مدارک مورد نیاز و برنامه زمانی مصاحبه دکتری تخصصی دانشگاه فردوسی مشهد برای سال تحصیلی 1400-1401 اعلام شد.

از اخبار آزمون دکتری جا نمونی! ما همه اخبار رو لحظه‌ای اطلاع رسانی میکنیم! کافیه برای عضویت در کانال تلگرام کلیک کنی … و یا عضو پیج اینستاگرام سایت پی اچ دی تست بشی …

ثبت نام مصاحبه دکتری دانشگاه فردوسی مشهد

به گزارش پی اچ دی تست، ثبت نام داوطلبان دوره دکتری که در مرحله اول، حدنصاب دانشگاه فردوسی مشهد را کسب نموده و از طریق سازمان سنجش آموزش کشور به این دانشگاه معرفی شده‌اند از تاریخ ۱۴۰۰/۲/۳۰ تا ۱۴۰۰/۳/۱۶ به صورت اینترنتی انجام می‌گردد.

جهت تایید ثبت‌نام لازم است مبلغ ۱۵۰۰۰۰۰ ریال برای یک رشته‌/گرایش (و ۵۰۰۰۰۰ ریال برای هر رشته‌گرایش اضافه) پرداخت گردد.مصاحبه دکتری دانشگاه فردوسی مشهد

توجه: مصاحبه برای تمام رشته‌گرایش‌ها به صورت مجازی می‌باشد.

مدارک مصاحبه دکتری 1400 دانشگاه فردوسی

داوطلبان لازم جهت شرکت در مصاحبه دکتری به شرح زیر است:

 • فرم شماره یک

 • تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی

 • کارنامه مرحله اول آزمون دکتری که کد رشته محل های این دانشگاه در آن قید شده است.

 • حداقل دو معرفی نامه از اساتید ترجیحاً راهنما و مشاور مبنی بر صلاحیت داوطلب برای ادامه تحصیل در دوره دکتری، با مشخصات کامل و نحوه تماس با اساتید توصیه کننده

 • مدرک احراز توانایی در به کارگیری زبان خارجه (در صورت دارا بودن مدرک ملی یا بین المللی)

 • پایان نامه کارشناسی ارشد (یا تصویب نامه پروپوزال برای دانشجویان سال آخر)

 • مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد و ریز نمرات هر دو مقطع

 • آن دسته از داوطلبان که فارغ التحصیل دوره کارشناسی ناپیوسته می باشند علاوه بر مدرک کارشناسی ناپیوسته لازم است مدرک کاردانی را نیز بارگذاری نمایند.

 • آن دسته از دانشجویان سال آخر که حداکثر تا تاریخ ۱۴۰۰/۶/۳۱ در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری حرفه ای فارغ التحصیل خواهند شد، لازم است اصل گواهی معدل تأیید شده توسط دانشگاه محل تحصیل، مربوط به معدل واحدهای گذرانده تا تاریخ ۹۹/۱۱/۳۰ را بارگذاری نمایند.

 • مدارکی که وضعیت نظام وظیفه را با توجه به بند مقررات وظیفه عمومی مندرج در دفترچه راهنمای شرکت در آزمون مشخص نماید (ویژه آقایان)
 • تصویر کارت ایثارگری برای آن دسته از معرفی شدگانی که از سهمیه ایثارگران در آزمون استفاده نموده اند.

  تصویر گواهی مبنی بر اینکه عضو هیات علمی رسمی قطعی و یا رسمی آزمایشی تابعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده که به تایید بالاترین مقام مسئول دانشگاه محل خدمت نیز رسیده باشد (برای آن دسته از معرفی شدگانی که از امتیاز مربی در این آزمون استفاده نموده اند.

 • بیانیه تحقیق (بین ۵۰ تا ۵۰۰ کلمه) که در آن داوطلب موضوع تحقیقاتی مورد علاقه خود را توضیح می‌دهد. (یک تا سه موضوع و با توجه به اطلاعات مندرج در سایت دانشکده/ گروه آموزشی مربوطه)

 • پیشنهاد استاد راهنما (توصیه می‌شود داوطلب همه اعضای هیات علمی پذیرنده در رشته/ گرایش را به ترتیب اولویت ذکر نماید). با توجه به اطلاعات مندرج در سایت دانشکده/ گروه آموزشی مربوطه

 • کلیه مستندات مربوط به سوابق علمی، آموزشی و پژوهشی از جمله:

  ۱- مقالات علمی – پژوهشی (داخی و خارجی) مرتبط با رشته تحصیلی

  ۲- گواهی ثبت اختراع مورد تایید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران

  ۳- برگزیدگی در جشنواره‌های علمی معتبر

  ۴- مقالات علمی – ترویجی مرتبط با رشته تحصیلی

  ۵- مقالات چاپ شده در کنفرانس‌های معتبر (داخلی – خارجی)

  ۶- تالیف یا ترجمه کتاب مرتبط با رشته تحصیلی

  ۷- برگزیدگی المپیادهای علمی – دانشجویی

  ۸- مدرک زبان معتبر

تذکر:

* مبلغ پرداخت شده جهت ثبتنام غیرقابل استرداد است.

* اصل مدارک و مستندات در زمان انجام مصاحبه باید همراه داوطلب باشد.

* مصاحبه به صورت مجازی انجام میگیرد.

مهم: تمام داوطلبان توجه داشته باشند که پذیرش نهایی و قطعی منوط به تأیید صلاحیت عمومی آن‌ها از سوی دبیرخانه گزینش دانشجوی سازمان سنجش خواهد بود.

راهنمای مصاحبه دکتری به صورت الکترونیکی

با توجه به شرایط ناشی از همه گیری بیماری کرونا و فراهم بودن زیرساخت‌های لازم در دانشگاه فردوسی مشهد، آزمون مصاحبه پذیرش دکتری سال ۱۴۰۰ در این دانشگاه به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود. برای انجام مصاحبه از دعوت شدگان به گروه‌های آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد، داوطلبان باید موارد زیر را رعایت نمایند:

داوطلبان باید به یکی از دو روش زیر نرم‌افزار‌های مورد نیاز برقراری ارتباط غیرحضوری را روی کامپیوتر یا لپ تاپ مجهز به دوربین و میکروفن نصب کنند:

روش اول) نصب  نرم افزار Adobe Connect Windows app

روش دوم) نصب Adobe Connect add-in، Flash Player Firefox و Firfox  به ترتیب

داوطلبین می توانند جهت دانلود نرم افزار ها، مشاهده فایل راهنمای تصویری شرکت در جلسه و فایل متنی راهنما از طریق لینک https://fumdrive.um.ac.ir/index.php/s/rjdaH9nyscTmSA4 اقدام نمایند.  همچنین جهت آموزش کامل کار با سامانه آدوب کانکت لینک  ocw.um.ac.ir/streams/course/view/190.html  قابل استفاده است.

 • به منظور برقراری ارتباط قابل قبول، داوطلبان باید از اینترنت باکیفیت و پرسرعت استفاده نمایند.

 • در زمان مصاحبه لازم است داوطلب دوربین را طوری تنظیم کند تا چهره وی و فضایی که در آن حضور دارد به راحتی قابل رؤیت باشد.

 • دانشجو باید میکروفن خود را در طول مدت آزمون روشن نگه دارد.

 • در صورت تأخیر در ورود به جلسه مصاحبه یا قطع شدن تصویر، صدا و یا ارتباط داوطلب، وی ۲ دقیقه فرصت دارد تا نقص بوجود آمده را برطرف کند. در غیر اینصورت، پس‌از بررسی و تشخیص موضوع توسط تیم ارزیابی کننده، در زمانی که متعاقبا اعلام خواهد شد مصاحبه مجدد به عمل می‌آید.

زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه فردوسی مشهد

مصاحبه های دکتری 1400 از 20 خرداد آغاز خواهد شد.

برنامه زمان بندی برگزاری مصاحبه های آزمون دکتری این دانشگاه به شرح لینک زیر است: