با تغییر زمان کنکور دکتری 99 به 26 تیرماه، حالا داوطلبان 70 روز مهلت دارند تا سرنوشت خود را در این آزمون رقم بزنند.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

به گزارش پی اچ دی تست، پس از کش و قوس های فراوان، بالاخره سازمان سنجش تصمیم نهایی خود مبنی بر تعویق مجدد آزمون کارشناسی ارشد و دکتری در سال 1399 را اعلام کرد.

تغییر زمان کنکور دکتری مخالفین و موافقین بسیاری داشت؛ اما حالا برای سومین بار کنکور دکتری به تعویق افتاده و داوطلبان آزمون دکتری 99 باید طولانی‌ترین انتظار را برای شرکت در کنکور دکتری تجربه کنند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش، زمان آزمون دکتری 99، روز پنجشنبه 26 تیر خواهد بود و بنابراین لازم است داوطلبان برای فرصت 70 روزه‌ای که در پیش دارند، به خوبی برنامه‌ریزی کنند. 

با توجه به تأخیر طولانی برگزاری آزمون و فرصت مجدد ثبت نام، داوطلبان به لحاظ سطح آمادگی برای شرکت در کنکور به چند دسته تقسیم شده‌اند. در ادامه این مطلب قصد داریم درخصوص نکات مهم برای کسب آمادگی تا آزمون دکتری 99 برای داوطلبان مختلف با شما صحبت کنیم.

دکتری

1. داوطلبانی که برای شرکت در کنکور در اسفند ماه آماده بودند.

اگر شما جزو این دسته هستید، با طی کردن این مسیر طولانی احتمالاً احساس خستگی و شاید ناامیدی می‌کنید. به کرات در بخش نظرات دیده‌ایم که این دوستان از ساعات و روزهای پر از مطالعه و تست زدن ابراز ناراحتی و خستگی کرده و الان نه تنها از ادامه‌دار بودن این مسیر طولانی گله دارند، بلکه بالا رفتن تعداد رقبا نیز ناامیدشان کرده است.

اما بگذارید با شما روراست باشیم، تلاش چندماهه شما هرگز از بین نخواهد رفت و آمادگی فعلی شما قطعا روی موفقیت شما موثر است. تنها کافی است انگیزه خود را از دست ندهید و به تلاشتان ادامه دهید.  شما اکنون پشتوانه علمی خوبی دارید؛ تنها کار لازم این است که با مرور دروس، آمادگی‌تان را حفظ کنید. این اولین پیشنهاد ما به شماست.

اما پیشنهاد دوم؛ خسته هستید؟ حق دارید! حالا که 70 روز وقت دارید، چند روزی به خودتان استراحت بدهید. با شرایط موجود نمی‌توانیم پیشنهاد کنیم که به سفر و گردش بروید. اما فیلم دیدن، خواندن کتاب‌های غیردرسی، آشپزی کردن، گشت و گذار در فضای مجازی یا هر کاری که مورد علاقه‌تان است را انجام دهید و چند روزی درس را فراموش کنید. مطمئن باشید با این همه تلاشی که داشته‌اید، در این چند روز چیزی از دست نمی‌دهید.

اما پیشنهاداتمان جهت ادامه مسیر برای کسب موفقیت در آزمون دکتری (البته بعد از چند روز استراحت) در چند بند در ادامه خواهد آمد:

1. اگر در برخی دروس ضعف دارید، الان فرصت پرداختن به آن‌هاست. سعی کنید بر روی دروسی که کمتر برایشان وقت گذاشته‌اید و یا منابعی که به خاطر کمبود وقت کنار گذاشته بودید، متمرکز شوید.

2. اگر دروس زبان و استعداد تحصیلی را حذف کرده بودید، فرصت مناسبی برای خواندن این دروس است؛ دست به کار شوید تا گوی سبقت را از رقبا بدزدید. برای این که درمورد اهمیت دروس عمومی دکتری بیشتر بدانید، کلیک کنید.

3. برای این مدت باقی‌مانده حتماً برنامه‌ریزی کنید و بخش مهمی را به مرور دروسی که خوانده‌‌اید اختصاص دهید. طولانی شدن زمان کنکور ممکن است منجر به فراموشی برخی دانسته‌هایتان شود. بنابراین یک برنامه منسجم و عالی برای مرور بنویسید.

4. اگر همه منابع رشته‌تان را خوانده‌اید و تنها باید مرور کنید؛ 70 روز به نظر زمان زیاد است. بنابراین، می‌توانید از فرصت استفاده کنید و از حالا برای مرحله دوم آزمون دکتری خود را آماده کنید.

در مطالب زیر ما نکات مهمی که برای مصاحبه دکتری لازم است بدانید را گردآوری کرده‌ایم. خواندن این مطالب به شما کمک خواهد کرد تا اگر فرصتی برای تقویت رزومه و عملکرد هر چه بهتر در مصاحبه دکتری وجود دارد، از آن به بهترین شکل استفاده کنید.

یادتان باشد نباید اجازه بدهید خستگی و بی‌انگیزگی شما را از هدفتان دور کند؛ رقبا در تلاشند! نباید جا بمانید!

در آخر هم پیشنهاد می‌کنیم مطلب «چگونه انگیزه خود را تا آزمون دکتری حفظ کنیم؟» را از دست ندهید.

2. داوطلبانی که با تعویق کنکور دکتری 99 به فکر تلاش برای موفقیت در کنکور افتادند.

با تعویق آزمون دکتری برخی داوطلبان که برای کنکور دکتری آمادگی زیاد نداشتند، به‌خصوص با وجود قرنطینه خانگی، تصمیم جدیدی گرفتند. برخی از این داوطلبان حتی بعد از 9 اسفند در آزمون دکتری ثبت‌نام کردند.

اگر شما در این دسته جای می‌گیرید، احتمالاً تا الان برخی منابع را مطالعه کرده‌اید. با توجه به فرصتی که تا آزمون دارید، پیشنهاد می‌کنیم برای گرفتن بهترین نتیجه زمان خود را به دو بخش تقسیم کنید: 1. خواندن مطالب باقی‌مانده؛ 2. جمع‌بندی و نکته و تست.

درخصوص مطالبی که هنوز مطالعه نکرده‌اید، سعی کنید اولویت‌بندی داشته باشید. بدین صورت که با بررسی سؤالات سال‌های گذشته مهم‌ترین منابع را پیدا کنید و با توجه به اهمیتی که در آزمون دکتری دارند، به تریب شروع به خواندن کنید. اگر فرصت کافی دارید، خواندن زبان عمومی دکتری و استعداد تحصیلی دکتری را هم فراموش نکنید.

اگر یک برنامه منسجم داشته باشید، فرصت مطالعه همه دروس را خواهید داشت. بنابراین، دست از تلاش نکشید.

3. داوطلبانی که از الان به بعد می‌خواهند برای شرکت در کنکور دکتری مطالعه کنند.

با توجه به این که بیش از دو ماه تا کنکور دکتری 99 فرصت باقی مانده و نیز از آن جا که شما تازه شروع به مطالعه کرده‌اید، تازه‌نفس هستید و می‌توانید با یک برنامه عالی موفق شوید. پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به مطالب «نحوه درس خواندن برای آزمون دکتری» و «برنامه ریزی برای آزمون» بیندازید.

شما جزء کدام دسته از داوطلبان هستید؟

در بخش نظرات منتظر شنیدن نظرات و پاسخ دادن به سؤالات همه شما عزیزان هستیم.

اینستاگرام آزمون دکتری