرکت کردم.

پی‌اچ‌دی ‌تست: مطالعه برای آزمون دکتری را از چه زمانی آغاز کردید؟

– در آزمون‌های آزمایشی شرکت کردم و مطابق برنامه آن از اواسط آذر ماه شروع به مطالعه کردم، حدود 3 تا4 ماه برای آزمون مطالعه کردم.

پی‌اچ‌دی تست: میزان مطالعه شما جهت آمادگی برای آزمون دکتری روزانه چند ساعت بود؟

– روزهایی که سر کار می‌رفتم (3 روز در هفته)، شاید 1 ساعت درس می‌خواندم. اما بقیه روزها بین 3 تا 4 ساعت مطالعه داشتم. من سرعت خوبی در درس خواندن دارم. با توجه به سرعتم در درس‌خواندن، حجم مطالبی که در مدت زمان کوتاه می‌خواندم زیاد بود. فکر می‌کنم بهتر است هر کس با توجه به شناختی که از میزان زمان لازم برای مطالعه خود دارد، برنامه‌ریزی کند. شاید این زمان برای فردی 8 ساعت و برای شخصی دیگر 2 ساعت باشد.

پی‌اچ‌دی ‌تست: برای مطالعه دروس زبان و استعداد تحصیلی چه‌قدر زمان گذاشته بودید؟

– فقط دروس تخصصی را خواندم. برای استعداد تحصیلی تست‌های آزمون‌های آزمایشی که در آن شرکت کرده بودم کمک‌کننده بود. زبانم بد نبود، اما در آزمون چون بعد از دفترچه اختصاصی، باید به سؤالات دفترچه عمومی پاسخ می‌دادیم، فکر می‌کنم کارایی لازم برای دروس عمومی را نداشتم.

پی‌اچ‌دی تست: بعد از کنکور در مورد سطح آزمون و نتیجه احتمالی خودتان چه فکر می‌کردید؟

– سؤالات آزمون خیلی پیچیده نبود، اما متأسفانه زیاد بی‌دقتی کرده بودم و تصور می‌کردم با توجه به سطح سؤالات، همه در آزمون عملکرد خوبی داشته‌اند و اصلاً انتظار قبولی نداشتم و مشغول برنامه‌ریزی برای کنکور 96 بودم.

پی‌اچ‌دی تست: رزومه شما جهت شرکت در مرحله مصاحبه علمی چه بود؟

– سه مقاله علمی پژوهشی (که یکی‌ از آن‌ها در حین مصاحبه‌ها آمد و بنابراین در برخی مصاحبه‌ها دو مقاله داشتم)

– دو کتاب (یک ترجمه و یک تألیف)

– 11 مقاله همایشی

– دو همکاری در طرح پژوهشی که به سختی امکان همکاری در آن‌ها را پیدا کرده بودم، چون پیش از مصاحبه به من گفته بودند که همکاری در طرح پژوهشی اهمیت زیادی در مصاحبه دارد، اما در مصاحبه‌ها اهمیتی به آن‌ها ندادند!

پی‌اچ‌دی تست: در مصاحبه‌ کدام دانشگاه‌ها شرکت کردید و هر یک به چه نحوی برگزار شد؟

– من در مصاحبه دانشگاه تهران، شهید بهشتی، تربیت مدرس، خوارزمی، اصفهان و شیراز حضور یافتم. اما در مصاحبه دانشگاه علامه و الزهرا به دلیل تداخل با سایر مصاحبه‌ها نتوانستم حضور پیدا کنم. مصاحبه‌هایی که شرکت کردم وجوه مشترکی داشتند. تقریباً در همه مصاحبه‌ها باید دورنمایی از موضوع پروپوزال داشتیم. باید کاملاً فکرشده به سؤالات اساتید در این رابطه پاسخ می‌دادیم. ضمن این که در مصاحبه هر گرایش، سؤالات تخصصی آن گرایش مطرح می‌شد.

در دانشگاه خوارزمی دو گرایش عمومی و سلامت شرکت کردم که در نهایت برای گرایش عمومی به عنوان پذیرفته‌شده اصلی و برای گرایش سلامت به عنوان ذخیره پذیرش شدم. در دانشگاه بهشتی نیز نفر دوم ذخیره بودم .

ظاهراً در دانشگاه تهران فقط رتبه‌های تک‌رقمی پذیرش شدند، در حالی که سایر دانشگاه‌ها اهمیت زیادی به رتبه نمی‌دادند و مجموع مؤلفه‌ها را می‌سنجیدند.

دانشگاه شهید بهشتی آزمون کتبی را به صورت حذفی برگزار کرد. یعنی پس از اعلام نتایج آزمون کتبی، فقط برخی از داوطلبان به مصاحبه شفاهی دعوت شدند و حتی بسیاری از رتبه‌های تک‌رقمی به مصاحبه راه پیدا نکردند، اما رتبه‌های بالا در این دانشگاه پذیرش شدند. از پروپوزال موردنظر برای دکتری سؤالات زیاد پرسیده شد و بر آن تأکید زیادی شد. از پایان‌نامه ارشد هم سؤال کردند و لازم بود که کاملاً بر مباحث مسلط باشیم.

در دانشگاه تربیت مدرس، آزمون کتبی علمی نبود و فقط دارای یک سؤال بود که می‌خواستند ایدئولوژی داوطلبان را بسنجند.

در نهایت من در دانشگاه‌های اصفهان، شیراز ، تربیت مدرس و خوارزمی پذیرفته شدم که با توجه به گرایش بالینی دانشگاه شیراز را انتخاب کردم.

پی‌اچ‌دی تست: برای داوطلبان آزمون دکتری 96 چه توصیه‌ای دارید؟

– زیاد خود را درگیر کلاس‌های مختلف نکنند. برای آزمون دکتری باید مفاهیم را درک کرد. شاید به‌جز درس آمار، لازمه کسب درصد خوب در سایر درس‌ها تمرکز بر روی کتاب‌ها است و نه کسب مهارت‌های تست‌زنی. البته درس آمار هم اگر وقت گذاشته شود، به نظرم شرکت در کلاس ضروری نیست.

پی‌اچ‌دی تست: منابع مورد نیاز جهت کسب آمادگی برای کنکور را چگونه شناختید؟

– از دوستانم که سال‌های قبل پذیرش شده بودند، سؤال کردم. منابع اصلی رشته روانشناسی را فکر می‌کنم همه دوستان از آن‌ها اطلاع دارند و اکثراً همان دروس کنکور مقطع ارشد هستند که در دوره کارشناسی و ارشد مرور شده‌اند. در کنار منابع اصلی، از کتاب‌های تست مدرسان شریف هم استفاده کردم که صرفاً جهت آشنایی با تست‌ها بود و هر کتاب دیگری هم می‌تواند مفید باشد.

پی‌اچ‌دی تست: سخن پایانی؟

– کنکور به نظر دست‌نیافتنی است، اما با مطالعه مناسب و بدون نگرانی می‌توان به هدف رسید. ضمن این که برای مقطع دکتری، رزومه پیش‌زمینه شرکت در آزمون است.

 

پی‌اچ‌دی ‌تست: چه منابعی جهت آزمون دکتری مطالعه کردید؟

من به دلیل محدودیت زمانی از کتاب‌های کمک‌آموزشی مدرسان شریف استفاده کردم، اما کتاب‌هایی که منابع اصلی این رشته هستند، را معرفی می‌کنم که بهتر است متقاضیان کنکور بخوانند. البته لازم به ذکر است اکثراً برای هر درس چند کتاب معرفی می‌شوند که کاملاً شبیه هستند. اما داوطلبان نگران تعداد زیاد کتاب‌ها نباید باشند، چرا که تنها شیوه بیان مطالب متفاوت است.

درس روان‌شناسی رشد:

1- کتاب رشد لورا برگ جلد 1 و 2 ( البته جلد 2 اهمیت کم‌تری دارد، اما جلد 1 حتماً خوانده شود)

2- کتاب نظریه‌های رشد کرین مفاهیم و کاربردها نویسنده کرین ترجمه دکتر غلامرضا خوی‌نژاد و دکتر رجایی (این کتاب بسیار مهم است و برخی مطالب آن حتی در کتاب‌های کمک‌آموزشی نیامده است، اما هر ساله در کنکور سؤالاتی از آن مطرح می‌شود.)

3- روا‌ن‌شناسی ژنتیک دکتر منصور و دکتر دادستان (البته کتاب کمی ثقیلی است)

آسیب‌شناسی روانی:

1- کتاب آسیب‌شناسی کاپلان و سادوک ترجمه فرزین رضاعی (3 جلد دارد، که جلد 2 بسیار مهم است)

2- کتاب آسیب‌شناسی روانی هالجین ترجمه سید محمدی

3- روانشناسی مرضی و کودکان استثنایی سیف نراقی و نادری

روان‌شناسی شخصیت:

1- روان‌شناسی شخصیت شولتز ترجمه سید محمدی

2- روان‌شناسی شخصیت فیست و فیست ترجمه سید محمدی

(توصیه می کنم برای این درس هر دو کتاب مطالعه شود. برخی مطالب همپوشانی دارد، اما برخی بخش‌ها نیز متفاوت هستند و در کنکور بخش‌هایی از هر دو کتاب سؤال آمده بود)

آمار و روش تحقیق:

1- روش تحقیق در علوم رفتاری دلاور

2- آمار و احتمالات کاربردی در علوم رفتاری دلاور

نوروسایکولوژی:

این درس امسال به کنکور دکتری 96 اضافه شده و درس روان‌شناسی یادگیری حذف شده است.

1- روان‌شناسی فیزیولوژیکی جیمز کالات – ترجمه یحیی سیدمحمدی

2- مقدمه نوروپسیکولوژی داود معظمی

نهایتاً توصیه اکید می‌کنم که داوطلبان بعد از مطالعه هر درس حتماً تست‌های سال‌های گذشته را مرور کنند تا با شیوه سؤال‌دهی از آن مطلب مشخص آشنا شوند.

karname rotbe 18 ravanshenasi

اینستاگرام آزمون دکتری