از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

 

ثبت نام آزمون دکتری 99 احتمالاً در آذر ماه سال جاری آغاز خواهد شد. داوطلبانی که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی دارند، لازم است در موعد مقرر نسبت به ثبت نام اقدام نمایند. در این مطلب سعی کرده‌ایم تاریخ دقیق ثبت نام کنکور دکتری 99، مراحل ثبت نام و نیز جزئیات برگزاری آن را شرح دهیم و نکاتی که لازم است داوطلبان مدنظر داشته باشند را گوشزد کنیم.

 

 

ثبت نام دکتری 98

زمان ثبت نام آزمون دکتری 99

زمان ثبت نام آزمون دکتری 98

شرایط ثبت نام در آزمون دکتری 99

ثبت نام کنکور دکتری 98

نحوه ثبت نام کنکور دکتری 99

زمان برگزاری آزمون دکتری 99

مصاحبه دکتری 98

مراحل پس از آزمون کتبی دکتری 99

تعداد داوطلبان دکتری سال‌های گذشته

 

همه چیز درباره آزمون دکتری 99

 

 

زمان ثبت نام آزمون دکتری 99

ثبت نام دکتری 98 - 99 سراسری و ازاداحتمالاً امسال نیز همچون سال گذشته، زمان ثبت نام آزمون دکتری 99 در نیمه اول آذرماه خواهد بود. ثبت نام دکتری 98 از 6 آذر ماه سال 97 از طریق سایت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شد و تا 12 آذرماه ادامه داشت. البته هر ساله زمان ثبت نام آزمون دکتری پس از اتمام مهلت مقرر، تمدید نیز می‌شود. لازم است داوطلبان عزیز در موعد مقرر نسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

داوطلبان می توانند برای اطلاع لحظه ای از شروع ثبت نام آزمون دکتری 99 به عضویت در کانال تلگرامی آزمون دکتری پی اچ دی تست درآیند.

 

از سال 1396 آزمون دکترا تخصصی دانشگاه‌های سراسری و آزاد تجمیع شد.

 

زمان ثبت نام دکتری آزاد 99

آزمون دکترا سراسری و آزمون دکتری دانشگاه آزاد اسلامی از سال 1396 ادغام شده است و به صورت یکپارچه برگزار می شود.

بنابراین، زمان ثبت نام آزمون دکتری آزاد 99 نیز همزمان با ثبت نام دکترا سراسری 99 در سایت سازمان سنجش خواهد بود.

بجز مرحله ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد و برگزاری آزمون کتبی به صورت مشترک با آزمون دکتری سراسری از سوی سازمان سنجش، سایر مراحل شامل انتخاب رشته دکتری، دعوت به مصاحبه دکتری و نیز اعلام نتایج نهایی دکتری دانشگاه آزاد به صورت مستقل از طریق مرکز سنجش و پذیرش دانشگاه آزاد اسلامی طی می شود.

ظرفیت پذیرش دکتری دانشگاه آزاد 98 ، 10هزار نفر اعلام شده است.

کانال تلگرام دکتری

نکات و شرایط ثبت نام در آزمون دکتری 99

داوطلبان کنکور دکترا 99 لازم است با مدنظر داشتن نکات و شرایط زیر نسبت به ثبت نام در آزمون دکتری اقدام نمایند:

شرایط ثبت نام آزمون دکتری 98

1- ازجمله شرایط ثبت نام دکتری 99 ، عدم پذیرش در دوره روزانه در آزمون دکتری 98 است.

در حقیقت پذیرفته‌شدگان نهایی دوره روزانه مقطع دکتری در سال 98 یک سال از شرکت در آزمون دکتری تخصصی سراسری و آزاد محروم هستند. (برای کسب اطلاعات بیشتری مطلب محرومیت از ثبت نام آزمون دکتری را بخوانید)

البته بنا بر اعلام سازمان سنجش، در سال 98، پذیرفته‌شدگان دوره بورس اعزام به خارج در سال 1397 در صورتی که روند پذیرش آنها تا زمان ثبت نام آزمون در سازمان امور دانشجویان تکمیل نشده و در دوره‌های روزانه دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی سال 97 پذیرفته نشده بودند، اجازه شرکت در آزمون دکتری سال 1398 را داشتند.

2- امکان تحصیل همزمان در دو رشته در مقطع دکتری وجود ندارد.

دانشجویان شاغل به تحصیل در مقطع دکتری تخصصی در صورت عدم انصراف تا پایان مهلت ثبت نام آزمون دکتری 99، مجاز به ثبت نام و شرکت مجدد در این آزمون نیستند. 

3- همچنین لازم است داوطلبان تا پایان شهریورماه 1399 از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شوند تا بتوانند از مهرماه 99 به عنوان دانشجوی دکتری شاغل به تحصیل شوند.

ملاک زمان فارغ التحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد، زمان دفاع از پایان نامه است. بنابراین نیازی نیست که داوطلبان در زمان ثبت نام آزمون دکتری 99 و نیز شرکت در کنکور دکتری 99 از مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شده و از پایان نامه خود دفاع کرده باشند.

4- شرکت در برخی رشته های آزمون دکتری نیازمند داشتن مدرک مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مرتبط اعلام شده در دفترچه ثبت نام دکتری 99 است.

بنابراین لازم است داوطلبان دقت لازم را جهت ثبت نام در رشته ها به عمل آورند. گفتنی است مجاز بودن به شرکت در رشته های متجانس در آزمون دکتری تنها به معنای قانونی بودن شرکت داوطلب در آزمون کتبی است و در مرحله دوم (مصاحبه دکتری) دانشگاه ها ممکن است با توجه به معیارهای مدنظرشان امتیازدهی متفاوتی داشته باشند.

5- با توجه به این که تحصیل در مقطع دکتری به صورت تمام وقت است، دانشجویان دوره دکترا مجاز به اشتغال همزمان با تحصیل در این مقطع نیستند.

در صورت اشتغال به کار داوطلبان، لازم است موافقت کتبی محل کار خود مبنی بر ادامه تحصیل را تهیه کرده و نزد خود نگه دارند و در صورت لزوم به دانشگاه محل قبولی ارائه دهند.

6- درخصوص داوطلبان آقا لازم است که وضعیت نظام وظیفه مشخص باشد.

به طور کلی داوطلبان زیر به لحاظ وضعیت نظام وظیفه مجاز به شرکت در آزمون دکتری و شروع به تحصیل در این مقطع هستند:

  1. داشتن کارت پایان خدمت
  2. داشتن کارت معافیت دائم
  3. امکان استفاده از شرایط معافیت تحصیلی (برای داوطلبانی که به لحاظ نظام وظیفه غایب محسوب می شوند، امکان صدور معافیت تحصیلی وجود ندارد و از ادامه تحصیل این داوطلبان جلوگیری به عمل خواهد آمد.)

7- فراموش نکنید که ثبت نام آزمون دکتری آزاد 99 نیز در آذرماه در سایت سازمان سنجش صورت می‌گیرد.

 

نحوه ثبت نام کنکور دکتری 99 سراسری و آزاد

نحوه ثبت نام آزمون دکتری 99 بدین صورت است که لازم است داوطلبان دکتری 99 سراسری و آزاد با ورود به سایت سازمان سنجش، دفترچه ثبت نام دکتری 99 را دریافت کرده و پس از مطالعه شرایط ثبت نام هر رشته، با پرداخت هزینه ثبت نام دکتری 99 ، نسبت به خرید کارت اعتباری ثبت نام آزمون دکتری 99 (که حاوی شماره سریال ثبت نام است) اقدام می نمایند.

پرداخت جهت دریافت کارت اعتباری تنها به صورت آنلاین صورت می گیرد. سپس داوطلبان با استفاده از کارت اعتباری خریداری شده و آپلود کلیه مدارک و درج اطلاعات لازم، نسبت به ثبت نام دکترا 99 اقدام می کنند.

قابل توجه است که با توجه به ادغام آزمون دکتری سراسری و آزاد، دفترچه ثبت نام دکتری دانشگاه آزاد 99 به صورت مجزا منتشر نمی شود و کلیه ضوابط دفترچه دکتری 99 سراسری شامل داوطلبان دکتری 99 دانشگاه ازاد نیز می شود.

پس از دریافت کارت اعتباری ثبت نام دکتری 99 لازم است داوطلبان نسبت به تکمیل فرم اینترنتی ثبت نام دکتری 99 اقدام نمایند و کد رهگیری ثبت نام را نزد خود نگه دارند.

کانال تلگرام دکتری

زمان برگزاری آزمون دکتری 99

زمان آزمون دکتری 99 در اسفند ماه سال جاری خواهد بود. کارت شرکت در جلسه کنکور دکتری 99 چند روز پیش از آزمون از طریق سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد و در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت.

 

جزئیات ضرایب دروس امتحانی آزمون دکتری 99

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، در آزمون دکترا 99 نیز همانند سالیان گذشته، سؤالات آزمون کتبی شامل دو بخش عمومی (دروس زبان عمومی و استعداد تحصیلی) و نیز دروس تخصصی است. ضرایب دروس کنکور دکتری 99 به شرح زیر است:

عنوان دروس
ضریب
زبان دکتری
۱
استعداد تحصیلی۱
آزمون دروس تخصصی در سطح کارشناسی یا کارشناسی ارشد۴

 

تعداد سوالات دروس عمومی آزمون دکتری برای همه رشته های امتحانی 60 سوال (شامل 30 تست درس زبان عمومی و 30 تست درس استعداد تحصیلی دکترا) است و تعداد سوالات دروس تخصصی آزمون دکتری برای رشته های امتحانی مختلف متفاوت است که تعداد سوالات پیش از برگزاری آزمون از سوی سازمان سنجش اعلام می شود.

جهت دریافت رایگان سوالات و پاسخنامه سؤالات عمومی و تخصصی آزمون دکتری سال های گذشته می توانید به صفحه زیر مراجعه نمایید:

دانلود رایگان سوالات و پاسخنامه آزمون دکتری

 

سرفصل‌های آزمون دکتری 99

آزمون دکتری 99 در شش گروه آزمایشی علوم انسانی، علوم پایه، فنی و مهندسی، کشاورزی و منابع طبیعی، هنر، دامپزشکی و زبان برگزاری می شود. تعداد رشته های امتحانی هر یک از گروه های آزمایشی به شرح جدول زیر است:

گروه آزمایشی
تعداد رشته های امتحانی
گروه آزمایشی علوم انسانی62
گروه آزمایشی علوم پایه
46
گروه آزمایشی فنی و مهندسی60
گروه آزمایشی کشاورزی و منابع طبیعی35
گروه آزمایشی هنر7
گروه آزمایشی دامپزشکی 26
گروه آزمایشی زبان 9

 

سرفصل‌ ها و رشته‌ های کنکور دکتری 99 که از سوی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام شده به شرح زیر است:

مشاهده سرفصل ها و رشته های امتحانی آزمون دکتری 99

 

مراحل پس از آزمون کتبی دکتری 99

پس از برگزاری آزمون کتبی دکتری، نتایج اولیه آزمون دکتری شامل اعلام رتبه و نمره تراز کسب شده توسط هر داوطلب، عموماً در اواخر فروردین ماه منتشر می شود. مدتی پس از اعلام نتایج اولیه، امکان انتخاب رشته‌ برای داوطلبان آزمون دکتری سراسری و دانشگاه آزاد اسلامی به طور مجزا فراهم می شود.

 

تعداد داوطلبان آزمون دکتری سال‌های گذشته

تعداد داوطلبان آزمون دکتری طی سال‌های اخیر روندی کاهشی داشته است. به نحوی که تعداد داوطلبان آزمون دکتری 95 نسبت به تعداد داوطلبان کنکور دکتری تخصصی سال 93 بیش از 80هزار نفر کاهش داشت. در سال 96، با توجه به این که آزمون دکتری سراسری و آزاد ادغام شد، تعداد داوطلبان افزایش یافت، اما مجدداً در سال 97 با کاهش حدود 27هزاری نفری داوطلبان آزمون دکترا مواجه بودیم. باید دید امسال تعداد داوطلبان ازمون دکترا 98 به چه صورت خواهد بود.

ثبت نام دکترا 98

 

 

این مطلب را به صورت فایل پی دی اف دریافت نمایید:

 

اینستاگرام آزمون دکتری